Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa konstytucyjna (kadencyjność tronu) [18.05]

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Re: Projekt ustawy konstytucyjnej [kadencyjność tronu]

Postprzez RCA 14 maja 2018, o 17:53

Wasza Książęca Wysokość Marszałku,
Wysoka Izbo,
Jaśnie Oświecony Diuku,

nader wiele mądrości i Powagi płynie z Waszych słów. Przyznaję, poruszyły mnie one. Nie jestem idealnym władcą. Zdaję sobie z tego sprawę, ale staram się takim stać. Staram się eliminować popełniane błędy, nie zawsze udaje się to, nie zawsze pasuje mi zbyt ciasny gorset, szczególnie gdy nakłada się go na mnie post factum. Jednak biorę sobie te słowa do serca. Bardzo.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, Król Baridasu, Król Sclavinii, suweren Teutonii, etc. etc.

Skontaktuj się z Księciem Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Korona Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez piwniczak 14 maja 2018, o 18:13

Wasza Książęca Mość,

pozostaje mi wziąć to za dobrą monetę.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Korona Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Peter West 14 maja 2018, o 18:47

Nie pamiętam by jacyś władcy zbytnio się deprawowali.
Zawsze można wprowadzić bezpiecznik typu np wotup zaufania społeczeństwa wobec księcia ale to tylko naprawdę w wyjątkowych sytuacjach.

I jeszcze raz apeluję by sejm tej uchwały nie głosował lecz poddano ja do głosowania społeczeństwu poprzez referendum.
(-) Peter West
Marszałek Sejmiku Koronnego
Minister Edukacji Narodowej

Obrazek
Korona Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Instytut Edukacji Sarmackiej

Postprzez Remigiusz L. 15 maja 2018, o 11:31

Władza deprawuje...każdego.

No nie przesadzajmy. Owszem, władza psuje, ale jeśli wchodzą w grę realne korzyści, albo jeśli daje możliwość dominacji nad innymi, znęcania się etc. Nie słyszałem żeby jakiś Książę brał łapówki w dolarach, a jeśli ktoś się czuje przez monarchę ciemiężony to wystarczy wyłączyć komputer.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Korona Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Helwetyk 15 maja 2018, o 12:39

Prześwietny Hrabio,
Wysoka Izbo!

Remigiusz L. napisał(a):Nie słyszałem żeby jakiś Książę brał łapówki w dolarach, a jeśli ktoś się czuję przez monarchę ciemiężony to wystarczy wyłączyć komputer.

Co do zasady, oczywiście, podzielam założenie leżące u podstaw wypowiedzi Prześwietnego Hrabiego — dlatego zresztą niezbyt wysoko oceniam pojawiające się od czasu do czasu głosy porównujące mikronacyjne realia do epoki nazizmu; w o wiele większym stopniu wystawiają one świadectwo osobliwemu postrzeganiu rzeczywistości przez oceniających aniżeli zjawiskom lub osobom, które są ich przedmiotem. Kwestia proporcji.

Nie sposób jednak nie zwrócić w tym kontekście uwagi na to, że Księstwo Sarmacji nie jest (i nie było nawet za najczarniejszych czasów mojego, inspirowanego młodzieńczym korwinizmem, panowania) monarchią absolutną i powinno stanowić przestrzeń do realizacji jak najszerszego grona. Jak sądzę, możemy zgodzić się co do tego, że rozwiązaniem potencjalnego problemu monarchy, rządu, namiestnika, parlamentu lub ustroju (niepotrzebne skreślić), który w ten czy inny sposób zniechęca do działania, nie jest zaprzestanie aktywności w Sarmacji względnie przejście do innej lub założenie własnej mikronacji. Idąc tym tropem rozumowania, moglibyśmy usprawiedliwić nawet najgorsze z wyobrażalnych w naszym kontekście władze.

Diuk Czuguł-Chan pięknie — piszę to bez cienia ironii — wyłożył argumenty na rzecz nieograniczonego w czasie panowania monarchy. W naszej sarmackiej społeczności przez lata nagromadziła się jednak zauważalna ilość kwasów, i, mając to na uwadze, stoję na stanowisku, że wynikający z przepisów upływ kadencji jest co do zasady lepszy od procedury odwołania, która wymaga czynnego działania, chcąc nie chcąc, przeciw komuś — nawet choćby to działanie miało wymiar czysto ideowy. Uważam, że zdrowiej dla nas wszystkich byłoby, gdybyśmy zdali się na bezduszną procedurę wynikającą z kalendarza, któremu jest zupełnie obojętne to, kto i jak panuje, a mechanizm referendalny ustanowili oraz pozostawili jako wentyl bezpieczeństwa stosowany w absolutnej konieczności (w idealnej sytuacji — nigdy, podobnie jak inne przepisy znajdujące się w konstytucji na okoliczność kryzysu).
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek Sejmu, Konsul Sclavinii, król-senior Baridasu,
dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Remigiusz L. 15 maja 2018, o 13:39

Jak sądzę, możemy zgodzić się co do tego, że rozwiązaniem potencjalnego problemu monarchy, rządu, namiestnika, parlamentu lub ustroju (niepotrzebne skreślić), który w ten czy inny sposób zniechęca do działania, nie jest zaprzestanie aktywności w Sarmacji względnie przejście do innej lub założenie własnej mikronacji. Idąc tym tropem rozumowania, moglibyśmy usprawiedliwić nawet najgorsze z wyobrażalnych w naszym kontekście władze.

W pełni się zgadzam, ale jednak to, że dana władza kogoś zniechęca do aktywności raczej wynika z cech personalnych, które władca posiadał przed zostaniem władcą, a nie które nabył poprzez zepsucie. Nie widzę takiego procesu, że ktoś jest jako zwykły obywatel wzorem cnót, później zostaje Namiestnikiem Starosarmacji i po jakimś czasie staje się wcieleniem Machiavellego, bo "władza go zdeprawowała".
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Korona Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez A0014 15 maja 2018, o 14:20

Remigiusz L. napisał(a):W pełni się zgadzam, ale jednak to, że dana władza kogoś zniechęca do aktywności raczej wynika z cech personalnych, które władca posiadał przed zostaniem władcą, a nie które nabył poprzez zepsucie. Nie widzę takiego procesu, że ktoś jest jako zwykły obywatel wzorem cnót, później zostaje Namiestnikiem Starosarmacji i po jakimś czasie staje się wcieleniem Machiavellego, bo "władza go zdeprawowała".

To się nie zgadzamy. W KS to widać, w PL to widać. Tak po prostu jest. Władza, może sama w sobie nie deprawuje. Ale czyni, że robi rzeczy, których mając ograniczenia, by się nie zrobiło. Taki przykład, ludzie się kłócą w związkach, mimo że się kochają... I wykorzystują to co mogą wykorzystać - pozycje. Nie ma w tym nic dziwnego, tym bardziej w tym przypadku ;) Po części w tym momencie bronie monarchów. Ale chodzi o to, że to jest normalne...
(—) Misza Korab-Kaku
A0014
Królestwo Teutonii

Postprzez Helwetyk 15 maja 2018, o 14:50

Prześwietny Hrabio,
Wysoka Izbo!

Remigiusz L. napisał(a):Nie widzę takiego procesu, że ktoś jest jako zwykły obywatel wzorem cnót, później zostaje Namiestnikiem Starosarmacji i po jakimś czasie staje się wcieleniem Machiavellego, bo „władza go zdeprawowała”.

Myślę, że w tym przypadku występuje inne zjawisko. Truizmem będzie stwierdzenie, że każdy ma mniejsze lub większe wady charakteru. Nie wiem, czy akurat w przypadku urzędu namiestnika, ale na pewno w przypadku urzędu Księcia czy Kanclerza te wady potrafią się z upływem czasu dość mocno uwidocznić; z prawdopodobieństwem w miarę proporcjonalnym do okresu sprawowania urzędu. To, że zrządzeniem losu akurat JKM Tomasz Ivo Hugo, kolokwialnie pisząc, nie puścił się poręczy, nie oznacza jeszcze tego, że była to norma.

Zresztą sam termin diuczo-markizi obłęd nie wziął się znikąd. ;-)
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek Sejmu, Konsul Sclavinii, król-senior Baridasu,
dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez A0014 15 maja 2018, o 15:37

Czy ja wiem JKM Hugo...Wydaje mi się, że każdemu mogą puścić nerwy. I chodzi o to by nie porobił przy tym destrukcji. Każdemu można wybaczyć...ale ciężko cofnąć pewne rzeczy. Nawet pod tym kątem, że ktoś powinien przeprosić...
(—) Misza Korab-Kaku
A0014
Królestwo Teutonii

Postprzez Rihanna 15 maja 2018, o 21:46

Moi drodzy!

Obserwując dyskusję, można zobaczyć, że jesteśmy w pewien sposób podzieleni. Jednak mądrość przemawia przez Jaśnie Oświeconego Krzysztofa Czuguł-Chana. Monarcha ma wiedzieć kiedy chce zrezygnować. I w moim odczuciu nie powinien być przymuszany przez grupkę do opuszczania tronu, a to niedawno miało miejsce. Takie osoby zachowują się jak dzieci, które powinny uszanować decyzję większości. W związku z powyższym kadencyjność nie jest rozwiązaniem, ale dla zaspokojenia apetytów części, prawdopodobnie koniecznością.
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski
Legat Koronny
Posłanka na Sejm
Prorektor ds. finansowych w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
p.o. Dziekana Wydziału Historii i Nauk Humanistycznych w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sala obrad Sejmu