Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o wzmocnieniu zasady suwerenności Narodu [19.05]

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Re: Ustawa o wzmocnieniu zasady suwerenności Narodu

Postprzez Helwetyk 13 maja 2018, o 12:56

Wasza Książęca Mość,
Jaśnie Oświecony Diuku,
Wielmożny Panie Kanclerzu!

A0014 napisał(a):Może ja myślę źle. Są obecnie rozwiązania, jak wspomniałeś, którymi da rade odwołać Księcia. I może, ja się czepiam niesłusznie. Ale podczas gdy procedowany jest projekt o kadencyjności. BARDZO ważny projekt, jeden z najważniejszych od lat.... Mogę Tylko prosić, żeby ten, póki co, wycofać. To moja gorąca prośba. Parę tygodni nikogo nie zbawi. JKM proponuje samoograniczenie czasu zasiadania na tronie. I dokładanie do pieca, to średnio wygląda. Serio :/

Obywatele, którzy oddali głos na moje ugrupowanie i mnie osobiście, powierzyli mi realizację konkretnego programu, w którym znajdował się postulat zawarcia w Konstytucji ścieżki referendalnej dla odwołania monarchy, nie kadencyjności tronu. Nie odnajduję żadnego dobrego powodu dla wycofania niniejszego projektu — zgadzam się z Jego Książęcą Mością co do tego, że obydwie propozycje są wobec siebie komplementarne, a w najgorszym przypadku są ze sobą niesprzeczne.

Tu, odpowiadając już Jego Książęcej Mości: moje ugrupowanie stoi na stanowisku, że powinny być procedowane odrębnie oraz, że nie należy wprowadzać kadencyjności tronu, wobec czego, z uwagi na brak niezbędnego mandatu, wstrzymam się w ostatecznym głosowaniu od głosu pomimo osobistego poparcia dla zasady kadencyjności.

Korzystając z okazji nadmienię, że moim zdaniem zmian ustrojowych należało dokonać przed wolną elekcją. Niestety, kalendarz wynikający z przepisów Ordynacji wyborczej jest taki, a nie inny.

Konrad Friedman napisał(a):[…] W sytuacji pośredniego wyboru Kanclerza przez parlament, siłą rzeczy powoduje to dymisję Rządu. Ale i w obecnych regulacjach można przecież Kanclerza odwołać z urzędu, w drodze wotum nieufności uchwalonego większością 4/5. Większość duża i wręcz zaporowa, ale to nie ja byłem pomysłodawcą tego stanu rzeczy.

Ruch Odnowy w Powadze opowiada się za przywróceniem wyboru Kanclerza przez Sejm. O ile jednak ta zmiana nie dojdzie do skutku, w mojej ocenie zdecydowanie należałoby wprowadzić możliwość odwołania Kanclerza w drodze referendum, z dokładnie tych samych powodów, co w przypadku pozostałych organów. Muszę szczerze przyznać, że nie miałem w świadomości tego, że taki oczywisty mechanizm obecnie nie jest przewidziany.

RCA napisał(a):Jednak słuszność ma Pan Marszałek w jednym. Posłowie to przedstawiciele owego suwerennego narodu. Wobec czego jeśli Pan Marszałek uważa, że Suweren nie powinien w tej kwestii, wzmacniania swej pozycji, się wypowiadać bezpośrednio, to zgodnie z wolą Pana Marszałka takiego referendum nie będzie.

Naród wybrał Sejm, więc o ile traktujemy proces wyborczy poważnie (a, choć to temat na odrębną dyskusję, uważam, ze przy wszystkich niedoskonałościach parlamentaryzmu sarmackiego nie jest dobrym rozwiązaniem problemu tych niedoskonałości uważanie Sejmu za organ, który w razie potrzeby można zignorować — czemu bowiem wówczas miałyby służyć wybory?), należy rozstrzygnięcie Sejmu uważać za rozstrzygnięcie suwerena.

Konstytucja Księstwa Sarmacji przewiduje mechanizm referendum zatwierdzającego, zarządzonego na wniosek obywateli — z wielu powodów uważam, że to o wiele lepsze rozwiązanie od angażowania Korony w spór polityczny.

RCA napisał(a):Wasza Książęca Wysokość jest fanem monarchii w stylu brytyjskim. Ja jestem fanem demokracji w stylu szwajcarskim. Gdzie mały Naród, skomplikowany Naród, sam decyduje o ważnych rzeczach. Ale ja nie mam obecnie siły politycznej, mieć jej też nie chcę. Dlatego też, po prostu, jak wyżej.

Jako jeden z autorów ustawy zasadniczej pozwolę sobie zasygnalizować, że obowiązujący w Księstwie Sarmacji mechanizm referendów zatwierdzających oraz obywatelskiej inicjatywy konstytucyjnej był mocno inspirowany rozwiązaniami szwajcarskimi. Także i w tym przypadku obydwa modele mogą funkcjonować obok siebie. :-)
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek Sejmu, b. dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Naczelna Izba Architektury

Postprzez A0014 13 maja 2018, o 21:32

Helwetyk napisał(a):Obywatele, którzy oddali głos na moje ugrupowanie i mnie osobiście, powierzyli mi realizację konkretnego programu,

Z myślenia nie zwolnili. Stawianie na szali kadencyjności...
(—) Misza Korab-Kaku
A0014
Królestwo Teutonii

Postprzez Helwetyk 13 maja 2018, o 21:40

Jaśnie Oświecony Diuku!
A0014 napisał(a):
Helwetyk napisał(a):Obywatele, którzy oddali głos na moje ugrupowanie i mnie osobiście, powierzyli mi realizację konkretnego programu,

Z myślenia nie zwolnili. Stawianie na szali kadencyjności...

Jeżeli będę kandydował do Sejmu z programem kadencyjności monarchy, będę realizował program kadencyjności monarchy. Mam głęboką nadzieję, że źle odczytuję powyższą wypowiedź i że Jaśnie Oświecony Diuk nie oczekuje od posłów na Sejm tego, że po wyborze będą realizowali program odmienny od tego, z którym ubiegali się o wybór.
ObrazekObrazekObrazek
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez A0014 13 maja 2018, o 21:42

Dlatego jeżeli ktoś czyni zarzut, że Rząd trzyma się mocno i kwestionuje ten stan rzeczy (JO Korab-Kaku), jednocześnie popierając stanowisko Dworu to przypominam, że obecna pozycja Rady Ministrów
Nie wiem co ja kwestionuję i nie mam zielonego pojęcia co ja mam do dworu. Prezentuję swoje stanowisko. Bzdury. Bo co, Pan opcje żydowską reprezentuje? To tego rodzaju gadki.
(—) Misza Korab-Kaku
A0014
Królestwo Teutonii

Postprzez A0014 13 maja 2018, o 21:46

Helwetyk napisał(a):Jeżeli będę kandydował do Sejmu z programem kadencyjności monarchy, będę realizował program kadencyjności monarchy. Mam głęboką nadzieję, że źle odczytuję powyższą wypowiedź i że Jaśnie Oświecony Diuk nie oczekuje od posłów na Sejm tego, że po wyborze będą realizowali program odmienny od tego, z którym ubiegali się o wybór.

Mam wrażenie, że idziemy w destrukcje. Uwalenia kadencyjności, przez posłów, nie wybaczę, niezależnie od programu.
(—) Misza Korab-Kaku
A0014
Królestwo Teutonii

Postprzez piwniczak 14 maja 2018, o 18:11

WKM,
WKW,
Wysoka Izbo,

Ta ustawa powinna wejść w życie wiele lat temu. Jeszcze przed likwidacją Złotej Wolności. Może nawet przed Przepadem. A może i przed 2008 rokiem. Ten zawór bezpieczeństwa jest po prostu potrzebny. Nie chciałbym, by kiedykolwiek został użyty, bo działać powinien raczej na zasadzie głowic atomowych w posiadaniu każdej strony, które dają świadomość, że odpowiedź może być proporcjonalna i nikt nad nikim nie dominuje.

Jesteśmy społeczeństwem raczej zdroworozsądkowym i nikt nie chciałby nikogo odwoływać. Książę, nawet z tych średnich, ale cieszący się szacunkiem, nie musi się niczego obawiać i może podejmować nawet niepopularne decyzje, bo w ocenie ogółu społeczeństwa jest i tak lepszym monarchą niż żaden monarcha. Oczywiście, zawsze pojawi się ktoś, kto będzie chciał tego mechanizmu nadużyć, ale po prostu się nie przebije.

Nie mniej jednak, gdy ktoś zatraci się we władzy i ucieknie mu, że jest na tronie po to, by służyć, a nie rządzić, po prostu musi istnieć mechanizm, który pozwoli go usunąć zanim doprowadzi do strat w ludziach i infrastrukturze. A może otrzeźwi go sam wniosek inicjalny. Weźmie głęboki oddech, zrobi krok w tył i przypomni sobie, że powinien usuwać naprężenia, a nie je spiętrzać.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Helwetyk 14 maja 2018, o 20:33

piwniczak napisał(a):Ta ustawa powinna wejść w życie wiele lat temu. Jeszcze przed likwidacją Złotej Wolności. Może nawet przed Przepadem. A może i przed 2008 rokiem.

Na pewno przed kwietniem 2006 roku
ObrazekObrazekObrazek
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez Rihanna 15 maja 2018, o 22:03

Wysoka Izbo!
Szanowny Marszałku!

Wszystko fajnie. Ustawa z zasady dobrze skonstruowana, powody dla których jest zaproponowana również. Wentyl bezpieczeństwa też dobrze brzmi. Jednak czy na warunki mikronacyjne przyniesie pozytywne skutki? Można nie mieć większości, ale można wnioskować o referendum w sprawie odwołania monarchy. No i będzie tak się działo! Bo ktoś nie lubi monarchy, może jest obrażony za to, że nie został wybrany, albo po prostu chce się komuś dokopać. Będzie można organizować referenda co 2-3 miesiące. Monarcha nie zostanie odwołany, jednak psychicznie będzie można dokopać.
Oczywiście jak wspominałam - rozumiem zamierzenia Marszałka Sejmu związane z tym projektem, ale czy jesteśmy na tyle dojrzali by mieć takie rozwiązanie i odpowiednio z niego korzystać. Dlatego ostatecznie zgodę nad przyjęciem ustawy powinni mieć Sarmaci. Mamy od nich mandat zaufania, jednak w tak ważnej sprawie to oni powinni definitywnie określić czy ustawa ma być przyjęta, czy też nie.
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Rektor Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Dziekan Wydziału Nauk Nowych - Scientes Liberales w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Posłanka na Sejm
Minister Kultury, Senator Konsulatu Sclavinii
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez A0014 16 maja 2018, o 07:08

Ja nie rozumiem podejścia, priorytetów. Tzn. zanim zająłbym się hipotetyczną możliwością kogoś odwołania, pomyślałbym co zrobić by nie było takiej konieczności. I tu szedłbym w 2 sfery. Kadencyjność, czysta psychologia. 2 sfera, przez których było sporo odejść. Odbieranie tytułów bez konsultacji.
Moim zdaniem, jeżeli ustawa zaproponowana przez JKM o Kadencyjności nie przejdzie, w jakiejś formie, ja bym tą wetował. Dlaczego? Bo to jest proszenie się o taką sytuację. Wszyscy jesteśmy ludźmi JKM też.
(—) Misza Korab-Kaku
A0014
Królestwo Teutonii

Postprzez MarceliDeBO 16 maja 2018, o 19:26

Wasza Książęca Wysokość Marszałku,
Wysoka Izbo,

W nawiązaniu do słów JO Diuczessy chciałbym od siebie dodać, iż musimy zwrócić uwagę na sytuację, z którą będziemy mieli do czynienia, gdy uchwalimy zarówno ustawę o wzmocnieniu zasady suwerenności Narodu, jak i ustawę o kadencyjności.

Otóż otrzymamy pakiet przepisów, który w sposób znaczący wpłynie na pozycję Księcia - to sprawa oczywista, ale obawiam się sytuacji, kiedy Książę zostanie bez prawa do obrony. Konstytucja sankcjonuje nieobecność Księcia, która trwa trzy miesiące, natomiast przedłożony projekt dopuszcza możliwość zwoływania referendum co dwa miesiące. To niesie ryzyko, że Książę zostanie odwołany podczas zmagania się z realiozą.

Osobiście uważam, że w przypadku każdego urzędu winien być ten wentyl bezpieczeństwa, który JO Diuk Krzysztof Czuguł-Chan nazywa opcją atomową, ale dopuszczenie możliwości zwoływania referendum co 2 miesiące podczas rocznej kadencji jest rozwiązaniem zbyt daleko idącym.

Z wyrazami szacunku,
Obrazek
Wicekonsul Konsulatu Sclavinii
Redaktor naczelny Nietygodnika Sarmackiego
Kustosz Instytutu Zdrowia Powszechnego
Konsulat Sclavinii
Rada Nauki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sala obrad