Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Projekt ustawy o podatkach i opłatach społecznych

Projekt ustawy o podatkach i opłatach społecznych

Postprzez PTR 9 lip 2013, o 21:11

Towarzysze,

Jako Komisarz Ludowy ds Finansów i Gospodarki przedstawiam projekt ustawy Churału Ludowego o podatkach i opłatach społecznych. Podatki systemowe - zgodnie z konsensusem jak mi się zdaje - proponuję maksymalne wg widełek na które pozwala nam ustawa. Do tego zaproponowałem dwie opłaty wewnętrzne - oczywiście jestem otwarty na pomysły innych opłat. Jest to także moment, kiedy możemy pomyśleć o wprowadzeniu ew. innych podatków - dochodowym, przychodowym, pogłównym, majątkowym itp.

Zapraszam Towarzyszy do dyskusji.

Ustawa Churału Ludowego o podatkach i opłatach społecznych

Art. 1. [Cel ustawy]
Niniejsza ustawa ustala stawki podatków przewidzianych prawem centralnym, jak i ustala dodatkowe opłaty wewnętrzne, uiszczane w całości na rzecz Mandragoratu Wandystanu.

Art. 2. [Podatki regionalne w systemie centralnym]
Ustala się stawki podatków systemowych:
1. Podatek od tantiem - 10%
2. Podatek od industrializacji miasta — 5%,
3. Podatek od zakupu zupy w miejskiej kantynie — 5%,
4. Podatek od zakupu gospodarstwa prywatnego — 10%.

Art. 3. [Opłaty wewnętrzne]
1. Wprowadza się następujące opłaty wewnętrzne:
a) Opłatę manipulacyjną w wysokości 500 lt, uiszczaną od formalnego wniosku złożonego w odpowiednim dziale na Forum Mandragoratu Wandystanu;
b) Opłatę lokacyjną uiszczaną za lokację instytucji na terytorium Mandragoratu Wandystanu - w wysokości 1500 lt;
2. Opłaty uiszcza się na rachunek Wandystanu (P00005). W przypadku pokrywania się opłat, pobiera się tylko jedną, w najwyższej wysokości.
3. Komisarz Ludowy ds. Finansów i Gospodarki może zwolnić od opłaty lub zwrócić opłatę na rzecz

Art. 4. [Postanowienia końcowe]
Ustawa wchodzi w życie w momencie ogłoszenia.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Projekt ustawy o podatkach i opłatach społecznych

Postprzez KR Lepki 9 lip 2013, o 22:22

Póki jeszcze mam głos tutaj ;)
Obawiam się, że wszelkie inne opłaty jakie moglibyśmy wprowadzić będą niekonstytucyjne, ze względu na ułomność ustawy o finansach publicznych. Konstytucja brzmi tak:

Art.2 pkt. 3 napisał(a):Określenie podmiotów zobowiązanych do ponoszenia podatków, opłat i innych obowiązków oraz ich przedmiotu i wysokości lub zakresu, a także zasad korzystania z ulg i zwolnień może nastąpić tylko w ustawie lub rozporządzeniu zatwierdzonym przez Sejm.

Zaś w ustawie o finansach nigdzie nie ma: "Samorządy mogą ustalać inne pozasystemowe podatki wg własnej woli", choć znaleźć się powinno. W sumie zapomniałem o tym przy dyskutowaniu nad projektem...
Katiuszyn Rewoluty Lepki - Pacjent w EIII

Postprzez PTR 10 lip 2013, o 20:17

KR Lepki napisał(a):Póki jeszcze mam głos tutaj ;)
Obawiam się, że wszelkie inne opłaty jakie moglibyśmy wprowadzić będą niekonstytucyjne, ze względu na ułomność ustawy o finansach publicznych. Konstytucja brzmi tak:

Art.2 pkt. 3 napisał(a):Określenie podmiotów zobowiązanych do ponoszenia podatków, opłat i innych obowiązków oraz ich przedmiotu i wysokości lub zakresu, a także zasad korzystania z ulg i zwolnień może nastąpić tylko w ustawie lub rozporządzeniu zatwierdzonym przez Sejm.

Zaś w ustawie o finansach nigdzie nie ma: "Samorządy mogą ustalać inne pozasystemowe podatki wg własnej woli", choć znaleźć się powinno. W sumie zapomniałem o tym przy dyskutowaniu nad projektem...

To swoją drogą.

Z tow. Lepkim dyskutowaliśmy trochę na ten temat - padła propozycja wprowadzenia podatków (może opłat również?) jako ustawowej składki partyjnej i opłat partyjnych. Tym samym ominęlibyśmy problem wynikający z konstytucyji (byłby to de facto opłaty i podatki wnoszone przez partyjnych, a nie każdego obywatela). Co Wy na to?

Postprzez Alojzy Pupka 12 lip 2013, o 13:55

Opłaty partyjne na propsie. Ale przegłosujmy przede wszystkim te maksymalne podatki, bo z tym chyba każdy się zgadza, a tymi innymi wariantami zajmijmy się oddzielnie.
ppłk Alojzy Pupka h. Magnitogorsk
mandragor-senior

non è ancora finita

Postprzez Senior 13 lip 2013, o 11:34

ok
Karakachanow Senior
działacz społeczny, kulturalny i sportowy

I wyszedl Wanda na pole, Mimo ze pizgauo całkiem mocno, I zakrzyknal: Tego, co me papióry znów cenzurować będzie, Kopne w pupeczkę! I kto mi znów zabrał fajki (Mchs 32,1-5)
Senior

Postprzez PTR 13 lip 2013, o 12:29

To ja proponuję, co byśmy tu sobie spokojnie dyskutowali nad potencjalnymi podatkami regionalnymi/partyjnymi (ja zresztą temat podatków lokalnych poruszę w Radzie Samorządowej), a w obliczu de facto jednomyślności w sprawie podatków systemowych wydam stosowny, tymczasowy edykt.

Postprzez KR Lepki 13 lip 2013, o 20:34

Sądzę, że na razie powinniśmy pójść w stronę "opłat partyjnych". I tak oprócz składki, wprowadzić np płatne opiniowanie wniosków. Bez pozytywnej opinii Partii, bez szans na pozytywne rozpatrzenie i cennika za opinie do konkretnych wniosków np. tak jak wyżej proponował PTR. Oczywiście w prawie nie musimy nigdzie zastrzegać że bez opinii nie da się, ale taka powinna być przynajmniej praktyka ;>
Katiuszyn Rewoluty Lepki - Pacjent w EIII

Postprzez Alojzy Pupka 13 lip 2013, o 23:08

Propozycja towarzysza Lepkiego mi się podoba. W takiej sytuacji moglibyśmy zresztą udzielać opinii także niepartyjnym, oraz elastycznie reagować na niezaopiniowane wnioski i jeśli np. ich społeczna użyteczność jest wysoka, to jednak przyjmować. Bo cały czas zależy mi na zachowywaniu możliwości działania poza Partią i to nie tylko teoretycznej. Taka droga imnsho powinna cały czas również w praktyce istnieć.
mandragor-senior

non è ancora finita

Postprzez PTR 14 lip 2013, o 00:29

Alojzy Pupka napisał(a):Propozycja towarzysza Lepkiego mi się podoba. W takiej sytuacji moglibyśmy zresztą udzielać opinii także niepartyjnym, oraz elastycznie reagować na niezaopiniowane wnioski i jeśli np. ich społeczna użyteczność jest wysoka, to jednak przyjmować. Bo cały czas zależy mi na zachowywaniu możliwości działania poza Partią i to nie tylko teoretycznej. Taka droga imnsho powinna cały czas również w praktyce istnieć.

W teorii towarzyszu, w teorii. Żeby istniała w praktyce, to musielibyśmy kogoś wyrzucić z Partii, żeby ową praktykę uskuteczniał :>

Postprzez Alojzy Pupka 14 lip 2013, o 00:37

Mówię, oczywiście, o całkowicie hipotetycznej sytuacji (która, mam nadzieję, nigdy się nie zdarzy) kiedy ktoś jest jednocześnie obywatelem i nie jest członkiem Partii. Ale wydaje mi się to bardziej prawdopodobne jako świadomy wybór kogoś, kto chce działać w MW jako bezpartyjny albo opozycjonista. Jest to teoretycznie możliwe i praktycznie też być powinno.
mandragor-senior

non è ancora finita

Następna strona

Powrót do Churał Ludowy