Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Uchwała Senatu ws. zgody na nadanie obywatelstwa KT

Archiwa Senatu Królestwa Teutonii

Uchwała Senatu ws. zgody na nadanie obywatelstwa KT

Postprzez AJ Piastowski 22 kwi 2017, o 22:16

Wasza Królewska Wysokość,
Wysoka Izbo!

1. ZARZĄDZENIE:
    Na podstawie art. 3. ust. 4. Regulaminu Senatu zarządzam debatę nad projektem wymienionym w punkcie B.
  2. PROJEKT:
    Uchwała Senatu Królestwa Teutonii nr X/2017
    ws. zgody na nadanie obywatelstwa honorowego KT

§ 1.

W uznaniu niewypowiedzianych zasług w wieloletniej walce z parszywym gelloństwem i pozostałymi nikczemnymi wrogami Narodu Teutońskiego, niezmordowanego stania na straży silnej, samorządnej oraz wolnej od wszelkiego zamętu Teutonii, My, dumni synowie i córki Teutońskiego Ludu w najjaśniejszej izbie Senatu zgromadzeni, niniejszym wyrażamy zgodę na nadanie Jego Książęcej Mości Krzysztofowi Stanisławowi Michałowi Kwaziemu (T0005) z Cesarskiego Domu Harmeliuszowsko-Hergolienowego, IV Księciu Teutończyków, obywatelstwo honorowe Królestwa Teutonii.

§ 2.

Uchwała Senatu wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

3. UZASADNIENIE:

Poniżej słowa szanownego wnioskodawcy kaw. Jana Dagobarda von Thorn-Maikowskiego

Książę Krzysztof Stanisław Michał Kwazi jest bez wątpienia postacią wybitną, która trwale wpisała się w historię Teutonii. Niegdysiejszy Namiestnik Marchii Teutońskiej, Regent Królestwa Teutonii, cichy opiekun i obserwator teutońskiego życia. Autor serii pod tytułem "Atak Zimy", która została wydana na łamach Gazety Teutońskiej. Prawdziwa skarbnica wiedzy o historii naszej Ojczyzny. Naprawdę wiele można by o nim pisać.

Dziś spełniając przykry obowiązek odbierania obywatelstw Teutończykom nie spełniającym ustawowych kryteriów postanowiłem jednak, że nie mogę tego tak zostawić. Dlatego też mając w pamięci postać IV Księcia Teutończyków poświęciłem się napisaniu niniejszego wniosku.

Liczę na szczere poparcie ze strony potężnego Senatu. Doceńmy pracę i zaangażowanie naszego rodaka.

4. TERMIN:
    Do 27 kwietnia 2017 roku, włącznie.
  5. POUCZENIE:
    Debata nad projektem uchwały obejmuje: przedstawienie projektu przez wnioskodawcę, zajęcie przez Radę Królestwa Teutonii stanowiska w sprawie projektu, debatę senatorów nad projektem, zgłaszanie poprawek i wniosków do projektu przez osoby uprawnione, wprowadzanie autopoprawek do projektu uchwały przez wnioskodawcę.

[...]

Marszałek Senatu może skrócić debatę na wniosek Rady Królestwa Teutonii lub co najmniej jednej trzeciej senatorów, albo w przypadku, gdy żaden senator nie wypowiedział się w debacie przez co najmniej 48 godzin.

(—) Adam Jerzy Piastowski,
Marszałek Senatu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Re: Uchwała Senatu ws. zgody na nadanie obywatelstwa KT

Postprzez AJ Piastowski 22 kwi 2017, o 22:36

Poprawcie jeśli się mylę:

Obywatelstwo Honorowe

Zgodnie z Art.1.Pkt.1. Ppkt.1 - "Obywatelstwo honorowe jest szczególnym wyróżnieniem dla osób mieszkających poza granicami Królestwa Teutonii i nie będących obywatelami Królestwa Teutonii."

Diuk utożsamiany jest tylko i wyłącznie z KT. Pomimo, że stracił obywatelstwo to de facto nigdy się go nie zrzekł. Jak zatem nadać honorowe obywatelstwo osobie, która jak wszyscy wiemy jest Teutończykiem?

W uznaniu niewypowiedzianych zasług w wieloletniej walce z parszywym gelloństwem i pozostałymi nikczemnymi wrogami Narodu Teutońskiego...

Zarówno jako Marszałek jak i Senator nie podpiszę się pod tak sformułowanym zdaniem. Dziennik Praw to nie jest odpowiednie miejsce do używania tak lekkiego słownictwa i zwrotów, które mogą być w mojej ocenie poniżające.
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez VAT 23 kwi 2017, o 09:30

Wasza Królewska Mość,
Senacie,

AJ Piastowski napisał(a):Zgodnie z Art.1.Pkt.1. Ppkt.1 - "Obywatelstwo honorowe jest szczególnym wyróżnieniem dla osób mieszkających poza granicami Królestwa Teutonii i nie będących obywatelami Królestwa Teutonii."

Znowelizujmy więc jak najszybciej ten przepis. Wprowadzanie takiego ograniczenia nie ma obecnie jakiejkolwiek racji bytu i tylko zbędnie komplikuje nam sprawę i pęta ręce przy nadawaniu obywatelstw honorowych.

AJ Piastowski napisał(a):W uznaniu niewypowiedzianych zasług w wieloletniej walce z parszywym gelloństwem i pozostałymi nikczemnymi wrogami Narodu Teutońskiego...

Zarówno jako Marszałek jak i Senator nie podpiszę się pod tak sformułowanym zdaniem. Dziennik Praw to nie jest odpowiednie miejsce do używania tak lekkiego słownictwa i zwrotów, które mogą być w mojej ocenie poniżające.

Ja zaś się podpiszę - zarówno jako Lord Kustosz, Senator, ale także jako Marszałek Trybunału Koronnego. Nigdy nie rozumiałem i chyba już nie zrozumiem, co złego jest w nazywaniu rzeczy wprost, bez silenia się na obłudne eufemizmy. Prawda zawsze jest godna jej wyartykułowania!
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez AJ Piastowski 23 kwi 2017, o 10:04

VAT napisał(a):Ja zaś się podpiszę - zarówno jako Lord Kustosz, Senator, ale także jako Marszałek Trybunału Koronnego. Nigdy nie rozumiałem i chyba już nie zrozumiem, co złego jest w nazywaniu rzeczy wprost, bez silenia się na obłudne eufemizmy. Prawda zawsze jest godna jej wyartykułowania!

OK - Nie widzę problemu, żeby tak było na forum, IRC, PK w ćwirkach czy innych miejscach, jeśli ktoś chce w ten sposób wyrażać swoje stanowisko. Sam niejednokrotnie sobie pozwalałem na dość prześmiewcze komentarze wobec innych prowincji, starając się jednak żeby nie zostało to odebrane jako atak lub pogarda. Jestem zwolennikiem zachowania umiaru w sprawach, które dotyczą nas jako całości obywateli KT. Powaga tego miejsca jak też późniejsza publikacja aktu w DP proszą się o nieco inny dobór słów.
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez anglov 23 kwi 2017, o 12:30

VAT napisał(a):
Wasza Królewska Mość,
Senacie,

AJ Piastowski napisał(a):Zgodnie z Art.1.Pkt.1. Ppkt.1 - "Obywatelstwo honorowe jest szczególnym wyróżnieniem dla osób mieszkających poza granicami Królestwa Teutonii i nie będących obywatelami Królestwa Teutonii."

Znowelizujmy więc jak najszybciej ten przepis. Wprowadzanie takiego ograniczenia nie ma obecnie jakiejkolwiek racji bytu i tylko zbędnie komplikuje nam sprawę i pęta ręce przy nadawaniu obywatelstw honorowych.

Dlaczego?
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Juarez 23 kwi 2017, o 13:46

Diuk utożsamiany jest tylko i wyłącznie z KT. Pomimo, że stracił obywatelstwo to de facto nigdy się go nie zrzekł. Jak zatem nadać honorowe obywatelstwo osobie, która jak wszyscy wiemy jest Teutończykiem?

Prześwietny Marszałku, a czy pomiędzy określeniami „obywatel Królestwa Teutonii” i „Teutończyk” możemy postawić znak równości? Obywatel to ktoś kto widnieje w rejestrach i w teczkach sekretarki Helgi zaś Teutończyk to osoba bezwarunkowo kochająca Teutonię, stająca w obronie jej interesów i dobrego imienia, działająca na jej chwałę i potęgę choćby z największej dziury Pollinu niezależnie od tego, czy obywatelstwo posiada czy też nie. Przykładu chyba podawać nie muszę. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie aby nadać Księciu obywatelstwo honorowe.

AJ Piastowski napisał(a):
W uznaniu niewypowiedzianych zasług w wieloletniej walce z parszywym gelloństwem i pozostałymi nikczemnymi wrogami Narodu Teutońskiego...

Owe jak to Pan Marszałek ujął „lekkie słownictwo i zwroty”, które wydają się Prześwietnemu poniżające są tym, co 8 lat temu nadało charakter naszej społeczności i de facto umocniło luźne oraz szerokie znaczenie teutonizmu. Jako, że obaj jesteśmy Teutończykami to bez zbędnego monologu wyjaśnień jedynie wskażę Prześwietnemu Marszałkowi tą oto relikwię. Nasz kraj zawsze wyróżniał się spośród innych krain tworzących Księstwo w taki, czy inny sposób, dlatego też nie widzę żadnych przeciwwskazań, co do publikacji treści uchwały w przedstawionej formie w Dzienniku Praw.

VAT napisał(a):

Sławetny Senatorze, osobiście nie widzę takiej potrzeby. Po pierwsze obywatelstwo honorowe jest zaszczytem, którego dostąpić powinny tylko najznamienitsze osobistości, po drugie obecne przepisy temu sprzyjają, gdyż zawężają potencjalne grono uhonorowanych nie pozwalając na rozdawanie ów zaszczytu na prawo i lewo. Takie jest moje zdanie. Jeśli Sławetny się nie zgadza to zachęcam do uargumentowania swojego stanowiska.
Obrazek
III Hertsog ik Monderie
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez VAT 23 kwi 2017, o 15:17

anglov napisał(a):Dlaczego?

Dlatego, że - jeśli dobrze rozumiem podstawę prawną przytoczoną przez Marszałka Senatu - hipoteza normy prawnej dotyczącej nadawania obywatelstw honorowych zawęża przypadki, gdy taką godność można nadać, do koniunkcji dwóch warunków: 1) zamieszkiwania poza granicami Królestwa Teutonii; 2) nieposiadania obywatelstwa Teutonii. Tym samym, nie można takiego obywatelstwa nadać osobie, która nie spełnia któregokolwiek z w/w warunków.

Jaki jest tego sens?

Sławetny Senatorze, osobiście nie widzę takiej potrzeby. Po pierwsze obywatelstwo honorowe jest zaszczytem, którego dostąpić powinny tylko najznamienitsze osobistości, po drugie obecne przepisy temu sprzyjają, gdyż zawężają potencjalne grono uhonorowanych nie pozwalając na rozdawanie ów zaszczytu na prawo i lewo. Takie jest moje zdanie. Jeśli Sławetny się nie zgadza to zachęcam do uargumentowania swojego stanowiska.

j.w. Jeśli jestem w błędzie - proszę o naprostowanie na drogę słuszności.
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez AJ Piastowski 24 kwi 2017, o 16:06

Juarez napisał(a):W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie aby nadać Księciu obywatelstwo honorowe.

No właśnie tego nie jestem pewny, co do zacytowanego przeze mnie wcześniej fragmentu przepisu dotyczącego nadawania obywatelstwa honorowego. Ale potwierdzam, że w rejestrze Diuk Kwazi nie figuruje, więc teoretycznie mógłby zostać obywatelem honorowym, bo nie jest już obywatelem w ogóle, nigdzie. Z drugiej jednak strony takie obywatelstwo to pusty slogan, który widnieje tylko na papierze, bo do czasu aż przykładowo taki Diuk Kwazi nie zaloguje się do KS to nawet się nie dowie, że został honorowym obywatelstwem wyróżniony. Zapiszemy to jedynie złotą czcionką w annałach naszej historii. Jak kiedyś Diukowi wróci chęć ponownego aktywnego działania to jestem na 100% pewny, że uzyska obywatelstwo właśnie Teutońskie i co wtedy, odbieramy obywatelstwo honorowe... Oczywiście prawo, nie działa wstecz, więc można by uznać, że nie - ale chcę tylko zwrócić uwagę na nieścisłości z tym związane.

Dlatego praktycznie nie wiem czy nie należałoby tego przepisu z nowelizować i mieć możliwość nadawania obywatelstwa honorowego w pewnych wyjątkach także. Chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat.

Juarez napisał(a):Jako, że obaj jesteśmy Teutończykami to bez zbędnego monologu wyjaśnień jedynie wskażę Prześwietnemu Marszałkowi tą oto relikwię.

Trochę mnie Szanowny Kawaler przekonał tym manifestem. Jestem jednak z natury człowiekiem, który szanuje słowo pisane, zwłaszcza jeśli dotyczy publikacji w DP. Uważam, że stać nas, jako dumny naród na wzniesienie się ponad językowe utarczki słowne w Dzienniku Praw i złagodzenie nieco tego tonu.

Jeśli szanowni Posłowie pozwolą to chciałbym pójść na kompromis i zgłosić poprawkę w §1 o treści:

W uznaniu niewypowiedzianych zasług w wieloletniej walce z wrogami Narodu Teutońskiego, niezmordowanego stania na straży silnej, samorządnej oraz wolnej od wszelkiego zamętu Teutonii. My, dumni synowie i córki Teutońskiego Ludu w najjaśniejszej Izbie Senatu zgromadzeni, niniejszym wyrażamy zgodę na nadanie Jego Książęcej Mości Krzysztofowi Stanisławowi Michałowi Kwaziemu (T0005) z Cesarskiego Domu Harmeliuszowsko-Hergolienowego, IV Księciu Teutończyków, obywatelstwo honorowe Królestwa Teutonii.
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez AJ Piastowski 27 kwi 2017, o 15:28

Wasza Królewska Wysokość,
Wysoka Izbo!

Na podstawie art. 5 pkt. 5 Regulaminu Senatu KT wydłużam debatę, która potrwa do 07.05.2017 roku.

(—) Adam Jerzy Piastowski,
Marszałek Senatu
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez anglov 27 kwi 2017, o 17:41

Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

ogółem obywatelstwo honorowe w założeniu miało być wyróżnieniem dla osób niezamieszkujących Królestwa Teutonii, stąd w ustawie zawarte są takie a nie inne wymagania.

Osobiście poszedłbym w drugą stronę, a mianowicie zmienił ustawę w taki sposób, by obywatelstwo nie było odbierane z powodu braku obecności. Nie widzę powodów, dla którego mielibyśmy wykreślać z rejestru osobę, która jest Teutończykiem, jednakże obecnie nie ma możliwości aktywniej działać w Teutonii.

Do samego projektu uchwały jestem nastawiony dość neutralnie. Z racji planowanych zmian, nie widzę jego potrzeby, a z drugiej strony uważam za zgodny z ustawą, zatem nie ma też powodu by go odrzucać.

Propozycje zmian w ustawie o obywatelstwie postaram się przedstawić po weekendzie majowym.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Następna strona

Powrót do Archiwum [Úr Aahiv]