Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o przywróceniu niezależności podatkowej… [18.06]

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Re: Ustawa o przywróceniu niezależności podatkowej… [18.06]

Postprzez Konrad Friedman 17 cze 2018, o 14:56

Szkoda, że swojej opinii nie wyraziły pozostałe samorządy. Wobec tego domniemywam, że skoro jest im to obojętne, to nie wyrażają poparcia dla przedłożonego projektu. Uznaję więc, że zmianą jest zainteresowane obecnie jedynie Królestwo Teutonii.

Jestem jak najbardziej za wprowadzeniem ulg dla samorządów. Pod warunkiem, że pieniądze te będą spożytkowane. W ramach akcji BOCIEK, czy też ostatniego rysu na politykę samorządową którą przedstawiłem w moim felietonie w Kuryerze, gorąco liczę na pomoc prowincji w finansowaniu różnych inicjatyw czy wdrażaniu młodych obywateli w sarmackie życie. Jednocześnie póki co stoimy w miejscu; status quo wciąż obowiązuje.

Jeżeli prowincja określi swój plan budżetowy i przedstawi konkretne zadania jakie chciałaby wykonywać, udowodni że pieniądze są potrzebne i będą wydawane, a co najważniejsze — wydawane z głową, jestem skłonny poprzeć nie tylko zwolnienie z podatku, ale i zmniejszenie progu przyznania subwencji samorządowej.

Na razie jednak jak wspomniałem, sytuacja jest taka, że nie widzę aby coś takiego się działo a samorządy prowadzą politykę niczym nie różniącą się od tej z ostatnich miesięcy. Dodatkowo, propozycja zniesienia podatku zyskuje aprobatę zaledwie jednej na pięć prowincji, a po sprawdzeniu stanów kont oraz przedstawionych wyliczeń w trakcie debaty, ciężko przyznać rację argumentacji, że sytuacja finansowa samorządów jest w potrzebie.

Sprawa obecnie ma się tak, że centrala będzie miała w nadchodzących czasach większe wydatki, ale samorządy mogą mieć. Opanowany kryzys finansów publicznych, to jeszcze nie okres prosperity. Oznacza to brak cięć, ale na ulgi może być jeszcze za wcześnie.

Póki co, jeżeli w niektórych przypadkach prowincji nie starcza żeby sfinansować projekty niekoniecznie związane ściśle z samorządami (czyli nie wynagrodzenia swoich urzędników itp), a np dotacje na pewne inicjatywy, to proszę przekierowywać wnioski do centrali.

Na ten moment nie widzę ani zwiększonych potrzeb samorządów, ani jeszcze centrala nie scedowała swoich obowiązków, nie widzę również dziury w budżetach prowincji. A co najważniejsze — nie mogę traktować projektu jako odzewu samorządów, skoro jest to pomysł osamotniony. W związku z tym, na ten moment jestem zmuszony zaopiniować ustawę negatywnie.

Jako poseł zaś, będę najprawdopodobniej głosował przeciw.
Obrazek
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez anglov 17 cze 2018, o 18:33

Wielce Czcigodny Kanclerzu,

polityka finansowa samorządów nie może się zmienić, gdy nałożony na samorządy jest złodziejski podatek. Zgodnie z tym co przedstawiałem wcześniej – inicjatywy samorządowe wymagają nieraz transakcji na kwoty liczone w milionach libertów.

To co nazywa Wielce Czcigodny Kanclerz „statusem quo” jest tak naprawdę kontynuacją mechanizmu iście złodziejskiego, działającego na niekorzyść rezerw finansowych samorządów.

Jako nieporozumienie traktuję sprawę finansowanie projektów niezwiązanych ściśle z samorządami. Samorządy są prekursorem, miejscem powstawania wielu projektów. Podatek wprowadzony przez rząd jednego z Waszych poprzedników, zabija wiele z możliwości samorządów w tym temacie. Opiniując ustawę negatywnie, wpisujecie się w zbrodniczą narrację, stworzoną przez jednego z Waszych poprzedników i zarzynacie samorządy. Pozostaje mi mieć nadzieję, że nie dla własnej satysfakcji.

Brak odzewu innych samorządów świadczy wyłącznie o tym, w jak kiepskiej są kondycji. To jest tylko dowód jak podatek zarżnął chęci do działania w samorządach.

Na koniec stwierdzam – w trakcie debaty o instytucjach nauki nie przedstawiono żadnych argumentów przemawiające za tym, że należy się tym instytucjom ulga podatkowa. Ja wymieniłem przynajmniej kilka, konkretnych i rzeczowych. Proszę więc Wysoką Izbę o konsekwencje, podczas drugiego czytania projektu.
Andrzej Fryderyk
Król-senior Teutonii
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Friedman 17 cze 2018, o 19:11

polityka finansowa samorządów nie może się zmienić, gdy nałożony na samorządy jest złodziejski podatek. Zgodnie z tym co przedstawiałem wcześniej – inicjatywy samorządowe wymagają nieraz transakcji na kwoty liczone w milionach libertów.

Dlatego napisałem: Jestem jak najbardziej za wprowadzeniem ulg dla samorządów. Pod warunkiem, że pieniądze te będą spożytkowane. (…) Jeżeli prowincja określi swój plan budżetowy i przedstawi konkretne zadania jakie chciałaby wykonywać, udowodni że pieniądze są potrzebne i będą wydawane, a co najważniejsze — wydawane z głową, jestem skłonny poprzeć nie tylko zwolnienie z podatku, ale i zmniejszenie progu przyznania subwencji samorządowej.

To nie jest sytuacja zero jedynkowa, mogę napisać dokładnie to samo co WKW, tylko podmieniając samorządy na centralę. Zmniejszając dochód centrali, tracimy szansę na takie same finansowanie różnych projektów i zarzynamy aktywność, tyle że szczebel wyżej.

Nie można poważnie podchodzić do dyskusji o budżecie, skoro nie wiemy nic o tych budżetach. Które wielomilionowe projekty nie mogą być realizowane?

Cały czas zwracam uwagę - nie wiemy obecnie nic. Żeby dyskutować, potrzebne są fakty i twarde dane. Jeżeli zostaniemy przekonani, że budżety nie wyrabiają i komu brakuje konkretnie na co, to jak najbardziej poprę zmiany.

Brak odzewu innych samorządów świadczy wyłącznie o tym, w jak kiepskiej są kondycji.

Jeżeli brak poparcia dla projektu przez samorządy świadczy o tym, że są w kiepskiej kondycji i potrzebują zmian zawartych w projekcie, to czy odzew Teutonii i złożenie projektu świadczy o tym, w jakiej dobrej kondycji jest Teutonia i że nie potrzebuje tych zmian?
Obrazek
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Remigiusz L. 17 cze 2018, o 19:19

Brak odzewu innych samorządów świadczy wyłącznie o tym, w jak kiepskiej są kondycji. To jest tylko dowód jak podatek zarżnął chęci do działania w samorządach.

Gdyby aktywność była wprost proporcjonalna do liczby libertów na koncie, Baridas powinien brylować w rankingach. Brak wypowiedzi przedstawiciela tego samorządu (chyba, że uznać za takowego Księcia) świadczy o problemach politycznych, ale na pewno nie finansowych, gdyż jest to obecnie najbogatszy samorząd.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Dobry Obywatel
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez RCA 17 cze 2018, o 19:22

Samorządy nie mają problemów finansowych. Problem zarysowany przez Teutonię jest problemem wydumanym, i nic ponadto. Wystarczy zobaczyć ile wniosków o dofinansowanie do samorządów było składanych przez mieszkańców, ile z takich wniosków odrzucono z uwagi na "brak" finansów. Samorządy nie mają problemów z finansami. Nie miały, i raczej nie spodziewam się by nagle mieć zaczęły.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, etc. etc.

Skontaktuj się z Księciem Sarmacji
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Friedman 17 cze 2018, o 19:42

Ja bym przede wszystkim zwrócił uwagę, że jeżeli spojrzymy z bardziej analitycznej strony, to wychodzi że podatki dla prowincji to powinny być w ogóle większe niż obecnie.

Mamy problem — inicjatywy samorządowe wymagają nieraz transakcji na kwoty liczone w milionach libertów

No to jeżeli samorządy dysponujące kwotą łączna prawie 7,5 milionów libertów nie mogą podołać finansowaniu takich inicjatyw, to jak to się ma do wymagania wsparcia od centrali, która ledwo dociąga do miliona miesięcznie? I gdzie miesięczne wpływy od prowincji to jak wyliczono, około 200 tysięcy libertów?

Tutaj nie ma nawet o czym rozmawiać, bo 200 tysięcy podzielone na pięć samorządów, nie zmienią niczego w tych stosunkach. Nie zmieniłyby nawet, gdyby taką kwotę dostał jeden samorząd, nie wspominając już o tych 40 tysiącach na jeden samorząd. Nawet gdybyśmy znieśli podatki i przekierowali 100% dochodów Rady Ministrów na samorządy, to nadal ten wskaźnik drgnie z 7,5 milionów do 8,5 milionów - podzielonych oczywiście na pięć samorządów, więc nadal prędzej świnia ujrzy niebo, niż samorząd sfinansuje taką grubą inwestycję. Chyba że… sfinansuje je kilka samorządów razem. I od tego właśnie jest Rada Ministrów, jako organ łączący wysiłki wszystkich części składowych państwa.

Argumenty użyte w debacie na rzecz zniesienia podatku, w zasadzie są doskonałymi argumentami przeciw projektowi i na rzecz centrali jednocześnie.

Jeżeli jak wspomniano, jednostki mające w sumie prawie 7,5 miliona nie mogą finansować projektów idących w milion libertów, to jest to dowód na nieefektywność podziału i marnotrawienie tych pieniędzy. Zasada korzyści skali mówi, że w tej sytuacji należałoby skonsolidować te środki w jeden fundusz — pięć funduszy po paręset tysięcy nie sfinansują milionowych inwestycji, ale jeden kilkumilionowy i owszem.

I tym sposobem wychodzi, że najlepszą obecnie opcją jest drastycznie zwiększyć podatki w ten sposób, żeby Rząd przejął te kilka milionów i mógł wreszcie podjąć się zadania sfinansowania tych milionowych inwestycji. Tych, które pięć odrębnych i autonomicznych samorządów nie dadzą rady.

Jeżeli faktycznie problemem jest brak pieniędzy, to jakichkolwiek prawideł ekonomicznych by nie przyłożyć, zawsze wyjdzie że trzeba zwiększyć dochody centrali kosztem samorządów. Od tego jest Rząd, żeby działać tam, gdzie rozdrobnione samorządy nie dadzą rady samodzielnie. Dlatego jak pisałem - jeżeli jest problem z finansowaniem tych milionowych inwestycji, to trzeba to przekierować do Rządu. Podobnie jak w przypadku problemów z sercem nie postuluje się budowania bloku operacyjnego w miejscowej przychodni i przeprowadzaniu operacji przez lekarza rodzinnego, ale jedzie się do szpitala powiatowego czy wojewódzkiego do kardiochirurga.

Żeby każdy samorząd był w stanie finansować milionowe inwestycje, to my nawet nie mamy tyle pieniędzy w obiegu.
Obrazek
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Helwetyk 18 cze 2018, o 11:26

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo!

W związku z upływem terminu pierwszego czytania, zarządzam głosowanie nad przyjęciem ustawy.

Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek-Senior Sejmu, Konsul Sclavinii, król-senior Baridasu,
dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Helwetyk 20 cze 2018, o 21:58

Wasza Książęca Mość,
Wasza Królewska Wysokość,
Wysoka Izbo!

Wobec oddania głosu przez wszystkich posłów skracam głosowanie oraz stwierdzam, że Sejm nie przyjął Ustawy o przywróceniu niezależności podatkowej samorządom.

Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek-Senior Sejmu, Konsul Sclavinii, król-senior Baridasu,
dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Poprzednia strona

Powrót do Sala obrad