Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o wolnej elekcji

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Ustawa o wolnej elekcji

Postprzez Helwetyk 21 paź 2013, o 09:43

Wysoka Izbo,

Mam zaszczyt przedłożyć Wysokiej Izbie projekt Ustawy o wolnej elekcji, realizującej postanowienia zatwierdzonej przez Naród ustawy konstytucyjnej oraz umożliwiającej zarządzenie i przeprowadzenie wyboru Księcia. Proszę o wybaczenie formatu pliku — względy natury czasowej. Kolorem czerwonym oznaczyłem „istotne” przepisy; pozostałe postanowienia nowelizacji mają charakter techniczny.

Łączę wyrazy szacunku,

(—) Helwetyk Romański,
Regent.
Załączniki

Ustawa o wolnej elekcji.docx
Format MS Word
(16.18 KiB) Pobrane 23 razy

Ustawa o wolnej elekcji.pdf
Format PDF
(50.58 KiB) Pobrane 47 razy
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Re: Ustawa o wolnej elekcji

Postprzez Helwetyk 21 paź 2013, o 09:44

Wysoka Izbo,

Zarządzam pierwsze czytanie projektu do czwartku, 24 października 2013 r., godziny 12.00.

Łączę wyrazy szacunku,

(—) Helwetyk Romański,
Marszałek Sejmu.
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Helwetyk 21 paź 2013, o 10:04

Wysoka Izbo,

Autopoprawka autopoprawki (wypowiedź nadpisana), to nie jest mój najmocniejszy dzień:

17) W art. 17 ust. 1 po słowie „listy wyborczej” dodaje się słowa „w wyborach do Sejmu”;

18) W art. 17 ust. 2 staje się ust. 4 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu „W przypadku zgłoszenia tylko jednej kandydatury na tron książęcy, na karcie do głosowania zadaje się pytanie: «Czy jesteś za wyborem NN na tron książęcy?», a w głosowaniu obywatel udziela odpowiedzi twierdzącej lub przeczącej albo oddaje głos pusty. W przypadku uzyskania większości przez odpowiedź twierdzącą, kandydat zostaje uznany za wybranego na tron. W przypadku uzyskania większości przez odpowiedź przeczącą, Regent ponownie zarządza wybory Księcia. Przepisy art. 10 ust. 2 oraz art. 11 stosuje się odpowiednio”;

19) W art. 17 dodaje się ust. 3 w brzmieniu „Jeżeli po ogłoszeniu listy wyborczej w wyborach Księcia, a przed rozpoczęciem terminu głosowania kandydat wycofa zgodę na kandydowanie lub utraci prawo wybieralności, usuwa się jego kandydaturę z karty do głosowania; jeżeli na karcie do głosowania pozostała tylko jedna kandydatura, stosuje się przepis ust. 2. Jeżeli kandydat wycofa zgodę na kandydowanie lub utraci prawo wybieralności w trakcie terminu głosowania, Regent zarządza ponowne głosowanie, zgodnie z przepisem art. 5 ust. 3”;

Autopoprawka — nowy punkt 18 — dotyczy przypadku zgłoszenia tylko jednej kandydatury. Sytuacja raczej (niestety) mało prawdopodobna, ale niedająca się wykluczyć. Autopoprawka — nowy punkt 19 — precyzuje tryb działania w dwóch przypadkach: wycofania kandydatury przed rozpoczęciem głosowania oraz po rozpoczęciu głosowania. W tym drugim przypadku proponuję ponowne głosowanie. Książę to zbyt doniosły urząd, choć to i tak teoretycznie przepisy projektowane na sytuacje nadzwyczajne…
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Alojzy Pupka 22 paź 2013, o 07:58

Główna część ustawy to sprawy techniczne do których trudno mieć zastrzeżenia, zastanawia mnie jednak z czego wynika ustawiona na sztywno w pkt. 12.2.3. liczba wymaganych siedmiu osób popierających kandydaturę. Magia liczb? Nie jestem zresztą w ogóle przekonany, czy jest sens ustawowo wymagać poparcia dla kandydatur. Zapisywanie konkretnej wersji oprogramowania wyborczego zamiast samej metody też wydaje mi się przestrzeleniem.
ppłk Alojzy Pupka h. Magnitogorsk
mandragor-senior

non è ancora finita

Postprzez Helwetyk 22 paź 2013, o 08:24

Alojzy Pupka napisał(a):Główna część ustawy to sprawy techniczne do których trudno mieć zastrzeżenia, zastanawia mnie jednak z czego wynika ustawiona na sztywno w pkt. 12.2.3. liczba wymaganych siedmiu osób popierających kandydaturę. Magia liczb?

Też ;-), ale najistotniejszym założeniem jest to, aby na karcie głosowania znalazły się jedynie „poważne” kandydatury, analogicznie do wyborów do Sejmu, gdzie lista musi liczyć co najmniej 3 osoby. Obowiązkiem wyborcy jest uszeregowanie wszystkich kandydatur, nie powinno być ich przesadnie wiele. Liczba 7 wydaje mi się takim rozsądnym progiem w sytuacji, gdzie dla wyboru potrzeba ponad 30 głosów.

Na marginesie zwracam uwagę, że projekt nie zabrania wsparcia więcej niż jednej kandydatury.

Alojzy Pupka napisał(a):Zapisywanie konkretnej wersji oprogramowania wyborczego zamiast samej metody też wydaje mi się przestrzeleniem.

W przeciwnym razie musielibyśmy opisać precyzyjnie metodę. Paradoksalnie, to rozwiązanie jest legislacyjnie o wiele bardziej efektywne, a w naszych realiach — wystarcza.
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Alojzy Pupka 22 paź 2013, o 08:47

Zwracam uwagę na to, że ponad 30 osób do wyboru potrzeba d z i ś. Ta sytuacja może się zmieniać w czasie i jeśli liczba aktywnych obywateli spadnie np. do około 30 (odpukać; ale nie jest to sytuacja niewyobrażalna), siedem głosów poparcia oznaczać będzie ćwierć społeczeństwa. Co będzie progiem już dość wysokim, stąd mój lekki niepokój ustawianiem go na sztywno…

Obie odpowiedzi przyjmuję z lekkim kręceniem nosem, ale bez zasadniczego sprzeciwu.
ppłk Alojzy Pupka h. Magnitogorsk
mandragor-senior

non è ancora finita

Postprzez Helwetyk 22 paź 2013, o 10:49

Alojzy Pupka napisał(a):Zwracam uwagę na to, że ponad 30 osób do wyboru potrzeba d z i ś. Ta sytuacja może się zmieniać w czasie i jeśli liczba aktywnych obywateli spadnie np. do około 30 (odpukać; ale nie jest to sytuacja niewyobrażalna), siedem głosów poparcia oznaczać będzie ćwierć społeczeństwa. Co będzie progiem już dość wysokim, stąd mój lekki niepokój ustawianiem go na sztywno…

„Grupa obywateli w liczbie stanowiącej dziesięć procent liczby obywateli głosujących w ostatnich wyborach do Sejmu, zaokrąglonej do najbliższej liczby nieparzystej”? ;-) ;-) ;-)
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez PTR 22 paź 2013, o 14:28

Helwetyk napisał(a):„Grupa obywateli w liczbie stanowiącej dziesięć procent liczby obywateli głosujących w ostatnich wyborach do Sejmu, zaokrąglonej do najbliższej liczby nieparzystej”? ;-) ;-) ;-)

Brzmi lepiej :)

Postprzez A0014 22 paź 2013, o 16:05

W ramach propozycji jest też inna opcja, mająca i tyle wad co i plusów. Mianowicie brak zgłoszeń kandydatów. Każdy Sarmata mógłby posegregować wszystkich aktywnych obywateli w preferowanej dla siebie kolejności.
W razie braku wyrażenia zgody na zasieliście na tronie przez osobę posiadającą największe poparcie urząd Księcia obejmowałaby kolejna osoba. (tu w rzeczy natury technicznej nie wnikam).

to tak w ramach alternatyw.

Natomiast co do ilości osób które musiałby poprzeć danego kandydata. Opcją zdecydowanie ciekawszą byłaby większa ilość kandydatów = ciekawsza walka, ciekawsze programy. A poparcie i tak zweryfikuje elekcja. Dlatego warunek o poparciu proponowałbym znieść. Dodałbym dodatkowy warunek nieprzerwanego posiadania obywatelstwa KS przez ostatnie 2 miesiące wraz z posiadaniem kryterium aktywnego obywatela.
(—) Misza Korab-Kaku
A0014
Królestwo Teutonii

Postprzez Helwetyk 22 paź 2013, o 16:06

W trybie autopoprawki: „Komisarz wyborczy odrzuca kandydaturę w przypadku: […] niepoparcia kandydatury w terminie zgłaszania kandydatur przez obywateli posiadających prawo wybieralności w liczbie stanowiącej co najmniej dziesięć procent liczby obywateli głosujących w ostatnich wyborach do Sejmu, zaokrąglonej do najbliższej liczby nieparzystej”.

Biurokratyczny humor, ale mnie tam się podoba. ;-)
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Następna strona

Powrót do Sala obrad