Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Referendum - propozycje pytań

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Re: Referendum - propozycje pytań

Postprzez Jul 2 maja 2018, o 11:50

Prześwietny Hrabio,

Listę uprawnionych osób przekazałam Naczelnikowi SOBOS 25 kwietnia, wymienione osoby aktywność utraciły w dniu 30 kwietnia. O zmianie w liczbie uprawnionych osób został powiadomiony przed rozesłaniem ankiet osobną korygującą wiadomością. Proszę być spokojnym.

Dopiero dzisiaj mam dostęp do laptopa, z poziomu mojej cegły nie udało mi się wcześniej wykreślić tych dwóch osób z rejestru.

Myślałam, że nie muszę tego tłumaczyć, ale... Każdy z nas dostał swój indywidualny link, który działa tylko raz. Liczyłam, że mamy na tyle wyobraźni i jesteśmy na tyle odpowiedzialni i potrafimy sobie zaufać, że te linki pozostaną widoczne tylko dla nas samych. Do wykorzystania własnego.
Mam tylko nadzieję, że Prześwietny przed opublikowaniem własnego indywidualnego linku zdążył oddać swój głos...
Juliette Alatriste
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Konrad Jakub 2 maja 2018, o 13:47

Uprzejmie apeluję o czytanie ze zrozumieniem i ograniczenie tych mało zabawnych cynicznych wstawek.

Nie wiem gdzie pisałem o braku zaufania, nie wiem też gdzie wskazywałem że to jest problem. Problemem jest prawo, które nie każdy widać rozumie. To że każdy może robić to, co nie jest zabronione, w tym wypadku jest bzdruą — zasada ta tyczy się wyłącznie wolności i praw obywatelskich, natomiast co do organów państwowych i urzędników funkcjonuje zupełnie przeciwna — organy państwowe działają wyłącznie na podstawie i w granicach prawa tj. mogą tylko i wyłącznie to, co jest prawnie dozwolone. Czegoś nie ma w uprawnieniach i obowiązkach — nie można tego robić.

Taka jest istota i definicja praworządności. Jeżeli wicekrólowa twierdzi, że określone organy mogą robić co chcą o ile nie jest to zabronione, to jest to nic innego niż nawoływanie do łamania prawa i zamach na praworządność.

Jeżeli w rozporządzeniach obowiązki pracowników SOBOS ograniczają się do przeprowadzania sond, to mogą oni wyłącznie przeprowadzać sondy. Nie jest to kwestia zaufania czy jego braku, więc proszę darować sobie wywody o tym z kim się dobrze współpracuje a z kim nie, albo jak się ma kwestia zaufania mnie do kogokolwiek. Takie wypowiedzi świadczą jedynie o mocniejszym braku zrozumienia tematu niż się spodziewałem.

Gdybym mógł przewidywać przyszłość i wiedział, że referendum zostanie przeprowadzone od tyłu strony i będą wątpliwości nawet co do kwestii czynnego prawa wyborczego, to zapewne bym zareagował w tych wątkach, które traktują o referendum. Tak samo jak gdybym wiedział, że nowe kierownictwo prowincji nie ma aż tak podstawowej wiedzy z zakresu podstawowych mechanizmów rządzących czy to Baridasem, czy realnym konstytucjonalizmem.
Konrad Jakub
z łaski Urusa i woli Narodów Król Baridasu i Polski, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped, wielki książę litewski etc. etc.

Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Instytut Edukacji Sarmackiej
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Postprzez Jul 2 maja 2018, o 17:25

Zapominamy o pierwotnej, podstawowej funkcji mikronacji, w tym też i Baridasu. Jesteśmy formą rozrywki dla każdego, nie bawimy się w domorosłych prawników. Przepisy KB nie określają, jak powinno wyglądać referendum? Tak. Czy to oznacza, że powinien powstać nowy dokument? Ja tak nie uważam.

Zarówno referendum, jak i sondowanie opierają się na badaniu opinii publicznej. Rozumiem różnicę w wadze tychże, jednak z punktu widzenia wykonawcy, to to samo. Gdybym zwróciła się do Jaśnie Oświeconego zamiast do Naczelnika SOBOSu w tej kwestii (co wcześniej JO zasugerował), już byłoby w porządku? Prawo można by wówczas interpretować w inny sposób? :?

Wiele razy mówi się o ‘zaoraniu’ prawa, rozpoczęciu od zera, bez niepotrzebnego tworzenia reguł, które w dużej mierze są intuicyjne. Prawo KB jest i tak zaśmiecone.

Wiecie, byłam przez kilkanaście miesięcy Prezydentem MUP. Oceniam ten czas pozytywnie dla tejże organizacji. Zamiast tworzenia prawa akcja przeniosła się na ‘boisko’, podstawowe prawa obowiązywały i tworzyły fundament. Możecie mi zaufać i będziemy grać w to dalej, jeśli nie – pytanie nr 8 referendum, zapraszam :)
Juliette Alatriste

Postprzez Konrad Jakub 3 maja 2018, o 10:59

Odpuszczę sobie tłumaczenie po raz trzeci w czym leży istota problemu. Umiejętność interpretacji tekstu czytanego nie jest widać powszechna, a szkoda.

A skoro jesteśmy zabawą a nie kancelarią prawniczą, to może lepiej na przyszłość nie rzucać paremiami prawniczymi po łacinie, jeżeli się ich nie rozumie. Jeżeli używa się jakiegoś argumentu to trzeba być przygotowanym na jego skontrowanie.
Konrad Jakub
z łaski Urusa i woli Narodów Król Baridasu i Polski, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped, wielki książę litewski etc. etc.

Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez Julian FER 3 maja 2018, o 18:15

Jul napisał(a):Wiele razy mówi się o ‘zaoraniu’ prawa, rozpoczęciu od zera, bez niepotrzebnego tworzenia reguł, które w dużej mierze są intuicyjne. Prawo KB jest i tak zaśmiecone.

Wiecie, byłam przez kilkanaście miesięcy Prezydentem MUP. Oceniam ten czas pozytywnie dla tejże organizacji. Zamiast tworzenia prawa akcja przeniosła się na ‘boisko’, podstawowe prawa obowiązywały i tworzyły fundament. Możecie mi zaufać i będziemy grać w to dalej, jeśli nie – pytanie nr 8 referendum, zapraszam :)

WKW,

do kopania piłki niewiele potrzeba, ale nie da się tego przełożyć na zarządzanie państwem. W Baridasie po wprowadzeniu autokratyzmu prawo da się "zaorać", ale czy to dobry pomysł - wątpię. Z takim podejściem do sprawy i sprawowanego urzędu ja bym się podał do dymisji. Do tej chwili nie mogę zrozumieć po co WKW pchała się na ten urząd skoro sama nic nie wnosi, bo te drobne pitu pitu to żadne sprawowanie władzy.
(-) Julian markiz Fer at Atera
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Jul 4 maja 2018, o 03:06

Uhh. Wyjaśnijmy sobie coś. Nigdzie się w Baridasie się nie pchałam. Dostałam ofertę, wyzwanie, przyjęłam.

Gdzie jest napisane, że chcę zaorać prawo? Oo

Doprawdy nic się nie dzieje, zwykłe pitu-pitu? Właśnie mamy referendum! Wiążące i ważne. Będzie naszym GPSem w drodze po koronę, ciężko wcześniej rozpocząć cokolwiek, konkretne działania bez jasnej deklaracji że strony Baridajczyków.

Przypomnę jeszcze, że chciałam pobudzić herolda, rozpocząć akcję narracyjną, zaprosiłam was do rozmowy. Nie chcieliście, no to do kogo pretensje?

I dobra rada na przyszłość. Różni ludzie po mikronacjach się kręcą. Traficie kiedyś na wrażliwszą osobę, powiecie parę słów za dużo i może być nieciekawie.
Juliette Alatriste

Postprzez Julian FER 4 maja 2018, o 10:18

WKW,

przy takiej postawie WKW ciężko coś dodać oprócz tego, że urząd zobowiązuje do przestrzeganie podstawowych zasad współżycia, a nieużywanie pięknej baridajskiej tytulatury to afront. Skoro przykład nie idzie z góry to chyba trzeba zacząć z dołu. Więcej tłumaczył nie będę, bo tłumaczyć bezskutecznie próbował Wielmożny Przewodniczący Rady Królestwa, wiec tylko życzę miłego dnia.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Konrad Jakub 6 maja 2018, o 15:45

W zasadzie teraz trochę widać jak poczuliśmy się my po słowach Wicekrólowej. Dokładnie takie same słowa padły swego czasu względem nas. Jaka była reakcja na to, co robiliśmy przez kilka miesięcy? Cytując: "Zamiast pitu pitu działajmy". Tak więc cały nasz dotychczasowy trud był zrównany do "pitu-pitu".

Tak samo jak propozycja która jest obecnie debatowana w Radzie, a która była przez WKW torpedowana, jest pomijana w stosunku do referendum, które to będzie GPSem dla Baridajczyków, bo póki co nie było jasnej deklaracji. No tak, uchwała do której przygotowujemy się kilka miesięcy nie jest żadną deklaracją.

Teraz mniej więcej można sobie wyobrazić jak odczuwamy pewne słowa kierowane w naszą stronę.
Konrad Jakub

Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez Julian FER 9 maja 2018, o 10:58

Wasza Królewska Wysokość,

sprawa rozpoczęta, a końca nie widać. Będzie można liczyć na jakieś podsumowanie, czy dalej brniemy w nicość?
Jul napisał(a):Referendum odbędzie się w najbliższych dniach. Potrwa 4 dni (to optymalne?). Zagłosujemy za pośrednictwem SOBOSu. Głos oddać będą mogli tylko obywatele Baridasu. Każdy głos jest równy.

Tutaj rozumiem, że chodziło o maj nie marzec.
Jul napisał(a):Termin: od środy (2.03) do niedzieli (6.03)?.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Jul 10 maja 2018, o 12:56

JO,
Tak, chodziło o maj.

Też się niecierpliwię, Naczelnik SOBOS złapał realiozę, nie otrzymałam jeszcze wyników. Nie wiem, czy Kanclerz mógłby w temacie pomóc, gdyż nie odpisuje na wiadomość.
Juliette Alatriste

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej