Wielmożny Marszałku,
Wysoki Sejmie,
klub poselski GŁOS PUSTY przekłada projekt nowelizacji Konstytucji Sarmacji, w zakresie uregulowania trybu wydawania rozporządzeń i zawieraniu umów międzynarodowych. Klub poselski, bo w zasadzie skoro większość tego typu dokumentów opracowują nie ministrowie, ale posłowie GP, to może dla jasności lepiej to uwzględnić w inicjatywie ustawodawczej — żeby nie było potem problemów jak ostatnio, że jakiś minister czegoś nie wiedział.
Założenia projektu:
Wysoki Sejmie,
klub poselski GŁOS PUSTY przekłada projekt nowelizacji Konstytucji Sarmacji, w zakresie uregulowania trybu wydawania rozporządzeń i zawieraniu umów międzynarodowych. Klub poselski, bo w zasadzie skoro większość tego typu dokumentów opracowują nie ministrowie, ale posłowie GP, to może dla jasności lepiej to uwzględnić w inicjatywie ustawodawczej — żeby nie było potem problemów jak ostatnio, że jakiś minister czegoś nie wiedział.
Założenia projektu:
- Kanclerz, Rada Ministrów, ministrowie i inne organy określone ustawą, wydają rozporządzenia bez wymogu zatwierdzania ich przez Sejm, o ile posiadają delegację ustawową — chyba zrozumiałe;
- rozporządzenia książęce wymagają zatwierdzenia przez Sejm, o ile szczegółowy przepis nie twierdzi inaczej — Książę, zgodnie z konstytucją, nie jest organem władzy wykonawczej, w związku z tym, jego rola powinna być zgodnie z intencjami ustawodawcy, ograniczona. Obecne rozporządzenia jakie wydaje Książę, w zasadzie powinny jak najbardziej podlegać kontroli parlamentarnej, tak, jak ma to miejsce w monarchii parlamentarnej/konstytucyjnej. Są to głównie finanse dworu (jak w każdej wspomnianej monarchii, tego typu kwestie zatwierdza/reguluje parlament), wprowadzanie stanów wyjątkowych (uzasadnienie zbędne), sprawa tytułów, lenn i herbów (póki co, zależy od nich siła głosu, a herby i symbole państwowe, to rzecz która nie powinna leżeć w gestii pojedynczych osób), liczba asesorów (ich miejsca obsadza koniec końców Sejm).
Przy czym w przyszłości można zastanowić się nad problemem zwolnienia wymogu uzyskiwania zatwierdzenia rozporządzeń przez Sejm — w tej chwili chodzi o zmianę podejścia i dostosowanie go do dotychczasowej praktyki i specyfiki monarchii parlamentarnej z ograniczoną rolą Księcia w egzekutywie; - Rada Ministrów (jako całość; organ kolegialny) może wydawać rozporządzenia bez delegacji ustawowej, o ile uzyska zgodę Sejmu — jest to normalizacja rozwiązań ustrojowych znanych w Sarmacji, gdzie Rada Ministrów może wydawać rozporządzenia bez delegacji. Rzecz w naszych warunkach przydatna i wielokrotnie używana w sytuacjach, gdzie jeszcze nie trzeba ustawy, ale już potrzebne są wstępne regulacje, o mniejszej wadze i hierarchii. Wymóg zatwierdzania ich przez Sejm jest tutaj zrozumiały. Jednocześnie Sejm może w każdej chwili, w drodze ustawy, uchylić takie rozporządzenie — nie ma więc problemu z omijaniem Izby w procesie stanowienia prawa;
- Książę zawiera umowy międzynarodowe, bez niczyjej zgody, podobnie jak upoważnia inne organy do ich zawierania w jego imieniu. Jednocześnie Sejm wyraża zgodę na późniejszą ratyfikację oraz wypowiedzenie umowy.
(projekt)
Ustawa konstytucyjna
z dnia …
o zmianie przepisów dotyczących zatwierdzania rozporządzeń i umów międzynarodowych
W Konstytucji Księstwa Sarmacji wprowadza się następujące zmiany:Art. 1
1. Art. 9. ust. 6, o treści:Książę wydaje rozporządzenia na podstawie upoważnień zawartych w ustawach
przyjmuje brzmienie:"Książę wydaje rozporządzenia na zasadach określonych w art. 30."
2. Art. 9. ust. 8, o treści:Książę prowadzi politykę zewnętrzną Księstwa Sarmacji, w szczególności:
- zawiera, ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe;
- powołuje i odwołuje przedstawicieli dyplomatycznych Księstwa Sarmacji oraz przyjmuje listy uwierzytelniające i odwołujące przedstawicieli innych mikronacji.
przyjmuje brzmienie:"Książę prowadzi politykę zewnętrzną Księstwa Sarmacji, w szczególności:
- zawiera umowy międzynarodowe i upoważnia inne organy państwowe do zawierania tychże umów;
- powołuje i odwołuje przedstawicieli dyplomatycznych Księstwa Sarmacji oraz przyjmuje listy uwierzytelniające i odwołujące przedstawicieli innych mikronacji;
- za zgodą Sejmu wyrażoną w drodze uchwały, ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe."
Art. 2
Art. 12. ust. 3, o treści:Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu wyjątkowego może wejść w życie z chwilą ogłoszenia. Rozporządzenie podlega niezwłocznemu rozpatrzeniu przez Sejm.
przyjmuje brzmienie:"Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu wyjątkowego może wejść w życie z chwilą ogłoszenia. Rozporządzenie podlega niezwłocznemu rozpatrzeniu przez Sejm, który zatwierdza je w drodze uchwały."Art. 3
Art. 19, o treści:
- Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, chyba, że szczególny przepis Konstytucji przewiduje inny tryb.
- Sejm przyjmuje uchwały, w tym o wyrażeniu zgody na zawarcie albo wypowiedzenie umowy międzynarodowej, o zatwierdzeniu rozporządzenia i o uchyleniu rozporządzenia w sprawie ogłoszenia stanu wyjątkowego, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, chyba że szczególny przepis Konstytucji albo ustawy przewiduje inny tryb.
- Jeżeli ustawa tak stanowi, wydane na jej podstawie i w granicach zawartego w niej upoważnienia rozporządzenie Księcia nie podlega zatwierdzeniu przez Sejm.
przyjmuje brzmienie:"Sejm uchwala ustawy i przyjmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, chyba, że szczególny przepis Konstytucji bądź ustawy przewiduje inny tryb."Art. 4
Art. 30, o treści:
- Rada Ministrów wydaje rozporządzenia.
- Kanclerz, ministrowie i organy określone ustawą wydają rozporządzenia na podstawie upoważnień zawartych w ustawach.
przyjmuje brzmienie:
- "Rozporządzenia są wydawane przez Księcia, Kanclerza, Radę Ministrów i inne organy określone ustawą, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Upoważnienie powinno określać organ właściwy do wydania rozporządzenia i zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczące treści aktu.
- Organ upoważniony do wydania rozporządzenia nie może przekazać swoich kompetencji, o których mowa w ust. 1, innemu organowi.
- Rada Ministrów może wydawać rozporządzenia bez upoważnienia zawartego w ustawie. Warunkiem wejścia w życie takiego rozporządzenia jest zatwierdzenie go przez Sejm w drodze uchwały.
- Sejm może w drodze ustawy uchylić rozporządzenie Rady Ministrów wydane na podstawie ust. 3.
- Rozporządzenia Księcia wymagają zatwierdzenia przez Sejm w drodze uchwały, chyba że szczególny przepis Konstytucji bądź ustawy stanowi inaczej."
Art. 5
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.