Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Trzy korony

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Trzy korony

Postprzez Laurencjusz 24 sie 2018, o 20:16

Fare Aryon!

Na wstępie wyjaśnię skąd pomysł na taki tytuł. Postanowiłem odkopać dwa tematy, które w związku z uzyskaniem władzy królewskiej według mnie znów są aktualne, a w związku z planami większej aktywizacji dworu królewskiego może nawet i bardziej potrzebne niż do tej pory.

Pierwsza korona - powrót do rozpoczętego kiedyś przez JO Ignacego Urbana de Ruth wątku koron rangowych. Myślę, że jeśli autor odważy się temat kontynuować to warto wrócić do tego tematu wraz z całą otoczka dworską. Był by to wyróżnik Baridasu na tle innych państw.

Druga korona - powrót do spraw związanych z herbami miast i lenn. Po pierwsze to od razu rzuca się w oczy fakt, że herbów miast prawie nie mamy i przydało by się je zrobić przynajmniej dla tak kluczowych miast jak Cracoffia, która jest siedzibą Rady Królestwa, a jak znajdą się chętni graficy to można o pozostałych trochę już zapomnianych, ale ze względów historycznych, ważnych miastach. Swego czasu JO Magnum von Graudenz przez moją osobę proponował wykonanie do herbów miast dodawać tzw. corona muralis.

Obrazek

Corona muralis (łac.) – w heraldyce stosowana jako zwieńczenie tarczy herbu miejskiego, określające rangę miasta. Przykładowo dla naszej historycznej wsi Slipyjów można by do istniejącego herbu dodać zwieńczenie z jedną basztą, miasta z dwoma lub trzema basztami, miasta stołeczne lenna z czterema, a stolica z pięcioma basztami. Dodatkowo wsie i miasta miałyby baszty w kolorze czerwonej cegły, lenna w kolorze srebrnym, a stolica w kolorze złotym

Trzecia korona - bezpośrednio nawiązuje do drugiej bo mogłaby być wyznacznikiem lenn i miast wyspiarskich, które w odróżnieniu od lenn i miast położonych na stałym lądzie zamiast baszt miałyby maszty okrętów.

Obrazek

Corona navalis (łac. korona okrętów, korona morska) – przedstawiana jest najczęściej jako obręcz ozdobiona trzema lub pięcioma dziobami (rufami) żaglowców, środkowy ukazany jest na wprost, boczne symetrycznie obrócone. Niekiedy przedstawiane są na przemian dzioby i rufy lub dzioby i maszty z pojedynczym żaglem czworokątnym żaglem rejowym. Tynktura heraldyczna korony jest najczęściej naturalna, tzn. w kolorze drewna, żagle białe, metaliczna – złota lub srebrna, czasem błękitna. W heraldyce, korona rangowa wieńcząca tarczę herbu miasta portowego, wyspy, stosowana też w herbach okrętów, jednostek marynarki wojennej i instytucji związanych z morzem i żeglugą.

Przykładem takiego herbu w Królestwie Baridasu jest herb Árnovike, które jest lennem należącym do Prześwietnego Adriena Eryka Esjara Józefa hrabiego Alatriste.

Czy warto się zastanowić nad realizacją tego tematu? Liczę na opinie i ewentualnych chętnych do podjęcia tematu.

Obrazek
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Re: Trzy korony

Postprzez KJAF 24 sie 2018, o 20:28

Według mnie, wszystkie pomysły są super.

Korony rangowe jak najbardziej by się u nas przydały, przy okazji odświeżyło by się trochę tę z herbu Królestwa.

Co do koron w herbach miast, jestem również za. Mało tego, w swoim lennie właśnie takich użyłem. Herbów ostatecznie nie opublikowałem, bo nie miałem czasu na rozwijanie lenna, ale na komputerze mam już gotowe ich grafiki. Byłoby fajnie, gdyby korony miast i innych jednostek podziału terytorialnego, były u nas powszechnie stosowane.

Wszystko chyba zależy od tego, czy Ignaś byłby w stanie pomóc nam z opracowaniem tematu.

Postprzez Laurencjusz 24 sie 2018, o 20:32

Wasza Królewska Mość!

Jeśli tylko nasz były Herold da radę to i Herold Książęcy nie odmówi, bo sam mi kiedyś proponował ten temat. Mam nadzieję, że temat ruszy z miejsca ;)
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Postprzez piwniczak 24 sie 2018, o 20:40

Laurencjusz napisał(a):Był by to wyróżnik Baridasu na tle innych państw.

Prowincji. (BP, MSPANC)
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 24 sie 2018, o 21:49

piwniczak napisał(a):Prowincji. (BP, MSPANC)

JO Diuku, nie myślałem ograniczać tylko tego wyróżnika wyłącznie do sarmackich prowincji, ale również całego Mikroświata ;)
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Postprzez IUdR 24 sie 2018, o 22:57

Ja się zgadzam, że warto, że fajnie. Problem jest taki, że zanim coś ruszę [piszę to przede wszystkim w kontekście rangowych, ale inne ww. tematy też kiedyś ruszałem i coś tam mam na dysku], wolałbym mieć wiedzę o kształcie heraldyki sarmackiej, jako całości. Jak wiadomo, trwają obecnie na grodziskim dworze przygotowania do reformy. Zrobić coś teraz i po reformie znów zmieniać, to jednak bezsens.

Czwartą natomiast kwestią, która mi przychodzi na myśl, bo kojarzy się z tu poruszanymi - to stricte baridaskie tytuły. Może by to przeszło? P2G nie chciał się zgodzić, ale to przecież zamierzchłe czasy :P

[edit]
A, no i piąte. Skoro już mowa o odświeżaniu korony z herbu królestwa - może bez kitu zmienić herb na to, co jest na fladze (czyli na obecną sercową wrzucić "kopnięte" gwiazdy), a orła zostawić tylko jako trzymacza? Na nagłówkach w królewskich artykułach wyglądało to przednio :P
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez KJAF 25 sie 2018, o 09:02

W takim razie trzeba pomęczyć trochę centralę żeby określiła swoje plany. Co do jednak koron dla jednostek podziału administracyjnego i miejscowości, to chyba plany Grodziska aż tak daleko nie sięgają. Można jako tako wstępnie określić więc w jakim kierunku z tym idziemy.

Baridajskie tytuły to taki problem, że jak zrobimy własne ekwiwalenty, to może być zamieszanie. Nikt nie będzie ich pamiętał na początku, więc trzeba będzie ciągle zaglądać do ściągi.

Kiedy poprawiałem ostatnie prawa o ustroju społecznym, to nie bez powodu zmieniłem je na Kodeks Społeczny — jest to bardziej tradycyjne nawiązanie, bo pierwszy taki Kodeks pojawił się już w 2007 roku. I rzuciło mi się w oczy to:

Stan najwyższy tworzą: augustowie i komesowie.
Stan wysoki tworzą: walwasorowie, magnusowie i bannereci,
Stan średni tworzą: grifftonowie, kawalerowie i urodzeni.
Stan niski tworzą: giermkowie, obywatele i słupy.

I przyznam, że zastanawiałem się w pewnym momencie czy by może nie wrócić do takich rzeczy. Ostatecznie zdecydowałem się jedynie na przywrócenie słupów, z powodów jakie wyżej podałem.

Co do Orła, to ja bym w ogóle przeredagował na nowo nasze symbole. Chociażby z tego powodu, że teraz jak się pobierze herb w wektorach, to można dostać raka. Kto otwierał te svg ten wie o co chodzi.

Myślę jednak, że nie trzeba wyciągać orła z tarczy — herb to herb, a godło to godło. Godłem jest właśnie sam Orzeł. Wystarczy w niektórych, mniej oficjalnych sytuacjach używać samego godła, tak jak zrobiłem to w Prawach Kardynalnych albo ostatnim przemówieniu. Nie trzeba do tego zmieniać prawa.

Postprzez Julian FER 25 sie 2018, o 10:18

Konrad Jakub napisał(a):Baridajskie tytuły to taki problem, że jak zrobimy własne ekwiwalenty, to może być zamieszanie. Nikt nie będzie ich pamiętał na początku, więc trzeba będzie ciągle zaglądać do ściągi.

Wasza Królewska Mość!

Przecież my mamy swoją historyczną rzec można baridajską tytulaturę. Nie ma co sięgać po jakiś komesów itp. Chodzi chyba o symbole tj. korony rangowe do naszych baridajskich tytułów, które połączone są z tytułami sarmackimi.

Przywrócenie słupów to dobry i ciekawy pomysł ;)

Fare Aryon!
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Kristian Arped 25 sie 2018, o 11:16

Julian FER napisał(a):Nie ma co sięgać po jakiś komesów itp.

No ale to też są historyczne tytuły, bo przecież już sprzed dekady.
Obrazek

K+N+B 2017

Obrazek

Postprzez Führanka 25 sie 2018, o 13:37

Korony rangowe - jestem przeciw. Niepotrzebna "monarchizacja" i powrót do zabawy we współczesny feudalizm z wagą głosów itp. Tak samo jestem za całkowitym zniesieniem tytułów.

Co do koron na herbach miast czy lenn. Moim zdaniem ze względów historycznych mogą być jak najbardziej.
Królestwo Baridasu

Następna strona

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej