Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa konstytucyjna o obronie praw obywateli i samorządów

Archiwa Senatu Królestwa Teutonii

Ustawa konstytucyjna o obronie praw obywateli i samorządów

Postprzez Kwazi 14 kwi 2016, o 19:05

Wysoka Izbo!

Wróciłem dzisiaj do świata żywych - niestety - ciut za późno. Nie zdążyłem przed uchwaleniem Ustawy konstytucyjnej o obronie praw obywateli i samorządów wskazać w niej istotnego mankamentu.

Otóż w jednym aspekcie istotnie pogarsza ona pozycje samorządów:
Książę niezwłocznie zarządza referendum w sprawie zmiany Konstytucji: (...) dokonanej przez Sejm w drodze ustawy, jeżeli ustanawia ona, zmienia lub uchyla przepis Konstytucji dotyczący prowincji, na wniosek co najmniej połowy prowincji złożony w ciągu dwóch tygodni od dnia ogłoszenia ustawy;

W przypadku sprzeciwu dwóch prowincji nastąpi zarządzenie referendum, ale NIE nastąpi wstrzymanie wejścia w życie kontestowanych przepisów.
Oznacza to, że nawet w przypadku pozytywnego dla prowincji wyniku referendum, przez jakiś czas będą obowiązywały niechciane przez prowincje przepisy. (Obecnie prowincje mają możliwość zablokowania niechcianych nowelizacji)

Jest to mankament na tyle istotny, że Wysoka Izba powinna rozważyć naprawienie tej sytuacji na dwa sposoby:
1. sposób łagodny - szybkie zgłoszenie własnego projektu nowelizacji Konstytucji KS, który załata lukę,
2. sposób stanowczy - wydanie uchwały wyrażającej sprzeciw wobec UK o obronie praw obywateli i samorządów, co byłoby skuteczne tylko wtedy, gdyby inna prowincja zrobiła to samo.
Kristof Stanislau Mihael Kvazi (T0005)
NIE Jaśnie Oświecony
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Ustawa konstytucyjna o obronie praw obywateli i samorząd

Postprzez Hetman_Gotfryd 15 kwi 2016, o 20:16

Osobiście byłbym za 2 wariantem, ale na tyle na ile pojmuje obecne realia. Jest to raczej nie wykonalne i nie zdobędziemy takiego poparcia w innym samorządzie ?
Co do 1 wariantu to zakładam że takowa wersja wstępna nowelizacji jest już opracowywana przez szanownego IV księcia ? Jeśli do jutra nikt więcej się nie wypowie w LM na ten temat, nie wiem czy będzie sens nad tym debatować w Sali Obrad...Tyle na dziś moich osobistych odczuć w temacie.
Generalnie to chętnie bym to pchnął do Sali Obrad, ale martwi mnie niska frekwencja. I przyznaje nie jestem w tej kwestii obeznany, tu bardziej w debacie przydał by się głos Króla, LK, Rolanda, Vladka jako tych bardziej obeznanych z kwestiami prawnym i swobody obywatelskiej na Lini Centrala- Prowincja.
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 23 kwi 2016, o 11:13

Reakcja Senatu na zadaną sprawę, szczególności Marszałka i Wicemarszałka coraz bardziej skłaniają mnie do myśli, że Senat należy rozgonić, jak to stwierdził któryś z Teutończyków.

Co do kwestii – sama Ustawa powstała z inicjatywy Martina Asketila i zgłoszona i w pełni popierana przeze mnie. Powód poparcia przeze mnie tej ustawy wynika z dwóch powodów. Ustawa, jak jej nazwa wskazuje, ma na celu zapewnić obronę praw obywateli i samorządów. Jakie to są prawa?

W przypadku obywateli jest to konstytucyjne prawo do kontroli władzy za pomocą referendów. Poprzednia ekipa rządząca miała skłonności do znajdowania luk i dziur w prawie, w celu deprymowania niektórych przepisów. Owa zmiana ma na celu uporządkować prawo w taki sposób, by nie było już takiej możliwości. Osobiście dla mnie jest ważne, aby każdy Teutończyk miał zapewnione prawo do obrony swoich praw w rozumieniu prawa sarmackiego przed odpowiednimi organami centralnymi w drodze referendum. Szczególnie że wielu z Teutończyków ucierpiało na tym poprzednio.

W przypadku prowincji jest to zabezpieczenie zainspirowane spowodowane sposobem interpretacji przepisów o referendach. Jako że intencja ustawodawcy była pomijana, a liczyły się tylko osobiste ambicje polityków, było możliwe kompletne ominięcie przepisów o prawie prowincji do sprzeciwienia się wprowadzenia przepisów, które ograniczają ich prawa. Dotychczas przepis zakładał sprzeciwienie się wyłącznie zmiany artykułu dotyczącego prowincji, obecnie zakłada, że jeśli jakikolwiek przepis zmienia, uchyla bądź dodaje takie zmiany, może być kwestionowany. Jest to nieznaczna różnica, ale może nas zabezpieczyć w przyszłości.

Niestety, faktem jest, że w skutek długiej debaty i przeciągającego się procesu ustawodawczego obarczonego mnóstwem wątpliwości ze strony Helwetyka Romańskiego, w pewnym momencie ustawodawczym zaniknęła to dość istotne uprawnienie. Jeżeli powyższy wniosek nie przejdzie w ciągu 2 dni przez dwie prowincje, postaram się zaproponować zmianę naprawiającą ten stan rzeczy.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez Kwazi 28 kwi 2016, o 09:02

anglov napisał(a):Reakcja Senatu na zadaną sprawę, szczególności Marszałka i Wicemarszałka coraz bardziej skłaniają mnie do myśli, że Senat należy rozgonić, jak to stwierdził któryś z Teutończyków.

W woli ścisłości: Senat KT ma w tej chwili nie tyle "Wicemarszałka", co "zastępcę Marszałka" powołanego przeze mnie w trybie art. 12 ust. 4 Konstytucji KT. Wasza Królewska Wysokość może tego zastępcę w każdej chwili zmienić, albo przekonać Marszałka do powołania Wicemarszałka.

Przypominam:
Postanowienie wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia i traci moc z chwilą powołania Wicemarszałka Senatu przez Marszałka Senatu KT.
NIE Jaśnie Oświecony

Postprzez anglov 28 kwi 2016, o 15:54

Kwazi napisał(a):
anglov napisał(a):Reakcja Senatu na zadaną sprawę, szczególności Marszałka i Wicemarszałka coraz bardziej skłaniają mnie do myśli, że Senat należy rozgonić, jak to stwierdził któryś z Teutończyków.

W woli ścisłości: Senat KT ma w tej chwili nie tyle "Wicemarszałka", co "zastępcę Marszałka" powołanego przeze mnie w trybie art. 12 ust. 4 Konstytucji KT. Wasza Królewska Wysokość może tego zastępcę w każdej chwili zmienić, albo przekonać Marszałka do powołania Wicemarszałka.

Przypominam:
Postanowienie wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia i traci moc z chwilą powołania Wicemarszałka Senatu przez Marszałka Senatu KT.

Tak. Zdaję sobie z tego sprawę. Jednakże pamiętaj, że:

W razie opróżnienia urzędu Marszałka Senatu lub niemożności prawidłowego pełnienia funkcji przez Marszałka i Wicemarszałków, Król tymczasowo przejmuje obowiązki Marszałka lub wyznacza jego zastępcę z grona senatorów.

Nie złożyłeś projektu uchwały. Marszałek nie miał obowiązku podejmować jakichkolwiek działań. Prawidłowa praca Senatu nie została zagrożona. W przypadku braku terminowego rozpoczęcia debaty nad projektem – podjąłbym się takiego działania, gdyż Senat działałby nieprawidłowo. Pamiętam jednak o tym niuansie i wiem, jakie działania mogę podjąć, acz dziękuję Ci o tym, że to przypominasz. Wciąż mam nadzieję że zostanie powołany Wicemarszałek.

Natomiast jestem wysoce zniesmaczony tym, jak bardzo została olana przez Senat ta sprawa. Nie powstała nawet żadna dyskusja. Nie powstał projekt uchwały. Nie stało się dosłownie NIC.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez Kwazi 28 kwi 2016, o 18:15

anglov napisał(a):Natomiast jestem wysoce zniesmaczony tym, jak bardzo została olana przez Senat ta sprawa. Nie powstała nawet żadna dyskusja. Nie powstał projekt uchwały. Nie stało się dosłownie NIC.

Przynajmniej JKW Helwetyk Romański złożył w Sejmie kolejny projekt nowelizacji Konstytucji KS.
Przy czym nadal nie jestem przekonany, czy ta nowelizacja na prawdę rozwiąże nasz problem.
NIE Jaśnie Oświecony

Postprzez anglov 28 kwi 2016, o 19:10

Zasadniczo raczej tak. Możliwość zawnioskowania o wstrzymanie wejścia w życie ustawy naprawia regresję naszych praw. Chyba że widzisz jakiś przypadek, gdzie nie podziała to.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez Kwazi 28 kwi 2016, o 19:53

anglov napisał(a):Możliwość zawnioskowania o wstrzymanie wejścia w życie ustawy naprawia regresję naszych praw.

Zdecydowanie tak.

Nie jestem po prostu pewien, w jaki sposób prowincje mogłyby wnioskować o takie wstrzymanie oraz co się stanie, jeżeli wniosek o referendum zgłoszą 2 prowincje, ale tylko jedna zaznaczy wyraźnie, że chce wstrzymania wejścia w życie nowych przepisów.
NIE Jaśnie Oświecony

Powrót do Archiwum [Úr Aahiv]