Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wybór ATK — JKW Defloriusz Dyman Wander

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Wybór ATK — JKW Defloriusz Dyman Wander

Postprzez Vladimir 11 sty 2018, o 05:41

Wysoka Izbo!

W związku ze złożeniem kandydatury przez JKW Defloriusza Dymana Wandera (A0441) na urząd asesorski otwieram debatę nad poniższą uchwałą:

Uchwała Sejmu
ws. wyboru asesora Trybunału Koronnego

Sejm wybiera JKW Defloriusza Dymana Wandera (A0441) na funkcję asesora Trybunału Koronnego, na czteromiesięczną kadencję.

Informuję, że debata nad kandydaturą potrwa do 14.01, godz. 6:00.

(—) Vladimir ik Lihtenštán
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Re: Wybór ATK — JKW Defloriusz Dyman Wander

Postprzez Michal_Feliks 11 sty 2018, o 21:54

Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Złożyłem swoją kandydaturę w przekonaniu, że sarmackiemu wymiarowi sprawiedliwości zapewnić należy kolejnego sędziego, który - podobnie jak asesorzy obecnie zasiadający w składzie Trybunału - będzie znał się na stosowaniu prawa i wymiarze sprawiedliwości, oraz zagwarantuje absolutną bezstronność i wymiar sprawiedliwości wolny od ocen osobistych. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że znaczna część spraw trafiających do Trybunału ma charakter sporów osobistych, często na tle znieważenia czy szkód na wizerunku.

Jeśli coś jest moją niepodważalną zaletą w naszej wirtualnej rzeczywistości, to właśnie bezwzględna pryncypialność w kwestii sprawiedliwości, równości wobec prawa i stosowania ustalonych zasad. Jako sędzia, prezes sądu czy asesor nigdy nie pozwoliłem, by kwestie osobiste wpłynęły na stosowanie przeze mnie prawa. Nigdy też nie wyrokowałem kierując się interesem politycznym własnym, czy mojej grupy. Piszę o tym, bo właśnie brak jakichkolwiek wątpliwości co do bezstronności kandydata wydaje mi się najistotniejszym dziś czynnikiem wyboru do Trybunału. W rzeczywistości, w której z jednej strony mamy przez sądem wiele sporów osobistych, z drugiej - w tle kipią istotne spory polityczne, silnie polaryzujące Sarmatów. Wymiar sprawiedliwości musi pozostać w tej rzeczywistości nieskalany.

Innym ważnym składnikiem kryterium kompetencyjnego, są poza wyżej opisanymi przymiotami charakteru także sprawy wiedzy. Wysoki Sejm zapewne dobrze zna moją sarmacką historię, dla formalności przypomnę jednak, że w przeszłości miałem związek z wymiarem sprawiedliwości jako sędzia, prezes sądu, Książę, wreszcie - po zmianie nomenklatury, której konsekwentnie do dziś się sprzeciwiam - asesor. Z wykształcenia jestem prawnikiem, od lat na szczęście niepraktykującym, do dziś żywo interesującym się prawem konstytucyjnym. Znajomość kultury prawnej jest niezwykle ważna zwłaszcza w kwestiach ustrojowych - żywy przykład tego mamy w toczącej się właśnie sprawie kontrolnej, której jestem uczestnikiem; jest ona bardzo złożona, niejednoznaczna i wymagała od wszystkich zaangażowanych stron zastosowania interpretacji prawa, a od Trybunału - oceny procesu interpretacji na najwyższym poziomie. Asesorem nie musi, rzecz jasna, zostać prawnik. Może nim równie dobrze być czternastolatek kończący zreformowaną szkołę podstawową. Musi on jednak umieć zastosować w orzekaniu odpowiedni język i zastosować odpowiednie reguły, musi rozumieć prawo. Jestem kandydatem, który ten wymóg spełnia.

Przeciw mojej kandydaturze przemawia w zasadzie jeden argument, i jest nim niebezpieczeństwo niedokończenia kadencji. Zdarza mi się, z racji dość wymagającego życia zawodowego, popaść w realiozę. Na szczęście dzisiejsze przepisy umożliwiają asesorom ograniczenie aktywności innej niż orzecznicza bez groźby utraty stanowiska, mogę więc zobowiązać się, że ze wszelkich sił postaram się groźbie realiozy zapobiec.

Pozostaje mi oddać Wysokiej Izbie decyzję w sprawie wyboru, która - mam nadzieję - oparta zostanie na kryterium kompetencji i interesu publicznego, które to kryterium (na szczęście!) przyświeca zdecydowanej większości werdyktów podejmowanych przez sarmackie organy władzy publicznej.

Co jest jednym z głównych powodów, dla których po tych wszystkich latach wciąż wracam tu z reala.

Z uszanowaniem,
Defloriusz Dyman Wander
kandydat na Asesora TK
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Trybunał Koronny

Postprzez Remigiusz L. 11 sty 2018, o 22:59

Nie mam pytań do kandydata. Wnoszę o skrócenie debaty nad kandydaturą.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Ambasador Księstwa Sarmacji w Królestwie Hasselandu
Obrazek
Korona Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Michal_Feliks 11 sty 2018, o 23:27

Panie Marszalku,
Wysoka Izbo,

Jesli moge jeszcze dodac cos od siebie na temat sposobu prac Trybunalu, na co chcialbym wplynac jako czlonek jego skladu. Uwazam, ze w sprawach ustrojowych orzekac powinien pelen sklad Trybunalu. W sprawach kontrolnych zas - do skladu apelacyjnego winni zostac powolani wszyscy asesorzy, ktorzy nie orzekali w pierwszej kadencji. Taki wniosek chcialbym zlozyc po wyborze na rece Marszalka TK. Ma on zwiazek z politycznymi napieciami, o ktorych wspominalem wczesniej. Decyzje podjete przez wszystkich sedziow maja wieksza moc symboliczna od tych, ktore podejmuje czesc sedziow wyznaczona arbitralnie do skladu. Zapobiega to podwazaniu wyrokow i pozytywnie wplywa na spojnosc spoleczna i interes wymiaru sprawiedliwosci.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Trybunał Koronny

Postprzez Roland 12 sty 2018, o 00:00

Michal_Feliks napisał(a):Panie Marszalku,
Wysoka Izbo,

Jesli moge jeszcze dodac cos od siebie na temat sposobu prac Trybunalu, na co chcialbym wplynac jako czlonek jego skladu. Uwazam, ze w sprawach ustrojowych orzekac powinien pelen sklad Trybunalu. W sprawach kontrolnych zas - do skladu apelacyjnego winni zostac powolani wszyscy asesorzy, ktorzy nie orzekali w pierwszej kadencji. Taki wniosek chcialbym zlozyc po wyborze na rece Marszalka TK. Ma on zwiazek z politycznymi napieciami, o ktorych wspominalem wczesniej. Decyzje podjete przez wszystkich sedziow maja wieksza moc symboliczna od tych, ktore podejmuje czesc sedziow wyznaczona arbitralnie do skladu. Zapobiega to podwazaniu wyrokow i pozytywnie wplywa na spojnosc spoleczna i interes wymiaru sprawiedliwosci.

To już wymagałoby noweli KppTK. Chętnie się nad przygotowaniem takowej pochylę, jeśli wola.
(—) Roland hr. Heach-Romański,
Główny Architekt Konsulatu, były funkcjonariusz,
płodny artysta, a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Vladimir 12 sty 2018, o 08:36

Podobnie jak Kolega Lwowski nie mam pytań do JKW Kandydata i wnoszę o skrócenie debaty.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez VAT 12 sty 2018, o 10:22

Michal_Feliks napisał(a):Panie Marszalku,
Wysoka Izbo,

Z całym szacunkiem dla godnych pochwały intencji JKW, według mnie sarmacki wymiar sprawiedliwości powinien iść zdecydowanie w drugą stronę, tj. maksymalnego ograniczenia składów (zasadą powinny być składy 1 osobowe) i instancji (rezygnacja z II instancji, ograniczenie trybów postępowań, wprowadzenie przedsądu niczym w realowym SN lub ETPCz), przy jednoczesnym drastycznym uproszczeniu procedury. Składy powiększone, w tym pełny skład, powinny orzekać wyjątkowo, gdyż poważnie spowalnia to postępowanie. Poza tym, więcej asesorów, wcale nie skutkuje bardziej sprawiedliwym rozstrzygnięciem, najczęściej wręcz przeciwnie, biorąc pod uwagę, że do TK trafiają coraz częściej osoby przypadkowe, stronnicze i podatne na wpływy, które w Trybunale nigdy znaleźć się nie powinny.
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Friedman 12 sty 2018, o 18:02

Co do zasady zgadam się z przedmówcą, jednak w przypadku spraw ustrojowych — gdzie i tak nie ma apelacji — a przedmiot postępowania jest niezwykle ważny i wykracza poza zwykłe ustalenie stanu faktycznego bądź ocena niewinności oskarżonego, mógłbym poprzeć JKW kandydata. Oczywiście patrząc tak pobieżnie i bez większej analizy, moje zdanie może się zmienić w tym temacie.
/—/ Konrad J. v-hr. Arped-Friedman

Kanclerz Sarmacji, Wicemarszałek Sejmu, Przewodniczący Rady Królestwa Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Instytut Edukacji Sarmackiej
Królestwo Baridasu
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Postprzez Gauleiter Kakulski 12 sty 2018, o 19:24

Kandydat jest znanym i wybitnym znawcą konstytucjonalizmu albańskiego. Kandydat nie pochwalił się tym jeszcze, a warto, by ta informacja wybrzmiała.
Płk. Gauleiter Komendant Koniunktura-Kakulski von Salvepol
Poseł
Ostatni Prefekt Elfidias
Wielki Armin Republiki Scholandzkiej
Suchar-San

Lepiej być zerem, niż Gauleiterem
Obrazek

Postprzez Konrad Friedman 12 sty 2018, o 19:28

Również nie wiedziałem, że kandydat miał epizod w Gangu Albanii.
/—/ Konrad J. v-hr. Arped-Friedman

Kanclerz Sarmacji, Wicemarszałek Sejmu, Przewodniczący Rady Królestwa Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Instytut Edukacji Sarmackiej
Królestwo Baridasu
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Sala obrad