Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Uchwała senatu ws. zgody na nadanie obywatelstwa KT

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Re: Uchwała senatu ws. zgody na nadanie obywatelstwa KT

Postprzez Juarəz 19 gru 2017, o 21:08

Úr Kong,
Úr magniš Thing,

korzystając z prawa do głosu w Senacie pozwolicie, że przedstawię swoje zdanie w kwestii nadania obywatelstwa honorowego Królestwa Teutonii Księciu-Seniorowi i wynikłej z tego dyskusji.

Zacznę od skomentowania tej wrzawy wokół projektu uchwały. Otóż moim zdaniem iskierka nieprzychylności zasiana przez Jego Książęcą Mość Torkana Ingawaara jest zdecydowanie nieobiektywna. Bardzo łatwo to wywnioskować, chociażby po wypowiedziach niektórych Senatorów jak i własnych obserwacjach oraz doświadczeniach, które posiadam z tamtego okresu. Książę-Senior, mimo wszystko, nie był Teutonii wrogi, a czytając wypowiedzi Księcia Ingawaara odniosłem wrażenie, że na takiego go kreowały. Rozumiem, że w trakcie panowania Jego Książęcej Wysokości Tomasza Ivo Hugona zdarzały się pewne (jakby to ująć...) przykrości, ale miały miejsce także działania dla dobra Królestwa i Narodu Teutonii. Przytoczony przez Jego Królewską Mość Andrzeja Fryderyka przykład Giełdy Papierów Wartościowych w Srebrnym Rogu jest tego potwierdzeniem. W związku z tym proszę Waszą Książęcą Mość o zdjęcie skytyjskiej mitry książęcej i piźnięcie się w ten zakuty łeb, gdyż zważając na podejmowane tu, na łonie Senatu, próby manipulacji i podburzania tylko się Wasza Książęca Mość ośmiesza. Cała ta szopka, której Wasza Mość jest autorem śmierdzi mi na kilometr niczym skytyjski dorsz. Przypominam, że nie żyjemy już w czasach reżimu Kefasa. Nie jesteśmy na każdym kroku nękani za swój teutonizm. Dlatego proszę o powściągliwość. Według mnie druga wypowiedź Waszej Książęcej Mości w tej debacie miała specjalnie wywołać zamieszanie, ale to tylko moje zdanie.

Względem nadania Księciu-Seniorowi obywatelstwa honorowego Królestwa Teutonii jestem nastawiony sceptycznie. Nie wynika to z mojej niechęci czy też uprzedzenia wobec Jego Książęcej Wysokości, ale z mojego postrzegania tegoż zaszczytu. Sądzę, że Wasza Królewska Mość nieco zachłysnął się chwilą. Optowałbym za innym sposobem uhonorowania Księcia-Seniora.
Obrazek
III Hertsog ik Monderie
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Vladimir 20 gru 2017, o 12:50

Juarez napisał(a):[...] Względem nadania Księciu-Seniorowi obywatelstwa honorowego Królestwa Teutonii jestem nastawiony sceptycznie. Nie wynika to z mojej niechęci czy też uprzedzenia wobec Jego Książęcej Wysokości, ale z mojego postrzegania tegoż zaszczytu. Sądzę, że Wasza Królewska Mość nieco zachłysnął się chwilą. Optowałbym za innym sposobem uhonorowania Księcia-Seniora.

Jestem ciekaw, czy ma Wielmożny jakiś pomysł w tej materii. Może medal lub order?
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez AJ Piastowski 23 gru 2017, o 23:29

Wasza Królewska Wysokość,
Wysoka Izbo!

Na podstawie art. 5. ust. 3 Regulaminu Senatu zamykam debatę i informuję, że przechodzimy do głosowania.

(—) Adam Jerzy Piastowski,
Marszałek Senatu
ObrazekObrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel

Postprzez ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ 23 gru 2017, o 23:58

Panie Marszałku,

Zamknięcie debaty jest nieważne, dzień się jeszcze nie zakończył. Stąd pozwolę sobie na zabranie głosu. Jednocześnie składam wniosek o przedłużenie debaty.
Ceterum censeo Teutoniam liberandam esse.

Torkan Ingawaar (ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ)
Dziekan wydziału skytyistyki Almersko-Złotogrodzkiego Uniwersytetu Lingwistycznego
Królestwo Teutonii

Postprzez anglov 24 gru 2017, o 00:27

Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

w związku z zarzutem nieprawności działania Marszałka, pragnę zauważyć, że ze strony Marszałka nastąpiło skrócenie debaty i przejście do głosowania. To też sugeruje przytoczona podstawa prawna.

Marszałek Senatu może skrócić debatę na wniosek Rady Królestwa Teutonii lub co najmniej jednej trzeciej senatorów, albo w przypadku, gdy żaden senator nie wypowiedział się w debacie przez co najmniej 48 godzin.

Senatorzy nie muszą się więc obawiać o ważność glosowania.

Natomiast zwracam się z prośbą do Szanownego Pana Marszałka o to, by mimo trwającego głosowania, nie zamykał wątku debaty, tak ażeby każdy spóźniony, w tym Torkan Ingawaar, mógł się do niego wciąż odnieść w debacie nieformalnej.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ 24 gru 2017, o 00:54

Szanowny Panie Marszałku,

Proszę pamiętać o prawie głosu, który udzieliłem i który mogę odwołać.

Trudno mówić o udzieleniu czegokolwiek. Brak jest formalnych obostrzeń dotyczących dostępu do Sali Obrad, a zgodnie z dotychczasową praktyką i utartą tradycją drzwi Senatu otwarte są dla każdego, kto chce wyrazić swoje zdanie w danej sprawie. Pod tym względem posunęliśmy się w rozwoju kultury politycznej zdecydowanie dalej niż chociażby Księstwo Sarmacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż nawet Sarmaci nie muszą prosić o pozwolenie na zabranie głosu, dlatego wnioskuję, że i ja - jako obywatel Królestwa - nie jestem do tego zobligowany.

Juarezie,

Juarez napisał(a):Úr Kong,
Úr magniš Thing,

korzystając z prawa do głosu w Senacie pozwolicie, że przedstawię swoje zdanie w kwestii nadania obywatelstwa honorowego Królestwa Teutonii Księciu-Seniorowi i wynikłej z tego dyskusji.

Przeczytałeś w ogóle tę dyskusję i zapoznałeś się z argumentami, które podawałem, czy może masz teraz jakąś fazę majaczenia po siłkowych specyfikach od Yaraeha?

Wasza Królewska Mość,

Podczas swojego panowania byliście dla nas jak brat i bratem naszym chcemy Was uczynić. Dlatego My, Senat Królestwa Teutonii, świadomi uroczystości chwili, wyrażamy zgodę na nadanie Jego Książęcej Wysokości Tomaszowi Ivo Hugonowi (AD468) honorowego obywatelstwa Królestwa Teutonii.

W kwestii technicznej: Ivonowi. Jeśli już odmieniamy "Hugo", to wypada zachować jakąś konsekwencję.

Jak domyślam się, chodzi o przemówienie rocznicowe z dnia 31 lipca roku 2016.

Nie, miałem na myśli przemówienie z roku 2015.

Nie do końca rozumiem odniesień do tytulatury. Zupełnie nie rozumiem jakie odniesienie ma to do składanego wniosku, zaś tytulatura „hrabia” zdarzyła się wyjątkowo jednorazowo i wielokrotnie wyjaśniana. Nie będę tu też mówić o mojej opinii wobec tego zarzuty, bo wydaje mi się kompletnie niezwiązany z przedmiotem uchwały.

Celowe, wielokrotne pomijanie tytulatury monarszej (niemotywowane względami ideologicznymi - świadczy o tym używanie innych tytułów arystokratycznych) w stosunku do Króla Teutonii dość dobitnie świadczy o pogardzie w stosunku do Narodu Teutońskiego, którego Wasza Królewska Mość jest reprezentantem i jak najbardziej jest związane z przedmiotem uchwały.

Uważam, że ułaskawienie arcyksięcia Wojciecha to prywatna sprawa pomiędzy nim a ksieciem-seniorem i nie powinna się ona wiązać z obsypywaniem księcia-seniora zaszczytami przez Królestwo. Podobnie jak stosunek do prywatnej inicjatywy arcykcięcia. Reszta zasług to jedynie puste frazesy, które przy odrobinie kreatywności moglibyśmy przypisać każdemu przywódcy grodziskich okupantów z wyjątkiem Kefasa.

Mówisz też o odejściu stałym lub tymczasowym tuzina osób. Wskaż wśród nich Teutończyków i spójrz na ich wypowiedzi, jakich udzielają Ci teraz.

Uważam za wysoce stosowne, abyśmy nie myśleli jedynie o sobie, ale także o innych ciemiężonych Narodach cierpiących pod sarmackim butem.

Zaś co do Wandystanu – zupełnie nie rozumiem dlaczego nikt nie oskarża faktycznych prowodyrów sytuacji – diuka Torpeda i księcia-seniora Romańskiego. Nie dość, że publicznie chełpią się z osiągnięcia, to w ich działaniach bez problemu można wyszukać działań wspomagających zerwanie tego traktatu unii. A przy okazji też próby zamachu na Króla Teutonii.

Może dlatego, że nikt nie proponuje nadania Torpedowi i Romańskiemu obywatelstwa honorowego Królestwa Teutonii...?

Śmiem twierdzić, że jest to jeden z pierwszych (a przynajmniej tych, którzy panowali przez dłuższy czas) Książąt Sarmacji, dzięki któremu Teutończykami możemy swobodnie być publicznie na naszych forach.

Proszę wskazanie konkretnego przykładu represji, jakim z osobistej inicjatywy sarmackiego monarchy poddawano Teutończyków za samo określanie się mianem Teutończyków. Bo ja dla odmiany zapamiętałem chociażby to. Czyżby kolejny pusty, propagandowy frazes?

Jestem zdania, iż obywatelstwo honorowe powinno być zaszczytem ściśle elitarnym, wyjątkowym sposobem uhonorowania tych, którym możemy być wdzięczni za wybitne zasługi dla Królestwa, a nie pustym gestem wobec tych, którzy nigdy w Królestwie nie działali. Obawiam się, że taka polityka nadawania obywatelstwa honorowego może się przyczynić do osłabienia prestiżu tej instytucji. Czy od tej pory zamierza Wasza Królewska Mość robić dobrze każdemu zamorskiemu kacykowi, którego można nazwać przychylnym wobec Królestwa, dodając mu za aprobatą Senatu kolejny fajny bajer do sygnaturki? Uważam, że nie tędy droga. Chcę również podkreślić, że moja krytyka nie wynika z osobistego stosunku do księcia seniora; będę równie mocno sprzeciwiał się nadawaniu tego zaszczytu innym, którzy na niego nie zasługują - niezależnie od tego, czy będzie to król Dreamlandu, konsul Sclavinii czy prezydent Wandystanu. Proponuję utworzenie nowego odznaczenia - jakiegoś medalu Pro Teutoniae Amici, którego rola będzie tożsama z tą, którą chce przypisać teraz WKM obywatelstwu honorowemu - odpowiednie docenienie przychylnych Królestwu dostojników w ramach wymiany dyplomatycznych uprzejmości. Zarówno teraz, jak i już w niepodległej Teutonii. Uważam, że JKW Tomasz Ivo Hugo jak najbardziej takie odznaczenie mógłby otrzymać.

Jeszcze raz gorąco namawiam Szanownych Senatorów do oddania głosu przeciw temu projektowi. Popieram odpowiednie uhonorowanie księcia-seniora, ale nie w proponowany przez wnioskodawcę sposób.

Dziekan wydziału skytyistyki Almersko-Złotogrodzkiego Uniwersytetu Lingwistycznego
Królestwo Teutonii

Postprzez ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ 24 gru 2017, o 01:32

Z racji braku możliwości edycji:

Jednakże gdy rozmawiałem na żywo z moim ojcem o tych zdarzeniach, stwierdził on coś takiego (niedokładny cytat): „Nie znam sprawy, ale sami chcieli być Krajem Korony”. Baridas jest monarchią absolutną, z królem jako źródłem wszelkiego prawa. Traktat unii, jakim z lubością się chełpią jest logiczną konsekwencją, że Książę Sarmacji, jako Król Baridasu takie działania wobec Baridasu podjął. I choć dla nas, narodu który kocha wolności obywatelskie, brzmi to okrutnie – Baridas sam zapracował na takie działania. Przez ustrój, jaki sobie wprowadzili i przez fatalne przygotowanie intrygi. Tu przypominam: jeden z przeszłych Książąt ustąpił właśnie na skutek przygotowanej intrygi.

Ustrój to jedynie dobrowolnie przyjęta konwencja, element narracji. Natomiast bycie skurwielem i wykorzystywanie swoich uprawnień w celu rzucania innym kłód pod nogi jest negatywnie odbierane raczej w każdym ustroju - od monarchofaszyzmu po anarchokomunizm. Fakt, że dane działania mieszczą się w granicach prawa w żaden sposób nie wpływa na ich ocenę na płaszczyźnie moralnej. Uważam, że solidarność z prześladowanym przez księcia-seniora narodem baridajskim jest naszym - nie prawnym a moralnym właśnie - obowiązkiem. Jako ludzi prawych, honorowych a nade wszystko miłujących wolność, której niedostatek wspólnie z Baridajczykami cierpimy.

Apeluję: powstrzymujmy się od takiej retoryki w Senacie.

Dobrze.
Muszę przyznać, że jest to najlepszy przykład działania, jakie pochodzi od jednego z kandydatów na Księcia. Nie zgadzam się z kimś? Rzućmy kilka ad personam!

Ja również pozwolę sobie zaapelować do Waszej Królewskiej Mości: takie pozamerytoryczne wstawki związane z kampanią wyborczą gdzieś w jakiejś Sarmacji zdecydowanie nie licują z powagą Wysokiej Izby.

w związku z zarzutem nieprawności działania Marszałka, pragnę zauważyć, że ze strony Marszałka nastąpiło skrócenie debaty i przejście do głosowania. To też sugeruje przytoczona podstawa prawna.

Przyznaję rację Waszej Królewskiej Mości i przepraszam za zbyt pochopne wyciągnięcie wniosków. Nie zmienia to faktu, iż dobrą praktyką byłoby poczekać do końca przewidzianego terminu. Oczywiście nikt nie wymaga od marszałka obecności równo o północy, ale kilkunasto czy nawet kilkudziesięciogodzinne opóźnienie nie byłoby raczej - biorąc pod uwagę tempo życia w Teutonii - szczególnie odczuwalne.

Królestwo Teutonii

Postprzez AJ Piastowski 25 gru 2017, o 00:02

ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ napisał(a):Panie Marszałku,

Zamknięcie debaty jest nieważne, dzień się jeszcze nie zakończył.

Jak wspomniał JKW mogłem skrócić debatę chociażby z powodu, że żaden senator nie wypowiedział się w przeciągu 48h (art.5 pkt.3).

ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ napisał(a):Jednocześnie składam wniosek o przedłużenie debaty.

Nie może szanowny złożyć takiego wniosku ze względu na to, że nie jest senatorem (art.5 pkt.4).

Głosowanie trzeba było przeprowadzić prędzej czy później, myślę że każdy ma już wyrobione zdanie na temat proponowanej uchwały. Przeciąganie debaty nie przyniosłoby radykalnych zmiany decyzji szanownych senatorów.

ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ napisał(a):Trudno mówić o udzieleniu czegokolwiek. Brak jest formalnych obostrzeń dotyczących dostępu do Sali Obrad, a zgodnie z dotychczasową praktyką i utartą tradycją drzwi Senatu otwarte są dla każdego, kto chce wyrazić swoje zdanie w danej sprawie. Pod tym względem posunęliśmy się w rozwoju kultury politycznej zdecydowanie dalej niż chociażby Księstwo Sarmacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż nawet Sarmaci nie muszą prosić o pozwolenie na zabranie głosu, dlatego wnioskuję, że i ja - jako obywatel Królestwa - nie jestem do tego zobligowany.

Racja, wypowiada się Szanowny jako gość. Będąc w gościach zazwyczaj zachowujemy się w odpowiedni sposób i nie pouczamy gospodarza. Jako Marszałek akceptuję i chętnie witam w Senacie wszystkich, którzy chcą zabrać głos w ważnej sprawie. Zwłaszcza jeżeli przytoczonymi argumentami potrafią ożywić dyskusję i spojrzeć na temat z odmiennej strony.

ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ napisał(a):Jestem zdania, iż obywatelstwo honorowe powinno być zaszczytem ściśle elitarnym, wyjątkowym sposobem uhonorowania tych, którym możemy być wdzięczni za wybitne zasługi dla Królestwa, a nie pustym gestem wobec tych, którzy nigdy w Królestwie nie działali. Obawiam się, że taka polityka nadawania obywatelstwa honorowego może się przyczynić do osłabienia prestiżu tej instytucji. Czy od tej pory zamierza Wasza Królewska Mość robić dobrze każdemu zamorskiemu kacykowi, którego można nazwać przychylnym wobec Królestwa, dodając mu za aprobatą Senatu kolejny fajny bajer do sygnaturki? Uważam, że nie tędy droga. Chcę również podkreślić, że moja krytyka nie wynika z osobistego stosunku do księcia seniora; będę równie mocno sprzeciwiał się nadawaniu tego zaszczytu innym, którzy na niego nie zasługują - niezależnie od tego, czy będzie to król Dreamlandu, konsul Sclavinii czy prezydent Wandystanu. Proponuję utworzenie nowego odznaczenia - jakiegoś medalu Pro Teutoniae Amici, którego rola będzie tożsama z tą, którą chce przypisać teraz WKM obywatelstwu honorowemu - odpowiednie docenienie przychylnych Królestwu dostojników w ramach wymiany dyplomatycznych uprzejmości. Zarówno teraz, jak i już w niepodległej Teutonii. Uważam, że JKW Tomasz Ivo Hugo jak najbardziej takie odznaczenie mógłby otrzymać.

To jest pierwszy rzeczowy, dobrze opisany argument.

ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ napisał(a):Przyznaję rację Waszej Królewskiej Mości i przepraszam za zbyt pochopne wyciągnięcie wniosków. Nie zmienia to faktu, iż dobrą praktyką byłoby poczekać do końca przewidzianego terminu. Oczywiście nikt nie wymaga od marszałka obecności równo o północy, ale kilkunasto czy nawet kilkudziesięciogodzinne opóźnienie nie byłoby raczej - biorąc pod uwagę tempo życia w Teutonii - szczególnie odczuwalne

Dziękuję za zreflektowanie się. Nie zgadzam się jednak, aby praktykować przedłużanie w nieskończoność możliwości wypowiedzi i opóźniać sprawne przechodzenie do kolejnej procedury. W temacie była cisza pomimo mojej przypominajki na PW. Podany przeze mnie termin przedłużenia debaty był jasny i zrozumiały, debata się nie toczyła od dłuższego czasu stąd nie widziałem potrzeby kolejny raz jej przedłużać.

ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ napisał(a):Natomiast bycie skurwielem i wykorzystywanie swoich uprawnień w celu rzucania innym kłód pod nogi jest negatywnie odbierane raczej w każdym ustroju - od monarchofaszyzmu po anarchokomunizm.

Niczego bardziej nie lubię jak rynsztokowego słownictwa. Myślę, że już wszystko zostało powiedziane, temat uważam za wyczerpany. Przekleństw w Senacie tolerował nie będę. Innych spóźnialskich nie widzę, którzy byliby zainteresowani kontynuowaniem wątku i chyba nikt nie powinien czuć się pokrzywdzony.
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel

Poprzednia strona

Powrót do Sala obrad [KT] [Úre Thingienzaale]