Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Okrągły Stół Baridasu

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Re: Okrągły Stół Baridasu

Postprzez piwniczak 26 mar 2018, o 09:16

Tej woli, którą tak skrzętnie ignorowaliście realizując swoją wizję władzy absolutnej? Poza tym jak chcecie wprowadzić federalizację (no tak, jak nikt nie chciał - Wy chcecie!), jak wszystko musicie kontrolować i nie potrafiliście odpuścić nawet wyboru wicekróla, co doprowadziło nas w ogóle do tego problemu?

Czy jesteście tak ochoczy, bo ma być to fikcyjne rozwiązanie, które wprowadzi element nadziei na wolność, doprowadzając jednocześnie do zawoalowanego zwielokrotnienia modelu baridajskiego, gdzie książę będzie decydował o wszystkim wszędzie?
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez KJAF 26 mar 2018, o 13:40

piwniczak napisał(a):Nie możecie po prostu dać sobie siana (wszyscy) i rozwiązać tego przyjmując model teutoński? To się robi nudne, a dalsze zwlekanie spowoduje gangrenę.

Baridas nigdy nie wyrzekł się swojej państwowości i robić tego nie zamierza.

Postprzez Julian FER 26 mar 2018, o 16:31

piwniczak napisał(a):Nie możecie po prostu dać sobie siana (wszyscy) i rozwiązać tego przyjmując model teutoński? To się robi nudne, a dalsze zwlekanie spowoduje gangrenę.

Jaki niby model teutoński ma porównanie prowincji z wolnym krajem? JO chyba sobie żartuje, a może to wpływ "marcowania" ;)
(-) Julian markiz Fer at Atera
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 26 mar 2018, o 20:27

Konrad Friedman napisał(a):

Baridas nigdy nie wyrzekł się swojej państwowości i robić tego nie zamierza.

JO Diuku, nie da się porównać odrębnego kraju do prowincji, a każda Baridajka i Baridajczyk to wie, że nie ma takiego siana. Jak widać na przestrzeni lat Baridas zawsze umiał żyć we wspólnocie z Sarmacją, a teraz zobaczymy, czy Sarmacja przeżyje wolny Baridas. Jak do tej pory widać, nie wszyscy do tego dojrzali, a to już najwyższy czas, by w końcu zająć się tą gangreną.
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Postprzez Hugo 26 mar 2018, o 22:42

Diuku Gideny i Hrabio Fer at Atera, na ile znam Diuka Duppy, to odbieram jego słowa, jako przesłanie; co niekoniecznie znaczy, że jeśli dobrze rozumiem, co chciał przekazać, to się z nim zgadzam. Diuk Czuguł-Chan chce chyba powiedzieć, że Sarmacja, niezależnie od tego po czyjej stronie kto stoi, jest już trochę zmęczona tym sporem. Ot, tak po prostu. I być może też Diuk Radca chciałby, żeby w końcu mądrzejszy głupszemu ustąpił. Choć z tym ostatnim w żaden sposób nie mogę się zgodzić, ponieważ wciąż mądrzejsi głupszym ustępują i ten świat wygląda teraz, jak wygląda. Kwestia tego kto jest kto.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Zombiakov 26 mar 2018, o 23:50

RCA napisał(a):Trzecia — jeśli w referendum większość opowie się za rozdzieleniem koron takie rozdzielenie nastąpi i w jego wyniku zrzeknę się baridajskiej korony.

Zróbmy je po prostu wedle woli mieszkańców.

Myślę, że kolejne będzie oddzielenie się Korony Starosarmacji.
Jak widać po wypowiedziach na forum jest ku temu wola Obywateli.

Tylko ... czego wtedy Księciem będziecie ? :twisted:
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja

Postprzez Hohenzollern 27 mar 2018, o 04:32

Wasza Książęca Mość,
Wasza Królewska Wysokość,
Baridajki, Baridajczycy!

Powiem tak, tylko wpierw muszę zaparzyć sobie kawę bo jestem kwadrans przed wyjściem do Almerskiej Spółdzielni Czynów Społecznych.

Faktycznie ten spór męczy, Baridas zamiast się rozwijać stoi w miejscu, zamiast skupiać i generować aktywność na rzeczach istotnych stanowiących właśnie o sile narodu Baridajskiego - pochłania się w bezproduktywnej, bezdecyzyjnej polemice w tym wątku. Rzecz jasna z całej tej dyskusji można wyciągnąć jakieś wnioski, nie mniej jednak jak dotąd nie przekłada się to na obecną rzeczywistość - zobaczymy za tydzień.

Natomiast trochę smuci fakt że co po niektórzy uważają że Baridas był niegdyś zniewolony - ja bynajmniej tak nie uważam, wszelkie prawa i wolności był zachowane jak i są (prócz o samostanowieniu), należy jedynie żywić nadzieje że to się zmieni w niedługim czasie.

Tak się przysłuchuje tu toczącej się dyskusji i muszę stwierdzić jedno. Mianowicie walka o iluzoryczną (nominalną) władzę pochłania co raz więcej ofiar, chcę przez to powiedzieć że idzie również działać odolnie przez pracę organiczną, artykułu, inicjatywy społeczne, dyskusje etc... To wtedy będzie to wyraźny sygnał o naszej sile przebicia, jednak co ja tam wiem ja jedynie zamieszkuje Baridas jakieś X lat.

Z wyrazami szacunku;
(-)Frideric mar. et Hohensollern.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Sorcha 27 mar 2018, o 07:37

Hugo napisał(a): I być może też Diuk Radca chciałby, żeby w końcu mądrzejszy głupszemu ustąpił. Choć z tym ostatnim w żaden sposób nie mogę się zgodzić, ponieważ wciąż mądrzejsi głupszym ustępują i ten świat wygląda teraz, jak wygląda. Kwestia tego kto jest kto.

Otóż to, tak myślę...

Kochani, nie ma co deliberować, wywalać swe żale, bo to nikomu nie pomoże, dla mnie sytuacja jest tak prosta, by nie napisać śmieszna, ale oczywiście mogę się mylić, wszak już ponad 300 lat się tułam po tej ziemi :)
Mam wrażenie, że cała sprawa idzie na "zmęczenie materiału", bo przecież gdyby nie uparta postawa jednej ze stron (i nie mam tu na myśli Baridajczyków), to dawno było by po rozmowach i obecnej sytuacji. Urlop Księcia, przynajmniej dla mnie ma na celu zmiękczenie lub obrzydzenie "sporu", na zasadzie "no dobra, ciągnie to się,może dla świętego spokoju byście Baridajczycy odpuścili, to robi się męczące".
Owszem robi się, ale zaraz, zaraz nie my poszliśmy na urlop "przemyśleć sprawę", nie my zostawiliśmy "rozgrzebane palenisko", zatem o co chodzi? My cały czas czekamy na konstruktywną dyskusję i staramy się podejmować oddolne inicjatywy, aby rozwijać aktywność oraz przynajmniej staramy zachować pozory, niby wszystko wisi w próżni, ale jednak coś robimy, a tu Książę wpada raz na jakiś czas "dołoży do paleniska" i sprawa znów się żarzy, ja nie widzę aby Książę chciał zostać dzielnym strażakiem, ale mam wrażenie iż chce dalej by coś tam się tliło i czad roznosił się po okolicy, a ny już zmęczeni krzykniemy "tlenu!".
Jest dla mnie tu jeszcze kwestia wyrobienia mieszkańcom Sarmacji opinii o Baridajczykach, bo zawsze można powiedzieć, że sytuacja tak się ma, ponieważ "to oni, to oni uparciuchy".
Być może się mylę, tak może być, ale piszę to co czuję, moim zdaniem chodzi tu o wytworzenie takiej atmosfery, że mieszkańcy Starosarmacji, Teutonii czy Sclawinii będą mieli za złe Baridajczykom obecną sytuację i do nich za ten stan pretensję... Bo przecież Książę jest na urlopie, co on może...

Być może to co napisałam jest dla niektórych złe i godne potępienia, trudno, piszę co widzę i czuję...
Obrazek
Wiedźmia Hrabina, hrabstwo Ravenspell
Sarmacka zielarka
Arcywiedźma Kowenu
Primera Bruja

Postprzez Jul 28 mar 2018, o 15:57

Przeczytałam :D
I mam wnioski. Owszem, król nam się zagalopował. Ale przeprasza, żałuje i postanawia poprawę. Szczerze czy też nie, nieważne, efekt ten sam.

Idźmy dalej. Zamiast pitu pitu działajmy. Wybierzmy sobie wicekróla. Mamy już kandydata? Wybór wicekróla to będzie pierwszą bitwa. A potrzeba wodzą, silnego, konkretnego i niezależnego, by wygrać wojnę.

PS. Baridajscy rebele, gdzieś za kulisami ustalacie stanowisko? Ja też chcę :p
Juliette Alatriste

Postprzez Cudzoziemiec 1 5 kwi 2018, o 07:06

Doskonale. W pobocznej dyskusji padła deklaracja, że pod obrady Rady trafią jakieś projekty do końca bieżącego tygodnia. Cieszę się z tego. Cieszę się, że minione tygodnie, w których czekamy na projekty nie poszły na marne i wkrótce będziemy mieli konkrety do dalszej dyskusji.

Mam gotowy projekt Ordonansu wprowadzającego wybory Wicekróla, konsultuję go, ale wobec tej deklaracji wstrzymam się z jego wydaniem. Przygotowany projekt jest pierwszym z serii, które zamierzam wydać celem uporządkowania i demokratyzacji sytuacji w Baridasie. Kolejnym, który wezmę na tapetę będzie Ordonans dotyczący Rady Królestwa, w którym m.in. chcę poszerzyć katalog możliwości jakimi Rada dysponuje i uprościć jej procedury, które dziś w znacznym stopniu utrudniają jej prawidłowe funkcjonowanie.

Informuję również, że planuję zorganizowanie referendum w Baridasie, w którym zapytam Baridajczyków o preferencje wobec kierunków zmian w jakich winno Królestwo zmierzać. Najprawdopodobniej referendum owo będzie zawierało 4-5 pytań, będzie skierowane do wszystkich mieszkańców Baridasu (zamieszkujących Baridas w dniu jego zarządzenia) i ma mieć charakter konsultacyjny, lecz dla mnie osobiście szalenie istotny w kontekście woli Baridajczyków co do dalszych zmian.
Więzień Jego Książęcej Mości

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej