Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Expose Kanclerza oraz Ministrów

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Expose Kanclerza oraz Ministrów

Postprzez Andrzej Swarzewski 10 sty 2019, o 21:29

Wasza Książęca Mość,
Jaśnie Oświecony Marszałku,
Wysoka Izbo,
Obywatelki i Obywatele!

Ślubuję uroczyście jako Kanclerz Księstwa Sarmacji rzetelnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki, strzec interesów Księstwa Sarmacji, czynić wszystko dla jego pomyślności, przestrzegać Konstytucji i innych praw Księstwa Sarmacji. Tak mi dopomóż Ahura Mazdo!

Pragnę zacząć od podziękowań dla wszystkich, którzy zdecydowali się obdarzyć mnie kredytem zaufania. Byłem pozytywnie zaskoczony wyborem mnie na posła do Sejmu, a jeszcze bardziej zaakceptowaniem mojej kandydatury na zaszczytny urząd Kanclerza Księstwa Sarmacji. Po raz pierwszy przychodzi mi stanąć na czele sarmackiej Rady Ministrów. Dołożę wszelkich starań, aby godnie pełnić ten urząd.

Nasz kraj jest obecnie niekwestionowanym liderem na arenie międzynarodowej. Jaśnie nam panuje mądry i doświadczony Książę. Nie jest to jednak powód, by zapaść w letarg samozadowolenia. Wciąż wiele kwestii wewnętrznych i zewnętrznych czeka na swoje rozwiązanie. Sarmacja potrzebuje ponownej integracji kulturowej oraz uregulowania kwestii samorządów. Obywatele oczekują od Rady Ministrów aktywności oraz kreatywnego wspierania życia społecznego. Przed moim rządem wielkie zadanie, by sprostać tym oczekiwaniom. Wśród moich Ministrów znajdują się osoby wyjątkowe. Są to zarówno osoby doświadczone, jak i stosunkowo nowi przybysze do Najjaśniejszego Księstwa. Stanie na czele tak znamienitej Rady uważam za zaszczyt. Niemniej, dla każdego z nas powołanie do rządu jest przede wszystkim zadaniem. Mamy wiele planów, które będziemy realizować we współpracy ze wszystkimi chętnymi Obywateli.

Jestem głęboko przekonany, że kluczem do sukcesu i renesansu mikroświata jest współpraca. Chciałbym, by była to myśl przewodnia tej kadencji. Deklaruję wolę wspólnego dążenia do celu wraz Jego Książęcą Mością, Sejmem, wszystkimi samorządami, wszelką opozycją, każdym Obywatelem z osobna oraz wszystkimi mikronacjami. Sarmacka racja stanu oraz dobro całego mikroświata wymagają jednoczenia ludzi, a nie tworzenia sztucznych podziałów.

Serdecznie zapraszam Panów Ministrów do przedstawienia swoich planów pracy na najbliższy czas.

Niech żyje Sarmacja! Niech żyją Sarmaci!

(-) Andrzej Swarzewski
Kanclerz Księstwa Sarmacji
Andrzej Swarzewski
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Mazdaistyczny
Dobry Obywatel

Re: Expose Kanclerza oraz Ministrów

Postprzez Piotr III Łukasz 10 sty 2019, o 21:59

Panie Marszałku,
Panie Kanclerzu,
Wysoka Izbo,

przedstawiam niniejszym Akt powołania Kanclerza oraz Akt powołania Rady Ministrów.

Życzę owocnej pracy, Panowie!

(—) Piotr III Łukasz
Książę Sarmacji
Książę Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Antoni 10 sty 2019, o 22:19

Wasza Książęca Mość,
Jaśnie Oświecony Marszałku,
Szanowny Panie Kanclerzu,
Wysoka Izbo!

Zostałem powołany do pełnienia funkcji Podkanclerzego oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych, co powoduje, iż na moich barkach jest pozostawionych wiele ważnych instytucji oraz decyzji, które na codzień będą wpływać na życie każdego z mieszkańców Księstwa Sarmacji. To olbrzymia odpowiedzialność, ale również przywilej - będę mógł współpracować z każdym Obywatelem oraz mieszkańcem Księstwa, który będzie potrzebował wsparcia władz w realizacji swoich celów.

Do moich zadań jako Podkanclerzego będzie należeć przede wszystkim wspieranie Kanclerza w bieżących działaniach oraz pomoc w procesie prawotwórczym, co umożliwi na sprawne i kompleksowe podejmowanie decyzji oraz działań przez Radę Ministrów; będziemy również wspólnie zastępować innych ministrów w czasie ich chwilowej absencji.

Główny zarys zadań dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest niezmieniony, jednak zostanie wprowadzana jedna, bardzo duża zmiana - wszelkie sprawy typowo biurowe (rozpatrywanie wniosków oraz ich wykonywanie) zostanie przekazane w ręce ministra, który pozwoli wykonywać Kanclerzowi jego właściwe obowiązki, nie obarczając go rozpatrywaniem wniosków i schodzenia do rangi urzędnika państwowego.

Korpus Administracji Państwowej - jego przewodniczącym jest minister do spraw wewnętrznych, który koordynuje prace pomiędzy wszystkimi jednostkami państwowymi takimi jak:
a) Park Stołeczny,
b) Sarmacki Ośrodek Badania Opinii Społecznej,
c) Poczta Baridajska,
d) Instytut Edukacji Sarmackiej,
e) Galeria Złotych Cytatów Księstwa Sarmacji „Golden Quotes”,
f) Grodziska Agencja Prasowa,
g) Dział Wniosków Instytucji i Obywateli,
h) Państwowy Instytut Kartograficzny,
i) Totalizator Państwowy.
Każda z instytucji zajmuje się innymi aspektami codziennego życia każdego z Obywateli, dlatego zamierzam przyjrzeć się każdej z instytucji, jej funkcjonowaniu oraz sposobom rozwoju, jakie te instytucje posiadają. Nie wykluczam korygowania ich funkcjonowania, bowiem nie wszystkie instytucje działają wydajnie i spełniają swoje role. Niektóre z instytucji również potrzebują kadry, która będzie chętnie wykonywała swoje obowiązki. W najbliższym zajmę się każdą z instytucji osobno, przedstawię pomysły oraz rozpocznę konsultacje społeczne nad zaprezentowanymi zmianami. Konsultacje pozwolą przybliżyć się do opinii Obywateli oraz ich własnych pomysłów, które każdą z instytucji mogą rozwinąć.

Drugi aspekt moich zadań - wnioski do Rady Ministrów- jest mniej przewidywalny, jednak bardzo istotny. Zapewniam ze swojej strony, iż zamierzam sprawnie rozpatrywać oraz wykonywać wszelkie wnioski oraz prośby, rozważona zostanie również korekta sposobu składania wniosków oraz ich wzorów w taki sposób, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność rozpatrywania wszelkich wniosków, a tym samym zwiększyć komfort Obywateli.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest działem administracji rządowej, który stoi bardzo blisko wszystkich mieszkańców Sarmacji oraz musi się z nimi sprawnie porozumiewać, co ze swojej strony zapewniam. Zapewniam również sprawne działanie na rzecz mieszkańców oraz konsultowanie wszelkich istotnych decyzji z odpowiednimi grupami naszego społeczeństwa.

Podkanclerzy, Minister Spraw Wewnętrznych
Antoni Kacper Burbon-Conti
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Prezydent Republiki Bialeńskiej
Republika Bialeńska
Rada Ministrów
Dobry Obywatel
Kościół Mazdaistyczny
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Zombiakov 10 sty 2019, o 22:36

Wasza Książęca Mość,
Szanowny Panie Kanclerzu,
Wysoka Izbo!

Zdefiniowanie krótkoterminowych celów MFiG stanowi dla mnie pewien problem ze względu na brak publicznej informacji o kondycji i dynamice finansów Księstwa. Nie mniej na podstawie starszych doniesień oraz braku sygnałów o pogorszeniu się sytuacji, zakładam, że system jest stabilny.

Od kilku dni starałem się zasięgnąć języka na temat tego jak wygląda praca w Ministerstwie. Jestem wdzięczny wszystkim którzy znaleźli czas aby trochę mi pomóc ale w ostatecznym rozrachunku czuję duży niedosyt pod względem tego jak wiedza i stosowane praktyki mogłyby być przekazywane a jak są. Stąd moim celem będzie na pewno usystematyzowanie pracy Ministerstwa i sporządzenia podręcznika dla następców oraz pomocników.

Nie muszę chyba pisać, że będę chciał zapewnić w pełni sprawne funkcjonowanie Ministerstwa od strony biurokratycznej. Nie ma się co o tym rozpisywać.

Zależnie od szczegółowych danych budżetowych chciałbym wpłynąć na bardziej aktywne wykorzystywanie istniejących mechanizmów dotacyjnych. Podejście w którym cieszymy się, że nikt nie prosi o dotacje bo budżet dzięki temu oszczędza, jest mi całkiem obce. Jeżeli są inicjatywy zasługujące i potrzebujące dotacji to Rząd te pieniądze powinien znaleźć i wyciągać rękę do Obywateli nie czekając aż ktoś zapuka po pomoc. Te pieniądze się im należą.

Przyjmując, że nie ma w systemie finansowym palących problemów które trzeba dużym nakładem pracy rozwiązać, chciałbym jako priorytet potraktować przejrzystość i widoczność tego co w naszych narodowych finansach się dzieje. Nie mówię tutaj o miesięcznych sprawozdaniach budżetowych lecz zbiorze danych które wzorem istniejących statystyk SISS będą pokazywały w wymiarze dziennym, tygodniowym oraz miesięcznym co się dzieje oraz jaki jest trend.

Widząc ilość, sumę i medianę przelewów podatkowych, wewnętrznych (w ramach powiązanych wprost instytucji) oraz pozostałych, obserwując ile pieniądza faktycznie płynie przez system a ile leży na kontach a także jakimi kwotami obracamy powinno być możliwe podejmowanie jakichkolwiek decyzji oraz mierzenie ich skutków. Co więcej dane te powinny być publicznie dostępne.

Podzielę się również moim marzeniem. Otóż zawsze byłem przeciwny podatkowi z art. 1 pkt 1 Ustawy o Finansach Publicznych i chociaż do niego przywykłem to mój prywatny stosunek się do niego nie zmienił. Moim marzeniem jest jego likwidacja. Podkreślam, że nie jest to punkt programowy Rady Ministrów ani koalicji sejmowej jednak mam szczerą nadzieję, że w oparciu o żywe dane zaczniemy dyskusję wokół tego tematu, wypracujemy alternatywne rozwiązania i wdrożymy je w tym roku w życie.

Będę się również starał korzystając z doświadczenia wielu przeżytych lat wspierać prace Rady Ministrów na różne mniej lub bardziej widoczne sposoby.
Diuk Prokrust Zombiakov
Namiestnik i Opiekun Starosarmacji
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Sejm Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Rada Ministrów
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Remigiusz L. 10 sty 2019, o 23:15

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,
Obywatele,

W obecnej sytuacji głównym celem naszej polityki zagranicznej powinna być wymiana informacyjna, naukowa i kulturowa, w tej właśnie kolejności. O roli polityki informacyjnej wspomnę trochę później.

W sferze nauki zarówno w Sarmacji, jak i w Dreamlandzie aktywizują się ostatnio uniwersytety i akademie. Myślę, że warto aby MSZ aranżowało między nimi integrację w postaci dzielenia się doświadczeniami, materiałami naukowymi, a także wykładowcami. Sądzę, że szczególnie w sferze materiałów jest czym się dzielić. Na przykład Resort Spraw Zagranicznych powinien być (i będzie) zainteresowany przedrukowaniem na stronie Sarmacji scholandzkich wykładów nt. stosunków międzynarodowych i dyplomacji, jakie ostatnio upubliczniono w Dreamlandzie.

Przez współpracę kulturową rozumiem szeroko wszelkie ciekawe inicjatywy, które można przenieść na szczebel międzynarodowy, od konferencji po zawody sportowe. MSZ będzie monitorować powstawanie takich inicjatyw i oferować ich twórcom pomoc w rozpropagowaniu ich poza granicami Księstwa.

Opowiadam się za utrzymaniem imperialistycznego kursu polityki, ale z jednoczesną redefinicją celów. Nie powinniśmy dążyć do kolejnych inkorporacji. Zamiast czyhać na niepodległość innych mikronacji należy walczyć o realny "surowiec aktywności", czyli zasoby ludzkie. Już teraz do Sarmacji trafia wielu zbłąkanych mikronautów. Będziemy zabiegać o nasilenie tej migracji.

I tu właśnie dochodzimy do roli polityki informacyjnej. Oczywiście jawne próby podkradania obywateli innym mikronacjom byłyby raczej mało skuteczne i nieeleganckie. Jednak rolą MSZ powinno być przekazywanie za granicę swego rodzaju propagandy sukcesu. Ukazywanie Sarmacji jako państwa aktywnego, oferującego dużo większą funkcjonalność niż dominujące w reszcie Pollinu zwykłe fora, ostatnią ostoję wobec zapaści Mikroświata. W ten sposób należy przyciągać nowych mieszkańców, bez mnożenia bytów prawnych, jakie pociągają za sobą inkorporacje. Tą samą drogą ukarzemy także innym mikronacjom, że współpraca z Sarmacją warta jest zachodu.

Przejdę teraz do narzędzi, które wykorzystamy do osiągnięcia zarysowanych wcześniej celów. Najważniejszym środkiem oddziaływania powinny być ambasady. Niestety obecnie są one w kompletnym rozkładzie. Aby je ożywić proponuję zmianę metody rekrutacji ambasadorów. Zamiast zamieszczać niezbyt skuteczne ogłoszenia o naborze, należy zwracać się personalnie do wyznaczonych konkretnie osób. W ten sposób zwerbowany ambasador, o którym wiemy, że jest aktywny i kompetentny, będzie miał też zapewne większe poczucie obowiązku, co daje szansę, iż nie wypali się zbyt szybko. Oceniając realnie uważam, że stać nas na trzy-cztery aktywne ambasady. Ich lokalizacją będzie zapewne Dreamland, Austro-Węgry, Suderland i Rzeczpospolita Obojga Narodów.

W pierwszym rzędzie ambasadorzy powinni odpowiadać za przepływ informacji. A więc informować o wydarzeniach w kraju, do którego są delegowani i odwrotnie. Ponieważ różnie z tym bywało, myślę, że informacje z Sarmacji powinny być publikowane w ramach biuletynu, przygotowywanego w Ministerstwie i rozsyłanego do wszystkich ambasad.

Dalsze zadania ambasad będą zależały od rozwoju sytuacji geopolitycznej oraz naszych stosunków z krajami, do których będą delegowani.

Dziękuję za uwagę.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Legat Koronny
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Rada Ministrów
Prefektura Sarmacji
Starosarmacja

Powrót do Sala obrad Sejmu