Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o zawieszeniu unii

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Ustawa o zawieszeniu unii

Postprzez Hugo 24 gru 2013, o 14:59

Szanowny Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

W świetle wszystkich nawoływań do referendum w sprawie zerwania unii z Mandragoratem Wandystanu, a w konsekwencji i referendum w sprawie możliwości odłączenia wszystkich prowincji, chciałbym złożyć projekt o ZAWIESZENIU unii między MW i KS. Z propozycją wystąpiła strona wandejska, ja uszczegółowiłem i spisałem ją. Wcześniej prowadziłem osobiście "kampanię" na rzecz niezgłaszania propozycji referendum w sprawie zerwania/utrzymania unii z MW, jednak teraz sytuacja się odwróciła - to Wandejczyków propozycja.

Z jednej strony nie jest to zerwanie unii, więc osoby, które chcą jej utrzymania nie powinny być zawiedzione - dla nich może to być środek zaradczy na obecny kryzys. Z drugiej - przeciwnicy unii przekonają się jak to jest, gdy ta unia nie obowiązuje. I przede wszystkim, po okresie ustalonym w art. 1, unia nie odwiesza się automatycznie - strony zadecydują o tym tak, jak by zawierały na nowo traktat.

Zawieszenie będzie obejmowało obecną kadencję Sejmu, całą kolejną i decyzja zapadnie dopiero w kolejnej kadencji. Wszyscy ochłoną, Sejm podejmujący decyzję o ponownej ratyfikacji (lub nie) będzie patrzył na to z dłuższego dystansu, może innej perspektywy. Obie strony zadecydują czy jest im lepiej samej i czy druga strona jest jej potrzebna, przydatna.

Mam nadzieję, że atmosfera się oczyści, że niedługo po zawieszeniu traktatu Sarmaci zajmą się Sarmacją, a Wandejczycy Wandystanem i przestaną na siebie nawzajem naskakiwać.

Zdaję sobie sprawę, że niektóre przepisy są bardziej traktatem, więc jest to i quasi ustawa konstytucyjna, i quasi traktat. Dlatego też dla obowiązywanie niektórych artykułów w Mandragoracie, będzie już potrzebny akt Chórału. Jednak po przyjęciu przez Sejm (i moim podpisie) na terenie Księstwa ustawa będzie obowiązywać bez żadnych ograniczeń.

Ustawa konstytucyjna
o zawieszeniu unii między Mandragoratem Wandystanu a Księstwem Sarmacji

Art. 1.

Zawiesza się na okres 6 miesięcy od wejścia w życie niniejszego traktatu:
1) Akt ratyfikacji Traktatu Unii Księstwa Sarmacji i Mandragoratu Wandystanu z dnia 15 maja 2012 roku;
2) Traktat Unii Księstwa Sarmacji i Mandragoratu Wandystanu z dnia 9 maja 2012 roku.

Art. 2.

1. Każdy mieszkaniec Mandragoratu Wandystanu, który w ciągu siedmiu dni od wejścia w życie niniejszej ustawy, nie złoży oświadczenia o pozostaniu w Księstwie Sarmacji, traci obywatelstwo sarmackie.
2. Każdy mieszkaniec Mandragoratu Wandystanu, który złoży oświadczenie o pozostaniu w Księstwie Sarmacji, traci obywatelstwo wandejskie.
3. Wszystkie instytucje obywateli, o których mowa w ust. 1, zostają ukryte i zablokowane w systemie.

Art. 3.

1. Na okres, o którym mowa w art. 1, ukrywa się w systemie Kraj Korony, wszystkie jego miejscowości i instytucje oraz zamyka wszystkie działy na Forum Centralnym będące terytorium Kraju Korony.
2. Na okres, o którym mowa w art. 1 blokuje się możliwość zamieszkiwania w miejscowościach Mandragoratu Wandystanu w systemie.

Art. 4.

Wyroki wydane wobec mieszkańców Mandragoratu Wandystanu przed wejściem w życie niniejszej ustawy pozostają w mocy na terenie Księstwa Sarmacji.

Art. 5.

Zabrania się, pod groźbą do najwyższej kary przewidzianej w sarmackim i wandejskim prawie, do nawoływania w systemach Księstwa Sarmacji lub Mandragoratu Wandystanu do zamieszkania u strony przeciwnej.

Art. 6.

W okresie, o którym mowa w art. 1, Mandragorat Wandystanu nie będzie prowadził polityki zagranicznej.

Art. 7.

Nie wcześniej niż na miesiąc i nie później niż na tydzień przed końcem okresu, o którym mowa w art. 1, Księstwo Sarmacji i Mandragorat Wandystanu zadecydują o odwieszeniu lub uchyleniu aktów prawnych, o których mowa w art. 1.

Art. 8.

Ustawa wchodzi w życie z dniej ogłoszenia.

Na koniec chciałbym wyrazić nadzieję, że do czasu uchwalenia lub odrzucenia niniejszej ustawy, wszelkie prace nad innymi referendami związanymi z "kryzysem wandejskim" zostaną wstrzymane. A może, gdy ustawa zostanie uchwalona - nawet wycofane.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Re: Ustawa o zawieszeniu unii

Postprzez MAP 24 gru 2013, o 15:48

Wasza Książęca Mość,
Szanowny Panie Marszałku,
Panowie Posłowie!

W kontekście tego projektu najbardziej smuci mnie jedna rzecz. Ci, którzy jeszcze nie tak dawno krzyczeli "democratia subito!" dziś robią wszysto, by do referendum w sprawie unii z Wandystanem nie doszlo.
Same propozycje zawarte w projekcie są półśrodkiem, "chcę się rozwieść, ale się boję".
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Hochenhauser 24 gru 2013, o 18:26

Bardzo ciekawy koncept... w sumie mało kto bawi się w rozwód przed separacją.
Vladimir von Hochenhaüser
gość zagraniczny

Postprzez Hugo 24 gru 2013, o 19:23

Panie Marszałku.
Wysoka Izbo.
Jaśnie Oświecony Diuku.

Można to nazwać półśrodkiem, ja to nazwałbym "złotym środkiem". Nie jest tak, że w Księstwie czy Mandragoracie są tylko przeciwnicy lub zwolennicy unii. A i linia demarkacyjna przeciwników i zwolenników nie przebiega w taki sposób, że po jednej stronie są sami Sarmaci nie-Wandejczycy, a po drugiej: Sarmaci Wandejczycy.

Proszę przeczytać uzasadnienie - stan w trakcie zawieszenia i tak niewiele będzie się różnił od stanu bez traktatu, a sam traktat nie odnowi się automatycznie.

Myślę, że JE Konsul najlepiej określił to zawieszenie - jako stan separacji. Przed lub zapobiegający rozwodowi.
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Hochenhauser 24 gru 2013, o 19:29

Aha, jeszcze pytanie pomocnicze do tego całkiem poza tym słusznego projektu: jak Wasza Książęca Mość widzi egzekwowanie niniejszej ustawy w przedmiocie np. utraty obywatelstwa wandejskiego lub prowadzenia polityki zagranicznej? Nie do końca umiemy egzekwować traktat o unii...
gość zagraniczny

Postprzez Hugo 24 gru 2013, o 22:05

Fakt, egzekwowanie niniejszej ustawy po stronie wandejskiej znajduje się w tej chwili w sferze nadziei - mogę mieć tylko nadzieję, że będzie respektowany. Jednak fakt, że propozycja wyszła od strony wandejskiej, nie nas, stawia tę nadzieję na mocnym gruncie. Jej respektowanie będzie przecież też miało wpływ na działania podjęte na podstawie art. 7 - my też możemy jednostronnie o tym zadecydować.
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Hochenhauser 24 gru 2013, o 22:10

Rozumiem. W takim razie uważam, że jest to chyba najlepszy sposób na uspokojenie atmosfery- wprawdzie pomysł posła Miszy-Kaku umożliwiłby utworzenie mojej wymarzonej federacji, ale to rozwiązanie jest znacznie mniej kontrowersyjne i wymaga mniejszego nakładu pracy, zresztą co się odwlecze to nie uciecze :twisted:
Pozostaję wiernym sługą WKMości,
gość zagraniczny

Postprzez Michaelus 25 gru 2013, o 10:53

Książę!
Marszałku!
Izbo!

Staram się nigdy nie przedstawiać swojego prywatnego stanowiska na forum Izb. Staram się też nie korzystać z furtek, które dawno powinny być już zamknięte. Jednak w tym przypadku muszę skorzystać z możliwości jaką daje mi funkcja Senatora.

Może projekt jest słuszny, może nie. Ale na pewno godzi w osoby z podwójną wandejsko-sarmacką tożsamością.

1. Każdy mieszkaniec Mandragoratu Wandystanu, który w ciągu siedmiu dni od wejścia w życie niniejszej ustawy, nie złoży oświadczenia o pozostaniu w Księstwie Sarmacji, traci obywatelstwo sarmackie.
2. Każdy mieszkaniec Mandragoratu Wandystanu, który złoży oświadczenie o pozostaniu w Księstwie Sarmacji, traci obywatelstwo wandejskie.

Sam nigdy nie będę wybierał i nikt mnie do tego nie zmusi. Jeśli te zapisy przejdą to ja tym razem zacznę rzucać na około wszystkich co tylko mam pod ręką. A podobno jestem najspokojniejszym Wandejczykiem... Po prostu nigdy nie wybiorę albo jedno albo drugie!
Michał Michaelus - filatelista, sportowiec, gość z Mandragoratu
Obrazek

Postprzez Simon Liberi 25 gru 2013, o 16:33

Michaelus napisał(a):Sam nigdy nie będę wybierał i nikt mnie do tego nie zmusi. Jeśli te zapisy przejdą to ja tym razem zacznę rzucać na około wszystkich co tylko mam pod ręką. A podobno jestem najspokojniejszym Wandejczykiem... Po prostu nigdy nie wybiorę albo jedno albo drugie!

Ja też wolałbym, aby dopuszczano możliwość podwójnego obywatelstwa.
Z wyrazami szacunku,
Simon Peter Liberi
Minister Promocji i Informacji
Poseł na Sejm LVII kadencji
Markiz Rychtowic

Postprzez Kwazi 26 gru 2013, o 01:38

MAP napisał(a):Ci, którzy jeszcze nie tak dawno krzyczeli "democratia subito!" dziś robią wszysto, by do referendum w sprawie unii z Wandystanem nie doszlo.

Jako autor tego hasła chciałem przypomnieć, że popieram referendum w formie zaproponowanej przez WCz. Miszę Koraba-Kaku.

MJH napisał(a):W takim razie uważam, że jest to chyba najlepszy sposób na uspokojenie atmosfery- wprawdzie pomysł posła Miszy-Kaku umożliwiłby utworzenie mojej wymarzonej federacji, ale to rozwiązanie jest znacznie mniej kontrowersyjne i wymaga mniejszego nakładu pracy, zresztą co się odwlecze to nie uciecze :twisted:
Pozostaję wiernym sługą WKMości,

Ja też pozostaję wiernym sługą JKM i nie uważam tego za coś sprzecznego z upragnioną ideą federacji.

Gdyby weszła w życie "Ustawa o wolności każdego i innych", to ja i tak pozostanę osobiście związany z Księciem Sarmacji dwoma aktami hołdu, które złożyli mój ojciec i brat.
Kristof Stanislau Mihael Kvazi (T0005)
NIE Jaśnie Oświecony

Następna strona

Powrót do Sala obrad