Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o promocji płodności [18.06]

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Ustawa o promocji płodności [18.06]

Postprzez Konrad Jakub 6 cze 2018, o 18:29

Wysoki Sejmie,

Klub poselski GŁOS PUSTY ma zaszczyt przedłożyć Wysokiej Izbie poselski projekt Ustawy o promocji płodności.

Wbrew powszechnym odczuciom, BOCIEK wcale nie zdechł i wciąż łapie żaby w ogrodach pod Kancelarią RM w Srebrnym Rogu.

Po ostatnim badaniu w SOBOSie, nadszedł czas na przeanalizowanie udzielonych odpowiedzi oraz zebranie pomysłów zebranych w wątku na forum. Opracowanie informacji, spisanie założeń i napisanie aktu prawnego, a następnie poddanie go korekcie i analizie, to rzecz która trwa niestety długo — stąd wydawać się mogło, że Rząd porzucił główną część obietnicy przedwyborczej.

Nic bardziej mylnego — podsumowaniem części pierwszej jest projekt niniejszej ustawy.

UZASADNIENIE I WYJAŚNIENIE PROJEKTU


 • wprowadzono system pionierów, którzy mogą uzyskać dodatkowe korzyści finansowe za zrekrutowanie do Sarmacji nowego obywatela. Skąd taka nazwa? Według Wikipedii: pionier − pełnoczasowy głosiciel dobrej nowiny Świadków Jehowy. Nazwa idealna dla naszej pokręconej i specyficznej społeczności.

  W skrócie system polega na tym, że jeżeli nowy obywatel pojawił się w KS w wyniku działania obecnego obywatela (pioniera), pionier ten otrzymuje 25 tysięcy libertów, natomiast nowy obywatel — 10 tysięcy libertów. Jeżeli przez trzy miesiące obywatel ten jest nadal aktywny, nie utracił obywatelstwa oraz nie został skazany przez TK, pionier może otrzymać dodatkowe 50 tysięcy libertów (w sumie więc 75 tysięcy za jednego obywatela), natomiast nowy obywatel otrzymuje dodatkowe 20 tysięcy (suma wynosi więc 30 tysięcy).

 • ustanowiono nagrodę do 100 tysięcy libertów dla osób lub instytucji, które w znacznym stopniu przyczyniły się do wzrostu demograficznego albo promocji Księstwa.

 • wprowadzono nowy twór polityczny — Radę Probantów. Zgodnie z odpowiedziami zawartymi w ankiecie SOBOSu, parytety w instytucjach państwowych nie są u nas dobrze widziane. To samo w kwestii listy nowych do Sejmu albo otwarcia parlamentu na wszystkich, jak było to w przypadku Sejmu Wielkiego.

  Jednocześnie, w wątku na FC pojawił się pomysł nazwany "Sejmem Dzieci i Młodzieży", który stanowiłby platformę quasiparlamentarną dla młodych graczy, którzy mogliby mieć ograniczony wpływ na stanowienie prawa w Sarmacji, obok Sejmu.

  Czerpiąc z tego pomysłu, utworzono wspomnianą Radę. Członkostwo w niej może mieć każdy obywatel ze stażem obywatelskim mniejszym niż 6 miesięcy, na wniosek złożony do Księcia. Rada ta wybiera swojego Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczących. Nie ma określonej długości kadencji.

  Do uprawnień Rady należą, oprócz roli opiniodawczej i doradczej w kwestii problemów demografii, dwie dość poważne, ale wyważone kompetencje — posiadanie inicjatywy ustawodawczej (za wyjątkiem ustaw konstytucyjnych) oraz uprawnienie przedkładania Sejmowi wniosków o debatę nielegislacyjną. Oba uprawnienia Rada posiada jako całość izby, nie mają więc tych uprawnień pojedynczy członkowie. Oprócz tego, Rada może przekładać Sejmowi poprawki do procedowanych projektów legislacyjnych oraz udzielać się w debacie sejmowej.

  Jak dobrze wiemy z doświadczenia, otwieranie Sejmu dla każdego nie zawsze kończy się dobrze. Podobnie jak specjalne ułatwienia dla młodych kandydatów na posłów. Jednocześnie, dobrze byłoby żeby nowi mieli gdzie stawiać swoje kroki w karierze politycznej, przy założeniu, że w razie niepowiedzenia tego pomysłu, nie mają zbyt dużo "zabawek" żeby coś poprzeć. Wartościowe pomysły mogą być przyjmowane przez Sejm, te zbędniejsze, będą skutecznie filtrowane. Taki mini-Sejm może być fajną sprawą w kwestii zebrania głosów nowych obywateli oraz ich skuteczniejszego przekazywania dalej.

 • Wprowadzono Pakiet Startowy dla młodych graczy. Przez 3 miesiące mogą skorzystać oni z różnych dodatkowych udogodnień:

  1) mają pierwszeństwo w naborze do KAR — zgodnie z odpowiedziami zawartymi na forum oraz w sondzie, o ile parytety w instytucjach wyższego szczebla są torpedowane, to w przypadku mniej ważnych urzędów, są widziane dość dobrze.

  2) otrzymują oni o 25% większe zyski z tantiem i serduszek.

  3) mogą otrzymać od Rządu bezpłatną pomoc prawną w razie problemów z Trybunałem bądź Prefekturą, o ile nie są oskarżeni o naruszenie określonych przepisów Kodeksu Sprawiedliwości. Jest to katalog zawierający typowo chamskie i niskich lotów zachowania, jak zniesławienia, włamy na serwer, szkalowanie urzędników i Sarmacji etc. Chodzi o to, żeby za nowym obywatelem w razie problemów mógł stawić się ktoś odpowiedni, jeżeli chodzi o typowe sprawy z zakresu wdrażania się do KS i nieznajomości różnych trudnych niuansów prawnych. Oczywiście jak wspomniano, ordynarne dziadostwo i zachowania zanikopodobne nie są objęte ochroną.

  4) mogą pisać w instytucji Parku Stołecznego bezpłatnie. Przepis być może na pierwszy rzut oka dziwny, ale jest to furtka w przypadku podążenia za pomysłami które są przedstawiane w Sarmacji od jakiegoś czasu. Zgodnie z nimi, jeżeli ktoś chce publikować artykuły, nie ma problemu żeby dołączyć do już funkcjonującego wydawnictwa albo założyć swoje.

  Ostatnio zastanawiałem się nad tym pomysłem, jednak z modyfikacją, że jeżeli ktoś chce pisać artykuły niezależnie, może zrobić to po uregulowaniu drobnej opłaty. Jeżeli pomysł dojdzie ewentualnie do skutku, warto zostawić młodym obywatelom możliwość darmowego pisania w PS przez okres 3 miesięcy.

  5) możliwość uzyskania od RM nieoprocentowanej pożyczki na okres pół roku, w wysokości do 50 tysięcy libertów. Czasami słyszy się głosy, że młodzi nie mają funduszy na realizację swoich planów. Rada Ministrów nie zbiednieje od takiego programu, a jeżeli dzięki tym funduszom uda się rozwinąć coś ciekawego — to czemu nie?


 • wprowadzenie interaktywnego poradnika w DSG. Suche poradniki są nudne i nikomu nie chce się ich ani pisać, ani potem używać. Questy oparte o Order Wschodzącej Gwiazdy były niestety dalej oparte na ścianach tekstu, dodatkowo były bardzo męczące w ich prowadzeniu.

  Zamiast tego proponujemy utworzenie specjalnej podstrony w profilu mieszkańca, ewentualnie, jeżeli się uda, okienka wyświetlanego gdzieś z boku, które wyświetlałoby po kolei podstawowe "to do", wraz z informacjami jak wykonać daną czynność, fabularnym opisem oraz warunkami zaliczenia zadania. Przykładowo - napisz post na forum w dziale powitań - wyświetlony link do FC, wytłumaczenie że na Forum odbywa się ważna część naszego życia, że konto na FC jest już utworzone wraz z wydanym paszportem. Jeżeli zadanie zostanie wykonane, system je zalicza i wyświetla kolejną część poradnika.

  Za wykonanie zadanie system przyznaje specjalną odznakę w profilu, w dodatkowo wydzielonej części obok odznaczeń państwowych. Mają to być niejako acziwmenty do odblokowania. Można zastanowić się też nad automatycznym przyznawaniem pieniędzy za wykonanie zadań.

  Lista acziwmentów do odblokowania podana jest niżej w projekcie ustawy.

 • wprowadzenie nowego systemu mentorów. Nie będą oni już zatrudniani w ramach IESu, z bardzo ogólnikowymi wytycznymi. Będą to działania ochotnicze, wraz z konkretnymi zadaniami do wykonania z młodym obywatelem, gdzie za kolejne wykonane punkty, przysługiwać będzie nagroda pieniężna od Rządu.

  Schemat postępowania z nowym obywatelem jest opisany niżej. Przykładowo, pierwsze zdanie to napisanie do młodego gracza określonej wiadomości oferującej pomoc. Jeżeli nowy obywatel się zgodzi, Rada Ministrów wypłaca mentorowi odpowiednią kwotę.

  Dalej wyszczególnione są kolejne zadania do wykonania, szczegóły znajdują się w dokumencie.

  Nowatorskim pomysłem jest możliwość funkcjonowania jako mentor nie tylko osobom fizycznym, ale instytucjom nauki jako grupom ludzi, którzy samodzielnie dzielą się obowiązkami i ustalają schemat działania. Oczywiście, również nagrodą jest trochę libertów z RM.

  Mentorzy mają dodatkowo przeprowadzać ustalone wcześniej badanie z kwestionariusza osobowego. Jeżeli nowy obywatel interesuje się wojskowością i prasą, mentor może polecić mu linki do KSZ i przekierować do WKU oraz pokazać wartościowe wydawnictwa prasowe etc.

 • współpraca z instytucjami nauki — skoro już istnieją, warto móc je trochę wykorzystać. IES to przeżytek który trzeba pomału pochować. System mentorów będzie miał próbę wskrzeszenia na trochę innych zasadach niż ostatnio, stąd Instytut nie będzie miał w zasadzie już nic do roboty.

  Zamiast IESu, postaramy się umożliwić działać dobrowolnie instytucjom nauki, które będą mogły podpisać z Rządem umowę na świadczenie określonych usług edukacyjnych. Jak wspomniano wcześniej, instytucje takie będą mogły działać jako mentorzy, tutaj dodatkowo możemy w inny sposób ustalić warunki współpracy.

  Akademie czy uniwersytety będą mogły dostawać dotacje czy wsparcia finansowe czy też materialne (lub dowolne inne), jeżeli zechcą wziąć pod swoje skrzydła nowych obywateli. Chodzi o pisanie poradników, przydzielanie mentorów czy inne szkolenia.

  Zamiast państwowego IESu opartego na przymusie pracy, proponujemy więc współpracę Rządu z prywatnymi (lub samorządowymi) instytucjami na każdorazowo określonych, swobodnych i odpowiednio dopasowanych zasadach.
ZMIANY W SYSTEMIE INFORMATYCZNYM


Projekt zakłada następujące zmiany w systemie informatycznym:

 1. zwiększenie przychodów z tantiem i dotacji o 25% dla użytkownika przez okres trzech miesięcy od chwili rejestracji w systemie;

 2. utworzenie podstrony w profilu bądź dodatkowego, wyświetlanego z boku okienka (może coś a la messenger na facebooku?) w którym wyświetlane byłyby kolejne zadania do wykonania, wraz z nazwą zadania, jego opisem, wskazówkami i linkami do poszczególnych pomocy. Zadania posiadałyby określone warunki jakie należy spełnić, aby zadanie zostało wykonane. Jeżeli zadanie zostanie wykonane, w profilu dodawana jest odznaka według wytycznych z punktu 3:

 3. utworzenie w profilu mieszkańca dodatkowego pola na odznaki graficzne, przyznawane kolejno za wykonanie każdego zadania. Szczegóły dotyczące zadań o których mowa w punkcie 2 i 3 zawarte są w art. 6 projektu.

  Szczegóły dotyczące sposobu wykonania przepisów oraz dopasowania ich treści do realiów technicznych, zgodnie z projektem ustawy, są przedmiotem inwencji NIA i mogą być dogadane później, w zależności od możliwości systemu i jego optymalizacji — ustawa nakreśla jedynie ogólne wytyczne, bez sztywnych nakazów.


TREŚĆ PROJEKTU


(projekt)

Ustawa Sejmu nr …
z dnia …
o promocji płodności

Art. 1.
Definicje legalne

Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) Nowym obywatelu — rozumie się przez to osobę, która otrzymała paszport sarmacki i obywatelstwo sarmackie po wejściu ustawy w życie i nigdy w przeszłości nie posiadała obywatelstwa Księstwa;
2) Pionierze — rozumie się przez to obywatela Sarmacji, który dzięki swoim działaniom rekrutacyjnym i reklamowym, doprowadził do sprowadzenia do Księstwa nowego obywatela;
3) Instytucjach nauki — rozumie się przez to instytucje nauki w rozumieniu Ustawy Sejmu nr 338 z dnia 23 maja 2018 roku o edukacji sarmackiej i instytucjach nauki (Dz. P. 10113).


Art. 2.
Fundusz aktywnościowo-wzrostowy

 1. Rada Ministrów wypłaca jednorazowo kwotę w wysokości 25 tysięcy libertów pionierowi oraz 10 tysięcy nowemu obywatelowi, na zasadach określonych poniżej.

 2. Pionier oraz nowy obywatel składają wspólnie, w określonym przez Kanclerza miejscu, wniosek o wypłacenie kwot o których mowa w ust. 1, w terminie 14 dni od uzyskania obywatelstwa przez nowego obywatela.

 3. Warunkiem wypłaty kwot o których jest mowa w ust. 1, jest pisemne potwierdzenie nowego obywatela w złożonym wniosku, że uzyskał on paszport sarmacki w wyniku działań wskazanego pioniera.

 4. Nowy obywatel może złożyć potwierdzenie o którym mowa w ust. 3 tylko wobec jednego pioniera.

 5. Jeżeli nowy obywatel posiada obywatelstwo nieprzerwanie od przynajmniej trzech miesięcy oraz nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądowym, może on wraz ze swoim pionierem złożyć wniosek o którym mowa w ust. 1 powtórnie, przy czym kwoty wypłacane przez Radę Ministrów są zwiększone dwukrotnie.

 6. Termin złożenia wniosku o którym mowa w ust. 5 wynosi 14 dni od chwili upłynięcia trzech miesięcy od uzyskania obywatelstwa przez nowego obywatela.

 7. Szczegóły dotyczące procedury złożenia i rozpatrzenia wniosku ustala Kanclerz.


Art. 3.
Nagroda za zasługi dla demografii

 1. Rada Ministrów może w drodze uchwały przyznać nagrodę do 100 tysięcy libertów osobom lub instytucjom, które w istotny sposób przyczyniły się do wzrostu demograficznego w Księstwie lub promocji Sarmacji.

 2. Nagrodę o której mowa w ust. 1 można również przyznać na wniosek zainteresowanej osoby, instytucji oraz na wniosek innych organów państwowych lub grupy obywateli.


Art. 4.
Rada Probantów

 1. Tworzy się Radę Probantów, która jest organem mającym na celu pobudzanie aktywności politycznej wśród młodych obywateli.

 2. Rada Probantów:
  1) posiada inicjatywę ustawodawczą, za wyjątkiem projektów ustaw konstytucyjnych;
  2) może przedkładać Sejmowi wnioski o przeprowadzenie debaty nielegislacyjnej;
  3) opiniuje projekty aktów prawnych procedowanych przez Sejm, pod względem ich użyteczności oraz przydatności młodym obywatelom i prowadzeniu polityki demograficznej;
  4) jest ciałem doradczym względem organów państwowych w dziedzinach o których mowa w punkcie poprzedzającym.

 3. Każdy, kto posiada obywatelstwo sarmackie krócej niż sześć miesięcy i nie posiadał obywatelstwa w przeszłości, nie został skazany za przestępstwo na karę banicji albo karę dodatkową zakazu sprawowania funkcji publicznych oraz nie jest posłem lub asesorem, może złożyć do Księcia wniosek o powołanie w skład Rady Probantów.

 4. Książę stwierdza utratę członkostwa w Radzie w przypadku:
  1) zrzeczenia się członkostwa w Radzie;
  2) utraty obywatelstwa sarmackiego;
  3) upłynięcia terminu sześciu miesięcy od chwili uzyskania obywatelstwa po raz pierwszy;
  4) prawomocnego wyroku sądowego.

 5. Rada podejmuje decyzje w drodze uchwały. Uchwały przyjmowane są zwykłą większością głosów, w obecności przynajmniej połowy jej członków. Uchwały Rady nie wymagają publikacji w Dzienniku Praw.

 6. Rada wybiera i odwołuje swojego przewodniczącego bezwzględną większością głosów, w obecności przynajmniej połowy jej członków. Wiceprzewodniczących Rady powołuje i odwołuje jej Przewodniczący.

 7. W przypadku wakatu na stanowisku Przewodniczącego oraz braku Wiceprzewodniczących, tymczasowego Przewodniczącego, do czasu wyboru właściwego Przewodniczącego, wskazuje Książę spośród członków Rady.

 8. Przewodniczący z pomocą Wiceprzewodniczących Rady, kieruje jej pracami oraz reprezentuje stanowisko Rady.

 9. Rada może uchwalić swój Regulamin, który doprecyzuje jej ustrój wewnętrzny.


Art. 5.
Pakiet startowy

Nowym obywatelom, przez okres trzech miesięcy od uzyskania obywatelstwa, przysługuje:
1) pierwszeństwo w naborze na stanowiska w instytucjach Korpusu Administracji Rządowej;
2) zwiększony o 25% dochód z serc i komentarzy;
3) prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy i porady Rady Ministrów przed Trybunałem Koronnym i Prefekturą Generalną. Prawo to nie ma zastosowania w sytuacjach, w których nowy obywatel oskarżony jest o naruszenie przepisów z art. 40, art. 42 ust. 1 pkt 1, 2 i 3; art. 43 ust. 1 pkt 2, 4, 9 i 10 Kodeksu Sprawiedliwości.
4) prawo do bezpłatnej publikacji artykułów w instytucji Parku Stołecznego;
5) możliwość uzyskania od Rady Ministrów nieoprocentowanej pożyczki w wysokości do 50 tysięcy libertów, na okres do sześciu miesięcy. Szczegóły dotyczące udzielania pożyczek może ustalić rozporządzenie Rady Ministrów.


Art. 6.
Interaktywny przewodnik

 1. W systemie informatycznym Księstwa wprowadza się funkcjonalność działającą w sposób następujący:
  1) utworzy się podstronę zawierającą interaktywny przewodnik (tutorial) z kolejnymi zadaniami do wykonania przez każdego nowo zarejestrowanego użytkownika;
  2) każde zadanie zawierać będzie numer i nazwę zadania do wykonania, szczegóły jego wykonania oraz informację dotyczącą postępów w jego wykonaniu;
  3) po spełnieniu określonych warunków, system zaliczy zdanie oraz przyzna odpowiednią nagrodę;
  4) nagrodami są odznaki w formie graficznej, wraz z adnotacjami na temat warunków otrzymania odznaki. Wyświetlane są one w profilu mieszkańca;
  5) kolejne zdanie można rozpocząć jedynie po wykonaniu poprzedniego;
  6) po wykonaniu wszystkich zadań, system przyznaje odrębną odznakę.

 2. Zadania o których mowa w ust. 1, w kolejności ich wykonywania, według warunków jakie należy spełnić do ich zaliczenia, to:
  1) utworzenie wątku w dziale na Forum Centralnym “Przywitaj się”,
  2) utworzenie wątku w dziale na Forum Centralnym “Wnioski o pieniądze na start”,
  3) zmiana zdjęcia profilowego w paszporcie,
  4) edycja opisu profilu,
  5) utworzenie konta w Ćwirku i opublikowanie jednego ćwirka,
  6) zakup zupy w Kantynie bądź zakup dania w Karczmie pod Rozbrykanym Kucykiem,
  7) sprzedaż pracy w module Programu Pracy Społecznej,
  8) napisanie dziesięciu postów na Forum Centralnym,
  9) napisanie pięciu komentarzy pod artykułami,
  10) zasercowanie dziesięciu dowolnych treści,
  11) napisanie listu do innego mieszkańca Sarmacji,
  12) zakup znaczka w kasie Poczty Baridajskiej,
  13) publikacja artykułu,
  14) wykonanie przelewu bankowego na dowolny inny rachunek,
  15) uzyskanie obywatelstwa sarmackiego,
  16) uzyskanie statusu Dobrego Obywatela,
  17) oddanie głosu w wyborach lub referendum ogólnokrajowym.

 3. Szczegóły techniczno-informatyczne dotyczące wykonania postanowień niniejszego artykułu, zostawia się w gestii inwencji Naczelnej Izby Architektury.

 4. Za wykonanie wszystkich zadań, Rada Ministrów wypłaca jednorazowo na wniosek zainteresowanej osoby nagrodę w wysokości 10 tysięcy libertów.


Art. 7.
System mentorów

 1. Każdy obywatel może dobrowolnie zadeklarować się jako mentor nowego obywatela i poprowadzić go w według schematu określonego w niniejszym artykule.

 2. Za każdy wykonany punkt schematu, mentor otrzymuje nagrodę pieniężną z budżetu Rady Ministrów, w wysokości określonej w schemacie.

 3. Nagrodę wypłaca się na wniosek mentora, o ile nowy obywatel potwierdzi pod wnioskiem fakt uzyskania pomocy w wykonaniu określonego zadania.

 4. Nowy obywatel może potwierdzić fakt o którym mowa w ust. 3 tylko wobec jednego mentora.

 5. Schemat o którym mowa w ust. 1 i 2 jest następujący:
  1) napisanie przez mentora wiadomości na Poczcie Konnej do nowo zarejestrowanego mieszkańca, z informacją o możliwości pomocy mu w stawianiu pierwszych kroków w wirtualnym życiu. Jeżeli nowy mieszkaniec potwierdzi chęć skorzystania z pomocy mentora, mentorowi przysługuje nagroda w wysokości tysiąca libertów;
  2) mentorowi, który pomoże nowo zarejestrowanemu mieszkańcowi w wykonaniu pierwszych piętnastu zadań o których mowa w art. 6 ust. 2, w ten sposób, że wyjaśni mu techniczny aspekt wykonania określonych zadań oraz pomoże mu w poszukiwaniu aktów prawnych lub poradników dotyczących poszczególnych dziedzin które zawarte są w zadaniach, przysługuje 5 tysięcy libertów;
  3) mentorowi, który przeprowadzi z nowo zarejestrowanym mieszkańcem kwestionariusz osobowy o którym mowa w ust. 6 i prześle jego wyniki do Rady Ministrów, przysługuje 5 tysięcy libertów;
  4) mentorowi, który na podstawie odpowiedzi zawartych w kwestionariuszu o którym mowa w punkcie poprzednim, przekieruje nowo zarejestrowanego mieszkańca do odpowiadających jego zainteresowaniom i talentom instytucji, organów i obszarów życia mikronacyjnego, przysługuje 5 tysięcy libertów;
  5) mentorowi, który aktywnie odpowiadał na pytania i służył pomocą nowo zarejestrowanemu mieszkańcowi przez pierwszy miesiąc od jego rejestracji, przysługuje 10 tysięcy libertów.

 6. Rozporządzenie Rady Ministrów określi wzór kwestionariusza osobowego dla nowo zarejestrowanych mieszkańców, dzięki któremu mentor oraz Rząd będą mogli uzyskać informacje na temat:
  1) źródła, z którego dowiedzieli się o istnieniu mikronacji oraz Księstwa Sarmacji;
  2) powodów i oczekiwań dla których zarejestrowali się w Księstwie Sarmacji;
  3) czy osoba ta może polecić Księstwo Sarmacji komuś innemu;
  4) zainteresowań realnych oraz mikronacyjnych, dzięki czemu będzie można nakierować je na odpowiednie pola aktywności w Sarmacji;
  5) jak ocenia pobyt w Księstwie Sarmacji oraz jakie są mocne i słabe strony Sarmacji lub co można poprawić w funkcjonowaniu Księstwa;
  6) innych informacji przydatnych dla celów prowadzenia polityki demograficznej i promocyjnej.

 7. Rozporządzenie o którym mowa w art. 6 określi ponadto tryb i formę przeprowadzenia badania przy pomocy kwestionariusza oraz szczegóły dotyczące funkcjonowania systemu mentorów o którym jest mowa w niniejszym artykule, zwłaszcza niezbędne terminy składania wniosków, miejsca jego składania oraz tryb ich rozpatrywania.

 8. Rolę mentora może wykonywać osoba fizyczna bądź instytucja nauki.


Art. 8.
Współpraca z instytucjami nauki

 1. Rada Ministrów może podpisać umowę z instytucją nauki na edukację nowych obywateli oraz nowo zarejestrowanych mieszkańców oraz opracowywanie i udostępnianie materiałów edukacyjnych, mających na celu pomagać nowym mieszkańcom w aklimatyzacji i włączeniu się w życie społeczności Księstwa Sarmacji.

 2. Umowa może ustanawiać warunki płatności i innych korzyści świadczonych przez Radę Ministrów na rzecz instytucji nauki, w zamian za wykonywanie zadań o których mowa w ustępie poprzedzającym.


Art. 9.
Przepisy końcowe

 1. W Konstytucji Księstwa Sarmacji, art. 18 staje się ustępem 1 tego artykułu. Po ustępie 1 dodaje się ustęp 2 w brzmieniu następującym:

  "Inicjatywę ustawodawczą posiada również Rada Probantów. Ustawa określi warunki i tryb wykonywania inicjatywy przez Radę".

 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, za wyjątkiem przepisów art. 5 pkt 2 oraz art. 6, które wchodzą w życie z dniem implementacji zmian wynikających z realizacji ich postanowień przez Naczelną Izbę Architektury.


Proszę Pana Marszałka o zarządzenie dłuższej debaty, z uwagi na stopień skomplikowania przepisów oraz ich znaczenie.


/—/ K. J. Arped-Friedman
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Avatar użytkownika
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel
 

Re: Ustawa o promocji płodności [13.06]

Postprzez Helwetyk 6 cze 2018, o 18:29

Wysoka Izbo!

Zarządzam pierwsze czytanie projektu, które zakończy się 13 czerwca 2018 roku o godzinie 21.00. Zgodnie z Regulaminem Sejmu, przedłużenie pierwszego czytania następuje z inicjatywy Marszałka Sejmu lub na wniosek Rady Ministrów albo co najmniej dwóch posłów. W przypadku chęci dłuższego namysłu nad projektem, proszę o stosowną informację.

Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
były funkcjonariusz publiczny
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Naczelna Izba Architektury
 

Re: Ustawa o promocji płodności [13.06]

Postprzez Helwetyk 6 cze 2018, o 18:46

Wielmożny Panie Kanclerzu,
Wysoka Izbo!

Na szybko — z tego, co widzę, to „autorski” projekt i sądzę, że warto byłoby mieć pewność co do tego, że będzie kontynuowany przez dowolną Radę Ministrów, nie tylko tę kierowaną przez Wielmożnego Pana Kanclerza.

Z całą pewnością będę proponował rezygnację z wpisywania Rady Probantów do ustawy zasadniczej. Jeżeli w ogóle zmieniać Konstytucję, to dodając do art. 18 „inne organy określone ustawą”, choć wydaje mi się, że lepiej byłoby zobowiązać Radę Ministrów do wykonywania inicjatywy ustawodawczej w imieniu tego ciała.

(Nawiasem pisząc, nie jestem entuzjastą tej zakonnej nazwy; będę zobowiązany za informację, na ile jest ona kluczowa dla ducha przedłożenia…).
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
były funkcjonariusz publiczny
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Naczelna Izba Architektury
 

Re: Ustawa o promocji płodności [13.06]

Postprzez RCA 6 cze 2018, o 19:13

Wasza Książęca Wysokość Marszałku,
Wysoka Izbo,
Pośle Wnioskodawco.

Na wstępie jedna rzecz wzbudza moje lekkie zaniepokojenie — w jaki sposób RM zamierza sfinansować ten projekt? Mowa o nagrodach rzędu >100k przy pozyskaniu jednej osoby, i innych (100k) dla zaangażowanych. Wyobraźmy sobie sytuację, że 3 zaangażowane osoby/instytucje pozyskują 6 nowych mieszkańców łapiących się na pomoc. Koszt tej operacji to 3x100k + 6x105k = 930k lt. W dyspozycji RM jest obecnie ok. 1,2 mln lt. Tak, wiem, że mówimy o kwotach rozłożonych w czasie, ale zakładam, że naszym celem nie jest pozyskanie i zamknięcie projektu po raptem 5-6 osobach, ale chcielibyśmy by tych 5-6 osób pojawiało się co miesiąc. Jak zatem RM to sfinansuje?
Avatar użytkownika
 

Re: Ustawa o promocji płodności [13.06]

Postprzez Konrad Jakub 6 cze 2018, o 20:06

Helwetyk napisał(a):Z tego, co widzę, to „autorski” projekt i sądzę, że warto byłoby mieć pewność co do tego, że będzie kontynuowany przez dowolną Radę Ministrów, nie tylko tę kierowaną przez Wielmożnego Pana Kanclerza.


Nie wiem co ma w planach ewentualna Rada Ministrów kontrkandydatki, ale nie znalazłem w programie przedwyborczym jakiejkolwiek wzmianki o demografii ani o planach kontynuowania Boćka, w związku z tym domniemywam, że będzie średnio.

Ze swojej strony, jeżeli przegram wybory, zadeklarowałem już wcześniej w różnych rozmowach że najprawdopodobniej zakończę działalność poselską i być może postaram się o mandat asesorski, ewentualnie skupię się na Baridasie. Oznacza to ni mniej ni więcej niż tyle, że albo nie będę miał czasu i możliwości na angażowanie się w politykę centrali, albo w ogóle taka działalność będzie wzbroniona i całkowicie niezalecana.

W związku z tym w przypadku czarnego dla mnie scenariusza, projekt może umrzeć.

Trzeba też pamiętać, że nie jest to ustawa oderwana od planów mojego rządu, tylko trzon jego polityki. Po niej przyjdą w założeniu dodatkowe elementy, zgodnie z tym co deklarowałem. Dlatego też o ile może sama ustawa będzie zapewne przez ewentualnych następców dociągnięta do końca, to jak pisałem, nie znalazłem u nich wzmianki o pójściu dalej kierunkiem jaki wskazuje projekt.

Biorąc pod uwagę powyższe, pesymistycznie podchodzę do pytania WKW.

Helwetyk napisał(a):Z całą pewnością będę proponował rezygnację z wpisywania Rady Probantów do ustawy zasadniczej. Jeżeli w ogóle zmieniać Konstytucję, to dodając do art. 18 „inne organy określone ustawą”, choć wydaje mi się, że lepiej byłoby zobowiązać Radę Ministrów do wykonywania inicjatywy ustawodawczej w imieniu tego ciała.


Jak kiedyś pisałem na privie, również nie jestem zwolennikiem grzebania w Konstytucji w takich przypadkach, stąd skłonność do wprowadzenia ustaw organicznych w Sarmacji. Jednocześnie na ten moment nic takiego nie mamy i w Konstytucji zmienić coś trzeba, jeżeli Rada ma mieć inicjatywę ustawodawczą. Przekazywanie projektów przez Rząd skończy się zapewne nieprzekazywaniem niczego, ewentualnie uzależni tę dodatkową mini izbę parlamentu od egzekutywy, czego wolałbym uniknąć.

Jeżeli znowu przepis sformułujemy w ten sposób, że ustawa określi inne organy z inicjatywą, to tutaj już jest wolna droga do dodania innymi ustawami nowych podmiotów i rozszerzenie katalogu w sposób dowolny. Do wprowadzenia takiej ustawy wystarczyłaby przecież większość zwykła. Lepiej byłoby nie zostawiać jednak furtki do wypaczenia sensu inicjatywy ustawodawczej stosunkowo tanim kosztem.

Helwetyk napisał(a):Nawiasem pisząc, nie jestem entuzjastą tej zakonnej nazwy; będę zobowiązany za informację, na ile jest ona kluczowa dla ducha przedłożenia…


Nie jest kluczowa. Po prostu nie jestem zwolennikiem wyświechtanych i mało oryginalnych zwrotów w pewnych przypadkach, chociażby dla kultywowania sarmackiej kultury żartów. Stąd nawiązania do Świadków Jehowy czy taki, a nie inny tytuł ustawy*.

RCA napisał(a):Na wstępie jedna rzecz wzbudza moje lekkie zaniepokojenie — w jaki sposób RM zamierza sfinansować ten projekt? Mowa o nagrodach rzędu >100k przy pozyskaniu jednej osoby, i innych (100k) dla zaangażowanych.


Sprawa o której rozmawiamy tj. demografia, to chyba jedna z tych stref mikropaństwa, którą możemy z całą pewnością określić mianem strategicznej.

Duże pieniądze mogą przyciągnąć chętnych do działania, wobec czego nie warto tutaj szczędzić ani jednego pina. Jeżeli ma to przynieść wymierne korzyści, to inwestycja ta się zwróci. Jeśli istnieje jakiś obszar rządzenia państwem w Sarmacji, w który mamy ładować masę pieniędzy, to jest to właśnie demografia.

Dla tego celu, możemy poświęcić inne. W tym celu poczyniliśmy w upływającej już kadencji takie zmiany, dzięki którym możemy zacząć zarabiać, żeby potem wydawać. Jeżeli braknie, to będziemy ciąć w innych obszarach. Może się to wydawać straszne, ale jak pisałem, demografia to taka bajka, że można dla niej poświęcić naprawdę dużo. Nawet zacząć się zadłużać (co jest dobrym rozwiązaniem od czasu do czasu, bo ostatni raz było aktywnie i ciekawie w dziedzinie finansów publicznych, kiedy mieliśmy dziurę budżetową. Kryzysowe sytuacje są narracjogenne).

Jeżeli faktycznie będzie tyle nowych obywateli, że budżet będzie zdrenowany, to daj nam Odolanie takie problemy.

* w wersji roboczej projekt nazywał się Ustawą o przebijaniu kondomów, ale to było już zbyt żenujące i obleśne x(
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel
 

Re: Ustawa o promocji płodności [13.06]

Postprzez Helwetyk 6 cze 2018, o 20:55

Wielmożny Panie Kanclerzu,
Wysoka Izbo!

Konrad Friedman napisał(a):
Helwetyk napisał(a):Z tego, co widzę, to „autorski” projekt i sądzę, że warto byłoby mieć pewność co do tego, że będzie kontynuowany przez dowolną Radę Ministrów, nie tylko tę kierowaną przez Wielmożnego Pana Kanclerza.

Nie wiem co ma w planach ewentualna Rada Ministrów kontrkandydatki, ale nie znalazłem w programie przedwyborczym jakiejkolwiek wzmianki o demografii ani o planach kontynuowania Boćka, w związku z tym domniemywam, że będzie średnio. […]

Czy wobec tego — w oczekiwaniu na deklarację ze strony dssy Aureliuš-Sedrovskiej — nie byłoby lepszym rozwiązaniem powierzenie wykonania ustawy nowo powołanemu organowi administracji publicznej, kierowanemu przez Wicehrabiego niezależnie od wyniku wyborów? Przyznam, że poniższa wypowiedź…

Konrad Friedman napisał(a):W związku z tym w przypadku czarnego dla mnie scenariusza, projekt może umrzeć.

…nie nastraja mnie przesadnym optymizmem.

Konrad Friedman napisał(a):
Helwetyk napisał(a):Z całą pewnością będę proponował rezygnację z wpisywania Rady Probantów do ustawy zasadniczej. Jeżeli w ogóle zmieniać Konstytucję, to dodając do art. 18 „inne organy określone ustawą”, choć wydaje mi się, że lepiej byłoby zobowiązać Radę Ministrów do wykonywania inicjatywy ustawodawczej w imieniu tego ciała.

[…] Jeżeli znowu przepis sformułujemy w ten sposób, że ustawa określi inne organy z inicjatywą, to tutaj już jest wolna droga do dodania innymi ustawami nowych podmiotów i rozszerzenie katalogu w sposób dowolny. Do wprowadzenia takiej ustawy wystarczyłaby przecież większość zwykła. Lepiej byłoby nie zostawiać jednak furtki do wypaczenia sensu inicjatywy ustawodawczej stosunkowo tanim kosztem.

Zdecydowanie opowiadałbym się, w razie konieczności, za powyższym rozwiązaniem. Konstytucjonalizacja Rady Probantów wydaje mi się zdecydowaną przesadą, a i też nie uważam prawa inicjatywy ustawodawczej za wyjątkowy przywilej. W zasadzie każdy może, w praktyce, przedłożyć Sejmowi swoją propozycję; kwestia dotarcia do odpowiedniej osoby lub osób (obecnie to prawo posiada dziesięciu obywateli — indywidualnie, a inicjatywa obywatelska wymaga zaledwie sześciu podpisów).

Konrad Friedman napisał(a):
Helwetyk napisał(a):Nawiasem pisząc, nie jestem entuzjastą tej zakonnej nazwy; będę zobowiązany za informację, na ile jest ona kluczowa dla ducha przedłożenia…

Nie jest kluczowa. Po prostu nie jestem zwolennikiem wyświechtanych i mało oryginalnych zwrotów w pewnych przypadkach, chociażby dla kultywowania sarmackiej kultury żartów. Stąd nawiązania do Świadków Jehowy czy taki, a nie inny tytuł ustawy*.

Abstrahując od czysto subiektywnej niechęci do nazwy rady, nie wydaje mi się ona zbyt zachęcająca dla potencjalnych członków tego ciała. Brakuje mi w niej elementu prestiżu (z wszystkimi możliwymi zastrzeżeniami).

Konrad Friedman napisał(a):Jeżeli faktycznie będzie tyle nowych obywateli, że budżet będzie zdrenowany, to daj nam Odolanie takie problemy.

Tak. Nadmienię, że można także uruchomić dodruk. Nie jest tak, że nagle libert straci na wartości…
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
były funkcjonariusz publiczny
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Naczelna Izba Architektury
 

Re: Ustawa o promocji płodności [13.06]

Postprzez Konrad Jakub 6 cze 2018, o 21:57

Jak pisałem, jeżeli zostałbym ewentualnie asesorem czy prefektem, to tego typu działalności politycznej lepiej byłoby nie prowadzić. Jeżeli zaś skupię się na Baridasie (być może połączy się to jednak z ATK/Prefektem), to trzeba też pamiętać, że są to wystarczająco absorbujące zajęcia i zwyczajnie nie chce mi się angażować w politykę centralną.

To jedna kwestia, bo druga też jest taka, że zwyczajnie nie widzi mi się rola frajera który wyręcza rząd w jego powinnościach, chociaż to nie ja jestem kanclerzem. Żebyśmy się źle nie zrozumieli, zawsze mogę pomóc, ustawa którą przedłużyłem nie jest "moja", tak samo jak akcja Bociek nie jest moją własnością, więc nie będę przecież sabotował działań które są pożyteczne dla nas wszystkich.

Ale jednocześnie, jeżeli mam hipotetycznie przegrać wybory i oddać władzę komuś innemu, to chyba na tym polega cała ta heca, że ściągam z siebie obowiązek pracy, bo ktoś zadeklarował się — i ludzie to poparli — że teraz jego kolej. Skoro wygrali i chcą rządzić, to niech rządzą. Jeżeli deklaruję robotę przy boćku, wyborcy decydują że im to nie jest potrzebne i powierzają rządzenie komuś innemu, to widocznie nie są boćkiem zainteresowani.

Jak mam się na poważnie zająć Baridasem i tam pracować, a dodatkowo ciągnąć ten wózek z boćkiem i tą ustawą bo rządowi się nie chce, no to przepraszam, ale nie.

Co do Rady, to dopiero jej spadnie prestiż jeżeli zabierzemy jej możliwość inicjatywy, wniosków do Sejmu i wykreślimy z konstytucji. Ten jeden przepis nie robi większej różnicy, a w tym właśnie cały feler, żeby nadać jej jakiś choćby minimalny prestiż, jednocześnie zabezpieczając się żeby nie narobiło to nam szkody, jak z Sejmem Wielkim w niektórych momentach.

Ja bym właśnie poszedł dalej i dodał jej jeszcze kilka uprawnień dzielonych z Sejmem, np. możliwość składania interpelacji poselskich na takich samych warunkach, jak parlament tj. z sankcją odwołania członka rządu za brak odpowiedzi w terminie.

Natomiast wracając do kwestii finansów, to jedyną możliwością utraty dużej ilości pieniędzy jest sytuacja, w której założenia planu wypalają, ergo mamy wzrost demograficzny. Innymi słowy, stracić możemy tylko wtedy, jeżeli będą wydawane nowe paszporty. Jeżeli nie będą = nie wydamy pieniędzy.

W związku z tym korzyści z wydania tych pieniędzy są jak najbardziej wymierne, policzalne i namacalne. Nie jest to inwestycja która może się nie zwrócić. Dlatego koszt, chociaż wysoki, jest opłacalny.

Stąd, jeżeli zacznie brakować pieniędzy, warto nawet zmniejszyć subwencje, podnieść podatki i opłaty, wydrukować liberta, wyemitować znaczki, czy nawet się zadłużyć. WSZYSTKO z tej listy <<<<<<< wzrost demograficzny.
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel
 

Re: Ustawa o promocji płodności [13.06]

Postprzez Rihanna 7 cze 2018, o 09:31

Wysoka Izbo!
Szanowny Marszałku!
Pośle wnioskodawco!


Powyższy projekt z założenia nie jest zły. Tylko z założenia. Złe jest to, że pojawia się pod koniec kadencji. Gdzie był Pan przez całą kadencję? Projekt Bociek przyniósł w moim odczuciu mało, zbyt mało. Jedynie powyższy projekt, którego raczono dopiero teraz nam przedstawić. Gdzie on był przez ostatnie cztery miesiące? Odnosząc się do treści - przywoływana jest pożyczka - dlaczego pożyczka? Młody obywatel może być z nami kilka lat, ale też i kilka tygodni. Co wtedy? Kto zwróci pożyczkę? Lepszą opcją jest możliwość wnioskowania o pomoc finansową czy też dofinansowanie swoich pomysłów.
Pierwszeństwo do KAR, powinno być raczej oczywiste. Torpedowanie młodych obywateli w funkcjach na szczycie jest błędem. Powinni mieć równe prawo, a nawet Rada Ministrów powinna wsłuchiwać się w młodych, którzy mają zupełnie inne spojrzenie na Sarmacje i sprawy, którymi się zajmujemy.
Tworzenie Rady składającej się tylko z nowych obywateli będzie powodować odizolowanie ich od innych. Może źle rozumiem, ale wygląda to na pewnego rodzaju piaskownicę, która może źle wyglądać w oczach tych, którzy do nas przyjdą. Sama bym się zapewne źle poczuła, bo w pierwszych tygodniach byłam już członkiem Rady Ministrów i sądzę, że źle to nie wyszło.
Podsumowując projekt powinien być odpowiednio zmieniony, bądź całkowicie przebudowany, jeśli miałby istnieć.
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Konsul Sclavinii
Dziekan Wydziału Nauk Nowych - Scientes Liberales w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: Ustawa o promocji płodności [13.06]

Postprzez Helwetyk 7 cze 2018, o 10:40

Wasza Książęca Mość,
Wielmożny Panie Kanclerzu,
Wysoka Izbo!

Konrad Friedman napisał(a):[…] Jeżeli deklaruję robotę przy boćku, wyborcy decydują że im to nie jest potrzebne i powierzają rządzenie komuś innemu, to widocznie nie są boćkiem zainteresowani.
Rihanna napisał(a):Podsumowując projekt powinien być odpowiednio zmieniony, bądź całkowicie przebudowany, jeśli miałby istnieć.

Wobec powyższych deklaracji, w zasadzie, powinniśmy zawiesić prace ustawodawcze do czasu ogłoszenia wyniku drugiej tury wyboru Kanclerza. Swój głos uzależniam od tego, czy ustawa ma szanse wykonania — abstrahując w tym miejscu od stanowiska Naczelnej Izby Architektury. Uważam, że jeżeli Kanclerz będzie chciał, z przekonaniem, realizować przepisy ustawy, należy spróbować. Jeżeli nie, należy projekt dostosować do oczekiwań szefa rządu.

Z powyższymi zastrzeżeniami sądzę, że art. 6 — interaktywny przewodnik — jest, co do zasady, bardzo dobrą propozycją*; niestety, równocześnie wymagającą największego nakładu pracy. Ze swojej strony mógłbym napisać — absolutnie bez składania deklaracji co do terminu realizacji z uwagi na inne obowiązki — stosowną aplikację zintegrowaną z systemem informatycznym za pośrednictwem publicznego API, ale adnotacje w profilu wykraczają już poza zakres posiadanych przeze mnie uprawnień.

Konrad Friedman napisał(a):Co do Rady, to dopiero jej spadnie prestiż jeżeli zabierzemy jej możliwość inicjatywy, wniosków do Sejmu i wykreślimy z konstytucji. Ten jeden przepis nie robi większej różnicy, a w tym właśnie cały feler, żeby nadać jej jakiś choćby minimalny prestiż, jednocześnie zabezpieczając się żeby nie narobiło to nam szkody, jak z Sejmem Wielkim w niektórych momentach. Ja bym właśnie poszedł dalej i dodał jej jeszcze kilka uprawnień dzielonych z Sejmem, np. możliwość składania interpelacji poselskich na takich samych warunkach, jak parlament tj. z sankcją odwołania członka rządu za brak odpowiedzi w terminie.

Dlatego sądzę, że można spróbować — także z zapytaniami do Rady Ministrów; nie wpisywałbym jedynie rady z nazwy do ustawy zasadniczej. (To z mojej strony mocne zastrzeżenie; jak na nasze warunki, ustawa zasadnicza zawiera zdecydowanie zbyt wiele sztywnych rozwiązań).

Jeżeli chodzi o samą nazwę, proponuję coś poważniejszego i nieszufladkującego nowych mieszkańców. Wstępnie kieruję myśli w stronę Rady Konsultacyjnej przy Jego Książęcej Mości (mam świadomość historycznego nawiązania…). Ponieważ mógłby pojawić się problem z frekwencją, obniżyłbym kworum do jednej trzeciej składu lub nawet mocniej — ale to dygresja.

______________________________________________
* Niekoniecznie wymagałbym ścisłej kolejności działania; dodałbym ustawienie awatara, podpisu i nazwy użytkownika na Forum Centralnym, dodanie grafiki do IMG, uzyskanie statusu aktywnego obywatela oraz zamieszkanie w mieście (żywienie w karczmie, jak sądzę, go nie wymaga); wypłacałbym nagrodę pieniężną w odpowiedniej wysokości na każdym etapie i bez odrębnego wniosku; uzależniłbym wysokość nagród od okresu zamieszkania w Księstwie Sarmacji — zapewne spora część „starych” obywateli chciałaby zebrać wszystkie punkty, a to już może stanowić nadmierne obciążenie dla budżetu.
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
były funkcjonariusz publiczny
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Naczelna Izba Architektury
 

Re: Ustawa o promocji płodności [13.06]

Postprzez Konrad Jakub 7 cze 2018, o 13:35

Rihanna napisał(a):Powyższy projekt z założenia nie jest zły. Tylko z założenia. Złe jest to, że pojawia się pod koniec kadencji. Gdzie był Pan przez całą kadencję? Projekt Bociek przyniósł w moim odczuciu mało, zbyt mało. Jedynie powyższy projekt, którego raczono dopiero teraz nam przedstawić. Gdzie on był przez ostatnie cztery miesiące?


Przykro się czyta tego typu wypowiedzi. Ja rozumiem że kampania wyborcza, ale jakie to ma znaczenie dla ustawy, kiedy została złożona? Gdyby pojawiła się dwa miesiące temu, to wybory i tak by nadeszły i byłoby takie same pytanie, czy nowy rząd będzie ją realizował czy nie.

Sugerowanie, że ustawa jest zła bo została złożona teraz a nie indziej, jest tak drewnianym argumentem, że nie znajduję sposobu żeby się do tego ustosunkować. Jak to się ma do meritum jego założeń?

Jeżeli już taki kaliber się wyciąga w walce politycznej, wraz z hasłami rodem z wyborów na wójta gminy pt. "dzie pań byłeś cztery miesiące, dzie były te pomysły?", to nie będę pozstawał na to bierny. Jeżeli JO myśli, że takie ustawy się pisze w dwa dni, to muszę napisać, że niestety tak nie jest. To efekt tego, co zbieraliśmy w tym wątku na forum oraz w ostatnim badaniu SOBOSu. Potem dyskutowało się założenia, analizowało wypowiedzi i pisało dokument, który potem był poprawiany, recenzowany i poddany korekcie przez wiele różnych osób, różnego szczebla, ze szczeblem niektórych książąt-seniorów włącznie.

W tym czasie trzeba było też po prostu rządzić, co jest samo w sobie absorbujące. Nie jestem w opozycji sejmowej, która ma taki komfort, że ma więcej czasu wolnego.

Jeśli tego typu przykre słowa mają być tutaj wypowiadane, podobnie jak na ćwirkiu, gdzie nie ma nawet cienia empatii czy zrozumienia wypadków losowych, to może przypomnę kto był przez ostatni okres Ministrem Edukacji, w tym moim rządzie, i jakie były efekty tej pracy. Gdzie jest zapowiadana matura sarmacka? Gdzie reforma IESu i poradników? Mam nadzieję, że Sarmaci będą pamiętali, kto ich jako Minister Edukacji potraktował poważnie.

Byłem wyrozumiały na real i brak czasu, bo każdemu się może zdarzać. Nie robiłem żadnych problemów z terminami albo przymknięciem oka na znikome efekty pracy resortu. Ale jeżeli w drugą stronę to jak widać nie działa, i jestem oskarżany o to że projekt jest "za późno" i że to rzekomo celowe działanie i/lub lenistwo, to w tym momencie nie mogę pozostać biernym. Nie prowadziłem w Sejmie kampanii wyborczej, i to dodatkowo takich niskich lotów. Ale na plucie sobie w twarz nie pozwolę. Proszę się więc zastanowić na przyszłość zanim się wyciągnie takie koślawe argumenty.

Wracając zaś do meritum projektu:

Rihanna napisał(a):przywoływana jest pożyczka - dlaczego pożyczka? Młody obywatel może być z nami kilka lat, ale też i kilka tygodni. Co wtedy? Kto zwróci pożyczkę? Lepszą opcją jest możliwość wnioskowania o pomoc finansową czy też dofinansowanie swoich pomysłów.


Tak, istnieje szansa że młody obywatel weźmie 50 tysięcy i nie zwróci tej kwoty, wobec czego część środków będzie utopiona. I dlatego… postuluje się bezwarunkową dotację 50 tysięcy libertów. Pragnę zauważyć, że to jest zmiana z poziomu rząd może nie odzyskać pieniędzy, na rząd na pewno nie odzyska pieniędzy. Skro według pomysłu JO, będzie nas stać na takie zapomogi, to tym bardziej powinno nas stać na udzielanie pożyczek.

Te liberty nie przepadną, bo nie mają jak, nikt ich nie wywiezie do Dreamlandu. Albo zostaną spożytkowane, albo zostaną na koncie. Po pierwsze, udzielając pożyczki, badamy cel i pomysł jej wydania, więc możemy w miarę zabezpieczyć się przed braniem kasy w ciemno, na nic i żeby je przejeść — po prostu pożyczki nie udzielając. Jeżeli jednak ktoś pieniądze dostanie i po miesiącu przestanie się logować, to od tego jest namiastka prawa cywilnego w KS, Prefektura, Trybunał i umowa pożyczki, żeby te pieniądze po prostu odzyskać z powrotem. Dlatego też nie ma większego ryzyka udzielając takich kredytów, czego nie można powiedzieć o bezwarunkowej zapomodze rzędu 50 tysięcy lt.

Rihanna napisał(a):Pierwszeństwo do KAR, powinno być raczej oczywiste. Torpedowanie młodych obywateli w funkcjach na szczycie jest błędem. Powinni mieć równe prawo, a nawet Rada Ministrów powinna wsłuchiwać się w młodych, którzy mają zupełnie inne spojrzenie na Sarmacje i sprawy, którymi się zajmujemy.


Powinno być, ale jak widać nie zawsze jest, stąd wpisanie tego do ustawy. Nikt jednocześnie nie torpeduje młodych na szczycie, jeżeli JO chce wziąć do rządu kogoś młodego, to nic nie stoi na przeszkodzie. Nie przypominam sobie, żeby były jakieś cenzusy dla młodych obywateli w startowaniu o urzędy polityczne, stąd nie wiem skąd postulat, że powinni mieć one "równe prawa".

Rihanna napisał(a):Tworzenie Rady składającej się tylko z nowych obywateli będzie powodować odizolowanie ich od innych. Może źle rozumiem, ale wygląda to na pewnego rodzaju piaskownicę, która może źle wyglądać w oczach tych, którzy do nas przyjdą. Sama bym się zapewne źle poczuła, bo w pierwszych tygodniach byłam już członkiem Rady Ministrów i sądzę, że źle to nie wyszło.


Ja natomiast poczułbym się świetnie. Kto z nas obojga ma więc rację? Może pozostawmy decyzję tym, którzy mieliby skorzystać z pomysłu, członkostwo nie jest przecież obowiązkowe.

Rihanna napisał(a):Podsumowując projekt powinien być odpowiednio zmieniony, bądź całkowicie przebudowany, jeśli miałby istnieć.


Czekam więc na poprawki.

Helwetyk napisał(a):Z powyższymi zastrzeżeniami sądzę, że art. 6 — interaktywny przewodnik — jest, co do zasady, bardzo dobrą propozycją*; niestety, równocześnie wymagającą największego nakładu pracy.


Dlatego też w projekcie ustawy nie ma wymaganego terminu implementacji zmian informatycznych. Podobnie jak nie ma ścisłych wytycznych jak wszystko zrealizować.

Co do Rady — można ją przebudowywać w dowolny sposób, na przykład faktycznie podpiąć pod Dwór i Rząd (jednocześnie). Tworząc z niej organ będący gabinetem cieni właściwego Rządu, jak i mini-parlamentem.
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel
 

Następna strona

Powrót do Sala obrad

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość