Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zapytanie

Archiwum wyborów do Sejmu

Moderator: Prezydium Dworu Książęcego

Zapytanie

Postprzez RCA 28 paź 2018, o 13:56

WKW, Szanowna Komisjo,

zwracam się do Was z pytaniem, póki co teoretyzując, jednak jest to kwestia, która mnie nurtuje od jakiegoś już czasu. Wdzięczny zatem będę gdybyście zechcieli, możliwie prędko, odpowiedzieć zgodnie z tym jak uważacie/jak stanowi prawo (tudzież jego interpretacja).

Sytuacja teoretyczna. Jest lista wyborcza. Zgłoszenia są zamknięte. Są określone komitety. Powiedzmy 7 komitetów. I już po tych zgłoszeniach, potwierdzeniach, etc. niektóre z komitetów postanawiają połączyć siły i jeszcze przed głosowaniem tworzą komitet koalicyjny. Jak to wygląda od strony prawa i ordynacji?

W zasadzie ordynacja tego nie zakazuje. Ale jak to traktować? Czy można uznać, że OK? Czy podpisy dane pod listami osobno są ważne, czy nie? Czy taki koalicyjny komitet zostałby przez Szanowną Komisję dopuszczony do udziału w wyborach (został by formalnie umieszczony na kartach wyborczych)? Itd.

Z góry dziękuję.
Robert Fryderyk
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Zapytanie

Postprzez Konrad Jakub 28 paź 2018, o 23:34

Sugerowałem pismo do KKW polegające na przedstawieniu oficjalnego wniosku do Komisji. Sądziłem, że jest to zrozumiałe. Nie jesteśmy kancelarią radców prawnych i nie możemy teoretyzować czy wykładać prawa, bo od tego jest Trybunał. Co z tego że odpiszemy w ten i inny sposób, skoro nasze opinie i ich ważność są równe zero? Jeżeli otrzymamy pismo w którym będzie się wymagało od nas konkretnego rozstrzygnięcia, to wtedy takowe zapadnie. Każda sytuacja jest inna i ciężko ustosunkowywać się do nich in blanco, a te dyskusje to nic innego, niż akademickie gdybanie. Pismo przypomina trochę pytanie się w gmachu Trybunału o różne rzeczy i porady, ale bez składania oficjalnych pozwów czy innych wniosków. Jak pisałem na początku, poprzez skierowanie sprawy do całości KKW miałem na myśli złożenie konkretnych wniosków dotyczących połączenia list czy innych kwestii które moglibyśmy rozstrzygnąć.

Jeżeli jednak mamy gdybać, to chociaż nasze stanowisko jest wiążące niczym włos opinający pęk stalowych rur, przedstawimy je. Jednocześnie prosząc aby w przyszłości się powstrzymać do tego typu zaproszeń do debat akademickich i od razu formułować konkretne wnioski do KKW.

Jak uzgodniliśmy jednomyślnie, sytuacja o której piszecie jest niedopuszczalna.

• "Ordynacja nie zabrania" nie jest wystarczającą przesłanką do wychodzenia poza zakres jej regulacji. Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, czyli robią tylko to, co prawo wprost dopuszcza.

• Mając na uwadze powyższe, nie możemy przeprowadzać trybu rejestracji list wyborczych w sposób nieprzewidziany Ordynacją. Ustawa dopuszcza pewny zakres swobody KKW, ale jedynie w przypadku wykonywania postanowień tejże ustawy, a nie tworzenia nowych postanowień. Jeżeli więc jest na sztywno określony termin zgłaszania list (a w pojęciu zgłaszania list rozumie się wszelkie jej modyfikacje, zmiany, wycofania i tak dalej), to nie możemy wykonywać czynności związanych z de facto rejestracją listy na nowo, już po terminie.

• To samo tyczy się pojęć takich, jak zgłaszanie kandydatów przez przewodniczących stronnictw. Przewodniczący stronnictwa X nie może zgłosić (poprzez dołączenie) do swojej listy kandydata ze stronnictwa zgłoszonego jako Y. Kandydat zgadzający się na start z listy X nie może być traktowany jako zgadzający się na start z listy Z, powstałej z połączenia listy X i Y. Nie wiemy czy ma takie życzenie żeby startować z zupełnie innymi kolegami. A czas na potwierdzenie startu już minął.

• Tak samo nie wiemy jak traktować poparcie udzielone przez obywateli. Nie jest to prosta matematyka, według której jeżeli lista X ma 5 głosów poparcia, a lista Y też 5, to łącznie mają 10. Po pierwsze dlatego, że podpisy się powtarzają (chociaż tutaj można dojść do wniosku czy finalnie byłoby więcej niż 5 niż nie). Po drugie dlatego, że jak dobrze wiemy, poparcia partii się tak nie sumuje (partia z 3% i druga z 2% wcale nie musi mieć razem 5%, a może mieć nawet i 0%). Bardziej obrazowo — jeżeli kandydat X uzbierał te 5 głosów, a kandydat Y też, to osobno każdy ma odpowiednie poparcie. Ale jeżeli ci kandydaci to śmiertelni wrogowie, i już po zakończeniu zgłoszeń łączą swoje zgłoszenia, to w normalnych warunkach wyborcy mogliby takiej listy nie poprzeć. Bo wyborcy X uznaliby za niedopuszczalne bratanie się ze śmiertelnym wrogiem Y i vice versa. Nie mamy więc pewności czy połączenie dwóch odrębnych list wyborczych w normalnych warunkach uzyskałoby wymagane poparcie.

• Połączenie list burzy cały kalendarz wyborczy. Przykładowo, trzeba by na nowo rozlosować numery, mimo że ustawa tego nie dopuszcza. Jeżeli połączymy komitet nr 1 i nr 3, to który numer im przyznać? A co zrobić z brakującym który teraz jest pusty? Na karcie nie można zrobić przecież przykładowo numerów 1, 2, null, 4 i 5.

• Ustawa ustala sztywne terminy między rejestracją list a głosowaniem, w celu zaznajomienia się wyborców z kandydatami. Nie głosujemy wszakże dzień po rejestracji. Dokonywanie zmian tak drastycznych jak proponowane, na dni przed głosowaniem, wypacza sens terminu przeznaczonego na kampanię.

• Ordynacja dopuszcza zmiany na listach jedynie w przypadku wycofania zgody lub utraty biernego prawa wyborczego. Wobec tego inne przypadki zmian należy uznać siłą rzeczy za niedozwolone.

• Ordynacja dopuszcza rozstrzygnięcie KKW jedynie w przypadkach nieuregulowanych. Czyli w takich, w których wiadomo jest że ustawa coś nakazuje, ale nie bardzo wiemy jak to wypełnić. Jak pisano w punkcie poprzednim, łączenia list należy domniemywać za niedozwolone, jeżeli enumeratywnie wyliczono wszystkie przypadki nadzwyczajne. Sytuacja opisana w pytaniu się do niej nie zalicza. Jeżeli bowiem przyjmiemy argumenty że "ustawa nie zabrania" a KKW decyduje w przypadkach nieuregulowanych, to równie dobrze ustawa nie zabrania i KKW może ustalić, że rejestracja listy wyborczej wymaga uiszczenia opłaty miliona libertów płatnych na konto każdego z członków Komisji oddzielnie. Jest to jaskrawy, ale dobry przykład tego, dlaczego organy władzy publicznej działają wyłącznie na podstawie prawa, a nie na podstawie tego, że prawo czegoś nie zabrania. I co rozumie się poprzez sytuacje nieuregulowane w ustawie.

Wobec powyższego KKW doszła do wniosku, że ewentualny wniosek do nas który zawierałby się w problemie opisanym w pytaniu, zostałby odrzucony.
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Instytut Edukacji Sarmackiej
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Re: Zapytanie

Postprzez RCA 29 paź 2018, o 05:54

WKW Regencie, Szanowna Komisjo,

właśnie o takie coś mi chodziło, i doskonale odpowiedź WKW się w moje zapytanie wpisuje. Dziękuję bardzo.

Proszę mi tylko pozwolić, skoro już publicznie toczymy rozmowę, powód takiej formy. Właśnie z uwagi na wątpliwości, które tu Państwo przedstawiliście, a które też podzielam, i się w zasadzie zgadzam (choć dochodzę do wniosku, że być może warto by było to uregulować na przyszłość, co pozwoliłoby na większą elastyczność w sferze politycznej), nie przedkładałem konkretnego wniosku ze wskazaniem podmiotów, z którymi takie połączenie list rozważałem. Stało się tak też dlatego, że mając wątpliwości względem prawa nie chcieliśmy wniosków o wątpliwej podstawie składać.

Rozumiem, iż KKW nie jest "kancelarią radców prawnych", jednak Księstwo Sarmacji nie jest realnym państwem. To zabawa. W ramach tejże mieści się niezobowiązujące dopytanie ekspertów w dziedzinie (a takimi jesteście zasiadając w KKW) nim popełni się błąd i narazi na nieprzychylne komentarze związane z zarzutami o "nieznajomości prawa". Jednak właśnie z uwagi na charakter KKW pierwotnie zwróciłem się do Was kanałami prywatnymi — i w zasadzie sprawa mogła się rozstrzygnąć właśnie tam.

Na koniec — dziękuję Komisji i Komisarzom za poświęcony mym pytaniom czas. Pozdrawiam.

Powrót do Archiwum wyborów do Sejmu