Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Krótka mowa Wicekróla

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Krótka mowa Wicekróla

Postprzez Laurencjusz 25 lip 2017, o 21:20

Wasza Królewska Mość!
Szanowni i dumni Baridajczycy!

Przez cały czas nieobecności JKW Piotra II Grzegorza liczyłem na jego powrót na stałe i nie myślałem o tym, że sytuacja może się tak bardzo zmienić. Gdy po raz pierwszy usłyszałem propozycję przejęcia obowiązków Wicekróla i to w czasach gdy utrzymanie aktywności oraz wzbudzanie kreatywności mieszkańców Królestwa Baridasu bywa nie lada wyzwaniem to zacząłem się zastanawiać, czy dam radę.

W czasie tych rozważań uświadomiłem sobie, że tak naprawdę to potrzeba konkretnego planu na pobudzenie kraju oraz zastanawiałem się jak Wy Baridajczycy przyjmiecie mnie w tej roli. Wiem, że mam na swym sumieniu kilka „grzeszków”, lecz mam nadzieję, że przynajmniej na początku otrzymam od Was odrobinę wsparcia i zaufania. Wszystkim, którzy do tej chwili udzielili mi tego wsparcia ogromnie dziękuję.

Tylko z Waszym wsparciem będę w stanie realizować nasze wspólne plany i pomysły oraz wprowadzać w życie własne. Jestem otwarty na różne propozycje.

Królestwo Baridasu to kraj z bogatymi tradycjami oraz piętnastoletnią historią, o którą chciał bym zadbać w czasie pełnienia tych nowych dla mnie obowiązków. W czasie sprawowania władzy chciał bym by tradycja przeplatała się z nowoczesnością w taki sposób by Królestwo Baridasu było postrzegane jako królestwo, bo według mnie trochę to się obecnie zatarło.

Historię i tradycje trzeba pielęgnować by przetrwała dla kolejnych pokoleń i dlatego zamierzam wrócić do szerszego stosowania języka baridajskiego i tytulatury. Mam nadzieję, że wszyscy urzędnicy Dworu Królewskiego przede wszystkim wspierać mnie będą w tych działaniach, a pozostali Baridajczycy nie pozostaną w tyle. Honorem Baridajczyka powinna być dbałość o naszą kulturę i stosowanie baridajskiej tytulatury przynajmniej w dziale urzędowym. Spam oraz inne przejawy bałaganu niepoprawnych "gości" działu urzędowego zamierzam chować w "dziale rzeczy zagubionych", bo powodują bałagan na urzędach, które mają służyć komunikacji miedzy władzami, a mieszkańcami, a nie "radosnej twórczości".

Do sprawnego działanie na rzecz naszego Kraju Korony potrzebował będę sprawnego Dworu Królewskiego oraz Rady, bo są to dla mnie niezbędne instytucje do sprawowania władzy. Biorąc to wszystko pod uwagę zamierzam szukać nowych urzędników oraz dokonać przesunięć na obecnych urzędach.

Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć kreatywnego oraz sumiennego Marszałka Baridasu, bo z doświadczenia wiem, że sprawny Marszałek, który ma silną i ugruntowaną pozycję i nie wacha się od czasu do czasu podjąć trudną decyzję to wielkie wsparcie dla Wicekróla. Mam zamiar spróbować takich działań Marszałka, by przez jego ręce trafiały do mnie Wasze sprawy. Nie chciał bym tu być przez niektórych z Was źle zrozumiany. Nie zamierzam zamknąć się na cztery spusty w Almerskim Zamku i będę otwarty na wszelkie Wasze propozycje, ale chciał bym by zdecydowana większość z nich trafiała do mnie oficjalnie przez Marszałka.

Nad tą przejrzystością podejmowanych decyzji zacząłem zastanawiać się gdy prowadzone przez Pocztę Konną rozmowy z lennikiem Eislar Hrabią Adrienem Erykiem Esjarem Józefem Alatriste zaczęły przybierać bardzo dziwny bieg. Otóż Hrabiemu zaczęło się wydawać, że gdy otrzymał wstępną zgodę na narrację związaną z udziałem Królewskiej Gwardii Baridasu to od razu może robić wszystko na co ma tylko ochotę. A przecież nikt nigdy nie godził się na tworzenie prawa, które nie jest spójne z prawem Księstwa Sarmacji oraz prawem Królestwa Baridasu. Początkowo myślałem by skorzystać z prawa i zgodnie z treścią wpisu Prefekta Generalnego nie skierować sprawy do organów ścigania, ale chwilę później pomyślałem, że taki proces nie przyniesie niczego dobrego dla Baridasu.

Żałuję, że nie mogłem być obecny akurat w tym momencie oraz tego, że dałem się w dobrej wierze wciągnąć w tą „gierkę”, bo trzeba było te wszystkie rozmowy prowadzić na forum i wtedy wszystko było by bardziej klarowne.
Szkoda, że tak się stało jak się stało. Będzie to dla mnie nauczka na przyszłość oraz sprawa, którą muszę gruntownie przemyśleć oraz wyciągnąć wnioski, bo jak na razie jedynym pozytywnym efektem tego całego zamieszania był wzrost aktywności związany z wzajemnym udowadnianiem swoich racji.

Obecnie zastanawiam się nad tym, jaką formułę mogły by przyjąć nasze baridajskie lenna, bo kiedyś gdy w Gidenę zamieszkiwało sporo aktywnych mieszkańców sam myślałem nad prawem lennym, ale zabrakło mi czasu by rozwinąć formułę Dygestów Gideńskich oraz uzgodnienie ich z Królem. Być może teraz gdy znajdą się chętni to zgodnie z jakąś przyjętą przez Radę Królestwa procedurą sprawa ruszy z miejsca i pojawi się spójne z baridajskim i sarmackim prawo lokalne.

Wracając do Rady Królestwa Z rozrzewnieniem wspominam wcześniejsze obrady Rady Królestwa. Szczególnie tą ponad 2,5 godzinną dyskusję prowadzoną na #baridas w dniu 27 września 2014 roku, czy kolejną bardzo ciekawą z 9 kwietnia 2015 roku. Mam nadzieję, że Rada Królestwa już wkrótce pod czujnym okiem Przewodniczącego systematycznie prowadzić będzie obrady w istotnych dla Baridsu sprawach.

Poza tym mam zamiar skupić się też na większej współpracy z innymi samorządami. Mam nadzieję, że dalej będzie się rozwijać nasza obecna współpraca z Konsulatem Sclavinii. Myślę by szerzej współpracować z Starosarmacją, a z czasem może i nawet z Królestwem Teutonii, bo te wszystkie działania służą umacnianiu naszej jedności w obrębie Księstwa Sarmacji przy zachowaniu naszej narodowej tradycji i specyficznego baridajskiego postrzegania świata.

Przede mną i również przed nami wiele pracy, ale myślę, że wspólnie jesteśmy w stanie zrobić bardzo wiele dla naszego kraju. Tu mam nadzieję, że już niedługo przy deklarowanej pomocy uda się odtworzyć funkcjonalność Baridajskiej Ligi Szachowej, a może i kiedyś wrócimy do funkcjonalności Banku. Jak dobrze pójdzie to może i do nowej strony Królestwa Baridasu, której obecna treść i wygląd niezmieniana od lat wymaga odświeżenia.

Wiem, że pilnych spraw, którymi należy się zająć jest wiele. Mam nadzieję, że przy systematycznej pracy uda się nam je jakoś po kolei zakończyć. Myślę tu o systemie poboru opłat za grunt w Almerze i wielu innych rzeczach, których już nie będę wymieniał. Liczę też na rozwój Almery i mam nadzieję, że jeśli tylko znajdą się chętni to ruszy Rada Miasta. Wiem, że pomysł z jej aktywacją nie zawsze się sprawdzał, ale według mnie nie sprawdzał się tylko wtedy gdy w ławach Rady Miasta zasiadały osoby tylko po to by zyskać posadę i dlatego uważam, że dużo zależy też od kreatywności Kasztelana, który dobrze potrafi organizować pracę.

Poza tym zamierzam wprowadzić (na ile się tylko da) system zastępstw urzędników, by sprawy nie czekały zbyt długo na rozstrzygniecie, bo z własnego doświadczenia wiem, że oczekiwanie gasi zapał.

Jeśli chodzi o finanse to przyznam, że sprawa wymaga głębszego przemyślenia i obecnie mogę tylko dodać, że wypłaty realizowane będą tylko wtedy gdy wkład pracy i zaangażowanie urzędnika będzie widoczne.

Na zakończenie mogę już tylko obiecać, że będę usilnie poszukiwał kartografa, by uaktualnić mapę naszego kraju. Jak się nie uda zrobię to sam, bo brakuje mi na mapie nadanych lenn: Ville de L'amour i Ravenspell oraz mapy, na której są wszystkie ziemie naszego kraju, a swoje nowe obowiązki będę wykonywał najlepiej, jak tylko potrafię.

Wiem, że to nie wszystkie sprawy, które będę musiał podjąć, bo czekają też akty prawne do wydania oraz wiele innych spraw związanych z otrzymaniem oraz nowym przydziałem uprawnień w DSG i FC, ale nie będę Wam już dłużej przynudzał. Myślę, że jak na początek to i tak sporo, więc chwała tym co przebrnęli przez ten tekst do końca. Teraz czas podjąć obowiązki, zakasać rękawy i do pracy.

Fare Aryon!

(—) Laurencjusz diuk MaHi at Atera
Wicekról Baridasu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Re: Krótka mowa Wicekróla

Postprzez Yennefer 26 lip 2017, o 09:06

Jeśli WKW potrzebuje pomocy, jestem chętna do współpracy.
Obrazek(-)Yennefer v-hr. Heach
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Sławomir Wikidajło 26 lip 2017, o 09:16

Krótka? Ale jakoś dotrwałem. Także można na mnie liczyć.
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło. Starszy Szeregowy żandarmerii wojskowej w KWS, Redaktor "Krzywego Kowadła", Poseł w Wielkim Sejmie. Właściciel Niezależnej agencji mediów.
Wicemarszałek Sejmu 6003560 Mój nr. GG Masz temat? Pisz.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Tadhg 26 lip 2017, o 09:36

Sławomir Wikidajło napisał(a):Krótka? Ale jakoś dotrwałem. Także można na mnie liczyć.

no bo to jest krótka...
Obrazek
Tadhg
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Julian FER 26 lip 2017, o 13:35

Wasza Królewska Wysokość!

Gratuluję dostąpienia tego zaszczytu i mam nadzieję, że WKW wytrwa na tym stołku. Jako baridajczyk nie mógł bym odmówić wsparcia, wiec oddaję się do dyspozycji i postaram się być bardziej aktywnym obywatelem.

Z poważaniem
(-) Julian markiz Fer at Atera
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej