Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Nowelizacja ustawy o prefektach

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Nowelizacja ustawy o prefektach

Postprzez Vladimir 27 gru 2014, o 19:07

Wasza Książęca Mość!
Panie Marszałku!
Czcigodni Posłowie i Posłanki!

Chciałbym przedłożyć Wysokiej Izbie projekt ustawy nowelizującej ustawę o prefektach

Ustawa Sejmu nr ..........
o nowelizacji ustawy o prefektach.

Art. 1. [Przepisy nowelizujące]
Art. 9 ust. 1 Ustawy Sejmu nr 146 o prefektach z dnia 11 grudnia 2011 r. otrzymuje brzmienie:
"Cudzoziemcem jest każdy, kto:
1. nigdy nie posiadał obywatelstwa sarmackiego,
2. aktualnie nie posiada obywatelstwa sarmackiego, a posiada obywatelstwo państwa obcego, w tym nie uznawanego przez Księstwo Sarmacji".

Art. 2. [Przepis końcowy]
Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

Obecnie prawo definiuje cudzoziemca, jako osobę, która nie posiada obywatelstwa sarmackiego. Według Stronnictwa Federalnego przepis ten jest nieprecyzyjny. Za cudzoziemców uznawać możemy więc osoby, które są bardzo zasłużone dla Księstwa Sarmacji, a straciły obywatelstwo w wyniku braku systemowej aktywności. Dodatkowo obecne przepisy o wydalonych cudzoziemcach (banitach) mówią, że osoby takie mają całkowity zakaz wypowiadania się na forum i innych miejscach publicznych Księstwa Sarmacji, nawet jeśli swoimi wypowiedziami nie obrażają majestatu państwa. Proponujemy zmienić prawo i nieco je doprecyzować, tak, żeby móc:
- jednoznacznie odróżnić banitę od cudzoziemca,
- dać prawo cudzoziemcom, którzy nie są banitami, wypowiadać się w miejscach publicznych.

Dziękuję.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Re: Nowelizacja ustawy o prefektach

Postprzez Hugo 27 gru 2014, o 22:33

Panie Marszałku.
Wysoka Izbo.

Vladimir Iwanowicz napisał(a):Za cudzoziemców uznawać możemy więc osoby, które są bardzo zasłużone dla Księstwa Sarmacji, a straciły obywatelstwo w wyniku braku systemowej aktywności.
I dalej tak być może wg Waszej propozycji - jeśli stracą obywatelstwo w wyniku nieaktywności systemowej, ale mają (przypadkiem, zapomniały, że mają) obywatelstwo innej mikronacji.

Vladimir Iwanowicz napisał(a):Dodatkowo obecne przepisy o wydalonych cudzoziemcach (banitach) mówią, że osoby takie mają całkowity zakaz wypowiadania się na forum i innych miejscach publicznych Księstwa Sarmacji, nawet jeśli swoimi wypowiedziami nie obrażają majestatu państwa.
Nieważne jakie to wypowiedzi, podobnie można by bronić banitów, że jeśli ich wypowiedzi nie obrażają majestatu państwa, to można by im pozwolić. Nic z tych rzeczy - ani banita, ani wydalony cudzoziemiec nie mogą, nie powinni i nie będą mieli możliwości wypowiedzi. I Wasza propozycja na szczęście niczego w tej kwestii nie zmienia.

Vladimir Iwanowicz napisał(a):Proponujemy zmienić prawo i nieco je doprecyzować, tak, żeby móc:
- dać prawo cudzoziemcom, którzy nie są banitami, wypowiadać się w miejscach publicznych.

Po pierwsze - obecnie cudzoziemiec nie jest z automatu utożsamiany z banitą. Po drugie - obecnie prawo nie zabrania wypowiadania się cudzoziemcom, tylko wydalonym cudzoziemcom. I nie wyobrażam sobie, żeby to się zmieniło.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Kwazi 28 gru 2014, o 00:18

Hugo napisał(a):Po pierwsze - obecnie cudzoziemiec nie jest z automatu utożsamiany z banitą.

Ale - nie bez udziału Waszej Książęcej Mości - granica między tymi pojęciami stała się bardzo cienka.
Kristof Stanislau Mihael Kvazi (T0005)
NIE Jaśnie Oświecony
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Hugo 28 gru 2014, o 01:04

Tak, oczywiście, wszyscy uwielbiamy teorie spiskowe JO diuka, ocierające się o urojenia.
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Vladimir 28 gru 2014, o 09:28

Vladimir Iwanowicz napisał(a):Za cudzoziemców uznawać możemy więc osoby, które są bardzo zasłużone dla Księstwa Sarmacji, a straciły obywatelstwo w wyniku braku systemowej aktywności.

I dalej tak być może wg Waszej propozycji - jeśli stracą obywatelstwo w wyniku nieaktywności systemowej, ale mają (przypadkiem, zapomniały, że mają) obywatelstwo innej mikronacji.

Owszem, ale nie są to wszyscy.

Vladimir Iwanowicz napisał(a):Dodatkowo obecne przepisy o wydalonych cudzoziemcach (banitach) mówią, że osoby takie mają całkowity zakaz wypowiadania się na forum i innych miejscach publicznych Księstwa Sarmacji, nawet jeśli swoimi wypowiedziami nie obrażają majestatu państwa.

Nieważne jakie to wypowiedzi, podobnie można by bronić banitów, że jeśli ich wypowiedzi nie obrażają majestatu państwa, to można by im pozwolić. Nic z tych rzeczy - ani banita, ani wydalony cudzoziemiec nie mogą, nie powinni i nie będą mieli możliwości wypowiedzi. I Wasza propozycja na szczęście niczego w tej kwestii nie zmienia.

Jeśli już mówimy o banitach, Wasza Książęca Mość. Nie chcę kwestionować wyroków sprawiedliwości. Jestem natomiast pewien tego, że banicja jest bardzo dotkliwą karą, czasami przyznawaną osobą tylko dlatego, że nie chciały bawić się zgodnie z ustalonymi regułami gry. Sprawiedliwość i uczciwość wymaga od nas, by takie zachowania potępiać, bo chyba nikt nie chciałby wandejskiej anarchii, ale...
1. prawo jest bezdusznym zbiorem zdań,
2. urzędnicy, którzy czują nad sobą bat egzekutora praw, tez stają się bezdusznymi machinami prawa,
3. każdy człowiek wniósł coś do Sarmacji, nawet taki "okrutny i zły" banita, dlaczego więc odmawiać "współautorowi" Sarmacji prawa do umieszczenia (powiedzmy za uprzednią zgodą Prefektury) wypowiedzi w miejscu publicznym za pośrednictwem osoby trzeciej?
I tak, być może ta propozycja niczego nie zmieni, ale może zapoczątkuje debatę, a później, kto wiem...

Vladimir Iwanowicz napisał(a):Proponujemy zmienić prawo i nieco je doprecyzować, tak, żeby móc:

Po pierwsze - obecnie cudzoziemiec nie jest z automatu utożsamiany z banitą. Po drugie - obecnie prawo nie zabrania wypowiadania się cudzoziemcom, tylko wydalonym cudzoziemcom. I nie wyobrażam sobie, żeby to się zmieniło.

diuk Kwazi napisał(a):Ale - nie bez udziału Waszej Książęcej Mości - granica między tymi pojęciami stała się bardzo cienka.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Kwazi 28 gru 2014, o 10:20

Hugo napisał(a):Tak, oczywiście, wszyscy uwielbiamy teorie spiskowe JO diuka, ocierające się o urojenia.

Fakty są takie, że za panowania Waszej Książęcej Mości nie zapadł żaden wyrok banicji, natomiast częstotliwość postanowień o wydaleniu cudzoziemców jest niemal tak wysoka jak za panowania JKM Piotra II Grzegorza (lidera klasyfikacji).

Zapewniam WKM, że przytoczona poniżej statystyka nie jest moim urojeniem, tylko smutnym faktem.

Książę / Liczba wydalonych cudzoziemców
Piotr Mikołaj / 6
Daniel Łukasz / 3
Michał Feliks / 0
Piotr II Grzegorz / 15
Mikołaj Jan / 0
Tomasz Ivo Hugo / 5

Jak przyrównamy te liczny do długości panowania, od razu dowiemy się, którzy monarchowie najbardziej lubią wyręczać sądy.
NIE Jaśnie Oświecony

Postprzez Hugo 28 gru 2014, o 12:29

Kwazi napisał(a):Zapewniam WKM, że przytoczona poniżej statystyka nie jest moim urojeniem, tylko smutnym faktem.

Statystyka i owszem, nie jest. Ale już wywodzone z niej teorie, oczywiście tak. Co ciekawe, statystyki są oczywiście przekłamane - wobec jednego cudzoziemca, postanowienie zostało cofnięte. A już wierutnym KŁAMSTWEM jest stwierdzenie, że za mojego panowania nie zapadł żaden wyrok banicji. Nie dość, że zapadł, to jeszcze podjąłem decyzję o ułaskawieniu, która była powodem do wielkiego hejtu; cofnięcie i ułaskawienie były zawarte w jednym akcie prawnym.

Vladimir Iwanowicz napisał(a):Jeśli już mówimy o banitach, Wasza Książęca Mość. Nie chcę kwestionować wyroków sprawiedliwości. Jestem natomiast pewien tego, że banicja jest bardzo dotkliwą karą, czasami przyznawaną osobą tylko dlatego, że nie chciały bawić się zgodnie z ustalonymi regułami gry. Sprawiedliwość i uczciwość wymaga od nas, by takie zachowania potępiać, bo chyba nikt nie chciałby wandejskiej anarchii, ale...
1. prawo jest bezdusznym zbiorem zdań,
2. urzędnicy, którzy czują nad sobą bat egzekutora praw, tez stają się bezdusznymi machinami prawa,
3. każdy człowiek wniósł coś do Sarmacji, nawet taki "okrutny i zły" banita, dlaczego więc odmawiać "współautorowi" Sarmacji prawa do umieszczenia (powiedzmy za uprzednią zgodą Prefektury) wypowiedzi w miejscu publicznym za pośrednictwem osoby trzeciej?
I tak, być może ta propozycja niczego nie zmieni, ale może zapoczątkuje debatę, a później, kto wiem...

To dlaczego Wasza propozycja nie zawiera przepisów, które miałyby regulować wytłuszczony przeze mnie cytat? I ostatni incydent z cytowaniem wypowiedzi wydalonego cudzoziemca nawet nie był z nikim konsultowany.
Prawo po to jest bezduszne, żeby nie kierować się osobistymi sympatiami, które często zaważają na tym, czy moderator/admin zwykłego forum daje upomnienie (nowemu) czy nie (staremu, koledze). Choć i tak wykonawcami prawa wciąż są ludzie i różnie z tym może być.

Vladimir Iwanowicz napisał(a):
Proponujemy zmienić prawo i nieco je doprecyzować, tak, żeby móc:

Hugo napisał(a):Po pierwsze - obecnie cudzoziemiec nie jest z automatu utożsamiany z banitą. Po drugie - obecnie prawo nie zabrania wypowiadania się cudzoziemcom, tylko wydalonym cudzoziemcom. I nie wyobrażam sobie, żeby to się zmieniło.

diuk Kwazi napisał(a):Ale - nie bez udziału Waszej Książęcej Mości - granica między tymi pojęciami stała się bardzo cienka.
I co w związku z tym? Przytoczył Pan Poseł niemerytoryczny komentarz JO diuka Kwaziego, co wciąż nie zmienia faktu, że Wasza propozycja nic nie zmienia - cudzoziemcom wolno się wypowiadać, cudzoziemcom-banitom nie wolno.

Tak się składa, że JO diukowi Kwaziemu zaproponowałem w dyskusji nad zmianą tych przepisów, jeszcze łagodniejszą wersję. Czemu jej nie wykorzystał? Nie wiem, nie moja sprawa. Ale wyłania się z dyskusji, tej i innych wypowiedzi, obraz Waszych motywów. I nawet jeśli to tylko podejrzenie (jak odwieczna paranoja obawy wydalenia Łukasza Augusta), to wygląda na to, że przepisy te mają chronić kaxiu i Rolanda. Straciliście moje poparcie w tej sprawie.

P.S.
Na prawdę, proszę sprawdzać wypowiedzi przed przesłaniem - cytowanie całkowicie skopane Panie Pośle Iwanowicz.
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Kwazi 28 gru 2014, o 13:58

Hugo napisał(a):Co ciekawe, statystyki są oczywiście przekłamane - wobec jednego cudzoziemca, postanowienie zostało cofnięte.

Ta statystyka miała pokazać jak często sięgano po narzędzie, którym jest wydalenie cudzoziemca, a nie jaki był bilans osób wydalonych i powracających. Poprzednicy Waszej Książęcej Mości też przecież cofali wydalenia / ułaskawiali banitów.

Hugo napisał(a):A już wierutnym KŁAMSTWEM jest stwierdzenie, że za mojego panowania nie zapadł żaden wyrok banicji. Nie dość, że zapadł, to jeszcze podjąłem decyzję o ułaskawieniu, która była powodem do wielkiego hejtu; cofnięcie i ułaskawienie były zawarte w jednym akcie prawnym.

Przepraszam. Zapomniałem o tym.

Hugo napisał(a):Tak się składa, że JO diukowi Kwaziemu zaproponowałem w dyskusji nad zmianą tych przepisów, jeszcze łagodniejszą wersję. Czemu jej nie wykorzystał?

Poseł Iwanowicz bez konsultacji ze mną zgłosił pierwotną wersję projektu (tą, która wypływa wprost z naszego programu). Ja w międzyczasie przygotowałem poprawkę definicji cudzoziemca, która likwiduje problem osób tracących obywatelstwo przez nieaktywność:
Cudzoziemcem jest każdy, kto:
1. nigdy nie posiadał obywatelstwa sarmackiego,
2. zrzekł się lub został pozbawiony obywatelstwa sarmackiego, a posiada obywatelstwo państwa obcego, w tym nie uznawanego przez Księstwo Sarmacji.

Nie przesądziliśmy jeszcze, jak ostatecznie te przepisy miałyby wyglądać.

Ale wyłania się z dyskusji, tej i innych wypowiedzi, obraz Waszych motywów. I nawet jeśli to tylko podejrzenie (jak odwieczna paranoja obawy wydalenia Łukasza Augusta), to wygląda na to, że przepisy te mają chronić kaxiu i Rolanda.

WKM sam prezentuje paranoiczne obawy i jeszcze snuje insynuacje pod moim adresem. Odkąd WKM zasiada na tronie, nigdy nie miałem obaw o wydalenie z KS Łukasza Augusta. Posłużyłem się jedynie kiedyś jego imieniem, jako przykładem "cudzoziemca".
Natomiast Roland zerwał ze mną wszelkie kontakty (łącznie z likwidacją swojego konta na Facebooku). Pewien rozdział w historii KT został przez to zamknięty i nie ma powodu wracać do tego tematu.

Zadam jednak zasadnicze pytanie: W jaki sposób nasza ustawa miałaby chronić osoby już wydalone?
NIE Jaśnie Oświecony

Postprzez Hugo 28 gru 2014, o 14:38

Kwazi napisał(a):WKM sam prezentuje paranoiczne obawy i jeszcze snuje insynuacje pod moim adresem. Odkąd WKM zasiada na tronie, nigdy nie miałem obaw o wydalenie z KS Łukasza Augusta. Posłużyłem się jedynie kiedyś jego imieniem, jako przykładem "cudzoziemca".
Natomiast Roland zerwał ze mną wszelkie kontakty (łącznie z likwidacją swojego konta na Facebooku). Pewien rozdział w historii KT został przez to zamknięty i nie ma powodu wracać do tego tematu.?

Oczywiście, z pełną premedytacją. Tak, miał Diuk obawy co do ŁA i co do tego, kto może go wydalić.

Kwazi napisał(a):Zadam jednak zasadnicze pytanie: W jaki sposób nasza ustawa miałaby chronić osoby już wydalone?

Zapomina się często, że prawo karne czasem działa wstecz - gdy jest względniejsze dla sprawcy. Więc niedawna publikacja wypowiedzi wydalonego cudzoziemca, przestałaby być zagrożona karą, ponieważ ów wydalony cudzoziemiec (podobno) nigdy nie miał innego obywatelstwa. Pomijam już akademicką dyskusję na temat tego czy nie można by wzruszyć decyzji wydanej na podstawie przepisów, które się zmieniły, stając się względniejszymi wobec adresata tej decyzji.
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Kwazi 28 gru 2014, o 15:54

Hugo napisał(a):...ponieważ ów wydalony cudzoziemiec (podobno) nigdy nie miał innego obywatelstwa.

W naszej ustawie jest wyraźnie mowa, że posiadanie obywatelstwa państwa nieuznawanego przez KS również jest przesłanką do traktowania osoby jako cudzoziemca.

-> http://cipronex.boo.pl/ <-
NIE Jaśnie Oświecony

Następna strona

Powrót do Sala obrad