Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zmiany w funkcjonowaniu Rady Królestwa

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Zmiany w funkcjonowaniu Rady Królestwa

Postprzez зхао 19 wrz 2017, o 12:41

Wasze Królewska Mości
Wasza Królewska Wysokość,
Prześwietna Pani Przewodnicząca,
Prześwietny Panie Marszałku,
Wysoka Rado.

W dniu dzisiejszym dokładnie zapoznawałem się z baridajskim prawem. Po pewnym czasie natrafiłem na Ordonans
z dnia 26 lipca 2017 roku o Radzie Królestwa Baridasu na podstawie Praw Kardynalnych wydany
i szczególną uwagę zwróciłem na art.3 ust.3 niniejszego Ordonansu o treści:

Członka Rady można wykluczyć z obrad w przypadkach określanych w uniwersale o porządku obrad Rady Królestwa lub braku udziału w poprzednim głosowaniu.

Po rozważaniu tego zapisu doszedłem do wniosku, że karanie wykluczeniem z obrad za brak aktywności jest mało zasadne.

Dlaczego? Spróbuję to w punktach umotywować.

1. Jest to działanie bardzo demotywujące.

Osoba, która została wykluczona, może poczuć się tym faktem urażona. Jesteśmy ludźmi, pracujemy, uczymy się. Z czasem i chęciami jest bardzo różnie. Jeśli ktoś nie piastuje ważnego urzędu i nie ma czasu, to czemu by go za to karać. Karać można za wszczynanie rewolucji, trolling, ale nie za brak czasu.

2. Ten rodzaj kary jest mało skuteczny.

Jak ktoś nie ma czasu, to nie robi mu to różnicy czy zostanie wykluczony, czy też nie. Moim zdaniem jest to niepotrzebne obciążenie dodatkową pracą Przewodniczącego Rady/Marszałka.

3. Wprowadzenie tego rozwiązania nic nie da.

Wykluczenie kogoś z obrad nie poprawi aktywności Rady. I tak wypowiadają się te same osoby, przy czym część wypowiedzi wygląda mniej więcej tak:

WKM,WKW, Wysoka Rado!

Z całego serca popieram ten projekt. Nie mam nic do dodania.

WKM, WKW, Wysoka Rado!

Nie podoba mi się powyższy projekt.

Nie chcę tutaj obrażać osób dysponujących małą ilością czasu, ale jak się regularnie czyta takie wypowiedzi, które w gruncie rzeczy mało wnoszą do dyskusji, to można po prostu osiwieć. Szkoda żywotności klawiatury/czasu na pisanie takich lapidarnych wypowiedzi. Naprawdę.

Co można z tym faktem zrobić?

1. Wprowadzić wybory do Rady Królestwa - mało realne, wiem.
  2. Przekształcić Radę Królestwa w parlament dwuizbowy.
  3. Przekształcić Radę Królestwa w parlament dwuizbowy i pozbawić ją obecnych praw i pozostawić jako organ posiadający wyłącznie prawo weta.

Wprowadzić wybory do Rady Królestwa.

Osoby, które wygrywają wybory by się gdzieś dostać są zazwyczaj bardziej zmotywowane i dysponują większą energią i większą ilością czasu. Takie rozwiązanie może ożywić ten organ, ale w gruncie rzeczy, szanse są małe. Ale skoro pewnej części Rady nie chce się czytać projektów/brać udziału w dyskusjach/głosować, to czemu mieliby być zainteresowani chociażby biernym udziałem w wyborach?

Przekształcić Radę Królestwa w parlament dwuizbowy.

Tutaj proponuję wprowadzić drugą izbę, która będzie izbą czynną (jakiś Senacik, czy coś w ten deseń) i przekazać im kompetencje do uchwalania mniej istotnych kwestii, a dopiero do ważniejszych spraw angażować Radę.

Przekształcić Radę Królestwa w parlament dwuizbowy i pozbawić ją obecnych praw i pozostawić jako organ posiadający wyłącznie prawo weta.

Tu nie ma zbyt wiele do uzasadnienia. Kontrowersje budzą aktywność, nieprawdaż? Nowo utworzona izba mogłaby sobie spokojnie debatować, głosować, ustalać nowe prawo, a Rada reagowała by dopiero, gdyby przez pierwszą izbę przeszedł jakiś bubel. Uważam, że w takiej sytuacji można by się było zacząć spodziewać jakiejś większej aktywności ze strony Rady.

Jak na razie tyle ode mnie. Mam nadzieję, że ktoś będzie chciał wziąć udział w dyskusji nad moimi kontrowersyjnymi pomysłami.

Fare Ayron!

(—) Wicehrabia Ricardo Conejo Cuadrado
зхао
Więzień Jego Książęcej Mości

Re: Zmiany w funkcjonowaniu Rady Królestwa

Postprzez Julian FER 19 wrz 2017, o 15:45

Wasze Królewska Mości
Wysoka Rado,
Wielmożny Wicehrabio,

o ile mnie pamięć nie myli to wykluczenie z obrad Rady Królestwa zaproponował Fryderyk markiz von Hohenzollern, ale mniejsza o to. Według mnie to nie jest karanie, a wykluczenie osób, które i tak się nie wypowiadają, bo po coś wpisywać kogoś do obrad skoro on sam nawet w kilku słowach nie chce się wypowiadać "za","przeciw", czy w ogóle nie chce. Każdy ma prawo wypowiedzi, ale jak sam z tego prawa nie korzysta

Ricardo napisał(a):W dniu dzisiejszym dokładnie zapoznawałem się z baridajskim prawem. Po pewnym czasie natrafiłem na Ordonans
z dnia 26 lipca 2017 roku o Radzie Królestwa Baridasu na podstawie Praw Kardynalnych wydany
i szczególną uwagę zwróciłem na art.3 ust.3 niniejszego Ordonansu o treści:

Członka Rady można wykluczyć z obrad w przypadkach określanych w uniwersale o porządku obrad Rady Królestwa lub braku udziału w poprzednim głosowaniu.

