Strona 1 z 1

Wybór Króla

PostNapisane: 17 maja 2018, o 14:38
przez Jul
Baridajczycy,
Zanim spiszemy to oficjalnie na papierze. Jakie macie koncepcje na to, jak wybierzemy nowego króla? Proszę o głosy i pomysły, by projekt, który zostanie przedstawiony Radzie był naszym wspólnym dziełem.

Re: Wybór Króla

PostNapisane: 17 maja 2018, o 15:03
przez Helwetyk
Jul napisał(a):Jakie macie koncepcje na to, jak wybierzemy nowego króla?

Najprostszy byłby „biurokratyczny” wybór przez Radę, zbliżony do wyboru asesorów Trybunału Koronnego. Termin na zgłoszenia z grona ogółu obywateli baridajskich, debata, głosowanie, wybór bezwzględną większością głosów.

Zakładając jednak, że proces powinien mieć pewną otoczkę narracyjną, warto byłoby określić, komu powinno przysługiwać prawo zgłaszania kandydatów. W tym kontekście panowie lenni wydają się dobrą, wystarczająco szeroką kategorią. Z wyborem byłoby zapewne trudniej, ponieważ nie wszyscy członkowie Rady mają lenna na terytorium Baridasu, posiadają tytuły honorowe albo sprawują urzędy, które mogłyby wiązać się z prawem przynależności do „zgromadzenia elektorów”. Niemniej, idąc drogą narracji, szedłbym w tę stronę.

Odrębna kwestia to waga głosów; tu ponownie, wariant „biurokratyczny” jest prosty. W wariancie „narracyjnym” można zastanowić się nad tym, czy arystokracja i szlachta nie powinna posiadać większej wagi głosu albo czy w ogóle tylko jej członkowie nie powinni brać udziału w elekcji.

Niezależnie od powyższych — kadencyjność i możliwość odwołania w drodze referendum rokoszu. :twisted:

Re: Wybór Króla

PostNapisane: 17 maja 2018, o 16:01
przez Julian FER
Jul napisał(a):Zanim spiszemy to oficjalnie na papierze. Jakie macie koncepcje na to, jak wybierzemy nowego króla? Proszę o głosy i pomysły, by projekt, który zostanie przedstawiony Radzie był naszym wspólnym dziełem.

Wasza Królewska Wysokość,

nie zamierzam sztucznie przelewać wody z pustego, więc propozycję mogę złożyć jak Król coś wspomni o rezygnacji. W przeciwnej sytuacji zamierzam dołączyć do grypy osób nieobecnych, bo niewiele zostało z tego co mnie trzymało w Baridasie i Sarmacji.

PS: Byłbym wdzięczny z skasowanie zdublowanego wątku 282228.

Re: Wybór Króla

PostNapisane: 19 maja 2018, o 18:50
przez Jul
Dziękuje, WKW, za głos.

Chciałabym, by do gry o tron mogli przystąpić wszyscy obywatele Baridasu. Tak, by Ci, którzy ‘jeszcze nie obrośli w piórka’ też mieli szansę na wniesienie czegoś świeżego.

Podoba mi się pomysł, by to Panowie lenni zgłaszali kandydatów. Pozwoliłabym na to również Księciowi Sarmacji, skoro będzie kimś na kształt protektora, neich ma do tego prawo.

Skłaniałabym się ku normalnemu głosowaniu w Radzie, gdzie każdy głos ma taką samą wagę. Reszta co myśli o tym?
Musimy jeszcze pomyśleć o nowym tytule dla Księcia Sarmacji. Protektor? Patron? Źle mi to brzmi szczerze mówiąc. Jeszcze zasięgnę opinii, jak to brzmi w baridajskim języku.

Baridajczycy,
Ktoś podzieli się merytoryczną opinią?

Re: Wybór Króla

PostNapisane: 19 maja 2018, o 19:26
przez Helwetyk
Jul napisał(a):Musimy jeszcze pomyśleć o nowym tytule dla Księcia Sarmacji. Protektor? Patron? Źle mi to brzmi szczerze mówiąc. Jeszcze zasięgnę opinii, jak to brzmi w baridajskim języku.

Kiedyś funkcjonował, przysługujący następcy tronu, tytuł Księcia Baridasu. Może w tę stronę…?

Re: Wybór Króla

PostNapisane: 20 maja 2018, o 10:34
przez KJAF
Książę Baridasu to tytuł zarezerwowany dla następcy tronu baridajskiego. Ewentualnie tytuł nadawany przez Króla Baridasu, najczęściej swoim dzieciom.