Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa Konstytucyjna o zmianie Konstytucji

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Ustawa Konstytucyjna o zmianie Konstytucji

Postprzez KR Lepki 28 sie 2013, o 23:28

Towarzysze i towarzyszko posłowie,

Ekhm, to może ja zacznę. Na dobry początek, żeby od razu nie było zbyt gorących debat, coś co zdecydowana większość, a przynajmniej mam takie wrażenie, popiera bez mrugnięcia powieką, a zatem i uzasadniać nie trzeba:

Ustawa Konstytucyjna o zmianie Konstytucji w zakresie Suwerenności

Art. 1

Art. 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie „Władza w Księstwie Sarmacji należy do Narodu — wszystkich obywateli sarmackich”;

Art. 2

Skreśla się art. 54.

Art. 3

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia

Katiuszyn Rewoluty Lepki - Pacjent w EIII
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Ustawa Konstytucyjna o zmianie Konstytucji

Postprzez Markus 30 sie 2013, o 00:59

Wysoka Izbo,

Na podstawie art. 4 ust. 2 Regulaminu Sejmu zarządzam pierwsze czytanie projektu, które potrwa do poniedziałku, 2 września, do godziny 16.00.

(—) Markus v-hr. Arped.
(—) Marc Miquaiasu’un Arped,
król ojciec Baridasu
Królestwo Baridasu

Postprzez Helwetyk 30 sie 2013, o 06:39

Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Skoro zaczynamy (i słusznie… ;-)) od spraw niekontrowersyjnych, chciałbym — w nawiązaniu do ostatniej dyskusji — zaproponować Towarzyszowi Wnioskodawcy rozszerzenie projektu o następujący przepis:

Art. 13 ust. 2 otrzymuje brzmienie „W przypadku rozwiązania Sejmu Marszałek Sejmu sprawuje funkcję Regenta do czasu wyboru Marszałka przez nowo wybrany Sejm”.

Jednoznaczne stwierdzenie ciągłości regencji wydaje się wskazane z uwagi na możliwe różnice pomiędzy literalną a celowościową wykładnią obecnych regulacji.
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański, Marszałek Koronny,
były funkcjonariusz publiczny
Konsulat Sclavinii
Dwór Jego Książęcej Mości
Kościół Diuczej Wiary
Naczelna Izba Architektury

Postprzez KR Lepki 30 sie 2013, o 07:59

Towarzysze i towarzyszko posłowie,
Towarzyszu senatorze,

Mamy w zanadrzu ustawę pt. drobne poprawki i tam bym to umieścił, ale jeszcze skonsultuje się ze swoim komitetem i zobaczymy.

Postprzez Helwetyk 30 sie 2013, o 08:15

Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

KR Lepki napisał(a):Mamy w zanadrzu ustawę pt. drobne poprawki i tam bym to umieścił, ale jeszcze skonsultuje się ze swoim komitetem i zobaczymy.

W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wszystkie niekontrowersyjne zagadnienia umieścić w osobnym projekcie, przyjętym choćby i po wyborze Głowy Państwa.

Z cyklu wniosków racjonalizatorskich chciałem zaproponować również możliwość stanowienia rozporządzeń z mocą ustawy w okresie rozwiązania Sejmu (na wniosek Rady Ministrów, podlegających niezwłocznemu zatwierdzeniu przez nowo wybrany parlament); nie miałem natomiast wiedzy o tym, że planowane są inne korekty ustawy zasadniczej. Proszę zatem moją dzisiejszą propozycję uznać za niebyłą. ;-)
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez PTR 30 sie 2013, o 10:46

Helwetyk napisał(a):Z cyklu wniosków racjonalizatorskich chciałem zaproponować również możliwość stanowienia rozporządzeń z mocą ustawy w okresie rozwiązania Sejmu (na wniosek Rady Ministrów, podlegających niezwłocznemu zatwierdzeniu przez nowo wybrany parlament); nie miałem natomiast wiedzy o tym, że planowane są inne korekty ustawy zasadniczej. Proszę zatem moją dzisiejszą propozycję uznać za niebyłą. ;-)

A nie lepiej, w ramach racjonalizowania, po prostu zastąpić dziką konstrukcję "rozwiązania" Sejmu bardziej cywilizowaną - skrócenia kadencji?

Postprzez MAP 30 sie 2013, o 13:32

WKiKW Regencie,
Wysoka Izbo,
Tow. PTR,

A jaka jest różnica, bo nie dostrzegam?
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Piotr_II_Grzegorz 30 sie 2013, o 14:38

Nie wiem czy mogę się wypowiedzieć (ale chyba jestem senatorem), jakbym nie posiadał tej zaszczytnej funkcji, to proszę o stosowne pouczenie pouczenie

MAP napisał(a):WKiKW Regencie,
Wysoka Izbo,
Tow. PTR,

A jaka jest różnica, bo nie dostrzegam?

Taka, że następuje ciągłość mandatów do czasu wybrania nowego Sejmu?
Piotr II Grzegorz
książę senior
http://zlotawolnosc.pl

Postprzez KR Lepki 30 sie 2013, o 14:55

Piotr_II_Grzegorz napisał(a):Taka, że następuje ciągłość mandatów do czasu wybrania nowego Sejmu?

Dokładnie, a zatem Marszałek nie traci swojej posadki aż do pojawienie się nowego Marszałka. Tylko że zasadniczo nowym Marszałkiem jest najpierw Marszałek Senior(?) i to może znowu generować jakieś wątpliwości...

Postprzez Helwetyk 30 sie 2013, o 19:04

PTR napisał(a):
Helwetyk napisał(a):Z cyklu wniosków racjonalizatorskich chciałem zaproponować również możliwość stanowienia rozporządzeń z mocą ustawy w okresie rozwiązania Sejmu (na wniosek Rady Ministrów, podlegających niezwłocznemu zatwierdzeniu przez nowo wybrany parlament); nie miałem natomiast wiedzy o tym, że planowane są inne korekty ustawy zasadniczej. Proszę zatem moją dzisiejszą propozycję uznać za niebyłą. ;-)

A nie lepiej, w ramach racjonalizowania, po prostu zastąpić dziką konstrukcję „rozwiązania” Sejmu bardziej cywilizowaną — skrócenia kadencji?

Rozwiązanie Sejmu następuje w określonych przypadkach. Jednym z nich jest referendum, w którym większość życzy sobie, aby parlament poszedł, za przeproszeniem, w diabły. Można byłoby, oczywiście, dokonać rozróżnienia na rozwiązanie i skrócenie kadencji, ale mam dojmujące wrażenie, że byłaby to komplikacja ponad potrzebę.

KR Lepki napisał(a):
Piotr_II_Grzegorz napisał(a):Taka, że następuje ciągłość mandatów do czasu wybrania nowego Sejmu?

Dokładnie, a zatem Marszałek nie traci swojej posadki aż do pojawienia się nowego Marszałka. Tylko że zasadniczo nowym Marszałkiem jest najpierw Marszałek Senior(?) i to może znowu generować jakieś wątpliwości...

Tak. Moim zdaniem, lepiej jednak ciągłość regencji w przypadku Marszałka Sejmu zapisać wprost. (Co, oczywiście, i tak pozostawi otwartym zagadnienie Wicemarszałka. ;-))
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary

Następna strona

Powrót do Sala obrad