Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zatwierdzenie Rozporządzenia Księcia o kryt. uznawania

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Re: Zatwierdzenie Rozporządzenia Księcia o kryt. uznawania

Postprzez Konrad Jakub 17 lut 2018, o 20:50

Wasza Książęca Mość,
Prześwietny Panie Marszałku,
Wysoki Sejmie,

Rada Ministrów nie zgłasza uwag do przedłożonego projektu rozporządzenia. Co prawda kilka przepisów jest dość nieprecyzyjnych a przez to nie do końca rozjaśnia sprawę, to jednak nie są to nadzwyczajne przeszkody które przekreślałyby przedstawiony dokument.

Co do samego kierunku zmian, osobiście uważam, że rozporządzenie nie jest specjalnie potrzebne, ale samo w sobie szkodliwe nie jest. Podejście inne niż moje, nie musi automatycznie oznaczać, że jest to podejście gorsze.

W związku z powyższym, jak napisałem na wstępie — Rząd nie przedstawia uwag i reprezentuje w tej kwestii stanowisko neutralne.
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez RCA 17 lut 2018, o 21:11

Prześwietny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
Wielmożny panie Kanclerzu.

Dziękuję. Niemniej jestem otwarty na sugestie. Jeśli jest cokolwiek co mogę spróbować doprecyzować proszę o informacje, z przyjemnością się nad tym pochylę. Dokument ten otwiera nowy rozdział w naszej obecności na arenie międzynarodowej i chciałbym by był dopracowany, a na mądrości państwa posłów zawsze można polegać. Z góry za sugestie i pomysły poprawek dziękuję.

Z poważaniem,
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, etc. etc.

Skontaktuj się z Księciem Sarmacji
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Jakub 18 lut 2018, o 20:31

Są to głównie nieprecyzyjne określenia typu "aktywny mieszkaniec" czy w ogóle "aktywna" mikronacja. Nie do końca wyjaśnia to sprawę.

Z tym, że jak wspomniałem, nie za bardzo istnieje potrzeba precyzyjnego dookreślania tego typu sformułowań. Rozporządzenie ma jak mniemam ustanowić jasny i konkretny punkt na osi czasu, od którego zaczynamy uznawać dany kraj, oraz kiedy przestajemy to robić. I w ramach tego będziemy wiedzieli precyzyjnie które kraje uznajemy w dowolnej wybranej chwili, również w przeszłości.

Ma to tę zaletę, że w przypadku wątpliwości co do pełnienia funkcji publicznych w obcym państwie, nie trzeba najpierw ustalać czy państwo te jest rzeczywiście państwem, czy jest traktowane jako coś, co dla nas nie istnieje. I dlatego w mojej ocenie, wystarczyłby przepis, że o tym czy uznajemy dane państwo czy nie, decyduje Książę w ramach postanowienia — wyszłoby na to samo.

Oczywiście mogłoby to być pole do nadużyć ze strony monarchy, bo wszystko rozbijałoby się o widzimisię księcia, dlatego warto żeby jednak jakieś podstawowe kryteria były. Okazuje się, że są niejasne. Z drugiej strony dobre i takie, a już na pewno lepiej w ten abstrakcyjny sposób ujmować same kryteria, niż kwestie uznawania czyjejś państwowości.

Dlatego jeżeli chodzi o zwykłe zabezpieczenie się na wypadek złej woli monarchy, wystarczy i to. A to z tego powodu, że chociaż nadal jest duże pole do nadużyć, to w razie czego jest jakakolwiek podstawa żeby iść do Trybunału, a już na pewno lepsza niż uznawanie państw na zasadzie wspomnianego widzimisię, gdzie ewentualne "jajca" musielibyśmy po prostu zaakceptować — bo przecież nie ma jak się od tego odwoływać albo odkręcić, skoro nie ma podstawy prawnej do podważenia decyzji księcia.
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 19 lut 2018, o 21:55

Nie. Art. 2 rozporządzenia wyraźnie mówi, iż to może, lecz nie musi, być przesłanka do zaprzestania uznawania. To dosłownie jedno zadanie niżej, w brzmieniu: "Księstwo Sarmacji może, w drodze proklamacji Księcia Sarmacji, wycofać uznanie państwowości mikronacji, która zaprzestała spełniania warunków określonych w art. 1." Jednocześnie, jak bardzo słusznie zauważył Prześwietny Pan Marszałek, Dreamland nie wysuwa wobec Sarmacji ani wobec Baridasu jakichkolwiek roszczeń terytorialnych. Czynią to jednostki, niektórzy mieszkańcy tego kraju. Do mnie, a nie mam też wiedzy by do poprzednika, nie wpłynęła żadna oficjalna nota w tej sprawie od władz Królestwa Dreamlandu. Dreamland to kraj rozsądny, wierzę, że szanujący zawarte i wiążące nas traktaty.

Wasza Książęca Mość,
Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

oczywiście, miałem na myśli sytuacje, w której owe roszczenia się pojawią. Nie zapominajmy, że takowe pojawiały się w programach zwycięskich polityków partii rządzących. Natomiast zauważam ostatnio tendencję, że jeśli coś „można” to znaczy, że to „trzeba” zrobić. I poniekąd z taką obawą patrzę na te kryterium, w kontekście Królestwa Dreamlandu.

Rozważając także potencjalne skutki uznawania, bądź nie mikronacji, w kontekście polityki wewnętrznej, zastanawiam się również, czy decyzja o rozpoczęciu lub zakończeniu uznawania danej mikronacji powinna być regulowana tak łatwo i zależna od woli Księcia. Mikronacje nie powstają i nie upadają tak często, że potrzebna jest płynność w postaci pozostawienia takiej decyzji Księciu wyłącznie. Owszem – jest to rozważanie w części ustrojowe.

Nadto poprzednicy zwrócili uwagę na wiele problemów natury technicznej rozporządzenia, do których się przychylam. W związku z tym, jak i poprzednimi rozważaniami, nie jestem w stanie zagłosować z przekonaniem za akceptacją. Nie uważam jednak za stosowne oponować przeciw niemu, jako iż jest to praktycznie przywrócenie przepisów, które niegdyś funkcjonowały w Księstwie Sarmacji.
Andrzej Fryderyk
Król-senior Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel

Postprzez RCA 20 lut 2018, o 17:07

Prześwietny Panie Marszałku.
Wysoka Izbo.
anglov napisał(a):oczywiście, miałem na myśli sytuacje, w której owe roszczenia się pojawią. Nie zapominajmy, że takowe pojawiały się w programach zwycięskich polityków partii rządzących. Natomiast zauważam ostatnio tendencję, że jeśli coś „można” to znaczy, że to „trzeba” zrobić. I poniekąd z taką obawą patrzę na te kryterium, w kontekście Królestwa Dreamlandu.

Owszem pojawiały się. Ale gdyby miały formalnie zaistnieć, to już by zaistniały. Kadencja obecnego dreamlandzkiego rządu dobiega końca. Kiedy zaś przygotowywaliśmy projekt rozporządzenia w pierwotnej wersji cofnięcie uznania stawało się obligatoryjne względem naruszenia kryteriów. Gdy zdaliśmy sobie sprawę z faktu, iż to by uderzyło w Dreamland zmieniliśmy przepis na obecne brzmienie. Zarówno uznanie, jak i cofnięcie uznania, ma być narzędziem prowadzenia polityki zagranicznej, nie ma sensu pozbawianie się go. Siły polityczne w każdym kraju winny mieć na uwadze możliwe reperkusje swoich działań, my zaś powinniśmy mieć możliwość różnorakiego wachlarza możliwości działania w odpowiedzi.

anglov napisał(a):Nadto poprzednicy zwrócili uwagę na wiele problemów natury technicznej rozporządzenia, do których się przychylam.

Tyle, że były to niestety hasła. Żadna konkretna sugestia poprawki się nie pojawiła. A szkoda. Jak mówiłem - jesteśmy otwarci na modyfikacje.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk

Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 21 lut 2018, o 17:43

Wasza Książeca Mość,
Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

RCA napisał(a):Owszem pojawiały się. Ale gdyby miały formalnie zaistnieć, to już by zaistniały. Kadencja obecnego dreamlandzkiego rządu dobiega końca.

Zdałem sobie sprawę, że być może moje słowa są nie do końca jasne. Rozporządzenie te tworzy normę ogólną, nie powinno być związane w żaden sposób z aktualną polityką innych państw. Dreamland został podany jako przykład państwa o dużej liczbie obywateli i znaczącej aktywności, którego zaprzestanie uznawania byłoby ośmieszeniem sarmackiej polityki zagranicznej. Nie jest w tym momencie istotne, jak reagować będzie obecny rząd czy Królowa Dreamlandu, wszak dotyczyć to może w przyszłości każdego państwa spełniającego powyższe kryteria.

RCA napisał(a):Kiedy zaś przygotowywaliśmy projekt rozporządzenia w pierwotnej wersji cofnięcie uznania stawało się obligatoryjne względem naruszenia kryteriów. Gdy zdaliśmy sobie sprawę z faktu, iż to by uderzyło w Dreamland zmieniliśmy przepis na obecne brzmienie.

Jest to budujące, ze Wasza Książeca Mość przed wydaniem niepozrzędzenia rozważa nad jego skutkami. Wydaje się to stosunkowo naturalne. Nie zmienia to jednak faktu, że o ile w przypadku pierwotnego obligatoryjnego wycofania uznania, byłbym zdecydowanie przeciwko, tak przy nieobligatoryjnym wciąż mam wątpliwości.

RCA napisał(a):Zarówno uznanie, jak i cofnięcie uznania, ma być narzędziem prowadzenia polityki zagranicznej, nie ma sensu pozbawianie się go. Siły polityczne w każdym kraju winny mieć na uwadze możliwe reperkusje swoich działań, my zaś powinniśmy mieć możliwość różnorakiego wachlarza możliwości działania w odpowiedzi.

Pragnę zwrócić uwagę, że wycofanie uznania dla mikronacji ma jedynie konsekwencje w naszej polityce wewnętrznej, nie jest zaś reperkusją dla innej mikronacji. Co więcej, mam wątpliwość czy takowe „uznanie” lub jego „wycofanie” miałoby moc prawną w przypadku utrzymywania traktatu z daną mikronacją.

RCA napisał(a):Tyle, że były to niestety hasła. Żadna konkretna sugestia poprawki się nie pojawiła. A szkoda. Jak mówiłem - jesteśmy otwarci na modyfikacje.

Nie do końca zrozumiałem słowa Waszej Książęcej Mości. Czy Wasza Książęca Mość oczekuje, że Sejm będzie dokonywał poprawek technicznych wobec niejasnych sformułowań i oczywistych braków w rozporządzeniu wydanym przez Waszą Książęcą Mość do akceptacji Sejmu?
Andrzej Fryderyk
Król-senior Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel

Postprzez RCA 23 lut 2018, o 11:18

Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

czas określony przez Pana Marszałka na I czytanie minął 3 dni temu i czy wobec tego jest szansa na przejście do czytania II?

Kłaniam się.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk

Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Gauleiter Kakulski 24 lut 2018, o 17:12

WKM,
Wysoka Izbo,

Zarządzam głosowanie, które potrwa trzy dni, tj. do 17:10 dnia 27.02. Zapraszam do urny.
Płk. Gauleiter Komendant Koniunktura-Kakulski von Salvepol
Poseł
Ostatni Prefekt Elfidias
Wielki Armin Republiki Scholandzkiej
Suchar-San

Lepiej być zerem, niż Gauleiterem
Obrazek

Postprzez Gauleiter Kakulski 27 lut 2018, o 04:05

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

Zamykam głosowanie. Sejm zatwierdził Rozporządzenie Księcia w sprawie kryteriów uznawania innych mikronacji pięcioma głosami za oraz dwoma wstrzymującymi się.
Płk. Gauleiter Komendant Koniunktura-Kakulski von Salvepol
Poseł
Ostatni Prefekt Elfidias
Wielki Armin Republiki Scholandzkiej
Suchar-San

Lepiej być zerem, niż Gauleiterem
Obrazek

Poprzednia strona

Powrót do Sala obrad