Po rozważaniu tego zapisu doszedłem do wniosku, że karanie wykluczeniem z obrad za brak aktywności jest mało zasadne.

Proszę zwrócić uwagę na przepisy. Dopiero dwukrotna nieusprawiedliwiona nieobecność skutkuje wyłączeniem z obrad.

Wiadomo, że każdy z nas ma jakieś sprawy i usprawiedliwić nieobecność można nawet po wykluczeniu, bo prawo tego nie precyzuje. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie, bo jeszcze nie było stosowane. Czas pokaże, a prawo zawsze można poprawić. Takie jest moje zdanie.

Art. 4.

2. Podczas rozpoczęcia obrad każdorazowo na podstawie Rejestru Obywateli Baridasu lub zgodnie z art. 2 umieszcza się listę osób, które są uprawnione do uczestniczenia w obradach wraz z uwzględnieniem osób wykluczonych z obrad.
3. Członka Rady można wykluczyć z obrad w przypadkach określanych w uniwersale o porządku obrad Rady Królestwa lub braku udziału w poprzednim głosowaniu.
4. Wygaśniecie mandatu Członka Rady następuje jeśli dwukrotnie bez usprawiedliwienia nie będzie brał udziału w obradach i głosowaniu.

Z wyrazami szacunku,

(-) Julian hrabia Fer at Atera
Wicemarszałek Baridasu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 19 wrz 2017, o 20:34

Wasza Królewska Mość,
Wysoka Rado,
Wielmożny i Prześwietny,

czas pokaże co z tego wyjdzie. Zdaję sobie sprawę, że jednemu nie podoba się ten akt prawny, a drugiemu inny (patrz tutaj), ale wierzcie mi że zarządzanie krajem nie jest łatwe. Niech się to całe prawo "przegryzie", a potem zobaczymy. Nie wykluczam, że część przepisów trzeba będzie poprawić, albo wymienić.

Z poważaniem

(-) Laurencjusz diuk MaHi at Atera
Wicekról Baridasu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez зхао 28 wrz 2017, o 20:37

Wracając do funkcjonowania Rady. Prześwietna Przewodnicząca nie logowała się od 19 września. Decydujemy się coś zrobić z tym, czy damy jej jeszcze czas?
зхао

Postprzez AFvTD 29 wrz 2017, o 06:40

O ile pamiętam Przewodnicząca Rady, która jest jednocześnie Konsulem Sclavinii chyba uciekła. Ma jakieś prywatne sprawy o których nie chce mówić, jednak zrezygnowała oficjalnie z urzędu Konsula, o czym poinformowała przez JKM. Nie wiem, czy dotyczyło to również funkcji Przewodniczącego Rady, ale uważam że faktycznie powinniśmy wybrać nowego przewodniczącego.
magister net Alfred Fabian baron von Tehen-Dżek
Minister Spraw Wewnętrznych
Dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych w Akademii Sclavińskiej,
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Konsulat Sclavinii
Królestwo Baridasu

Postprzez зхао 29 wrz 2017, o 10:26

Wiadomo, że real jest ważny, ale PRK to urząd kluczowy dla działania Rady i nie możemy sobie pozwolić na dłuższą stagnację. Zapytam wprost, kto chciałby teraz zostać PRK?
зхао

Postprzez AFvTD 29 wrz 2017, o 12:40

Nie jestem szczególnym specjalista, ale z racji że codziennie mam czas, to w zasadzie mógłbym się podjąć.
Zoolog z powołania.
Konsulat Sclavinii
Królestwo Baridasu

Postprzez зхао 29 wrz 2017, o 12:51

Trzeba tylko co jakiś czas zaglądać tu i tu i jakoś pójdzie. To jak?
зхао

Postprzez AFvTD 30 wrz 2017, o 07:04

W zasadzie to czemu by nie. Mogę spróbować.
Zoolog z powołania.
Konsulat Sclavinii
Królestwo Baridasu

Postprzez Julian FER 30 wrz 2017, o 11:31

Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość!
Baridajki i Baridajczycy!

Jeśli powyższa dyskusja zmierza w kierunku odwołania Przewodniczącej Rady Królestwa Baridasu to w związku z art. 7 ust. 1-3 Uniwersału z dnia 26 lipca 2017 roku o porządku obrad Rady Królestwa niniejszy wniosek musi podpisać 3 Członków Rady Królestwa Baridasu, którzy są uprawnieni do oddania głosu tj. 3 osoby z niżej wymienionych osób, które nie zostały wykluczone z obrad z powodu nieaktywności:

1. AF039, Tomasz Liberi,
  2. AE372, Fryderyk von Hohenzollern - osadzony - brak możliwości oddania głosu,
  3. AF766, Laurencjusz Ma Hi at Atera,
  4. AF827, Julian Fer at Atera,
  5. AG281, Henryk Wespucci,
  6. AF936, Yennefer Heach,
  7. AF891, Konrad Jakub Arped-Friedman,
  8. AG541, Jihymed Niezyd ,
  9. AG581, Sławomir Wikidajło,
  10. AE563, Ricardo Conejo Cuadrado.

Z poważaniem

(—) Julian hrabia Fer at Atera
Wicemarszałek Baridasu