Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa Senatu o ceremonialnych urzędach administracyjnych

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Ustawa Senatu o ceremonialnych urzędach administracyjnych

Postprzez AJ Piastowski 11 lut 2018, o 11:04

Wasza Królewska Wysokość,
Wysoka Izbo!

1. ZARZĄDZENIE:
    Na podstawie art. 3. ust. 4. Regulaminu Senatu zarządzam debatę nad projektem wymienionym w punkcie B.

2. PROJEKT:

Ustawa Senatu Królestwa Teutonii
    o ceremonialnych urzędach administracyjnych

My, Senatorowie Królestwa Teutonii, w trosce o dziedzictwo historyczne i kulturowe teutońskich krain i miast postanawiamy o utworzeniu ceremonialnych urzędów administracyjnych.

Art. 1. [Definicje]

1. Ceremonialne urzędy administracyjne (dalej: urzędy ceremonialne) są urzędami przyznawanymi przez Króla Teutonii Teutończykom w uznaniu ich zasług położonych dla całego Królestwa.
    2. Ceremonialni urzędnicy administracyjni (dalej: urzędnicy ceremonialni) to osoby, które zostały powołane na urzędy ceremonialne w myśli niniejszej ustawy.

Art. 2. [Ceremonialne urzędy administracyjne]

Urzędy ceremonialne tworzą: Hrabia Slavii, Hrabia Enderasji, Hrabia Loardii, Namiestnik Awii, Książę-Namiestnik Sangrii, Namiestnik-Palatyn Weyr-Bendenu, Namiestnik Domeny Królewskiej, Ceremonialny Mer Cesarskiego Miasta Stołecznego Srebrny Róg, Tenutariusz Królewski Złotego Grodu;

Art. 3. [Numer kreacji urzędniczej]

1. Jeden urząd ceremonialny sprawować może więcej niż jedna osoba.
    2. Każda kolejna osoba, która zostaje powołana na ten sam urząd ceremonialny, posługuje się, obok nazwy urzędu ceremonialnego, numerem kreacji urzędniczej.

Art. 4. [Powołanie i odwołanie urzędników ceremonialnych]

1. Król Teutonii powołuje w postanowieniu według własnego uznania urzędników ceremonialnych.
    2. W wyżej wspomnianym postanowieniu znaleźć się muszą: imię, nazwisko i sarmacki numer paszportu osoby powoływanej, nazwa urzędu ceremonialnego oraz numer kreacji urzędniczej.
    3. Król Teutonii odwołuje w postanowieniu urzędnika ceremonialnego, który (1) zrzeknie się urzędu ceremonialnego, (2) zrzeknie się obywatelstwa Królestwa Teutonii, (3) opuści Królestwo Teutonii, (4) swoimi czynami działa na szkodę Królestwa Teutonii.
    4. W wyżej wspomnianym postanowieniu znaleźć się muszą: imię, nazwisko, sarmacki numer paszportu osoby odwoływanej, nazwa urzędu ceremonialnego, numer kreacji urzędniczej oraz powód odwołania.

Art. 5. [Urzędnicy ceremonialni]
    1. Osobom powołanym na urzędy ceremonialne nie przysługuje żadne wynagrodzenie.
    2. Osoby powołane na urzędy ceremonialne mają prawo do publicznego posługiwania się nazwą swojego urzędu.

Art. 6. [Przepisy wprowadzające]
    Ustawa wchodzi w życie z chwilą podpisania przez Króla Teutonii.

3. UZASADNIENIE:
    Godny uwagi projekt, nad którym można spokojnie rozpocząć debatę i zastanowić się nad regulacjami.

4. TERMIN:
    Do 21 lutego 2018 roku, włącznie.

5. POUCZENIE:
    Debata nad projektem uchwały obejmuje: przedstawienie projektu przez wnioskodawcę, zajęcie przez Radę Królestwa Teutonii stanowiska w sprawie projektu, debatę senatorów nad projektem, zgłaszanie poprawek i wniosków do projektu przez osoby uprawnione, wprowadzanie autopoprawek do projektu uchwały przez wnioskodawcę.

[...]

Marszałek Senatu może skrócić debatę na wniosek Rady Królestwa Teutonii lub co najmniej jednej trzeciej senatorów, albo w przypadku, gdy żaden senator nie wypowiedział się w debacie przez co najmniej 48 godzin.

(—) Adam Jerzy Piastowski,
Marszałek Senatu
ObrazekObrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii

Re: Ustawa Senatu o ceremonialnych urzędach administracyjnyc

Postprzez kaxiu 11 lut 2018, o 12:11

Czuje się w obowiązku zauważyć, że podstawowe krainy Teutonii zwyczajowo przypisywane są w tytulaturze rodowej. Owszem, w ostatnich latach, żeby nie eskalować konfliktów z Księstwem, raczej się tego unika - ale zwyczaj ma już z 10 lat i nigdy z niego nie zrezygnowano.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii

Postprzez kaxiu 11 lut 2018, o 12:12

I tak poza tym - nie podoba mi się powielanie nazewnictwa z tytulatury sarmackiej - np. hrabiego Enderasji.
Wojciech Hergemon

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii

Postprzez VAT 11 lut 2018, o 13:04

Pomysł generalnie bardzo mi się podoba. Co do zastrzeżeń Arcyksiecia Wojciecha Hergemona, to oczywiście należy się nad nimi pochylić, ale z drugiej strony nie chciałbym żeby w ich wyniku projekt upadł, albo po prace nad nim spowolniły.

Osobiście, rozwazylbym następujące poprawki:
- zmienę sarmackich nazw godności na teutonskie odpowiedniki;
- zarezerwowanie niektorych tytułów dla członków Rodu;
- przypisanie niektórych tytułów do pelnionych w Teutonii funkcji;
- zrezygnowanie z zamkniętego katalogu tytułów na rzecz otwartego, który Król mógłby swobodnie powiększać o nowe wykreowane tytuły według uznania i potrzeb.
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez Vladimir 11 lut 2018, o 15:59

kaxiu napisał(a):Czuje się w obowiązku zauważyć, że podstawowe krainy Teutonii zwyczajowo przypisywane są w tytulaturze rodowej. Owszem, w ostatnich latach, żeby nie eskalować konfliktów z Księstwem, raczej się tego unika - ale zwyczaj ma już z 10 lat i nigdy z niego nie zrezygnowano.

Czy według Waszej Arcyksiążęcej Mości stoi to na przeszkodzie w wprowadzeniu urzędów ceremonialnych?

VAT napisał(a):- zmienę sarmackich nazw godności na teutonskie odpowiedniki;

A jakie są teutońskie odpowiedniki?

VAT napisał(a):- zarezerwowanie niektorych tytułów dla członków Rodu;

Przede wszystkim nie są to tytuły, a urzędy ceremonialne.

VAT napisał(a):- przypisanie niektórych tytułów do pelnionych w Teutonii funkcji;

Moim zamiarem jest, by urzędy ceremonialne stały się, obok odznaczeń, system nagród. Nie łączyłbym ich z funkcjami publicznymi, które mają realną władzę.

VAT napisał(a):- zrezygnowanie z zamkniętego katalogu tytułów na rzecz otwartego, który Król mógłby swobodnie powiększać o nowe wykreowane tytuły według uznania i potrzeb.

Też o tym myślałem. Musielibyśmy jednak określić, jak mi się wydaje, na czym Król mógłby bazować. Ja wyszedłem od administracji terytorialnej i tutaj raczej powinniśmy pozostać, choć można również rozważyć ceremonialne urzędy dworskie.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez kaxiu 11 lut 2018, o 17:30

Czy według Waszej Arcyksiążęcej Mości stoi to na przeszkodzie w wprowadzeniu urzędów ceremonialnych?

Nie. Nie powinny one się jedynie nadmiernie pokrywać tytulaturą rodową.

Sam pomysł mi się podoba, jednakże liczę na zachowanie wewnętrznej spójności.
Wojciech Hergemon

Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii

Postprzez Vladimir 11 lut 2018, o 17:37

Proszę o konkrety. Co powinno zastąpić się czym. Jak już pisałem w jednym artykule, nie lubię dyskusji nad ogólnościami.
Obrazek
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Hetman_Gotfryd 12 lut 2018, o 00:26

To tak od siebie na szybko powiem tak. Mam sugestie oparte na historii co do nazw urzędów, jest teraz tak:

Urzędy ceremonialne tworzą: Hrabia Slavii, Hrabia Enderasji, Hrabia Loardii, Namiestnik Awii, Książę-Namiestnik Sangrii, Namiestnik-Palatyn Weyr-Bendenu, Namiestnik Domeny Królewskiej, Ceremonialny Mer Cesarskiego Miasta Stołecznego Srebrny Róg, Tenutariusz Królewski Złotego Grodu;

A moja skromna sugestia co do zmian jest taka :

Kniaź Slavii, Gokaron Enderasji, Burgrabia Loardii, Jarl Awii, Sołtan Sangrii, Landgraf Weyr-Benden, Ciwun Domeny Królewskiej, Grododzierca Srebrnego Rogu, Tenutariusz Złotego Grodu.
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Vladimir 12 lut 2018, o 08:00

Nie wiem, na jakich opracowaniach historycznych bazował Jaśnie Oświecony, ale jestem całkowicie przeciwny takim dziwnie brzmiącym tytułom. Dlaczego Sołtan, Gokaron lub Ciwun? Sangria nigdy nie był muzułmańska, a Domena Królewska to nie Wielkie Księstwo Litewskie.

Ja bazowałem na dawnych nazwach urzędów administracyjnych. Jedyną wariacją są książę-namiestnik i namiestnik-palatyn, w których jeden z członów wskazuje na nazwę jednostki terytorialnej, odpowiednio: Księstwo Sangrii i Palatynat Weyr-Benden. Domena Królewska miała niegdyś zarządcę, ale tytuł ten wydaje mi się miałki i nijaki, więc zastąpiłem go namiestnikiem. Awia z kolei była pierwotnie wielkim księstwem, ale po inkorporacji do Nowej Teutonii stała się namiestnictwem.
Obrazek
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez VAT 12 lut 2018, o 10:07

Proszę moderację o wykasowanie poprzedniej wypowiedzi. Jakiś chochlik systemu sprawił, że wygląda ona jak wygląda. Dziękuję.

Vladimir napisał(a):A jakie są teutońskie odpowiedniki?

Nie ma, ale to nie ja tworzę zręby języka teutońskiego. Wymyślcie coś Senatorze! Względnie, wystarczy przetłumaczyć polskie nazwy na teutoński.

Vladimir napisał(a):Przede wszystkim nie są to tytuły, a urzędy ceremonialne.

Zwał jak zwał. Ja dużej różnicy praktycznej nie widzę. Jeśli jest - proszę o wybaczenie i oświecenie. Natomiast, poprawiając się - uważam, że niektóre urzędy ceremonialne powinny być zarezerwowane dla członków Rodu Cesarskiego.

Vladimir napisał(a):Moim zamiarem jest, by urzędy ceremonialne stały się, obok odznaczeń, system nagród. Nie łączyłbym ich z funkcjami publicznymi, które mają realną władzę.

Czy na pewno jedno drugiemu przeczy? Moim zdaniem nie. Osoby sprawujące dane funkcje publiczne w Królestwie powinny zostać jakoś - dodatkowo - docenione i nagrodzone. Nadanie, dajmy na to, każdemu Lordowi Koadiuktorowi jakiegoś dodatkowego urzędu ceremonialnego dodałoby moim zdaniem kolorytu zarówno naszej teutońskiej narracji jak i podniosłoby atrakcyjność tej funkcji jako takiej.

Nie do końca zgadzam się zresztą z koncepcją urzędów ceremonialnych jako dodatkowych nagród. Mamy nagrody w postaci odznaczeń i nie do końca wiem jaki jest sens to dublować. W idei urzędów ceremonialnych widzę za to inny atut. To byłoby moim zdaniem świetne narzędzie do narracyjnego ożywienia Teutońskich krain, miast i miasteczek, przy czym żeby to wypaliło, nałożyłbym na osobę piastującą daną funkcję ceremonialną obowiązek prowadzenia narracji dla 'swoich włości'. Moim marzeniem jest żeby Teutonia ukwieciła się systemowo widocznymi lokacjami historycznymi.

Vladimir napisał(a):Też o tym myślałem. Musielibyśmy jednak określić, jak mi się wydaje, na czym Król mógłby bazować. Ja wyszedłem od administracji terytorialnej i tutaj raczej powinniśmy pozostać, choć można również rozważyć ceremonialne urzędy dworskie.

Urzędu dworskie owszem, ale pamiętajmy, że również administracja terytorialna nie musi być jednopoziomowa. Mamy choćby kilka miast historycznych - Zielnybor, Eltdorf, Margon, Ab'Dorst, Jakobstadt. Jest z czego czerpać.

Hetman_Gotfryd napisał(a):Kniaź Slavii, Gokaron Enderasji, Burgrabia Loardii, Jarl Awii, Sołtan Sangrii, Landgraf Weyr-Benden, Ciwun Domeny Królewskiej, Grododzierca Srebrnego Rogu, Tenutariusz Złotego Grodu.

Zgadzam się z przedmówcą. Niektóre nazwy są do przyjęcia (pod warunkiem ich przetłumaczenia na teutoński), inne w ogóle nie pasują do naszej narracji.
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Następna strona

Powrót do Sala obrad [KT] [Úre Thingienzaale]