Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wotum zaufania dla Kanclerza Petera Westa

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Wotum zaufania dla Kanclerza Petera Westa

Postprzez RCA 13 gru 2018, o 06:48

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,
Panie Kanclerzu.

Na podstawie art. 27 ust. 2 Konstytucji Księstwa Sarmacji, w związku z powołaniem w trybie art. 27 ust. 1 Konstytucji Księstwa Sarmacji Kanclerza Petera Westa zarządzam postępowanie uchwałodawcze, którego celem jest udzielenie Kanclerzowi wotum zaufania. Jego Książęca Mość poinformował Sejm o powołaniu Kanclerza dziś w nocy, tamże też podał uzasadnienie swej decyzji.

Postępowanie dzielimy na dwie części. Pierwszą będzie krótka debata, w ramach której proszę o możliwie prędkie wygłoszenie przez Kanclerza expose, a następnie przejdziemy do głosowania. Debata potrwa dziś, jutro i pojutrze, głosowanie zaś dwa dni 16 i 17 grudnia - w sumie mamy bowiem 5 dni i w tym czasie się zmieścić musimy.

Wotum zaufania udziela się zwykłą większością głosów. Brak wotum zaufania skutkować będzie rozwiązaniem Sejmu, zgodnie ze stosownymi przepisami Konstytucji, i przyspieszonymi wobec tego wyborami.

Re: Wotum zaufania dla Kanclerza Petera Westa

Postprzez RCA 13 gru 2018, o 06:50

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,
Panie Kanclerzu,

proszę o przedstawienie Wysokiej Izbie expose.

Postprzez Peter West 13 gru 2018, o 09:39

Grodzisk, 13.12.2018

Wasza Książeca Mość,
Wysoka Izbo,
Szanowni Obywatele,

Exposé

Na początku chciałbym podziękować za zaufanie, jakim obdarzony zostałem przez moich Szanownych Kolegów i Koleżanki z koalicji za oddane na mnie głosy w głosowaniu Sejmu, dotyczącego wyboru kanclerza. Pewnie mój głos wstrzymujący, był dla wielu zaskoczeniem, ale nie wypadało by mi oddać decydujący głos na siebie. Jednocześnie chciałbym podziękować WKM za wskazanie mnie jako nowego Kanclerza Księstwa Sarmacji.

Do najważniejszych zadań podczas mojej kadencji będzie na pewno wydłużenie możliwości edytowania artykułów, przeprowadzenie spisu powszechnego, rozpoczęcie dyskusji prezydenckiej, wprowadzenie zmian w składaniu wniosków do RM.

Spis powszechny będzie jednym z pierwszych zadań jakie będę chciał przeprowadzić tuż po zaprzysiężeniu. Pozwoli to nam na określenie przekroju narodowościowego społeczeństwa Sarmackiego, co pozwoli na lepsze rozeznanie w sprawach społecznych.

Ciężką, ale bardzo ważną kwestią będzie utworzenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jednym z pierwszych zadań będzie stworzenie raportu dotyczącego sytuacji dyplomatycznej Księstwa Sarmacji. Kolejnymi zadaniami będzie uzupełnienie składu ambasadorów i przedstawicieli dyplomatycznych Sarmacji oraz aktualizacja państw z którymi Sarmacja utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Ważnym zadaniem będzie też stworzenie wytycznych dla przedstawicieli dyplomatycznych (między innymi dotyczących składania raportów z zagranicy).

Administracyjną zmianą będzie na pewno sposób składania wniosków do Rady Ministrów. Określone zostaną informację jakie muszą znaleźć się we wniosku oraz dodany zostanie obowiązek wysłania listu na pocztę informującą o złożeniu wniosku. Usprawni, przyspieszy i ułatwi to rozpatrywanie spraw.

Ważną ustawą będzie na pewno wprowadzenie uniwersalnej zasady rozstrzygania każdej niejasności na korzyść obywatela. Gdy władzę będą miały jakieś wątpliwości w danej sprawie to zawsze będą musiały spoglądać na dany problem z korzyścią dla obywatela. Organy Państwa są dla obywateli, a nie obywatele dla urzędów.

Jednym z priorytetów mojego rządu będzie na pewno wydłużenie możliwości edycji artykułów. Zmiana sądzę bardzo potrzebna. Dzisiaj gdy w ciągu godziny nie zorientujemy się o błędach w artykule później nie mamy już możliwości edytowania artykułu.
Wstępnie proponujemy wydłużenie możliwości edycji artykułu nawet do 48 godzin. W porównaniu z obecną godziną jest to znacząca zmiana.

Rząd dla obywateli, którym będziemy starali się być objawi się między innymi poprzez wprowadzenie nowych i uporządkowanie starych dofinansowań. Dofinansowania będziemy chcieli rozszerzyć ze sportu, przez kulturę, aż do spraw wyjątkowych. Każdy wniosek rozpatrywany będzie indywidualnie i jeśli inicjatywa będzie warta wsparcia, to takowe otrzyma. Wprowadzimy też możliwość odliczenia kosztów administracyjnych dla nowych mieszkańców oraz mieszkańców w trudnej sytuacji materialnej. Będzie można ubiegać się między innymi o zwrot wszelkich kosztów administracyjnych.

Jednym z najcięższych zadań jakie będę chciał zrealizować będzie przeprowadzenie szeregu debat oraz konsultacji społecznych dotyczących zmiany w najwyższym urzędzie w księstwie, tj. zastąpienie monarchii, republiką. W tej kadencji nie przewidujemy żadnych ustaw w tej sprawie. Ograniczymy się jedynie do dyskusji i konsultacji społecznych, więc zwolennicy monarchii mogą być spokojni. Będziemy starali się wysłuchać i przeanalizować, każdy głos za i przeciw.

Sprawami, którymi jeszcze będziemy chcieli się zająć w obecnej kadencji będzie przejrzenie systemu podatkowego. Nie podaje w tym exposé żadnych konkretów, ponieważ ewentualne zmiany byłyby zaproponowane przez ministra właściwego do spraw finansów po przeprowadzonych przez niego analizach.

W obecnej kadencji stawiał będę oczywiście na jak naj ściślejszą współpracę z Sejmem. Na pewno ułatwi mi to fakt, iż jestem posłem na Sejm w koalicji większościowej. Jako przewodniczący Sarmackiej Partii Ludowej stawiać też na pewno będę na dialog z obywatelami. Otwarty jestem na wszelkie propozycję społeczeństwa, bo w końcu to dla nich ten urząd istnieje.

Oczywiście poza powyższymi zadaniami, które będziemy chcieli zrealizować są też zadania narzucone na nas przez ustawy i konstytucję. Będziemy chcieli zapewnić sprawne działanie Sarmackiego Ośrodka Badania Opinii Społecznej, Poczty Baridajskiej, Grodziskiej Agencji Prasowej oraz innych podległych pod Radę Ministrów instytucji.

Liczę na zaufanie i poparcie szanownych Państwa - Posłanek i Posłów. Liczę także na wsparcie ze strony obywateli oraz na wyrozumiałość na początku mojego urzędowania. Z czasem zapewne wszystkiego się nauczę. Dla dobra Sarmacji!

(-) Peter West
(-) Peter West
Burmistrz Miasta Harz

Obrazek
Starosarmacja

Postprzez RCA 13 gru 2018, o 09:46

Panie Kanclerzu,
Wysoka Izbo,

niezmiennie interesuje mnie kwestia obsady i składu osobowego Rady Ministrów pod Waszym kierownictwem. Zakładam, że minione dni to był okres intensywnych rozmyślań i rozmów. Proszę zatem przedstawić kogo zechce Pan by Książę powołał na jakie stanowiska w Radzie Ministrów?
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Peter West 13 gru 2018, o 10:47

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Peter West
Minister Spraw Zagranicznych - Albert Jan Maat
Minister Finansów i Sprawiedliwości - Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Ministerstwo Spraw Społecznych, Kultury, Edukacji i Promocji - Alex Joe
Sekretarz RM / Specjalista ds administracji - Andrzej Swarzewski

Połączenie doświadczenia z nowością oraz angażując też nowych obywateli z innych państw (Bialenia).
(-) Peter West
Burmistrz Miasta Harz

Obrazek
Starosarmacja

Postprzez Zombiakov 13 gru 2018, o 11:07

Panie Kanclerzu,
Wysoka Izbo

Wyrażam szczerą nadzieję, że wszelkie zakusy na obalenie monarchii spełzną na niczym.
Z całego expose i zawartych w nim konkretów chciałbym prosić o ponowne przemyślenie tego punktu

Administracyjną zmianą będzie na pewno sposób składania wniosków do Rady Ministrów. Określone zostaną informację jakie muszą znaleźć się we wniosku oraz dodany zostanie obowiązek wysłania listu na pocztę informującą o złożeniu wniosku. Usprawni, przyspieszy i ułatwi to rozpatrywanie spraw.

Obowiązkowa dodatkowa wiadomość na PK to nie ułatwienie lecz utrudnienie poprzez dodanie kolejnej czynności oraz konieczności weryfikacji czy aby wniosek złożony na forum został rónież, ponownie złożony przez PK. Oznacza to "dwa okienka". System forum informujący o nowych wiadomościach powinien być w pełni wystarczający żeby to ogarnąć.

Taka przypominajka na PK powinna być opcją jeżeli ktoś uważa, że jego wniosek za długo wisi.

Określenie sensownych szablonów dla wniosków uważam za jak najbardziej słuszne. Miejmy jednak nadzieję, że w razie potrzeby będzie prowadzona rozmowa a nie będzie się dokonywało "automatyczne" odrzucenie wniosku.

Zyczę powodzenia. Jeżeli zrealizuje Pan przynajmniej połowę postanowień (pomijając totalnie błędny i katastrofalny pomysł zamieniania Księstwa w jakąś pospolitą republikę) to osiągnie Pan więcej niż większość Kanclerzy w historii.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja

Postprzez Peter West 13 gru 2018, o 11:16

Zombiakov napisał(a):Panie Kanclerzu,
Wysoka Izbo

Wyrażam szczerą nadzieję, że wszelkie zakusy na obalenie monarchii spełzną na niczym.
Z całego expose i zawartych w nim konkretów chciałbym prosić o ponowne przemyślenie tego punktu

Obowiązkowa dodatkowa wiadomość na PK to nie ułatwienie lecz utrudnienie poprzez dodanie kolejnej czynności oraz konieczności weryfikacji czy aby wniosek złożony na forum został rónież, ponownie złożony przez PK. Oznacza to "dwa okienka". System forum informujący o nowych wiadomościach powinien być w pełni wystarczający żeby to ogarnąć.

Taka przypominajka na PK powinna być opcją jeżeli ktoś uważa, że jego wniosek za długo wisi.

Określenie sensownych szablonów dla wniosków uważam za jak najbardziej słuszne. Miejmy jednak nadzieję, że w razie potrzeby będzie prowadzona rozmowa a nie będzie się dokonywało "automatyczne" odrzucenie wniosku.

Zyczę powodzenia. Jeżeli zrealizuje Pan przynajmniej połowę postanowień (pomijając totalnie błędny i katastrofalny pomysł zamieniania Księstwa w jakąś pospolitą republikę) to osiągnie Pan więcej niż większość Kanclerzy w historii.

1. Zastąpienie Księcia np prezydentem to jedynie dyskusja. Broń Boże nie mam żadnych zamysłów zmiany ustroju. Po prostu jestem ciekawy, jak i zapewne wiele innych osób jakie są za i przeciw takiego pomysłu.
Także proszę być spokojnym, żadnego przewrotu ustrojowego nie planuję.

2. Słuszna uwaga, faktycznie dodamy być może jedynie możliwość dodatkowej informacji na PK z dopiskiem, że może usprawnić to rozpatrzenie wniosku.
Naturalnie brak jakiegoś elementu nie spowoduje od razu odrzuceniem wniosku. Jeśli wniosek będzie miał rażące braki to zapewne będzie prośba o uzupełnienie wnioski, ale jeśli błahostka to zapewne wniosek zostanie rozpatrzony bez dodatkowych problemów.
(-) Peter West
Burmistrz Miasta Harz

Obrazek
Starosarmacja

Postprzez RCA 13 gru 2018, o 11:19

Wysoka Izbo,
Panie Kanclerzu,

dziękuję bardzo za przedstawioną listę.

Podzielam tu opinię pana Zombiakova, który mówi o wysyłaniu na pocztę konną wniosków - nigdy tego nie poprę, to nieporozumienie, proszę to zarzucić, zamiast tego proponuję ustawienie śledzenia działów, do których wpadają wnioski - będzie pan otrzymywał powiadomienia w PK automatycznie.

Co się tyczy planów rozmowy o republice - bardzo się z tej zapowiedzi cieszę, trzeba o tym mówić. Utrzymywanie monarchii, która od dawna monarchią nie jest jest kompletnie bez sensu. Chętnie takiej debacie będę się przyglądał i jeśli będzie możliwość będę brał udział.

Z wyrazami szacunku,

Postprzez Peter West 13 gru 2018, o 11:41

RCA napisał(a):
Wysoka Izbo,
Panie Kanclerzu,

dziękuję bardzo za przedstawioną listę.

Podzielam tu opinię pana Zombiakova, który mówi o wysyłaniu na pocztę konną wniosków - nigdy tego nie poprę, to nieporozumienie, proszę to zarzucić, zamiast tego proponuję ustawienie śledzenia działów, do których wpadają wnioski - będzie pan otrzymywał powiadomienia w PK automatycznie.

Co się tyczy planów rozmowy o republice - bardzo się z tej zapowiedzi cieszę, trzeba o tym mówić. Utrzymywanie monarchii, która od dawna monarchią nie jest jest kompletnie bez sensu. Chętnie takiej debacie będę się przyglądał i jeśli będzie możliwość będę brał udział.

Z wyrazami szacunku,

Jak już wyjaśniałem Panu Zombiakovi jednak faktycznie pomysł z pocztą konną byłby dodatkowym, nie potrzebnym utrudnieniem. Jednakże, takie okienko pozostawimy - kto będzie chciał może naturalnie przypomnienie na pocztę konną wrzucić.
(-) Peter West
Burmistrz Miasta Harz

Obrazek
Starosarmacja

Postprzez VAT 13 gru 2018, o 11:46

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,
Czcigodny Panie Kanclerzu!

Na wstępie proszę przyjąć moje gratulacje z powodu nominacji. W imieniu zarówno swoim, jak i całego Trybunału, życzę tak Panu, jak i całej Radzie Ministrów, przestrzegania prawa!

Mam jednocześnie dwa pytania.

Pierwsze dotyczy kompetencji Ministra Sprawiedliwości. Mianowicie, chciałbym się dowiedzieć, czym ów organ ma się w praktyce zajmować i na ile w swoich pracach będzie współpracował z innymi organami związanymi z wymierzaniem sprawiedliwości w Księstwie, w tym - Trybunałem Koronnym?

Dodatkowo, nie ukrywam, że mam pewne wątpliwości natury praktyczno-etycznej związane z łączeniem przez Pana Ministra funkcji ministerialnej z urzędem Prefekta Generalnego. Owszem, ustawa tego nie wyklucza, ale czy nie będzie to rzutowało na transparentność działań prefektury w stosunku do członków Rady Ministrów? Wszyscy chyba zgodzimy się, że Prefekt Generalny powinien być wolny od jakichkolwiek nacisków i niezależny od innych organów państwa w zakresie swoich ustawowych działań. Można by zaryzykować tezę, że całkowicie kłóci się z tym stan, w którym osoba sprawująca funkcję Prefekta Generalnego jest jednocześnie 'podwładnym' Kanclerza.

W związku z powyższym spytam wprost i jest to moje drugie pytanie. Czy Prefekt Generalny planuje zrezygnować ze stanowiska?
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Następna strona

Powrót do Sala obrad