Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Rezygnacja

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Re: Rezygnacja

Postprzez RCA 28 lut 2018, o 14:49

I ma Wielmożny dużo racji. Jednak ja nie przekładam tego co z Kanclerzem na nasze relacje w ogóle. Poprztykaliśmy się i to jest za mną. Dziś jest nowy dzień itd. Ze swej strony mogę zapewnić, że ostre rozmowy z Kanclerzem nie wpływają na moje relacje z Radą Ministrów, ani z Kanclerzem.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, Król Baridasu, Król Sclavinii, suweren Teutonii, etc. etc.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Korona Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez зхао 28 lut 2018, o 14:57

Widzę, że zamieszanie wprowadziłem i przepraszam za to. Otóż v-hr Arpeda-Friedmana nazwałem z przyzwyczajenia "kanclerzem" i całkowicie niepotrzebnie wprowadziłem do tej dyskusji element polityki centralnej, kiedy chodziło mi tylko i wyłącznie o sytuację polityczną w Baridasie. Zatem, doprecyzowując, chciałbym zapytać jak wygląda ten konflikt na tle baridajskim i czy jest szansa na jego unormowanie.
зхао

Postprzez RCA 28 lut 2018, o 15:00

Zhao napisał(a):Widzę, że zamieszanie wprowadziłem i przepraszam za to. Otóż v-hr Arpeda-Friedmana nazwałem z przyzwyczajenia "kanclerzem" i całkowicie niepotrzebnie wprowadziłem do tej dyskusji element polityki centralnej, kiedy chodziło mi tylko i wyłącznie o sytuację polityczną w Baridasie. Zatem, doprecyzowując, chciałbym zapytać jak wygląda ten konflikt na tle baridajskim i czy jest szansa na jego unormowanie.

Jak pisałem - "Poprztykaliśmy się i to jest za mną. Dziś jest nowy dzień itd." Tyle z mojej strony. Jak to wygląda od strony innej tego nie wiem.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Ekaton 28 lut 2018, o 15:03

RCA napisał(a):[...] Jak to wygląda od strony innej tego nie wiem.

Od strony internetowej wygląda to jak mieszanina pikseli. Gdzie się podziały stare dobre skoroszyty? Gazety? Książki, do diaska? Ech, te czasy...
/—/ Emil Potocki
Ojciec Założyciel Sclavinii, Jej Senator,
Lord-Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny.
Konsulat Sclavinii

Postprzez Julian FER 28 lut 2018, o 16:48

Konrad Friedman napisał(a):Bardzo smutna wiadomość. Czy możemy poznać powody rezygnacji?

Skłócony naród, brak wsparcia od Baridajczyków, rezygnacja JKW i Król, któremu się wydaje, że potrafi iść na kompromis z narodem. Wszyscy wiemy, że Baridas nie jest w stanie funkcjonować bez Sarmacji, ale według mnie unię da się renegocjować nawet gdyby JKM oddał by koronę Królestwa Baridasu. Szkoda :(
(-) Julian hr. Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Zombiakov 28 lut 2018, o 18:59

Julian FER napisał(a): ale według mnie unię da się renegocjować nawet gdyby JKM oddał by koronę Królestwa Baridasu. Szkoda :(

Ale znowu tak całkiem z boku i merytorycznie bez pobudzania hejtu... Jakie są konkretne przesłanki, że zerwanie unii personalnej w osobie JKiKM RF jakoś pomoże Baridasowi ?

Nie mówię, że nie... ani tym bardziej, że pogorszy - zwyczajnie chciałbym zrozumieć co za tym stoi.
Diuk Prokrust Zombiakov
... bo śmierć to nie koniec ...
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Korona Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Friedman 28 lut 2018, o 19:47

Nie chodzi o odsuwanie konkretnej osoby od władzy. Jak wspominano, Baridajczycy mają obecnie ten problem, że są bardzo podzieleni a do tego czują, że nie mają wpływu na kształtowanie swojej ojczyzny.

Stąd pomysł z reformą ustrojową — nic tak nie jednoczy jak osoba monarchy. Bądź co bądź trudno utożsamiać się, czy jednoczyć wokół kogoś, kto został nam dany z góry i zbyt wiele z ojczyzną nie ma wiele wspólnego. A do tego ma całą masę obowiązków, gdzie siłą rzeczy trzeba poświęcić prowincję. Godność króla Baridasu to posada występująca niejako przy okazji, jako bonus do czegoś, co się już ma.

Chcielibyśmy wobec tego ustanowić całkowicie naszego władcę — dla którego Baridas nie jest czymś dodatkowym, ale jest to oczko w głowie i organizm, któremu poświęcił on jakiś kawałek swojego życia i czas. Ktoś, kto rozumie nasze potrzeby i zwyczajnie podchodzi od nas — a więc jest jednym z nas bezsprzecznie i trudno podnosić kwestię legitymacji do panowania czy przynależności do Narodu.

Jeżeli będziemy mogli autonomicznie i suwerennie decydować komu powierzamy koronę, to uzyskujemy takie możliwości jak chociażby rozliczanie go ze swoich obowiązków i wymaganie konkretnych działań. A wcześniej — będziemy mogli wybrać kogoś, kto rzeczywiście ma istotne poparcie wśród społeczeństwa.

Wiem, że to są słowa kontrowersyjne, ale niestety prawdziwe i trochę smutne — ciężko jednoczyć się wokół kogoś, kto nie zna znaczenia podstawowych i wręcz wyświechtanych zwrotów w ojczystym języku. Albo że ostatnio dowiedzieliśmy się, że Dwór Króla Baridasu znajduje się w Grodzisku — bo tak sugeruje nazwa działu na FC "Dwór JKiKM". Dwór Książęcy jest w Grodzisku, Dwór Królewski w Almerze. I tego, w przeciwieństwie do tytułów, łączyć absolutnie nie można. Ludzie widzą, że to jest sztuczne i tego po prostu nie kupują. To jest tylko jeden z przykładów tego, że można mieć najlepsze chęci i zapał, ale takie detale nie poprawiają naszej sytuacji i odczucia, że jesteśmy sami, bez własnego przedstawiciela.

Kolejnym argumentem jest też ustanowienie takiego namiestnika, który zawsze będzie siłą rzeczy musiał reprezentować stanowisko Baridasu przed organami centralnymi, bo jak na razie przed centralą chroni nas centrala. Póki co jest tak, że w kontaktach z centralą, w przypadku wystąpienia konfliktu centrala-Baridas, nie musimy długo myśleć nad tym, po której stronie będzie musiał stanąć król. A tym samym jesteśmy ewenementem na skalę sarmacką, bo jako jedyni jesteśmy pozbawieni własnej reprezentacji przed organami ogólnosarmackimi.

Tak samo jak jesteśmy samorządem tylko z nazwy — wicekróla powołuje król, pozostałych urzędników powołuje wicekról.

To nie jest zmiana wymierzona przeciw komuś konkretnemu. Nie jest to nawet stricte odpowiedź na pogłębiającą się martwicę Baridasu. Po prostu Baridajczycy coraz bardziej dojrzewają do zmian i powoli następuje ten moment, że długa historia unii musi ewoluować w coś nowego. A przy okazji mamy przynajmniej szansę na załatwienie chociaż kilku tych elementów zastoju, jaki wymieniłem wcześniej — problem z jednością narodową, samorządnością, demokracją, relacjami z centralą. A co najważniejsze — możność zjednoczenia się wokół osoby z silną legitymacją do rządzenia, z charyzmą i autorytetem, dla której Baridas to nie efekt uboczny uzyskania innego urzędu, który pochłania o wiele, wiele bardziej, ale krótko pisząc — sens życia i cała miłość.

Może błędnie zrozumiano początkowe przesłanie i obawiano się o zerwanie stosunków z Sarmacją i niepodległością. Absolutnie nie chodzi o występowanie z Sarmacji, opuszczanie Księstwa i jakieś wojny. Chodzi tylko o zmianę sposobu wyboru króla. Niech będzie Król Baridasu, który odpowiada przed Księciem Sarmacji — tak samo jak jest z Konsulem Sclavinii, Namiestnikiem Starosarmacji, czy Królem Teutonii. Ryba psuje się od głowy, więc nie można przynajmniej nie przedyskutować tego, czy warto się za tę głowę wziąć. Nie tyle więc odwołanie Roberta Fryderyka nam pomoże, co wybór jego następcy przez ogół Narodu. Ktokolwiek by tym królem nie był teraz, zmiana jest potrzebna.

Dlatego smutno czyta się równanie tej inicjatywy do hucpy i intrygi politycznej. Najważniejsze jednak, że sami Baridajczycy rozumieją tę ideę i wiedzą, że cel jest słuszny, a dążenie do zmian — warte przynajmniej zastanowienia. Bo wola przekazania korony baridajskiej Baridajczykowi — nie Sarmacie, Sclavińczykowi czy Teutończykowi — to chyba nie jest wielka fanaberia.
/—/ Konrad J. v-hr. Arped-Friedman

Kanclerz Sarmacji, Wicemarszałek Sejmu, Przewodniczący Rady Królestwa Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Instytut Edukacji Sarmackiej
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez RCA 28 lut 2018, o 20:18

Szanowni,

uprzejmie informuję, że podjąłem decyzję.

Jutro, w godzinach popołudniowo-wieczornych, należy się spodziewać Orędzia Królewskiego do Narodu, w którym przedstawię nowego Wicekróla.

Pozdrawiam,
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Julian FER 3 mar 2018, o 11:23

Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość!
Szanowni Baridajczycy!

Uprawnienia Marszałka Baridasu zostały mi odebrane, a wątek zmienił się w dyskusję o czym innym. Sprawę wypadało by zakończyć, bo sposób postępowania wydaje się być jakiś wypaczony.

(-) Julian Fer at Atera
Marszałek Baridasu
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia strona

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej