Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa Senatu o Teutońskim Funduszu Celowym

Archiwa Senatu Królestwa Teutonii

Postprzez Aleksander Damian 2 lut 2016, o 20:31

Wasza Wysokość!
Lordzie Regencie!
Wysoka Izbo!

Otwieram debatę nad Ustawa Senatu o Teutońskim Funduszu Celowym przez Rolanda kawalera Heach. Termin debaty nad owym wnioskiem wyznaczam w terminie od dnia dzisiejszego tj. 2 lutego do 7 lutego br. Zakładam możliwość skrócenia lub wydłużenia debaty. Liczę na owocną i wyczerpującą debatę.

Art. 1. [Przepisy główne]

1. Tworzy się Teutoński Fundusz Celowy, dalej zwany Funduszem.
  2. Fundusz jest instytucją prawną, autonomiczną względem organów władzy.
  3. Fundusz działa na podstawie i w granicach statutu nadawanego mu przez Senat.
  4. Fundusz jest odrębną jednostką budżetową zasilaną subwencjami z budżetu Królestwa Teutonii. Wysokość subwencji określa postanowienie Lorda Koadiutora.
  5. Fundusz wydatkuje środki, o których mowa w ustępie poprzedzającym tylko i wyłącznie na cele statutowe.
  6. Pracami Funduszu kieruje Dyrektor Funduszu powoływany przez Senat na trzymiesięczną kadencję. Tryb i zasady wyboru i sprawowania funkcji Dyrektora Funduszu określa statut.
  7. Organem nadzorczym Funduszu jest Senat.

Art. 2. [Przepisy końcowe]

Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

Z poważaniem
(-)Aleksander Damian markiz Chojnacki
Wicemarszałek Senatu Królestwa Teutonii
por. Aleksander Damian markiz von Thorn-Chojnacki herbu Illuminatos
Herold Rodu Dom von Thorn
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Ustawa Senatu o Teutońskim Funduszu Celowym

Postprzez Albert 2 lut 2016, o 20:32

Wysoka Izbo,
Poważany Kawalerze,

Rozumiem, że fundusz miałby powstać systemowo jako zwykła instytucja, nienależąca systemowo do Królestwa Teutonii? Z góry informuję także, że jestem przeciwny tworzeniu urzędów takich jak Dyrektor Funduszu — nie mamy na to ludzi, a drugi, zdecydowanie pewniejszy argument: od tego mamy Lorda Ekonoma.

Pozdrawiam,
(–) Albert diuk Felimi-Liderski

Postprzez Roland 2 lut 2016, o 21:32

RCA napisał(a):Wspaniały projekt :)
Jeśli środki na rachunku tym będą opodatkowane - luzik, jeśli nie będą - to RM zaliczy rachunek do rachunków samorządu, i wyjdzie na jedno :)

No i oczywiście, nie ma żadnego zamachu :)

Rada Ministrów powinna orientować się w pewnych pojęciach prawno-ekonomicznych. W projekcie występuje określenie odrębna jednostka budżetowa. Oznacza to, że Fundusz nie jest częścią budżetu Królestwa Teutonii i środki mu przekazywane są dla rachunków Teutonii kosztami, a co za tym idzie, nie mogą być księgowane do środków jakimi dysponuje prowincja.

Dodatkowo, pada określenie, że Fundusz jest instytucją prawną, autonomiczną co oznacza, że wchodzi w strukturę administracyjną Królestwa i siłą rzeczy opodatkowany być nie może :) Polecam lekcję ekonomii.

Albert napisał(a):Wysoka Izbo,
Poważany Kawalerze,

Rozumiem, że fundusz miałby powstać systemowo jako zwykła instytucja, nienależąca systemowo do Królestwa Teutonii? Z góry informuję także, że jestem przeciwny tworzeniu urzędów takich jak Dyrektor Funduszu — nie mamy na to ludzi, a drugi, zdecydowanie pewniejszy argument: od tego mamy Lorda Ekonoma.

Pozdrawiam,

Jest to kwestia dookreślenia zasad działania Funduszu w jego statucie.
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez Hetman_Gotfryd 3 lut 2016, o 20:44

Powiem krótko na tyle na ile pojmuję treść i sens ustawy, to jestem jej przeciwny. Po porostu w mojej ocenie zamysł może i jest słuszny,ale w naszych realiach nie wykonalny i raczej przynosząc pewne problemy administracyjno-finansowe.
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Albert 3 lut 2016, o 20:53

Sławomir napisał(a):Powiem krótko na tyle na ile pojmuję treść i sens ustawy, to jestem jej przeciwny. Po porostu w mojej ocenie zamysł może i jest słuszny,ale w naszych realiach nie wykonalny i raczej przynosząc pewne problemy administracyjno-finansowe.

A Markiz "wie o co się rozchodzi", czy jedynie pisze, aby pisać? Osobiście, nie mam póki co zdania nt. omawianego projektu, ale przydałyby się jakieś konkrety ze strony debatujących.
(–) Albert diuk Felimi-Liderski

Postprzez AJ Piastowski 4 lut 2016, o 08:34

Czy powstanie Teutońskiego Funduszu Celowego ma mieć za zadanie rozdysponowanie pieniędzmi zgodnie z rozporządzeniem Ustawa Sejmu nr 270, żeby jak to napisał Szanowny Kanclerz w swoim oświadczeniu pt.: "Finanse publiczne, po nowemu" (tutaj) - "...zlikwidować hałdy pieniędzy na kontach prowincji zalegających..."?

Czy to jest główny cel powstania tej inicjatywy, bo nie mam jasności w tej kwestii?

Kolejne pytanie, to: Czym są cele statutowe? Trzeba będzie określić klarownie na co mają być przekazywane fundusze jeśli będą one szły z budżetu KT.

Na chwilę obecną nie przemawia do mnie ta ustawa, ponieważ błędem jest brniecie w biurokratyczny system tworząc nową instytucję i nowe stanowisko, w tym przypadku Dyrektora Funduszu.
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Vladimir 4 lut 2016, o 08:39

Bądźmy szczerzy, w kwestiach finansów jestem idiotą. Proszę mi wytłumaczyć, że ta ustawa jest Królestwu potrzebna i dlaczego. Najprościej, jak to możliwe. :3
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Roland 4 lut 2016, o 10:12

Odpowiadając na powyższe zbiorczo. Ustawa ma na celu powołanie instytucji, która będzie buforem wobec szaleństwa władzy centralnej. Zgodnie z zapowiedzią Kanclerza, aby dostać w tym miesiącu subwencję musimy do jutra wydać minimalnie prawie 2 mln libertów od tak. Nie da się tego zrobić w obecnym porządku prawnym Królestwa.

Zrodził się zatem w mej głowie pomysł utworzenia Funduszu, który nie byłby kontem powiązanym, ani kontem wspólnego rozrachunku, a zatem na konto którego te środki możnaby po prostu przelać, uzyskać subwencję i wydatkować rozsądnie i na spokojnie. Proszę zauważyć, że nic nie stoi na przeszkodzie by Funduszem kierował LK, oraz nie ma zagrożenia defraudacją, bo statut nadaje senat.

Obecnie LK musi wydać 2 mln od tak. Teutonia zawsze dbała o swoje finanse. Mamy je dobrze zabezpieczone. By spełnić ten wymóg i uzyskać subwencję, LK musiałby spędzić kilkanaście godzin na "nadwyrężaniu przepisów". To nie byłoby dobre ani dla niego.

Z bólem serca przyznaję, to jest ustawa na chwilę, ale konieczna. Choć chyba nie zadziała, biorąc pod uwagę, że Kanclerz dał samorządom dwa, trzy dni na dostosowanie się do nowych zasad... nie uda nam się jej fizycznie tak szybko przyjąć. Jeśli więc uważają państwo, że możemy darować sobie tę jedną subwencję w tym miesiącu, ustawa jest do wycofania.
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez AJ Piastowski 4 lut 2016, o 10:36

Wydaje mi się, że to nie ma sensu bo się nie wyrobimy w 2-3 dni, które dostaliśmy od Kanclerza. Chyba sobie lepiej darować w tym miesiącu subwencję. Co nie zmienia faktu, że na kolejny miesiąc trzeba już coś przygotować trochę lepiej niż na chwilę ;)
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Vladimir 4 lut 2016, o 10:43

A może dekret króla?
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,