Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wniosek o wotum zaufania dla Kanclerza

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Wniosek o wotum zaufania dla Kanclerza

Postprzez Karolina 29 lut 2016, o 20:44

Wasza Książęca Wysokość Marszałku,
Wysoka Izbo!

Znaleźliśmy się w przedziwnym stanie zawieszenia. Sławetny Kanclerz baronet von Thorn-Skaro złożył dymisję 22 lutego, przed siedmioma dniami. Była to nowina nieoczekiwana i martwiąca, jednak baronet dostał dużo życzeń powodzenia i słów wsparcia od Sarmatów.

Z dnia na dzień ciężko było znaleźć osobę chętną do pełnienia funkcji Kanclerza, a w związku z kalendarzem wyborczym rozwiązanie Sejmu i pozbawianie się władzy ustawodawczej nie miałoby sensu. W obliczu tej sytuacji Poważany Pan Kristian kawaler Arped zaproponował, aby powierzyć pełnienie tej funkcji Jego Książęcej Mości — a Pałac Książęcy zdołał zebrać proponowany skład Rady Ministrów w ciągu dwudziestu czterech godzin, co stanowi — uwierzcie mi — nie lada wyzwanie. Byli to jednak ludzie gotowi na to, aby podjąć trud rządzenia z dnia na dzień, od razu gotowi do działania.

Sejm Księstwa Sarmacji zdecydował się odrzucić zarówno poświęcenie tych ludzi, jak i Jego Książęcej Mości. Czy dążenie do przedterminowych wyborów parlamentarnych jest warte odrzucenia jedynej zgłoszonej kandydatury na Kanclerza Księstwa, i to samego Księcia? Najwidoczniej tak — czterech posłów koalicji rządzącej zagłosowało przeciw utworzeniu Rządu Książęcego. Jest to rozczarowująca sytuacja, zwłaszcza, że nie zaprezentowano sensownej alternatywy.

Artykuł 31 Konstytucji mówi jasno — w przypadku, gdy Sejm nie jest w stanie zaprezentować Jego Książęcej Mości kandydata na Kanclerza, ów może powołać własnego szefa Rady Ministrów, który musi uzyskać w ciągu pięciu dni wotum zaufania od Wysokiej Izby, lub rozwiązać Sejm. W związku z tym przed chwilą powołałam na stanowisko Kanclerza JKW Daniela Chojnackiego — osobę niewątpliwie zasłużoną dla Księstwa, mającą za sobą trudy urzędu kanclerskiego, książęcego i asesorskiego. W obecnej sytuacji Jego Książęca Wysokość jest gwarantem wypełniania sprawnie i rzetelnie obowiązków kanclerskich, a ponadto nie jest „rządem książęcym”, któremu sprzeciwiła się część posłów. Jest to realny kandydat, który niewątpliwie przed Wysoką Izbą przedstawi skład Rady Ministrów i postara się przekonać Panów Posłów do swojej kandydatury.

Wysoka Izba ma pięć dni na udzielenie Jego Książęcej Wysokości wotum zaufania. Jeśli nie uczyni tego w tym terminie, Konstytucja w takiej sytuacji nakazuje Jego Książęcej Mości rozwiązanie Sejmu. Apeluję do Wysokiej Izby o rozsądek i niemyślenie w kategoriach „my — koalicja rządowa”, „oni — opozycja”. Wysłuchajcie tego, co ma do zaprezentowania Jego Książęca Wysokość z uwagą.

(—) Karolina diuczessa-markiza von Lichtenstein,
Regentka.
Karolina Aleksandra

Królowa Seniorka Dreamlandu, Królowa Matka Elderlandu, Diuczessa-Wspomożycielka Sarmacji, diuczessa Heidesheim, markiza Vankinner, baronessa Sarmacji, honorowa obywatelka Królestwa Teutonii, Rzeczpospolitej Sclavińskiej, Gellonii i Starosarmacji
Karolina
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Re: Wniosek o wotum zaufania dla Kanclerza

Postprzez Michal_Feliks 29 lut 2016, o 21:21

Wysoka Izbo,

Otwieram debatę nad kandydaturą JKW Daniela Łukasza na Kanclerza.

Debata zakończy się 3 marca o 21.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Trybunał Koronny

Postprzez Roland 29 lut 2016, o 21:27

Akt II. Scena II. "Daniel odrzucony przez Sejm."
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez Michal_Feliks 29 lut 2016, o 21:37

Proszę namalować taki obraz.

Wyglądałby przepięknie.

Widzę to - Daniel z marsową miną po lewej, lekko odchylony, szeroko otwarte oczy, wyraźny niesmak. Jest mu przykro. Nad głową kwietny ma wianek. W drzwiach sali obrad Sejmu - Marszałek w rozchełstanej koszuli, z wyciągniętą dłonią, w geście "won!" W tle posłowie RSO-SPN knują spiski, samotny poseł Arped załkany na mównicy.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Trybunał Koronny

Postprzez Daniel Chojnacki 1 mar 2016, o 00:16

Wysoka Izbo,

jutro wieczorem wniosę do Jego Książęcej Mości o powołanie składu Rady Ministrów oraz przedstawię założenia programowe na czas pozostały do końca kadencji.
Daniel Chojnacki książę-senior, hrabia Przepadu

Postprzez Daniel Chojnacki 2 mar 2016, o 00:54

Wysoka Izbo,

Chciałbym, aby moje wystąpienie było co najmniej tak kwieciste jak wypowiedzi mojego Drogiego Następcy na książęcym Tronie (gdyby ktoś nie pamiętał tych czasów, to jest to ten z książąt, który jako pierwszy z Sarmatów nadal sobie przydomek „Darth”), malownicze jak obraz w Pałacu Książęcym zawieszony nad łóżkiem Miłościwie Nam Panującego i idealne jak fryzura diuczessy Karoliny o poranku. Niestety, los obdarzył mnie jedynie talentem do żartów o konsystencji mocno czerstwej bułki z Biedronki.

Pozwólcie więc – Panie i Panowie, Towarzyszki i Towarzysze – że poprzestanę na krótkim, lekko nudnawym i technokratycznym przemówieniu.

Na wstępie chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi, baronetowi Robertowi von Thorn – za niezwłoczne przekazanie danych dostępowych do administracji i deklarację udzielenia informacji na temat działań podejmowanych przez dotychczasową administrację. Tego typu deklaracje traktuję jako tworzenie dobrego zwyczaju – wdrażania nowej administracji przez poprzednią, aby nowy rząd był w stanie szybko wejść w swoje obowiązki. Dziękuję również za wykonaną tytaniczną pracę na rzecz Sarmacji.

Wysoka Izbo,

Zdecydowałem się objąć urząd Kanclerza na krótki czas pozostały do wyborów i wyłonienia nowego gabinetu, gdyż – można rzec – państwo nasze znalazło się nad przepaścią. Nie chcemy kroku naprzód. Jako Sarmata – przychodzi mi się do tego przyznać z olbrzymim trudem – zaliczany do „starszych stażem”, mam swoją wizję Sarmacji, którą potrafię szybko skonkretyzować i przekuć w działanie. Za to (wybaczcie nieskromność) nieliche doświadczenie na różnych stanowiskach tu i ówdzie daje mi świadomość, że zarządzanie zespołem kilku charakterów to dla mnie nie pierwszyzna.

Zanim przejdę do personaliów, chcę ze swojej strony obiecać Wam, że jeżeli mi zaufacie:
  1. Będę dbał o to, aby władze publiczne wspierały działania obywateli (poprzez subwencje, rozsądne wydatkowanie środków publicznych, poszukiwanie nowych – skutecznych i nieuciążliwych form opodatkowania), nie nadużywając przy tym swoich uprawnień.
  2. Dołożę wszelkich starań, aby cała administracja publiczna działała sprawnie i wypełniała wszystkie swoje obowiązki.
  3. Będę dążył do takiego prowadzenia polityki zagranicznej Księstwa przez MSZ, aby była ona ukierunkowana na realizację
  4. Swojemu następcy przekażę sprawy publiczne co najmniej tak dokładnie, jak zostały one przekazane mi. Wdrożenie następcy powinno być standardem i obowiązkiem ustępującego szefa rządu wprost na niego nałożonym, nie kurtuazją.

W skład Rady Ministrów wchodzą:

1. jako Minister Spraw Zagranicznych – Daniel de Firenza – będziemy szukać nowych platform do pogłębienia współpracy z naszymi partnerami za granicą. W dobie staczania się kolejnych mikronacji chcemy prowadzić taką politykę zagraniczną, aby nawiązywać kontakt zasadniczo tylko z tymi, którzy potrafią i chcą okazywać sobie wzajemny szacunek, a jeśli będzie taka obopólna wola – zacieśniać nasze relacje tak bardzo, jak będzie to korzystne dla obu stron, ostatecznie nie wyłączając możliwości unii.
  2. jako Minister Finansów i Gospodarki – Roland Heach – który zapewni sprawną administrację finansami publicznymi. W trakcie kadencji będziemy chcieli przede wszystkim przedstawić projekty poszukiwania niestandardowych form pobudzania obiegu liberta.
  3. jako Minister Dziedzictwa Narodowego Irmina de Vellior y Thorn – jej priorytetem będzie praca nad Biblioteką Narodową i Muzeum Narodowym.
  4. Mikołaj diuk Torped – jako Szef Kancelarii Rady Ministrów, odpowiedzialny za obieg informacji, część obowiązków administracyjnych i politykę informacyjną rządu. Deklarujemy, że co najmniej raz w tygodniu pojawi się komunikat ogólny opisujący działania podjęte przez Radę Ministrów w zakresie polityki wewnętrznej i zewnętrznej. Komunikaty będą wydawane również częściej – w miarę potrzeby.

Wysoki Sejmie,

Zdaję sobie sprawę, że postulaty powyższe mogą się dla Was wydać zbyt ogólnikowe lub niezrozumiałe. Szybko wdrażamy się w obowiązki. Ja i moi ministrowie jesteśmy do dyspozycji, aby rozwiać te wątpliwości i udzielić Wam odpowiedzi na tyle dokładnej, abyście mogli z czystym sumieniem podjąć najlepszą Waszym zdaniem decyzję.

Wysoka Izbo,

Terminy są, niestety, nieubłagane i debata nie będzie długa. Zachęcam jednak do zadawania pytań. Proszę Panie i Panów posłów o wyrażenie wotum zaufania kierowanej przeze mnie Radzie Ministrów.

Postprzez Cudzoziemiec 1 2 mar 2016, o 08:20

Wasza Książęca Wysokość. Panie Kanclerzu,
Wysoka Izbo,

rozumiem, że najbliższe trzy tygodnie to dość mało czasu, ale już wczoraj stwierdził Pan Kanclerz, że to dość czasu by coś zrobić. Zgodziłem się z tą argumentacją. Tymczasem przedstawione "expose" jest... najogólniej mówiąc niezwykle ubogie w treści. Mimo to postaram się do niego odnieść, jako lider największego sejmowego i sarmackiego ugrupowania politycznego.

Daniel Chojnacki napisał(a):Na wstępie chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi, baronetowi Robertowi von Thorn – za niezwłoczne przekazanie danych dostępowych do administracji i deklarację udzielenia informacji na temat działań podejmowanych przez dotychczasową administrację. Tego typu deklaracje traktuję jako tworzenie dobrego zwyczaju – wdrażania nowej administracji przez poprzednią, aby nowy rząd był w stanie szybko wejść w swoje obowiązki. Dziękuję również za wykonaną tytaniczną pracę na rzecz Sarmacji.

Uprzejmie dziękuję. Nie powinno być niczym niezwykłym sprawne przekazanie władzy, uprawnień, itp. Może polityka jest bagnem, ale pewne rytuały, dobre zwyczaje, świadczą o klasie polityków. Liczę, że i Pan Kanclerz kiedyś kończąc swoją misję w podobny sposób zwyczajowi nowemu uczyni zadość. Ale ad rem...

Daniel Chojnacki napisał(a):Zdecydowałem się objąć urząd Kanclerza na krótki czas pozostały do wyborów i wyłonienia nowego gabinetu, gdyż – można rzec – państwo nasze znalazło się nad przepaścią.

No i od razu do sedna. Wczoraj wieczorem postanowiłem, że cokolwiek Pan przedstawiając rząd nie napisze, daruję sobie odnoszenie się. A potem, dziś rano, przeczytałem to jedno zdanie. I muszę zapytać — nad jaką przepaścią znalazło się nasze państwo? Co mu grozi? W jaki sposób to się stało? Proszę odpowiedzieć najszerzej jak Pan potrafi. Proszę przy tym powstrzymać się od barwnych opisów jakości bułek w Biedronce. Nie od dziś wiemy, że najlepszą jakość mają valhallijskie kajzerki.

Daniel Chojnacki napisał(a):Nie chcemy kroku naprzód.

W to nie wątpię! Z bólem serca obserwowałem hamulcowe zapędy opozycji, ze łzami w oczach czytałem androny produkowane przez opozycjonistów na temat zgubnych skutków modernizmu w polityce naszego kraju. Myślałem jednak, ba!, miałem nadzieję, że Rząd Pana Kanclerza będzie jednak nieco bardziej otwarty. Proszę bowiem pamiętać, kto nie idzie naprzód, cofa się. Dlaczego Pański Gabinet boi się iść do przodu? Cóż takiego na horyzoncie zagraża Sarmacji, że nie wolno się do tego zbliżyć? Czy to mityczne potwory morskie rodem z średniowiecznych map i krawędzi świata?

Daniel Chojnacki napisał(a):Będę dbał o to, aby władze publiczne wspierały działania obywateli (poprzez subwencje, rozsądne wydatkowanie środków publicznych, poszukiwanie nowych – skutecznych i nieuciążliwych form opodatkowania), nie nadużywając przy tym swoich uprawnień.

Co to znaczy? Co się kryje pod określeniem, tak bardzo oględnym, "rozsądne wydatkowanie środków publicznych"? Czy to oznacza, że przedstawi Pański Rząd plan wydatków na miesiąc marzec, a następnie plan ów rozliczy z realizacji? Poprzedni Rząd robił to dwukrotnie, planujecie to również?

Pisze pan o nowych formach opodatkowania — co jest nie tak z obecnymi? Co powoduje, że należy szukać nowych form? Czy to zapowiedź wprowadzenia nowych podatków, obok tych już istniejących?

Daniel Chojnacki napisał(a):Będę dążył do takiego prowadzenia polityki zagranicznej Księstwa przez MSZ, aby była ona ukierunkowana na realizację

Realizację czego? Jakie działania MSZ pod pańskim kierunkiem zamierza podjąć? Co w tym krótkim czasie będzie priorytetem?

Daniel Chojnacki napisał(a):jako Minister Finansów i Gospodarki – Roland Heach – który zapewni sprawną administrację finansami publicznymi. W trakcie kadencji będziemy chcieli przede wszystkim przedstawić projekty poszukiwania niestandardowych form pobudzania obiegu liberta.

Jakie to będą projekty? Zakładam, że jakieś już są. Kadencja nie potrwa długo, procedowanie w Sejmie też swoje zajmuje, zakładam, ze projekty takie są gotowe — proszę je przybliżyć!

Daniel Chojnacki napisał(a):jako Minister Dziedzictwa Narodowego Irmina de Vellior y Thorn – jej priorytetem będzie praca nad Biblioteką Narodową i Muzeum Narodowym.

Co to za projekt Muzeum Narodowego? Nic takiego dotąd nie było, zechce Pan przybliżyć ideę tego muzeum? Co ma w nim być? W jaki sposób planujecie w niecałe 3 tygodnie projekt ten zrealizować?

Daniel Chojnacki napisał(a):Mikołaj diuk Torped – jako Szef Kancelarii Rady Ministrów, odpowiedzialny za obieg informacji, część obowiązków administracyjnych i politykę informacyjną rządu. Deklarujemy, że co najmniej raz w tygodniu pojawi się komunikat ogólny opisujący działania podjęte przez Radę Ministrów w zakresie polityki wewnętrznej i zewnętrznej. Komunikaty będą wydawane również częściej – w miarę potrzeby.

Jakie obowiązki administracyjne będą spoczywały na diuku Torpedzie? Czy w zakresie polityki informacyjnej standardem prezentowanych odpowiedzi i informacji będzie standard znany z tych wypowiedzi: pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta, itd.? Co Pan Kanclerz sądzi o takich wypowiedziach? Czy one przystoją członkowi Sejmu, czy choćby członkowi Rządu? Czy standard z czasów Rządów Gaulaitera Kakulskiego właśnie do nas wraca?!

Daniel Chojnacki napisał(a):Terminy są, niestety, nieubłagane i debata nie będzie długa. Zachęcam jednak do zadawania pytań. Proszę Panie i Panów posłów o wyrażenie wotum zaufania kierowanej przeze mnie Radzie Ministrów.

Ano są. Aby uczynić im zadość niezbędne będzie skrócenie dyskusji, lub głosowania. Proszę to mieć na uwadze, byłoby nieszczęście.

Natomiast, drogi Panie Kanclerzu, cenię Pana bardzo. Cieszę się, że Dwór to właśnie Pana wytypował na to stanowisko. Ruch Sarmackie Odrodzenie nie będzie w głosowaniu nad wotum zaufania kierował się dyscypliną partyjną, i posłanka i posłowie zagłosują w zgodzie z własnym sumieniem. To co powiem za moment, mówię za siebie.

Są dwa powody, dla których nie mogę poprzeć Pana Gabinetu. Jeden to pan Roland Heach, drugi to pan Mikołaj Torped. Gdybym zasiadał w tej kadencji w Sejmie to bym z całą odpowiedzialnością za ten ruch zagłosował przeciwko wotum zaufania. W tym wypadku trudno mówić o popieraniu, lub nie, zamierzeń Pańskiego Gabinetu — te są niezwykle enigmatyczne, brak jest konkretów, rozumiem to jednak. Trzy tygodnie rządzenia to niewiele czasu. Decydują więc personalia. Proszę mnie źle nie zrozumieć, chce by było jasne, że gdyby na proponowanych przez Pana stanowiskach znalazły się inne osoby, w przypadku MFIG i MI, to jestem przekonany, że z czystym sumieniem mógłbym udzielić Panu poparcia, a nawet namawiać do jednoznacznego poparcia. Teraz zmuszony jestem do stanięcia przeciw, przy czym, jak mówiłem, powstrzymam się od namawiania do jednoznacznego odrzucenia.

Życzę powodzenia!
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Daniel Chojnacki 2 mar 2016, o 16:58

Wysoka Izbo,

ja się odniosę wieczorem. Część Ministrów zdąży to zrobić przede mną - i udzielą odpowiedzi bezpośrednio osobom pytającym.

Postprzez MAP 2 mar 2016, o 18:17

Wasza Królewska i Książęca Mość,
WKWysokość Marszałku,
WKWysokość Kanclerzu,
Sławetny Panie Pośle,
Wysoki Sejmie,

Niezmiernie miło mi odpowiedzieć na zadane pytania.

Jako Szef Kancelarii Rady Ministrów będę odpowiadał, zgodnie z Zarządzeniem Kanclerza ws. organizacji Rady Ministrów z dnia 1 marca 2016 r., za wykonywanie zadań Rady Ministrów związanych z edycją profilów mieszkańców i instytucji, kont w social media oraz rozpatrywanie wniosków rejestracyjnych. Z upoważnienia Kanclerza będę również na bieżąco pomagał w załatwianiu pozostałych wniosków i spraw.

Nie mniej ważnym moim zadaniem będzie koordynowanie obiegu informacji w Radzie Ministrów. Innymi słowy, mówiąc wprost, będę batem i marchewką w ręku Kanclerza.

W zakresie polityki informacyjnej Rady Ministrów oprócz wydawania komunikatów informacyjnych moim celem jest podtrzymywanie trójstronnego dialogu Książę-Rada Ministrów-Obywatele i zachęcanie do udziału w nim wszystkich Obywateli. Za sukces polityki informacyjnej na koniec krótkiego urzędowania Rady Ministrów poczytam, jeśli żaden z Obywateli nie będzie czuł, rozmawiając z Kanclerzem i Radą Ministrów, że mówi do ręki.
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez MAP 2 mar 2016, o 18:25

Wysokie Sejmie,

Dziękuję za zwrócenie uwagi przez hrabiego Siergiusza. Zarządzenie zostanie niezwłocznie skorygowane. Pierwsze koty za płoty. Zatem w zakresie załatwiania innych wniosków i spraw będę jeszcze bardziej pomocny i jeszcze bardziej usłużny.
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Kościół Diuczej Wiary

Następna strona

Powrót do Sala obrad