Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Mowa Tronowa

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Mowa Tronowa

Postprzez RCA 9 maja 2018, o 16:50

Wasza Książęca Wysokość Panie Marszałku.
Szanowne Panie Posłanki, Szanowni Panowie Posłowie.
Wysoka Izbo!


Rozpoczęła się 56. kadencja sarmackiego Sejmu. Za nami niemalże szesnaście lat istnienia państwa. To na tę kadencję, to na Wasz czas, przypadną obchody 16. Rocznicy powstania Księstwa Sarmacji. Odbędą się one już za kilka dni. Nim jednak będziemy się wspólnie radować z okazji tego święta pragniemy każdej i każdemu z Was złożyć serdeczne gratulacje z okazji wyboru na posłanki i posłów do Sejmu Księstwa Sarmacji. Pogratulować Wam zaufania jakim obdarzyli Was wyborcy, nasi obywatele. Staliście się gronem wyróżnionych osób, na barkach których spoczywa ogromna odpowiedzialność za czynienie naszego kraju lepszym. Życzymy Wam zatem wytrwałości, by nie opuszczał Was duch mądrości i ciężkiej pracy, a owoce tejże długo smakowały nam wszystkim.

Sarmacja się zmienia. Zmienia się jej społeczeństwo, zmienia się jej pozycja, zmienia się jej otoczenie. Zmieniamy się my. Od pewnych zmian nie ma ucieczki, niektóre zachodzą szybciej, niektóre wolniej. Sukcesywnie jednak, od lat, odchodzimy od ducha monarchizmu, który ukształtował nasz kraj. Dojrzewamy i chcemy coraz mocniej brać sprawy we własne ręce. Duch demokratyzacji i republikanizmu zatacza nas Rzeczpospolitą coraz niższe koła, a jego cień wpływa na decyzje nas wszystkich. Myślimy, że nadszedł czas by zachęcić Was do podjęcia wyzwania, do rzucenia się na głęboką wodę, podjęcia trudnych, być może niepopularnych, a jednak nieuniknionych decyzji. Jeśli się na to zdecydujecie, My Was wesprzemy. Jeśli się odważycie, My Was poprzemy. Jeśli wykażecie się determinacją i przekształcicie Nasz kraj w republikę, My będziemy Wam kibicować. Kiedyś przecież trzeba zrobić ważny krok, który wprowadzi nas na nową drogę.

W Sejmie 56. kadencji spotyka się zaangażowanie, doświadczenie i determinacja. Apelujemy do Was by ambicje i doświadczenia nie przysłaniały Wam tego co w Waszej pracy jest najważniejsze. Współpracy, współdziałania, koordynacji działań. Macie jeden cel — dobro Księstwa Sarmacji, a być może już wkrótce, oficjalnie Rzeczpospolitej Sarmackiej. Cel ten osiągnąć możemy wspólnie poprzez wzmacnianie Sarmacji na arenie wewnętrznej, ale też na arenie międzynarodowej. Ostatnie miesiące pokazały, że nasze prawo znalazło się na zakręcie. Ilość zmian, jakie w nim zaszły, przestały być kontrolowane. Mylimy się, zapominamy, tkwimy w utartych schematach. Autorzy zmian zapominają o swych pomysłach, wykonawcy o tym nad czym głosowali. Stajemy przed niezwykle trudnym wyzwaniem, które wymaga od Was, od Nas, współdziałania dla dobra całego kraju. Tym wyzwaniem jest prócz tworzenia nowego prawa, także uporządkowanie i posprzątanie tego, które obecnie obowiązuje. Konsolidacja zmian, ujednolicenie rozrzuconych regulacji, położenie fundamentów pod lepsze rozumienie tego jak Sarmacja funkcjonuje.

Nie zgodzicie się we wszystkim. To naturalna kolej rzeczy i duch demokracji. Jednak o dojrzałości tej demokracji, Waszej dojrzałości, świadczyć będzie umiejętność prowadzenia konstruktywnego dialogu, poszukiwanie konsensusów, ponadpartyjnych porozumień, przekonywanie do własnych racji, ale i niekiedy odpuszczenie niektórych, dla szerszego dobra. Opozycja jest w systemie demokratycznego parlamentu równie ważna jak koalicja. Nie może być marginalizowana, nie może być pomijana tylko dlatego, że jej głosy nie są potrzebne by w zwykłym głosowaniu przeforsować plan. Dysponujecie narzędziami, z których powinniście korzystać, i nie obawiać się tego. Dysponujecie władzą, która nie ma sobie władz równych w Rzeczpospolitej. Nie bądżcie biernymi obserwatorami. Nie czekajcie co powiedzą liderzy. Szanujcie się, potrzebujcie siebie i współpracujcie ze sobą.

Pamiętajcie, że podejmując decyzje na tej sali, wpływacie na los nas wszystkich. Nie pracujecie tylko na własny rachunek i dla własnych politycznych profitów. Nie o pognębienie przeciwników chodzi w politycznym tańcu. Nie o zwycięstwo za wszelką cenę. Współpracujcie, współdziałajcie, pamiętajcie o najważniejszym celu. O Sarmacji.

Życzymy Wam udanej i owocnej pracy. Przed Wami trzy miesiące wytężonej pracy. Dajcie nam jej wspaniałe owoce. Vivat Sejm! Vivat Sarmacja! Vivat Posłanki i Posłowie!

Robert Fryderyk
Avatar użytkownika
 

Powrót do Sala obrad

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości