Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości [flejmy]

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości [flejmy]

Postprzez Helwetyk 19 paź 2013, o 22:56

Wysoka Izbo,

Mam zaszczyt przedłożyć Wysokiej Izbie projekt Ustawy o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości. Celem nowelizacji jest umożliwienie prefekturze skutecznego reagowania na flejmy — zanim, w „idealnej” sytuacji, osiągną one stadium wzajemnych zniewag. Niniejszy projekt jest komplementarny wobec drugiego złożonego przeze mnie projektu, umożliwiającego sądowi odstąpienie od wymierzenia kary m.in. w przypadku wyzywającego zachowania się pokrzywdzonego.

Ustawa Sejmu nr …
o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości

Art. 1.

W art. 44 Ustawy Sejmu nr 115 — Kodeks Sprawiedliwości z dnia 26 października 2010 r. dodaje się pkt 4 w brzmieniu „wszczynanie kłótni albo toczenie prywatnego sporu w miejscu publicznym”.

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.


Łączę wyrazy szacunku,

(—) Helwetyk Romański,
poseł na Sejm.
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości [flejmy]

Postprzez Helwetyk 19 paź 2013, o 22:57

Wysoka Izbo,

Zarządzam pierwsze czytanie projektu do środy, 23 października 2013 r., godziny 09.00.

Łączę wyrazy szacunku,

(—) Helwetyk Romański,
Marszałek Sejmu.
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości [flejmy]

Postprzez Piotr_II_Grzegorz 20 paź 2013, o 09:16

Wysoka Izbo,

I
Ten projekt jest czymś wprost niewyobrażalnym. W zasadzie wszelkie sporne dyskusje powinny zaniknąć i w celu prewencyjnym, aby wykroczeń nie popełniać, w zasadzie trzeba byłoby zamknąć forum.

Karane, jako wykroczenie, jest:
a) wszczynanie kłótni w miejscu publicznym,
b) toczenie prywatnego sporu w miejscu publicznym,

Dzięki Wandzie nie ma już przepisów lex figielus, więc (inaczej niż w Polsce, gdzie w przypadku wykroczeń lex figielus obowiązuje) mowa o zamiarze bezpośrednim wszczęcia kłótni. A zatem swoją wypowiedzią chcę żeby doszło do kłótni albo przewidując możliwość wszczęcia kłótni, godzę się na taką ewentualność. Jeżeli już - to raczej - kto zamieszcza wypowiedzi W CELU wywołania kłótni, byłoby wskazane. Zamiar bezpośredni, bo z ewentualnym - potencjalnie każda wypowiedź nieco mocniejsza będzie wszczęciem kłótni lub usiłowaniem wszczęcia tejże, no chyba żeby z kolei orzecznictwo uznało, że wszczyna ten kto pierwszy "poleci po bandzie" w jakiś sposób. Jest to faktycznie pole do interpretacji sądu - ale wydaje mi się, że przepis jest klauzulą generalną w miejscu publiczny.

Co do sporu prywatnego - no znów - czym jest spór prywatny, jakie są okoliczności wyłączające bezprawność. I tak dalej. Czy prywatnym to jest spór z reala, czy pomiędzy dwoma osobami. Czy spór o niezapłaconą usługę w dsg będzie sporem prywatnym?

II
Wydaje mi się, że zaproponowana regulacja w sposób rażący odbiega od standardów państwa chroniącego wolność i chroniącego obywateli, wyrażoną w konstytucji. Te same standardy oczywiście nakładają na ustawodawcę obowiązek dbania o dobrostan stosunków społecznych ale nie przy oczywistym naruszeniu praw poszczególnych jednostek. Dlatego nie poprzestanę na samej krytyce ale zaproponuję - w ramach dyskusji - kontrrozwiązanie.

Flejmy z reguły polegają na znieważeniach lub na popełnianiu innych czynów konkretnych, zresztą można spróbować skonkretyzować jeszcze dalej przepisy. Natomiast kiedy każdą kłótnie a priori uznamy za coś nieporządanego - co więcej każdy "prywatny spór", to odpada znaczna część zabawy.

Wydaje mi się, że dobrym wzorcem, który możemy wykorzystać jest występek o charakterze chuligańskim, w prawie polskim. Definicji dokładnie nie pamiętam (można sobie sprawdzić, bodajże w 115 kk) ale - czyny chuligańskie były problemem, tak samo jak działanie w zorganizowanej grupie przestępczej (związku) też. I w przypadku chuligaństwa - ustawodawca nie zrobił osobnego przestępstwa "chuligaństwa". Natomiast w przypadku grup przestępczych unormował osobne przestępstwo, które tak naprawdę każdemu "gangsterowi" trzeba przypisać obok czynu głównego. Natomiast chuligan musi popełnić przestępstwo i jeżeli ono jest w warunkach chuligańskich to może liczyć na surowszą karę.

W przypadku grup przestępczych - ratio legis było takie, że są członkowie gangów, którzy nie popełniają przestępstw ale działają w przestępczych strukturach i samo to powinno stanowić przestępstwo. W praktyce i tak skazuje się i za działanie w grupie/związku i przy okazji są inne czyny, bo przecież jest pomocnictwo, podżeganie, działanie wspólnie i w porozumieniu. Inaczej mówiąc, pojawiają się głosy, że zrobiono przepis "na siłę".

I trochę - pewnie niezamierzoną - kalką tego przepisu jest ten z projektu. Tworzymy worek, klauzulę generalną, która pozwoli karać wszystko to, co nie podpada pod inne paragrafy. To niebezpieczny, w moim przekonaniu, oręż.

Lepiej byłoby tworzyć przepis jak przy chuligaństwie. Czyli na przykład zdefiniować trolling i flejming i jeżeli czyn byłby przy okazji w warunkach trollingu/flejmingu - to zagrożenie karą byłoby surowsze. To da się zdefiniować, bo o ile w samym przepisie statuującym przestępstwo klauzule generalne są nie na miejscu, to już w definicji tego typu - są bardziej dopuszczalne. To może być "motywacja zasługująca na szczególne potępienie", ale także "z taką motywacją, aby wywołać kłótnię lub kontynuować spór (flejming)". Tu przepisałem w zasadzie projekt. Czyli znieważam w warunkach flejmingu. Albo naruszam zasadę niespamowania w warunkach flejmingu. Albo wypowiadam się w sądzie w warunkach flejmingu. I tak dalej i tak dalej. Tędy droga, moim zdaniem.
Piotr II Grzegorz
książę senior
http://zlotawolnosc.pl
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości [flejmy]

Postprzez PTR 20 paź 2013, o 09:50

Sejmie,

Zdecydowanie sprzeciwiam się wprowadzeniu takiego rozwiązania, o ile jednocześnie nie zostanie stworzona spójna i wydajna definicja tego, co jest "wszczynaniem kłótni" i co jest "sporem prywatnym w miejscu publicznym". A to uważam za raczej mało prawdopodobne, chyba że zawrzemy w tych definicjach wszystko, co nie jest potakiwaniem.

Tow. Romański - tutaj odniosę się do całej Waszej tendencji, nie do konkretnego projektu - nie stworzycie społeczeństwa całowania się po buźkach i nie zmienicie nas w idealne forum internetowe gdzie moderatorzy ciachają wątki przy pierwszych kurwach. Po pierwsze, bo Sarmaci to żywi ludzie, a nie kucyki pony, a po drugie - bo Sarmacja nie jest forum internetowym. Jest symulacją państwa. I to wszystko - ostre spory, pozwy sądowe, kupa, stolec - jeżeli nie normalne, to przynajmniej spodziewane. I nie unikniemy tego nigdy w stu procentach. Możemy to regulować odpowiednimi procedurami, które skanalizują takie wybryki, ale próba zatrzymania gównoburzy skończy się gównopotopem. Tak więc - odstąpcie. Zaakceptujcie to państwo takie jakim jest - a nie próbujcie wyszorować cały "brud", bo bez tego niewiele już zostanie w tym państwa.

W związku z powyższym składam wniosek o odrzucenie projektu w całości.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości [flejmy]

Postprzez Michal_Feliks 20 paź 2013, o 12:23

To jest absolutne kuriozum. Ku-rio-zum.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości [flejmy]

Postprzez imi 20 paź 2013, o 15:58

Szanowni zebrani,

Przepraszam, że tak z Nienacka*, ale czuję, że czas się sprzeciwić nadzieizacji** Księstwa

Przypominam, że Prima Aprilis przypada 1 kwietnia. A jeśli to na serio to polecam Samundyjską Szkołę Moderacji: "został pan wydalony za wywoływanie złych emocji". Wszystko idzie w tym kierunku.

*Nienack (powiat Kalisz, RPB) - mała mieścina słynąca z niczego
** Czyli ciepłopuchacenia i fiubździenia oraz infantylizacji
Ivo Karakachanow

Stały bywalec sklepów nocnych i restauracji dworcowych.
Renegat.


Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości [flejmy]

Postprzez Karolina 20 paź 2013, o 17:10

WKW Marszałko-Regencie,
Wysoka Izbo!

Mam mieszane uczucia. Rozumiem zamysł stojący za propozycją tego przepisu. Stworzenie spokojniejszej i pogodnej dla wszystkich atmosfery w Księstwie to rzecz godna pochwały. I nie jest to w żadnej mierze ironiczne.

Ale z drugiej strony, sam WKW wielokrotnie wskazywał, że obecne przepisy umożliwiają tworzenie takiej atmosfery. Wystarczy tylko, aby Prefekt Generalny korzystał ze swoich uprawnień, jeśli to konieczne, i reagował na bieżąco. Czy potrzebujemy wobec tego dodatkowego przepisu, regulującego te sprawy — który w dodatku może być wieloznacznie interpretowany? Granice w tym przypadku są bardzo płynne. Niejednokrotnie ostra krytyka przez jednego może zostać uznana za "wszczynanie kłótni", a przez innego, cóż, po prostu za wyrażenie swojej opinii.
Karolina Aleksandra

Królowa Seniorka Dreamlandu, Królowa Matka Elderlandu, Diuczessa-Wspomożycielka Sarmacji, diuczessa Heidesheim, markiza Vankinner, baronessa Sarmacji, honorowa obywatelka Królestwa Teutonii, Rzeczpospolitej Sclavińskiej, Gellonii i Starosarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Karolina
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości [flejmy]

Postprzez Hochenhauser 20 paź 2013, o 17:13

Albo ktoś zaksjomatyzuje i scharakteryzuje "wszczynanie kłótni", zmieniając nas w UKZT 2.0, albo to będzie bardzo, ale to bardzo subiektywny przepis. Tak czy inaczej- byłbym na nie.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości [flejmy]

Postprzez A0014 20 paź 2013, o 22:49

Panie Marszałku, Wysoka Izbo,

Jakkolwiek tak samo jak projektodawca chciałbym by wszyscy byli dla siebie życzliwi to ciężko nie zgodzić się z przedmówcami. Szczególnie, że "na upartego" tożsamy projekt mógłby być uznany za wszczynanie kłótni, bo polityka (nie)stety często na tym polega.
(—) Misza Korab-Kaku
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
A0014
Królestwo Teutonii
 

Re: Ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości [flejmy]

Postprzez Alojzy Pupka 21 paź 2013, o 00:47

Towarzyszko Lichtenstein, nie wprowadza się „spokojniejszej i pogodnej atmosfery” odgórnym nakazem. Uważam wręcz że penalizacja spierania i kłócenia się doprowadziłaby do jej zagęszczenia, bo pisząc cokolwiek bałbym się, że mogę zostać skazany.
ppłk Alojzy Pupka h. Magnitogorsk
mandragor-senior

non è ancora finita
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Następna strona

Powrót do Sala obrad

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości