Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zmiana ustawy o obywatelstwie sarmackim

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Zmiana ustawy o obywatelstwie sarmackim

Postprzez Hugo 27 kwi 2017, o 13:00

WKW Marszałku.
Wysoka Izbo.

Ostatnia nowelizacja ustawy o obywatelstwie sarmackim - ustawa Sejmu nr 304 o złagodzeniu przepisów dot. aktywności, nieopatrznie zniosła wymóg obywatelstwa dla wszystkich innych funkcjonariuszy publicznych w Księstwie Sarmacji, poza wymienionymi w art. 5 ustawy o obywatelstwie sarmackim (Kanclerz, Marszałek Sejmu, Prefekt Generalny, namiestnik prowincji oraz poseł). W moim przekonaniu nie taka była idea ustawy nowelizacyjnej, a wymóg obywatelstwa sarmackiego dla funkcjonariuszy publicznych nie powinien być zniesiony. Dlatego też proponuję znowelizować art. 5 ust. 3 ustawy o obywatelstwie sarmackim tak, aby wymóg obywatelstwa był dla wszystkich funkcjonariuszy publicznych, przy jednoczesnym pozostawieniu wymogu aktywności dla dotychczas ujętych w przepisach.

Ustawa Sejmu nr ...
o zmianie ustawy o obywatelstwie sarmackim

Art. 1.

W Ustawie Sejmu nr 208 o obywatelstwie sarmackim, z dnia 18 marca 2014 roku, wprowadza się następującą zmianę:
  1. art. 5 ust. 3 (Wyłącznie aktywni obywatele mają prawo do sprawowania funkcji Kanclerza, Marszałka Sejmu, Prefekta Generalnego, namiestnika prowincji i funkcji, o których stanowią odrębne przepisy. Wyłącznie obywatele, którzy przynajmniej w połowie spełnili kryterium aktywności, o którym mowa w ust. 1, mają prawo do sprawowania funkcji posła.) otrzymuje brzmienie:
    "3. Wyłącznie obywatele mają prawo do sprawowania funkcji publicznych. Wyłącznie aktywni obywatele mają prawo do sprawowania funkcji Kanclerza, Marszałka Sejmu, Prefekta Generalnego, namiestnika prowincji i funkcji, o których stanowią odrębne przepisy. Wyłącznie obywatele, którzy przynajmniej w połowie spełnili kryterium aktywności, o którym mowa w ust. 1, mają prawo do sprawowania funkcji posła."
  2. art. 5 ust. 5 (Książę stwierdza utratę funkcji przez Kanclerza, Marszałka Sejmu, Prefekta Generalnego i namiestnika prowincji. Marszałek Sejmu stwierdza utratę funkcji przez posła. Kanclerz stwierdza utratę funkcji, o której odrębne przepisy stanowią, że sprawować mogą tylko aktywni obywatele, chyba że te przepisy stanowią inaczej. W przypadkach, o których mowa w ust. 4, utratę funkcji stwierdza namiestnik prowincji.) otrzymuje brzmienie:
    "5. Książę stwierdza utratę funkcji przez osobę, która nie posiada obywatelstwa sarmackiego oraz z powodu utraty aktywności przez Kanclerza, Marszałka Sejmu, Prefekta Generalnego i namiestnika prowincji. Marszałek Sejmu stwierdza utratę funkcji z powodu utraty aktywności przez posła. Kanclerz stwierdza utratę funkcji z powodu utraty aktywności, o której odrębne przepisy stanowią, że sprawować mogą tylko aktywni obywatele, chyba że te przepisy stanowią inaczej. W przypadkach, o których mowa w ust. 4, utratę funkcji z powodu utraty aktywności stwierdza namiestnik prowincji."

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.

Z wyrazami szacunku
Obrazek
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Re: Zmiana ustawy o obywatelstwie sarmackim

Postprzez anglov 27 kwi 2017, o 17:03

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

Na podstawie art. 5. ust. 2 Ustawy Sejmu nr 314 Regulamin Sejmu z dnia 20 stycznia 2017 r. rozpoczynam pierwsze czytanie projektu, które zakończy się dnia 30 kwietnia 2017 roku o godzinie 19:00.

Andrzej Fryderyk
Marszałek Sejmu
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 27 kwi 2017, o 17:08

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

w mojej ocenie zmiana zaproponowana przez Waszą Książęcą Mość jest niepotrzebna. Brak możliwości sprawowania funkcji publicznych przez osoby nie posiadające obywatelstwa Księstwa Sarmacji jest zapisany w Konstytucji w art. 3 ust. 3:

Wyłącznie obywatele sarmaccy mają prawo do sprawowania funkcji publicznych.

Poprę natomiast projekt usuwający ten wymóg z Konstytucji.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Cudzoziemiec 1 27 kwi 2017, o 17:27

Wasza Książęca Mość,
Panie Marszałku, Wysoka Izbo,

anglov napisał(a):Poprę natomiast projekt usuwający ten wymóg z Konstytucji.

Czy słowa można rozciągnąć tak: "poprę natomiast projekt usuwający ten wymóg z Konstytucji i wpisanie go do ustawy o obywatelstwie"? :) Jeśli nie to dlaczego uważa JKW, że należy go usunąć w ogóle, lub też w jaki sposób odczytywać powyższą deklarację.

Co do samego projektu, jeśli faktycznie mamy przepis rangi konstytucyjnej, który tę materię reguluje, nie ma najmniejszej potrzeby by przepis ten dublowała jakakolwiek ustawa.

Postprzez anglov 27 kwi 2017, o 17:34

RCA napisał(a):Czy słowa można rozciągnąć tak: "poprę natomiast projekt usuwający ten wymóg z Konstytucji i wpisanie go do ustawy o obywatelstwie"? :) Jeśli nie to dlaczego uważa JKW, że należy go usunąć w ogóle, lub też w jaki sposób odczytywać powyższą deklarację.

Moje poparcie zdobędzie przeniesienie wymogu posiadania obywatelstwa Księstwa Sarmacji na poszczególne funkcje, w szczególności te, których pełnienie przez osoby nie posiadające obywatelstwa, mogłyby zagrozić suwerenności narodu (zgodnie z tytułem artykułu Konstytucji), nie zaś odgórnie dla każdej funkcji publicznej.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 27 kwi 2017, o 17:48

Ja chciałbym zauważyć tylko iż ambasadorowie innych narodów w Księstwie Sarmacji także sa funkcjonariuszami publicznymi, ale o ile wiem nie mogą ubiegać się o nadanie Obywatelstwa Sarmackiego.

Osobiście jednak uważam że wymóg posiadania obywatelstwa przez funkcjonariuszy publicznych jest konieczny.
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Królestwo Hasselandu

Postprzez Hugo 27 kwi 2017, o 18:06

Rzeczywiście, chyba nie jest dziś mój dzień. Choć mam problem z tym kto miałby odwołać funkcjonariusza, który utracił obywatelstwo.
A dyskusja w sprawie, o której napisał WKW jest dla mnie bezprzedmiotowa.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Cudzoziemiec 1 27 kwi 2017, o 18:14

Rozumiem z czego wynika postawa JKM wyrażona krytyce (określenie jako temat bezprzedmiotowy uznaję za krytykę propozycji) zagadnienia poruszonego przez JKW.

Jednakże... doskonale też rozumiem zdanie JKW. Już od dłuższego czasu nie widzę nic zdrożnego by osoby spoza KS mogły być urzędnikami niższego szczebla w Księstwie. Nie szkodzi nam to, a może te osoby do nas przyciągnąć mocniej i z Księstwem je związać. Walka o ludzi to także walka o serce tych, którzy już w mikronacjach działają. My mamy wiele do zaoferowania takim osobom.

Nasze społeczeństwo jest na tyle silne, że nie ma czego się obawiać, a z kolei nasze procedury dostatecznie nas chronią przed zalaniem przez "obcych".

Postprzez Sławomir Wikidajło 27 kwi 2017, o 18:43

Jihymed napisał(a):Ja chciałbym zauważyć tylko iż ambasadorowie innych narodów w Księstwie Sarmacji także sa funkcjonariuszami publicznymi, ale o ile wiem nie mogą ubiegać się o nadanie Obywatelstwa Sarmackiego.

Osobiście jednak uważam że wymóg posiadania obywatelstwa przez funkcjonariuszy publicznych jest konieczny.

Owszem są funkcjonariuszami publicznymi, ale innego kraju.,tutaj pełnią tylko służbę. Przypominam że ambasada danego kraju jest terenem tego kraju z którego pochodzi ambasador.

Po za tym zgadzam się że dublowanie przepisów jest bezsensowne. Ponieważ konstytucją jest tym najważniejszym dokumentem i częściej czytana przez nowe osoby niż ustawa, to myślę że przepisy konstytucyjne wystarczą.
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło. Starszy Szeregowy żandarmerii wojskowej w KWS, Redaktor "Krzywego Kowadła", Poseł w Wielkim Sejmie. Właściciel Niezależnej agencji mediów.
Wicemarszałek Sejmu 6003560 Mój nr. GG Masz temat? Pisz.

Postprzez Laurẽt 27 kwi 2017, o 21:44

Hugo napisał(a):Rzeczywiście, chyba nie jest dziś mój dzień. Choć mam problem z tym kto miałby odwołać funkcjonariusza, który utracił obywatelstwo.
A dyskusja w sprawie, o której napisał WKW jest dla mnie bezprzedmiotowa.

Wasza Książęca Mość!
Wysoka Izbo!

Przyjmuję argumentację WKM Andrzeja Fryderyka i Wicehrabiego Roberta von Thorn, ale bez przesady. Nie wyobrażam sobie by obywatele innych państw sprawowali władzę w Księstwie Sarmacji. Jak sobie przypomnę ostatnie tarcia związane z sztucznymi problemami by Obywatel Sarmacki miał kilka obywatelstw w różnych prowincjach Księstwa to raczej poszedł bym w tym kierunku zamiast obsadzania urzędów obcokrajowcami.

Cytowana poniżej argumentacja WicehrabiegoThorn nie przemawia do mnie. Brakuje mi tu jeszcze tylko jakiś odmieńców ze Skitji, a dodatkowo uważam, żę obcokrajowcy i tak mają wiele możliwości wykazania się w Sarmacji. Gdy będą naprawdę czuli taką potrzebę by silniej związać się z Księstwem to niech się zdecydują gdzie chcą mieć obywatelstwo i po problemie.

RCA napisał(a):
Jednakże... doskonale też rozumiem zdanie JKW. Już od dłuższego czasu nie widzę nic zdrożnego by osoby spoza KS mogły być urzędnikami niższego szczebla w Księstwie. Nie szkodzi nam to, a może te osoby do nas przyciągnąć mocniej i z Księstwem je związać. Walka o ludzi to także walka o serce tych, którzy już w mikronacjach działają. My mamy wiele do zaoferowania takim osobom.

Nasze społeczeństwo jest na tyle silne, że nie ma czego się obawiać, a z kolei nasze procedury dostatecznie nas chronią przed zalaniem przez "obcych".

Z poważaniem

(-) Laurencjusz mar. MaHi at Atera
Poseł
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Następna strona

Powrót do Sala obrad