Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Szkolenie z pilotażu.

Dział archiwalny

Moderatorzy: Wojska Bojowe, Książęca Żandarmeria Wojskowa

Szkolenie z pilotażu.

Postprzez Irmi 7 gru 2015, o 19:04

Drodzy żołnierze,

Witam was wszystkich na szkoleniu z zasad pilotażu naszych samolotów. Na pewno będzie to dla Was powtórzenie wszystkich wiadomości ponieważ od dawna pilotujecie nasze samoloty. Jednakże uznałam, że warto usystematyzować sobie wiedzę na temat tego jakie zasady rządzą się pilotażem samolotów różnego typu i co my jako piloci powinniśmy wziąć pod uwagę. Szkolenia te będą rodziły się w etapach. Co więcej chciałabym jeszcze dodać jedno, mam w myślach jak i na papierze pewien projekt o którym będę musiała porozmawiać z naszym Hetmanem gen. Jackiem von Horn. Pomysłem jest utworzenie jednostki akrobatycznej, która będzie wysyłana na największe uroczystości tak aby pokazać zarówno umiejętności pozyskane w takcie ćwiczeń jak i uczcić dana osobę lub uświetnić taką imprezę. Co więcej gdyby taki projekt się udał to kto wie moglibyśmy z tego korzystać częściej. Jednakże tak jak powiedziałam muszę to uzgodnić z naszym generałem.

A teraz przechodzimy do naszego szkolenia. Będzie ono rozłożone na kilka etapów więc się nie martwcie. Co do zaliczenia będę musiała o tym jeszcze pomyśleć.
A wiec tak. Pilotaż każdej maszyny jest manewrowanie i kierowanie jednostkami latającymi. Pilotaż ten jest taki sam dla wszystkich maszyn latających czy to dla śmigłowca, helikoptera, samolotu czy też nawet rakiet kosmicznych. Możemy wyróżnić 3 pilotaże a mianowicie

-pilotaż podstawowy do którego zalicza sie start, wznoszenie, lot po prostej, skręty i lądowanie
- pilotaż średni do którego możemy zaliczyć pilotaż podstawowy plus dodatkowe umiejętności
- pilotaż wysoki to jest wszelakie akrobacje powietrzne oraz lotu IFR.

Zacznijmy od pilotażu podstawowego. Tak jak powiedziałam pilotaż ten ma w sobie etapy takie jak start, wznoszenie, lot po prostej, skręty i lądowanie.

Start jak zapewne wszyscy wiedzą jest to początkowa faza startu która umożliwia oderwanie się maszyny latającej od ziemi. Obok lądowanie jest to jeden z najtrudniejszych zadań pilotażu.
Start odbywa się na pasie startowym który musi mieć odpowiednią długość żeby w ogóle start mógł się odbyć oraz żeby samolot mógł w ogóle wystartować.
Przy osiągnięciu prędkości decyzji (V1) załoga decyduje czy kontynuować rozbieg. Prędkość decyzji V1 jest to maksymalna prędkość jaką może osiągnąć dana maszyna latająca umożliwiająca bezpieczne zatrzymanie samolotu na pasie startowym. Nawet dla identycznego samolotu prędkość ta może być różna, zależnie do obciążenia na starcie, położenia lotniska, długości pasa startowego, warunków pogodowych (wiatru, ciśnienia atmosferycznego, temperatury powietrza) i innych czynników.
Oprócz prędkości decyzji V1 mamy również prędkość Vr, nazywanej również prędkością rotacji. Prędkość ta przy której, podczas startu, odrywa się przednie podwozie samolotu od ziemi. Pilot powinien wówczas podjąć odpowiednie działania, mające na celu uzyskanie wznoszenia.
Po ustabilizowaniu, w miarę możliwości należy schować podwozie, klapy, zmniejszyć moc silników i skonfigurować samolot do dalszego lotu we wznoszeniu i przyroście prędkości.

Wznoszenie - faza lotu statku powietrznego, charakteryzująca się zwiększaniem odległości pomiędzy statkiem powietrznym a ziemią w czasie. Wznoszenie może odbywać się na różne sposoby. Może być ono spowodowane zmianą kąta natarcia skrzydeł, zwiększeniem mocy silników i prędkości. Najczęściej wynika ono z połączenia dwóch powyższych czynników. Wznoszenie i prędkość wznoszenia zależy również od zmniejszania się gęstości powietrza na wyższych wysokościach. Wznoszenie jest również drugą fazą lotu następującą po starcie statku powietrznego. Może ono trwać od kilkunastu sekund do 30 lub więcej minut. W tym czasie samolot osiąga wysokość przelotową i na niej kontynuuje dalszy lot. Pamiętajmy że zawsze musimy zwracać uwagę na prędkość naszego wznoszenia. Prędkość wznoszenia lub zniżania jest mierzona wariometrem w prostych konstrukcjach lub za pomocą centrali aerometrycznej.

Wariometr - obok wysokościomierza i prędkościomierza jeden z podstawowych przyrządów pokładowych wykorzystywanych na wszystkich typach statków powietrznych od lotni i paralotni do samolotów komunikacyjnych. Służy do wskazywania prędkości pionowej statku, czyli prędkości wznoszenia się lub opadania. Działa na zasadzie pomiaru zmian ciśnienia statycznego. Wariometr może być wyskalowany w m/s, m/min lub ft/min.

Centrala aerometryczna – urządzenie (najczęściej rodzaj komputera) służące do wyliczania parametrów lotu statku powietrznego (prędkość przyrządowa - IAS, prędkość rzeczywista - TAS, liczba Macha, wysokość, kąt natarcia i ślizgu, prędkość pionowa, temperatura rzeczywista) na podstawie parametrów powietrza opływającego ów statek powietrzny (ciśnienia całkowitego i statycznego, temperatury spiętrzenia oraz kątów opływu).

Lądowanie – jest to ostatni etap lotu, następujący po zniżaniu, złożony proces sprowadzenia statku powietrznego (samolotu, szybowca itp.) na lądowisko. Tak jak powiedziałam jest jeden obok startu z najtrudniejszych etapów pilotażu.
Mamy tutaj kilka faz:
- podejście do lądowania – ustawienie statku powietrznego na ścieżce podejścia z odpowiednim, dostosowanym do zaistniałych warunków, kątem zniżania oraz z odpowiednią poprawką na wiatr i z odpowiednią konfiguracją płata (np. ustawienie klap do lądowania) oraz wysuniętym podwoziem, włączenie świateł lądowania, sprawdzenie check-listy;
- podprowadzenie – bezpośrednie przygotowanie do lądowania, wprowadzenie ostatnich poprawek przed przyziemieniem (np. zniwelowanie trawersowania);
- wyrównanie (załamanie) – wykonywane na bardzo niskiej wysokości zmniejszenie kąta zniżania do zera – innymi słowy, w przypadku poziomo położonej powierzchni lotniska, zmniejszenie prędkości opadania do zera;
- wytrzymanie – faza, w której statek powietrzny, lecąc na wysokości wyrównania, stopniowo wytraca prędkość (energię) aż do prędkości przyziemienia, która zbliżona jest zwykle do minimalnej;
- przyziemienie – dotknięcie ziemi przez statek powietrzny w odpowiedniej dla danego typu statku konfiguracji;
- dobieg – wytracenie prędkości na ziemi aż do zatrzymania się bądź rozpoczęcia kołowania.
To by dzisiaj było na tyle. W następnym rozdziale opowiemy sobie coś więcej na temat tych poszczególnych etapów lądowania.
Irmina de Ruth y Thorn. Markiza Róży Wiatrów i diuczessa-małżonka Kamiennego Brzegu
herbu Złote Lilie i Piękne Życie
Podpułkownik pilot KSP
Plotkara

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Królestwo Teutonii
 

Powrót do Książęce Siły Powietrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron