Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Projekt ustawy o likwidacji ciszy wyborczej

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Projekt ustawy o likwidacji ciszy wyborczej

Postprzez RCA 4 gru 2018, o 07:42

Wysoka Izbo,

niniejszym przedkładam Wysokiej Izbie projekt nowelizacji Ordynacji Wyborczej zakładający likwidację przepisu art. 6, tj. możliwości wprowadzenia ciszy wyborczej.

Nie jest to projekt wiekopomny. Nie jest to projekt nadto niezbędny. Nie jest to też projekt zmieniający naszą rzeczywistość. To projekt porządkujący i urealniający. Kosmetyczny rzec by można było. Pierwotnie planowałem przepis ten znieść inną ustawą, nad którą obecnie pracuję, jednak dzięki uwagom, które w toku konsultacji zebrałem postanowiłem ten element wydzielić i przeprowadzić osobą drogą.

Projekt zakłada, iż skreślony zostanie przepis art. 6 ordynacji, który mówi o możliwości zarządzenia ciszy wyborczej w czasie wyborów. Dlaczego? Jest to przepis kompletnie martwy. Raz, że odkąd wróciłem do Księstwa 3,5 roku temu ani razu nie została cisza wyborcza wprowadzona, dwa, że sam z tego przepisu mając taką możliwość nie skorzystałem, trzy, nikt w Sarmacji nie oczekuje, iż taka cisza kiedykolwiek się pojawi. W końcu też cztery - także w świecie realnym, w którym żyjemy, coraz częściej mówi się o zniesieniu reliktu jakim jest cisza wyborcza. W dobie różnorakich kanałów komunikacji, także takich nad którymi nasze władze porządkowe nie mają najmniejszego wpływu, cisza wyborcza jest też fikcją. Dlatego chcę by zniknęła z Ordynacji Wyborczej. Prawo nie powinno być złożone z reliktów przeszłości. Uporządkujmy je.

Dlatego przedkładając niniejszy projekt zwracam się do Wysokiej Izby o jego przyjęcie i poparcie.

Ustawa Sejmu o likwidacji ciszy wyborczej

Art. 1.
W Ustawie Sejmu nr 154 — Ordynacja wyborcza, z dnia 12 kwietnia 2012 r. skreśla się art. 6 ["[Cisza wyborcza] 1. Książę może, po zarządzeniu wyborów do Sejmu, i z wyprzedzeniem nie krótszym niż pięć dni, wprowadzić zakaz wygłaszania przemówień oraz publikowania materiałów wyborczych, jak również prowadzenia w inny sposób agitacji w części lub całości terminu przewidzianego na przeprowadzenie głosowania. 2. Regent może, po zarządzeniu wyborów Księcia i z wyprzedzeniem nie krótszym niż pięć dni, wprowadzić zakaz wygłaszania przemówień oraz publikowania materiałów wyborczych, jak również prowadzenia w inny sposób agitacji w części lub całości terminu przewidzianego na przeprowadzenie głosowania. 3. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do referendum oraz organu zarządzającego referendum."].

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.

Z wyrazami szacunku,
Robert Fryderyk
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Re: Projekt ustawy o likwidacji ciszy wyborczej

Postprzez RCA 4 gru 2018, o 07:49

Wysoka Izbo,

zarządzam pierwsze czytanie projektu. Potrwa ono do końca dnia 7 grudnia 2018 roku.
Robert Fryderyk
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Rihanna 6 gru 2018, o 23:54

Wysoka Izbo!
Szanowny Marszałku!

Ja natomiast proszę o skrócenie i przejście do głosowania. Zmiana kosmetyczna nie jest warta aż takiej uwagi, co widać po cichej sali.
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Konsul Sclavinii
Dziekan Wydziału Nauk Nowych - Scientes Liberales w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez RCA 9 gru 2018, o 08:58

Wysoka Izbo,

przechodzimy do drugiego czytania. Głosowanie potrwa 3 dni. Dostępne jest w tym miejscu, zachęcam Szanowne Posłanki i Posłów do sprawnego oddawania głosów.
Robert Fryderyk
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez RCA 11 gru 2018, o 17:06

Wysoka Izbo,

postanawiam o skróceniu trwającego głosowania w związku z faktem oddania głosów przez wszystkich uprawnionych. W głosowaniu udział wzięło pięcioro posłanek i posłów, oddano 1 głos PRZECIW, nikt się nie wstrzymał, oddano 4 głosy ZA przyjęciem ustawy.

Stwierdzam, że Sejm ustawę przyjął.

Niniejszym kieruję ustawę na ręce Jego Książęcej Mości. Dziękuję za udział w postępowaniu ustawodawczym.
Robert Fryderyk
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr III Łukasz 12 gru 2018, o 00:18

Wasza Książęca Wysokość
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo

z przyjemnością informuję, iż ustawa podpisana znalazła się w Dzienniku Praw. Ujednolicona została też treść ordynacji wyborczej zgodnie z ustawą.

(—) Piotr III Łukasz
Książę Sarmacji
Książę Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Trybunał Koronny
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Powrót do Sala obrad Sejmu