Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa Sejmu o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Ustawa Sejmu o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji

Postprzez rybczak 22 sie 2017, o 19:12

Wasza Książęca Mość,
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

W imieniu koła poselskiego CZEKAN mam przyjemność złożyć na ręce Wysokiej Izby niniejszy projekt zmieniający zapis dotyczący Trybunału Koronnego. Obecny stan prawny to gwałt na rozsądku - nie może być tak, że Sejm jest wyjęty spod wszelkiej kontroli Trybunału Koronnego. To wielkie szczęście, że obecne przepisy nie były przyczynkiem do paraliżu aparatu państwowego - nie tak dawno mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której zdenerwowany Marszałek Sejmu zaczął podejmować irracjonalne czynności i nie trzeba wcale wielkiej wyobraźni aby dostrzec w oddali zagrożenie jakie płynie z obecnego stanu prawnego. Zachęcam gorąco Wysoką Izbę do głosowania za niniejszym projektem.

Ustawa Sejmu nr ...
o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji

Art. 1. [Przepisy nowelizujące]
Art. 32b pkt. 3 Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 24 stycznia 2011 roku ("kontroluje działalność innych organów władzy publicznej, z wyjątkiem Sejmu") otrzymuje brzmienie: kontroluje działalność innych organów władzy publicznej.

Art. 2. [Przepisy końcowe]
Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

(—) diuk Paviel Gustolúpulo
Słoneczko Tropicany, Kuriozalny Bezczelny Cham

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Re: Ustawa Sejmu o zmianie Konstytucji Księstwa Sarmacji

Postprzez Kristian Arped 23 sie 2017, o 19:34

Wasza Książęca Mość,
Wasza Książęca Wysokość,
Wysoka Izbo,

zarządzam pierwsze czytanie projektu, które zakończy się 27 sierpnia 2017 roku o godzinie 19.00.

(—) Kristian Arped
Marszałek Sejmu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Sławomir Wikidajło 23 sie 2017, o 21:44

Czy takie brzmienie jak pan proponuje to nie jest zbyt ogólne?

A drugie pytanie to dlaczego Trybunał? I jak wygląda taka kontrola w praktyce? Wiem że może to pytanie jak na nowicjusza, ale w końcu jestem z listy nowych:)
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło. Starszy Szeregowy żandarmerii wojskowej w KWS, Redaktor "Krzywego Kowadła", Poseł w Wielkim Sejmie. Właściciel Niezależnej agencji mediów.
Wicemarszałek Sejmu 6003560 Mój nr. GG Masz temat? Pisz.

Postprzez rybczak 24 sie 2017, o 18:19

Wasza Książęca Mość,
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Zaproponowana przeze mnie poprawka ma na celu usunięcie wyjątku, który zdaniem koła poselskiego CZEKAN jest szkodliwym bublem prawnym. Naszym zdaniem zaproponowane brzmienie punktu 3 musi być jak najogólniejsze, tak aby zapewnić kontrolę działalności wszystkich organów władzy publicznej które w Księstwie Sarmacji są lub będą w przyszłości. Nie widzimy żadnych argumentów za tym aby wyłączyć spod kontroli Trybunału Koronnego przedstawicieli Sejmu i Sejm jako taki.

Dlaczego Trybunał Koronny? Pytanie za pewne skierowane jest do autorów obecnie obowiązujących przepisów, ale wydaje mi się że organ, który sprawuje w Księstwie władzę sądowniczą (a jego pracownicy cieszą się dobrą opinią i posiadają wysokie kwalifikacje prawne) jest najlepszym kandydatem na instytucję sprawującą kontrolę nad organami władzy publicznie. Jeśli mam być szczery - miałbym problem z przedstawieniem innej kandydatury.

Co zaś się tyczy kontroli w praktyce - zachęcam do przeczytania niniejszego wątku. W teorii zaś art. 32c Konstytucji prezentuje narzędzia jakie Trybunał Koronny posiada aby sprawować kontrolę:

Art. 32c.

Kontrolując działalność organu władzy publicznej, Trybunał Koronny może:
  1. unieważnić niezgodne z prawem postanowienie, decyzję, uchwałę czy inny, podobny akt organu;
  2. nakazać organowi:
    1. podjęcie działań, do których jest zobowiązany, a których zaniechał,
    2. zaniechanie działań, które podjął z przekroczeniem swoich kompetencji,
    3. podjęcie działań potrzebnych dla usunięcia skutków zaniechań lub przekroczeń kompetencji organu;
  3. złożyć z urzędu członka organu, który przyczynił się do rażącego naruszenia prawa.

Mam nadzieję, że rozwiałem część wątpliwości.
Słoneczko Tropicany, Kuriozalny Bezczelny Cham

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Sławomir Wikidajło 24 sie 2017, o 18:29

Wasza Książęca Mość,
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Dziękuję bardzo. Musiałem przegapić ten punkt. Rozwiał pan moje wątpliwości jak na razie:)
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło. Starszy Szeregowy żandarmerii wojskowej w KWS, Redaktor "Krzywego Kowadła", Poseł w Wielkim Sejmie. Właściciel Niezależnej agencji mediów.
Wicemarszałek Sejmu 6003560 Mój nr. GG Masz temat? Pisz.

Postprzez KJAF 24 sie 2017, o 18:50

Wielmożny Marszałku,
Wysoki Sejmie,

Rada Ministrów pozytywnie opiniuje przedstawiony projekt zmian.

Postprzez Roland 25 sie 2017, o 22:07

W Trybunale Koronnym przyjmiemy tę nowelę radośnie, tańcząc do białego rana i popijając specjały wszystkich ziem.
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez Kristian Arped 27 sie 2017, o 18:23

Wasza Książęca Mość,
Wasza Książęca Wysokość,
Wysoka Izbo,

przechodzimy do głosowania nad projektem ustawy: http://www.sarmacja.org/sejm/glosowanie/573.

(—) Kristian Arped
Marszałek Sejmu

Postprzez Kristian Arped 28 sie 2017, o 15:45

Wasza Książęca Mość,
Wasza Książęca Wysokość,
Wysoka Izbo,

w związku z oddaniem głosu przez wszystkich posłów skracam drugie czytanie projektu oraz stwierdzam, iż Sejm przyjął projekt. Ustawę niezwłocznie przekażę do podpisu przez Jego Książęcą Mość.

(—) Kristian Arped
Marszałek Sejmu

Postprzez Tadhg 29 sie 2017, o 16:31

Przepraszam, a czy to nie było tak że stary sejm już przyjął ustawę, a Prezydium po prostu jej nie opublikowało?
Obrazek
Tadhg
Kościół Diuczej Wiary

Następna strona

Powrót do Sala obrad