Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wniosek o powołanie kanclerza

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Wniosek o powołanie kanclerza

Postprzez Vladimir 23 gru 2015, o 12:58

Wasza Książęca Mość!
Wysoka Izbo!

Zgodnie z art. 30., ust. 1. Konstytucji Księstwa Sarmacji: „Książę powołuje Kanclerza na wniosek Sejmu. Sejm przyjmuje wniosek w terminie dziesięciu dni od dnia zwołania na obrady lub dnia rezygnacji Kanclerza” do 1 stycznia 2016 powinniśmy podjąć stosowną uchwałę.

Zarządzam zatem zgłaszanie kandydatur na urząd Kanclerza - połączone z debatą, która potrwa do 27 grudnia (niedziela) do godz. 13:00. Następnie przejdziemy do głosowania.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Re: Wniosek o powołanie kanclerza

Postprzez Vladimir 23 gru 2015, o 13:00

Wysoka Izbo!

W imieniu Porozumienia Sarmackiego zgłaszam kandydaturę szlachetnej damy Marii von Primisz na urząd kanclerza Księstwa Sarmacji.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez A0014 23 gru 2015, o 13:37

Panie Marszałku,
Wysoka Izbo

W imieniu Ruchu Sarmackie Odrodzenie mam zaszczyt zgłosić kandydaturę Lorda Daleka Caan von Thorn-Skaro znanego powszechnie jako RCA.

Składając ślubowanie przyrzekaliśmy "strzec interesów Księstwa Sarmacji, czynić wszystko dla jego pomyślności". Moim zdaniem za stworzeniem Rządu przez Roberta przemawia coś więcej niż polityczny interes. Przemawia za tym racja stanu. Mam pewność jako Sarmata z dwunastoletnim stażem, że będzie to RM której nie widzieliśmy od dłuższego czasu. Kanclerzy wizjonerów było mało, możliwe że nie więcej niż kilku. Wierzę, że pasja Roberta i zaangażowanie nie jest mniejsza niż parę lat temu. Mądrość życiowa czyli doświadczenie tylko nas wzmacnia. Wiem, że ktoś może się bać, że Rząd tworzony przez Roberta urzeknie Sarmatów. Takie rzeczy nigdy nie są w interesie innych partii. My nie jesteśmy partią zamkniętą na nikogo i zapraszamy każdego. I niech Słowa przysięgi górują nad polityką.

Nie mówię, że ze wszystkim się zgadzamy, to naturalne, mam jednak apel, by także Porozumienie Sarmackie dało RCA szansę. Większość naszych postulatów będzie i tak dyskutowane w Sejmie i poza nim.
Niech PS wzniesie się tak samo ponad partyjne interesy, jak my wznieśliśmy się nie przedstawiając kandydata na Marszałka.
(—) Misza Korab-Kaku
A0014
Królestwo Teutonii

Postprzez Vladimir 23 gru 2015, o 13:44

Bardzo proszę kandydatów o potwierdzenie chęci kandydowania.
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Cudzoziemiec 1 23 gru 2015, o 14:15

Wasza Książęca Mość,
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

potwierdzam i akceptuję zgłoszenie dokonane przez mojego kolegę posła Miszę Korab-Kaku.

Postprzez Vladimir 23 gru 2015, o 14:18

Panie Pośle Korab-Kaku!

Zaiste wspaniała przemowa! Nie rozumiem jednak za bardzo tej "racji stanu". Czy nie uważa Pan Poseł, że zbyt dużo patosu jest nieco szkodliwe? I proszę mi wierzyć, że każdy z nas w tych gmachu kieruje się dobrem Sarmacji, każdy jednak inaczej widzi Jej pomyślność.

Nie wątpię, że kandydat RSO-SPN ma doświadczenie i jest zaangażowany, nie deifikowałbym go jednak. U mnie (osobiście) niektóre propozycje Pana of Skaro budzą wątpliwości.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez A0014 23 gru 2015, o 14:56

Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Kto nie ma żadnych wątpliwości nie myśli. Ważyć ZA i PRZECIW, to nasz obowiązek.
Poparcie jakiejś kandydatury, w normalnej sytuacji byłoby neutralne. Jednak nie potrafię przejść do porządku dziennego nad odrzucaniem, nawet przez PS, kandydatury wybitnego człowieka, prezentowanej od miesiąca vs. kandydatury zaprezentowanej dziś.
PS proponuje kandydata, ale nic nie wiemy o jego planach. Oczywiście proszę o nieskracanie debaty i możliwość zadania pytań kandydatowi PS.

Ale czy nie lepiej dla PS poprzeć kandydaturę RCA? Przecież i tak będziemy razem w Sejmie przez następne trzy miesiące i będziemy debatować. A że się nie we wszystkim zgadzacie się z naszym kandydatem... Dam sobie głowę uciąć, że w PS też nie we wszystkim, wszyscy się zgadzają.
(—) Misza Korab-Kaku
A0014
Królestwo Teutonii

Postprzez Cudzoziemiec 1 23 gru 2015, o 16:02

Wasza Książęca Mość,
Jaśnie Oświecony Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
Szanowne Mieszkanki i Szanowni Mieszkańcy,

Stawałem w tym miejscu, prosząc Wysoką Izbę o zaufanie i poparcie, już kilkukrotnie. Rola Kanclerza Rządu Księstwa Sarmacji to, wbrew pozorom, rola niewdzięczna. Kanclerz jest z każdej strony narażony na słowa krytyki. Podejmując każdego dnia różne decyzje zawsze komuś się narazi. Ale, o ile czasem nie miła, krytyka jest rządowi potrzebna tak, jak kwiatom woda. Dzięki niej rząd stara się być lepszy. Jest takie powiedzenie, że nie ma wrogów ten co nic nie robi. I w myśl tej sentecji trzeba powiedzieć, że nie jest dobrym taki rząd, który popierają wszyscy, bo to oznacza, że rząd ten nic nie robi. Takiej władzy nam, mieszkańcom Rzeczpospolitej, nie trzeba.

Rolę Kanclerza Rządu rozumiem przede wszystkim jako rolę Wielkiego Administratora. Jego zadaniem jest utrzymanie rządu w całości, jego zadaniem jest koordynowanie prac i pilnowanie by one trwały, niezależnie od przeszkód, które los stawia nam na drodze. W końcu, Kanclerz, odpowiada politycznie za niemalże wszystkie decyzje podejmowane przez członków Rady Ministrów. Moja poprzednia praca na stanowisku Kanclerza wiele mnie nauczyła. Wysoka Izbo! Pragnę Wam dziś przedstawić plan działania Rady Ministrów Księstwa Sarmacji, jaki przyjmę w przypadku udzielenia mi przez Was wotum zaufania.

W minionej kampanii wyborczej mieliście Państwo okazję szerzej poznać program ugrupowania, które za mną stoi, i którego jestem kandydatem na ten zaszczytny Urząd. Przedstawiając niniejszy plan chcę się więc jedynie skupić na elementarch najważniejższych, które będą dla mnie priorytetowe. Nie oznacza to oczywiście, że inne, nie wymienione tu postulaty, nie będą realizowane. Mogę powiedzieć, że pewne analizy i badanie możliwości wprowadzania kolejnych projektów są już konsultowane. Ale wracając do meritum.

Jakim będę Kanclerzem? Na pewno nie chcę wejść w tę rolę by rządzić Sarmacją i rządzić Wami - jej mieszkańcami. Chcę natomiast z Wami współrządzić. Traktuję rolę Kanclerza jako kontrakt, jaki zawieram z moimi Szefami, którzy na codzień będą oceniać podejmowane przeze mnie i mój Rząd decyzje. Sarmacji nie można traktować jako prywatny folwark. To Wy, z mocy Konstytucji Księstwa, macie największą władzę w tym kraju. Będę Kanclerzem, który współrządząc ze społeczeństwem będzie realizował swoją wizję lepszej Sarmacji. Który będzie szanował opozycję, niepisane zasady i dobre obyczaje. Który ufając w mądrość społeczeństwa będzie przedstawiał Wam swoje decyzje i plany. Będę Kanclerzem, który wyszedł od Was. I który pełni swą rolę dla Was.

Nie można pominąć niezwykle ważnego aspektu jakim jest aktywność społeczna, dlatego też chcę zaproponować powołanie dedykowanego ministra, który za aktywność społeczną będzie odpowiadał. Jego szczególna rola będzie polegała na tym, że będzie posiadał uprawnienia do poziomego (w strukturze Rady Ministrów) inicjowania wszelkich możliwych działań w ramach wszystkich działów administracji rządowej, które mogą przynieść porządane skutki w zakresie poprawy i zwiększenia aktywności społecznej. Rolą Ministra Aktywności Społecznej będzie również ocenianie wewnętrznych działań podejmowanych przez pozostałych ministrów właśnie z uwzględnieniem działań proaktywnościowych.

W zakresie finansów i gospodarki najważniejszym celem Rządu będzie wprowadzenie obiecanych planów budżetowych, przedstawianie i rozliczanie ich publicznie. Mieszkańcy Rzeczpospolitej muszą wiedzieć jakimi środkami dysponuje co miesiąc Rząd i na co owe środki są wydawane. Prowadząc politykę finansową w oparciu o plany budżetowe będziemy dążyć do wypracowania miesięcznych nadwyżej środków finansowych, które będą mogły być sukcesywanie wycofywane z obiegu. Równolegle do tych działań przeprowadzimy audyt obciążeń fiskalnych ponoszonych przez mieszkańców, i na bazie jego wyników rozważymy zmiany, które pozwolą zwiększyć obrót pieniądza w gospodarce. Jeśli zaś chodzi o samą gospodarkę, od pierwszego dnia funkcjonowania Rady Ministrów podejmiemy stały dialog z NIA na temat możliwości stopniowego włączania elementów SG, które pozwolą na wzrost wartości liberta - a mówiąc kolokwialnie takich, które będą warte wydawania pieniędzy, lub też wydawanie takie będą wymuszały.

Dostrzegając znaczącą rolę kultury i dziedzictwa narodowego skupiać się będziemy na doprowadzeniu do końca prac nad Biblioteką Narodową oraz prowadzeniu działań kulturalnych (często w formie konkursów) nakierowanych na prawdziwe tworzenie kultury. Kultura nie może być tworzona w oparciu o odtwórstwo czy łut szczęścia - to nigdy nie jest prawdziwa kultura. Odejdziemy więc konkursów w stylu "zgadnij", na rzecz konkursów na zasadzie "stwórz". Cały przedstawiony w kampanii wyborczej pakiet "Sarmacki Orzeł" (czy też Kukuł) opiera się na diametralnie innym podejściu do zarządzania kulturą na szczebli ministerialnym, niż dotąd to było prezentowane. Chcemy również ożywić sarmacką publicystykę - felietony, komentarze, analizy, dziennikarstwo śledcze - temu ma służyć ustanowienie Nagrody im. Mateusza Cezara, która będzie miała konkstrukcję podobną do nagrody Pulitzera. Niewątpliwie należy doprowadzić również do poprawy jakości pracy IES, szybko podejmiemy odpowiednie działania.

Aby zapewnić sprawną administrację sprawami wewnętrznymi i właściwy nadzór nad SUSPENS powołamy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jego działania koncentrować się będą na sprawnym zarządzaniu wnioskami spływającymi do Rady Ministrów, ale również na inicjowaniu współpracy z samorządami. W debacie przedwyborczej wiele miejsca poświęciliśmy na wskazanie jak ważne dla RSO są samorządy i ich wciąż zwiększająca się rola. Chcemy wykorzystać samorządowe zaangażownie przyszłego MSWiA do realizacji naszych planów w zakresie współpracy samorządów, stworzenia Księgi Dobrych Praktyk i stałego kontaktu z władzami samorządowymi. Nie będziemy czekać aż władze samorządów same do nas przyjdą, ale będziemy stale monitorować i na bieżąco, w miarę możliwości, realizować ich potrzeby i postulaty.

Zapowiadałem w kampanii wyborczej inne podejście do polityki zagranicznej. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że decydujący głos w tej materii należy do Jego Książęcej Mości. Jednak jestem przekonany, że w rozmowie z JKM i MSZ uda nam się nakreślić taką wizję polityki zagranicznej, którą z pożytkiem dla Księstwa będziemy we współpracy z Księciem realizować. Chcemy wobec tego zorganizować Kongres Mikronacji, chcemy zredefiniować podejście KS do współpracy międzynarodowej i nawiązywania aktywnych kontaktów zagranicznych, chcemy w końcu PZ wykorzystać do tego, by zaktywizować zainteresowanych nią mieszkańców Rzeczpospolitej. W kręgu naszych zainteresowań leżą wszystkie aktywne i wnoszące coś do wirtualnego świata kraje.

I już na sam koniec powiedzieć chcę o tym elemencie, bez którego nie można mówić o kontakcie rządu z mieszkańcami - polityce informacyjnej. Rada Ministrów pod moim przewodnictwem nie będzie ukrywała motywów podejmowanych działań, ani samych działań. Nie będziemy podejmować decyzji bez poinformowania o nich społeczeństwa. Stanowczo opowiadamy się i będziemy realizować aktywną politykę informacyjną, nie tylko realizowaną w stałych cyklach "konferencji prasowych" czy "publikacji informacyjnych", ale poprzez stanowisko Rzecznika Prasowego Rządu będziemy możliwie prędko odpowiadać na każde pytanie, które formalnie do Rady Ministrów spłynie.

Wasza Książęca Mość! Wysoka Izbo! Jak powszechnie wiadomo "przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę", oraz, że "każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku". Moim pierwszym krokiem jest niniejsze expose kierowane do Was z nadzieją, że przekona Was do poparcia mojej kandydatury. Co zaś się tyczy drużyny - do realizacji stawianych sobie celów, udało mi się zebrać niezwykle kompetentne i oddane Księstwu osoby. Chciałbym, aby przedstawieni niżej kandydaci na Ministrów w Rządzie Księstwa Sarmacji, byli dodatkowymi atutami mojej kandydatury:
  • oczywiście jako Kanclerz, ale również jako Minister Finansów i Gospodarki - dr net. Lord Dalek Caan baronet von Thorn-Skaro,
  • w roli podkanclerzego, i przede wszystkim Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Fryderyk hrabia von Hohenzollern,
  • jako podkanclerzy, i w niezwykle ważnej roli Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - poseł Laurencjusz Ma Hi wicehrabia at Atera,
  • w odpowiedzialnej roli Ministra Aktywności Społecznej, młody ale niezwykle utalentowany mieszkaniec, pan Alexander White,
  • jako osoba, która odpowiadać będzie za kontakt Rady Ministrów z Mieszkańcami, czyli Minister Informacji i Rzecznik Prasowy Rządu, gwiazda sarmackiej sceny politycznej pan poseł Kristian Arped;
  • oraz, działając w pełnym porozumieniu z Jego Książęcą Mością, na stanowisku Ministra Spraw Zagracznych dalej widziałbym Martina wicehrabiego Schlesinger-Asketila.

Kończąc - Rząd nie może pozostawać z boku spraw codziennych Was wszystkich. Dlatego będę chciał wprowadzić system stałej oceny pracy ministrów i Kanclerza. Wy sami oceniać będziecie swój Rząd. Bo Rząd jest dla Was. Najważniejsze i najistotniejsze projekty będę konsultował publicznie. Jako Kanclerz zamierzam raz na dwa tygodnie powoływać nieformalną radę. Każdorazowo będę do niej zapraszał pięciu najaktywniejszych mieszkańców pozostających poza Rządem. Będę chciał poruszać na takich spotkaniach bieżące problemy mieszkańców. Dzięki
radzie chcę pozostawać w stałym kontakcie z Wami i chcę poprawić efektywność prac Rządu. Dzięki radzie będę realizować wspomnianą wyżej postawę współrządzenia z Wami, a nie rządzenia Wami.

Wysoka Izbo! Zwracam się do Was o pomoc, zaufanie i poparcie mojej kandydatury. Razem zbudujmy jeszcze silniejszą Sarmację!

Postprzez MvP 23 gru 2015, o 17:24

Wasza Książęca Mość,
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Potwierdzam swoją kandydaturę na urząd Kanclerza, wizję swego rządu przedstawię w godzinach późnowieczornych.
Maria von Primisz
Poseł na Sejm Księstwa Sarmacji
Wiceprzewodnicząca Porozumienia Sarmackiego

Dumna Mieszkanka Bialenii, wielokrotna posłanka, ministra, premiera, oraz 2. Prezydent Republiki.

Postprzez anglov 23 gru 2015, o 17:33

Wysoka Izbo,

mam dwa krótkie pytania obywatelskie do kandydata na Kanclerza, który przedstawił swoją kandydaturę:

Jak ministrem ds. aktywności obywatelskiej może być osoba, która wręcz działała przeciwko niej, podając błahe powody?

Jeśli minister będzie prowadził politykę „aktywność ma być, ale tylko taka jaka mi osobiście odpowiada” to może jednak warto przemyśleć sens istnienia takiego ministerstwa. Nie o to w mikronacjach chodzi.

Drugie moje pytanie dotyczy polityki informacyjnej. Jak wiadomo RSO słusznie wytykała poprzedniemu rządowi informacje społeczeństwa. Jakie konkretne działania to usprawnią? Rozumiem że będą konferencje. Jak często będą pokazywały się publikacje? Jaka będzie formalna droga na składanie pytań do Rady Ministrów? Czy ministrowie będą mieli czas zarówno na wykonywanie pracy jak i odpowiadanie na dziesiątki interpelacji, które z pewnością będą do nich spływały?
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Sala obrad