Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wybór ATK — JKW Defloriusz Dyman Wander

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Re: Wybór ATK — JKW Defloriusz Dyman Wander

Postprzez Vladimir 13 sty 2018, o 15:48

Wysoka Izbo!

Jako że pojawiły się całkiem nowe okoliczności — zadanie pytanie oraz debata nad zwiększeniem składu Trybunału Koronnego, przedłużam debatę do 17. 01, godz. 6:00.

(—) Vladimir ik Lihtenštán
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Michal_Feliks 13 sty 2018, o 16:59

Panie Marszalku,

Kiedy wybiera sie dwoch kandydatow na jedno stanowisko, czyli dokonuje sie wyboru alternatywnego, glosowania przeprowadza sie w tym samym czasie. W przeciwnym razie mozna doprowadzic do sytuacji, w ktorej glosowanie nad zgloszona kandydatura bedzie bezprzedniotowe, a wiec - do absurdu.

Jakas elementarna uczciwosc w procedowaniu Sejmu powinna jednak obowiazywac. Zwlaszcza ze zadne rewolucyjne okolicznosci sie nie pojawily - odpowiedz na zadane pytanie zawarta jest w moim wystapieniu wstepnym.Kandydatury zostaly formalnie przyjete w tym samym momencie.

Wstyd.
Ostatnio edytowano 13 sty 2018, o 17:05 przez Michal_Feliks, łącznie edytowano 1 raz
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Dobry Obywatel

Postprzez Vladimir 13 sty 2018, o 17:04

Jak sobie JKW Kandydat życzy. Sądziłem, że sprawiedliwiej (i lepiej dla JKW Kandydata) będzie poczekać. Co się przedłużyło, można skrócić. Nihil novi jest dla ludzi.
Obrazek
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez piwniczak 13 sty 2018, o 17:37

To ja wnioskuję o skrócenie debaty, by zadośćuczynić elementarnej uczciwości.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Wielki Noachita Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Rada Ministrów
Korona Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Vladimir 13 sty 2018, o 17:54

Dla formalności - również wnoszę o skrócenie debaty.
Obrazek
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Jihymed 13 sty 2018, o 17:59

Również nie mam pytań, wnosze o skrócenie debaty.
Jihymed Niezyd

Przewodniczący Rady Królestwa Baridasu
Poseł na sejm LIV kadencji
Zoolog
Dobry Obywatel
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Baridasu

Postprzez Konrad Friedman 13 sty 2018, o 18:02

Vanderleiu, oczywiście że wiem jak wygląda TK od środka i nie twierdzę, że nie masz racji. Z tym, że po prostu zaciekawiło mnie wystąpienie z tymi wnioskami akurat teraz, bo jak pisałem, do tej pory nikt tego głośno nie mówił, a przynajmniej nie w tak oficjalnych okolicznościach, jak właśnie debaty nad wyborem kandydatów.

Prości ludzie (do których się zaliczam), łączą fakty w ten sposób, że jeżeli właśnie przy debacie nad wyborami asesorów, ktoś wspomina o tym, że asesorowie są, no, powiedzmy nie tak śnieżnobiali jak twierdzi oficjalna propaganda państwowa, to zapewne jest to odniesienie się do którejś z tych dwóch kandydatur. Stąd moje pytanie.

Jeżeli jednak była to uwaga czysto na marginesie, abstrakcyjna i pozbawiona związku z tymi dwoma konkretnymi personami-kandydatami, to inna sprawa. Po prostu, debata służy temu, żeby prześwietlić kandydatów na tyle, na ile to możliwe, a jeżeli ktoś coś wie na czyiś temat, to warto się z tym podzielić. Myślałem, że do tego właśnie zmierzasz, stąd moja prośba o ustosunkowanie się do tych słów.
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Michal_Feliks 13 sty 2018, o 18:09

Vladimir napisał(a):Jak sobie JKW Kandydat życzy. Sądziłem, że sprawiedliwiej (i lepiej dla JKW Kandydata) będzie poczekać. Co się przedłużyło, można skrócić. Nihil novi jest dla ludzi.

W krawiectwie - można.
W sejmowych procedurach już niekoniecznie, bo drugie głosowanie prawie się zakończyło.

Bądźmy poważni, ja sobie oszczędzę tłumaczenia powodów dla których w wyborach nie głosujemy najpierw na listę A, potem B a na końcu C, tylko głosujemy nad wszystkimi jednego dnia, dla których o kolejności list decyduje losowanie - bo kolejność też ma udokumentowane znaczenie, i tak dalej - Pan Marszałek to, jak sądzę, wie, i podejmuje polityczną decyzję. Którą można uzasadniać różnie, ale sprawiedliwością (dogodność dla mnie nie powinna tu być kryterium) na pewno nie.

A co do pytania kontrkandydatki, to na nie odpowiem, choć o tej sprawie wprost jako ewentualnym kryterium negatywnym mowilem w wystąpieniu wstępnym, poza tym to właściwie pytanie retoryczne, więc będzie to odpowiedź specyficzna: otóż nikt nie może nikomu dać żadnych gwarancji dotyczących swojego postępowania w przyszłości. Gwarancja w prawie cywilnym sprawdza się świetnie, w ludzkiej psychologii po prostu nie ma zastosowania. Można podjąć postanowienie i starać się je spełnić, o czym zapewniłem - i mam nadzieje go dotrzymac.

W obliczu tego pytania nie moge sie jednak powstrzymac przed pewna uwaga wobec mojej kontrkandydatki. Czytajac Jej wystapienie sejmowe, w ktorym byla uprzejma, ku mojemu zdumieniu, zawrzec elementy kampanii negatywnej wobec mnie, postanowilem tego nie komentowac. Teraz jednak - kiedy zwrocila sie do mnie bezposrednio - z przykroscia musze.

Do polskiego Trybunalu Konstytucyjnego kandydowalo wiele roznych osob. Na przyklad - w poprzedniej kadencji Sejmu - znana chyba wszystkim poslanka Krystyna Pawlowicz. Poslanka znana jest przede wszystkim ze swojego specyficznego temperamentu i ochoczego znieważania przeciwnikow politycznych. Ale nawet ona nie posunela sie do kampanii negatywnej przeciw swoim konkurentom. Zapewne dlatego ze rozumiala ponadpolityczne znaczenie i szczegolna role godnosci sedziego, oraz to, ze musialaby w razie wyboru dobrze wspolpracowac z niektorymi konkurentami. Ubolewam ze moja kontrkandydatka nie postapila podobnie.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Friedman 13 sty 2018, o 18:14

To uczucie, kiedy posłanka Pawłowicz jest wzorem do naśladowania i wyznacznikiem apolitycznego, neutralnego i profesjonalnego sędziego.
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Vladimir 13 sty 2018, o 18:20

Wysoka Izbo!

Na wniosek 1/3 posłów skracam pierwsze czytanie i zarządzam głosowanie, które potrwa do 16.01, godz. 18:19.

Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sala obrad