Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wniosek o przeprowadzenie referendum

Miejsce zgłaszania projektów ustaw i uchwał

Wniosek o przeprowadzenie referendum

Postprzez Rihanna 12 lut 2016, o 22:33

Szanowny Panie Marszałku!

My niżej podpisani, na podstawie art. 27 Konstytucji Księstwa Sarmacji z dnia 24 stycznia 2011r, wnosimy o przeprowadzenie referendum w sprawie uchylenia Ustawy Sejmu nr 273 o zmianie przepisów ustawy wyborczej, która została zatwierdzona wczoraj przez Sejm, a w dniu dzisiejszym opublikowana w Dzienniku Praw.

Warto powiedzieć tutaj coś więcej obywatelom Księstwa Sarmacji jak i również partii, której przyszło rządzić. Pozwolę sobie przypomnieć część wypowiedzi z debaty na temat tejże ustawy.

Do tej pory aby rządzić zazwyczaj potrzebne były ustępstwa i umiejętność współpracy. Obecnie nawet przy przewadze jednego bądź kilku głosów, partia A wskutek bonusu może rządzić samodzielnie (jeśli oczywiście w wyborach startują więcej niż dwie partie), podczas gdy bez tego dodatkowego mandatu musiała nauczyć się współpracować. Rodzi to możliwość nie wsłuchiwania się w głos ludu, który głosował na inną opcję! Apeluję aby nie przyjmować tego projektu, ponieważ jest to niebezpieczne, a dodatkowo warto wspomnieć, że w systemie dwupartyjnym bardzo łatwo jest zdobyć większość, więc ten zapis nie jest potrzebny.

Z listy dla nowych jak zdążyliśmy zobaczyć skorzystało kilka osób! Mówicie, że ona nie jest potrzebna,a zapominamy, że jak się nikt nie zgłosi to jest dodatkowy mandat do puli! Lista nowych jest szansą dla młodych obywateli do sprawdzenia/przetestowania swoich sił! Dzięki niej mogliśmy zobaczyć kilku nowych w tym Kristiana Arpeda czy też Ignacego Popowa, którzy wykazali się, a w przypadku Ignacego - nawet więcej niż wykazał, ponieważ obejmował ważne funkcje w tamtym czasie! Mówimy, że chcemy zatrzymywać młodych obywateli, ale bez pewnych ustępstw w ich stronę ich nie zatrzymamy! Lista nowych jest i będzie dla nich atrakcyjna, a jak już wspomnieliśmy - jeśli nikt nie będzie chciał skorzystać to mamy możliwość wzięcia dodatkowego mandatu do puli.

Jeśli chodzi o wagę głosów - skoro RSO prowadził wiele konsultacji, dlaczego tego tematu nie poddał im? Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ chciałam tylko przypomnieć, że Państwo nie uzyskali większości głosów oddanych przez obywateli. Pierwotnie były to 3 mandaty spośród 7! Takie tematy powinny być konsultowane ze społeczeństwem!


Jak zdążyliście wszyscy przeczytać powyższą wypowiedź - Ruch Sarmackie Odrodzenie nie ma prawa decydować o sprawach wszystkich Sarmatów w taki sposób. Nie otrzymali większości mandatów na samym początku, to, że teraz mają zdecydowaną większość jest spowodowane moralnie nagannym przejściem z mandatem do stronnictwa przeciwnego! Apeluję z tego miejsca do Sarmatów - podpiszmy się i zwołajmy referendum! Nie pozwólmy aby kilka osób decydowało za nas wszystkich! Nie pozwólmy aby młodzi obywatele mieli utrudniony start w życiu publicznym! Nie pozwólmy aby mandat bonusowy był "dodatkiem" dla zwycięzcy! Nie pozwólmy aby rządzący decydowali o tym co ma być poddane konsultacjom, a co nie, bo przypomnijmy, że Kanclerz podczas debaty stwierdził, że waga głosów jest tematem banalnym, nie podlegającym konsultacji - czy aby na pewno? Liczę, że poprzecie mnie ponad wszystkimi podziałami!

(—) Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski

Asesor Trybunału Koronnego
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Wniosek o przeprowadzenie referendum

Postprzez Vladimir 12 lut 2016, o 22:57

(—) Vladimir Ivanovitsš ik Lihtenštán
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Wniosek o przeprowadzenie referendum

Postprzez Sierg 12 lut 2016, o 23:07

Choć kontrowersyjnego przepisu nie popieram, nie podpiszę wniosku. Sugeruję przestać mydlić oczu i przyznać, że opozycja przestała pełnić funkcję kontrolną, ponieważ nie podołała. Gdyby nie nagłe zniknięcia, fochy i inne mało przyjemne sytuacje, to ustawa zmieniająca Ordynację nigdy by nie weszła w życie. Dlatego też, jeżeli teraz chcecie przeprowadzić referendum, zgoda — przemyślę nawet, czy nie poprzeć stanowiska, które reprezentujecie. Pamiętajcie jednak, że społeczeństwo nie składa się z samych debili i ma świadomość Waszego naginania rzeczywistości.
(—) Siergiusz frustrat Asketil
były Kanclerz, Prefekt Generalny, Hrabia
obecnie szachista
Avatar użytkownika
 

Re: Wniosek o przeprowadzenie referendum

Postprzez KJAF 12 lut 2016, o 23:24

Jaśnie Wielmożna Pani,
Wysoka Izbo,

chciałbym zadać kilka pytań w sprawie złożonego wniosku.

1. "Do tej pory aby rządzić zazwyczaj potrzebne były ustępstwa i umiejętność współpracy."

Co jest dobrego w ustępstwach? Umiejętność współpracy naturalnie się przyda, ale istnienie rozdrobnionego parlamentu nie jest jedyną sytuacją z których można się tego nauczyć. Kto powiedział, że ustępstwa i kompromisy są dobre w polityce? Kompromis nie jest niczym pozytywnym, oznacza tyle, że ani jedna ani druga strona nie osiągnęła zamierzonego celu, a sam ewentualny projekt prawa (załóżmy, że bardzo dobry) musi zostać zmodyfikowany i "pogorszony". Kompromisy to coś, czego należy unikać. Nie chodzi mi tutaj o odrzucanie argumentacji opozycji czy bycie głuchym na wołania obywateli.
Istnieją takie kompromisy, które w jakiś sposób łagodzą sytuację. Ale same ustępstwa w kwestiach czysto politycznych to nie zawsze dobra opcja. Z reguły wybiera się zero-jedynkowo, albo coś jest albo go nie ma. Kiedy nie wiem, czy wsypać jedną czy trzy łyżeczki cukru do herbaty, mogę wsypać dwie i nic się nie stanie. Ale kiedy jestem na rozdrożu i na lewo jest jedna droga, na prawo druga, a pośrodku jest drzewo, to kompromis w tym przypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem. A właśnie sytuacje opisane w drugim przypadku mają najczęściej miejsce w Sarmacji.

2. "Obecnie nawet przy przewadze jednego bądź kilku głosów, partia A wskutek bonusu może rządzić samodzielnie (...) Apeluję aby nie przyjmować tego projektu, ponieważ jest to niebezpieczne."

Cóż takiego niebezpiecznego jest w samodzielnych rządach? Przecież to jest coś normalnego w Świecie (nie tylko tym "v"). Czy jest to coś niedemokratycznego? Karalnego? Czy ustawa (bzdurna) która przejdzie głosami koalicji, jest mniej głupia niż przegłosowana przez jedną partię?

3. "(...) Rodzi to możliwość nie wsłuchiwania się w głos ludu, który głosował na inną opcję! "

Wsłuchiwać się można i bez posłów opozycji w Sejmie. Są przecież konsultacje społeczne, Kanclerz czyta prasę i ćwirki, dodatkowo każdy obywatel może sam bezpośrednio uczestniczyć w obradach Sejmu, nie potrzebuje do tego pośrednika. Nie może tylko głosować. Ale to już coś innego niż "wsłuchiwanie się w głos ludu".

4. " Lista nowych jest szansą dla młodych obywateli do sprawdzenia/przetestowania swoich sił!"

Sejm to organ który współrządzi krajem. To nie jest poligon doświadczalny dla niedoświadczonych ani symulator do ćwiczeń. Ciało, w którym potrzebna jest rozwaga, doświadczenie i umiejętność rządzenia państwem, w którym trzeba wykorzystać już wcześniej zdobyte umiejętności i wiedzę, ma być miejscem w którym ma się tę wiedzę dopiero zdobywać?
W Republice Rzymskiej istniało coś takiego jak cursus honorum. Była to ścieżka kariery, według której obywatel rozpoczynał karierę na niższych urzędach, zdobywając doświadczenie i powiększając swoje umiejętności i talenty, awansując kolejno w drabince urzędów państwowych. Natomiast tutaj widzę postulat przekazania sterów okrętu majtkom, którzy do tej pory myli pokład.
Jeżeli jednak wyborcy chcą mieć takiego przedstawiciela, to nic nie stoi na przeszkodzie. Przecież nie ustanowiono cenzusu stażu w wyborach do Sejmu, a jedynie zlikwidowano niepotrzebny i nierówny system wyborczy. Warto również odnotować ile głosów pustych wpada do urny, w głosowaniu na listę nowych. To również o czymś świadczy, a konkretnie o tym, że sami obywatele nie wyrażają aprobaty do przekazywania sterów państwa osobom, których tak naprawdę nie znają.

Ja rozumiem, że chcemy zaciekawić nowych graczy i zachęcić do zostania na dłużej, aktywizować ich i tak dalej. Ale czy wobec tego należy młodym obywatelom na dzień dobry przekazywać tron książęcy? To głupota. A przecież Sejm jest organem równie ważnym jak Książę.

Ogółem całe argumenty zawarte we wniosku dotyczą dwóch spraw — sprzeciw wobec możliwości sprawowania samodzielnych rządów oraz brak poparcia dla łatwiejszego wpuszczania młodych obywateli do Sejmu. Dowiadujemy się też, że RSO sprawuje władzę nielegalnie i sprzecznie z prawem, bo jej demokratycznie wybrani posłowie, mający mandat Narodu do sprawowania władzy, jako jedyni zdołali zrealizować swój program a ich grupa nie uległa rozsypaniu.

Jak już pisałem wyżej w sprawie kwestii pierwszej — rządy samodzielne są tak samo demokratyczne, uczciwe i praworządne jak rządy koalicyjne, nie można mieć do tego wątpliwości. Władza musi być silna. Okrętem nie może dowodzić kilku kapitanów. Znane już jest przysłowie o sześciu kucharkach i efekcie jaki poczynają. Samochodem nie da się kierować we dwójkę. Ja sam demokratą nie jestem. Demokracja to tyrania 51% obywateli nad pozostałymi 49%. Alternatywą jest silna władza monarsza. Ale na to się nie zapowiada w najbliższym czasie, Sejmu raczej nie zlikwidujemy. Więc musimy się liczyć z tym, że to większość decyduje. Dajmy więc skuteczne narzędzie rządów Kanclerzowi. Niech weźmie pełną odpowiedzialność za swoje czyny. Normalnie może się wymigiwać, właśnie tym, że koalicjant nie poparł propozycji, ustawa była dobra ale Sejm ją pozmieniał głosami opozycji (wspomniany kompromis) i dlatego jest źle etc. Innymi słowy — tworzone są wymówki które tłumaczą swoje ewentualne porażki i złe rządy.
Alternatywą jest właśnie jasna sytuacja i klarowny podział władzy. Nie ma tłumaczenia, że to nie moja wina. Skuteczniej jest kontrolować Rząd. Obywatel ma pełny obraz sytuacji, ta i ta osoba zawiniła, ona ponosi pełną odpowiedzialność za to, wobec tego nie wybierzemy jej w następnych wyborach. Taka sama sytuacja na linii wyborcy - Rząd, jak w przypadku wyborcy i posła wybranego w jednomandatowym okręgu wyborczym. Większe możliwości, ale i większa odpowiedzialność i większa ostrożność w działaniach. Dopiero tutaj stwarzamy możliwości wsłuchiwania się w głos obywateli! Z jednej strony mam pełnię władzy, z drugiej, muszę uważać na to co robię i przykładać wagę do krytyki, bo to ja poniosę konsekwencje. Odpowiedzialność nie ulega rozmyciu. Program i rządy będą złe? Więc wybierzemy inną partię, damy jej pełną możliwość do pokazania swoich planów, niech mają 100% możliwości do ich realizacji. W ten sposób łatwiej wyłapać partie i programy złe oraz te, które przynoszą nam pożytek.

No i warto też dodać, że przecież nawet w przypadku istnienia listy nowych, nadal są szanse na jednopartyjne rządy w Sejmie. Co do sprawy młodych w Sejmie, wcześniej napisałem już chyba wszystko na ten temat. Na kwestię zmiany podziału siły głosów nie mam zdania.

Z wyrazami szacunku,
Avatar użytkownika
 

Re: Wniosek o przeprowadzenie referendum

Postprzez Laurẽt 13 lut 2016, o 00:24

Szanowny Panie Marszałku,
JWP Wnioskodawco,

Nie za bardzo widzę listę tych niżej podpisanych, ale nie w tym rzecz. Jeśli chodzi o całość wprowadzonych przepisów prawa, to też przyznaję, że najpierw głosowałem przeciw dlatego, że nie wszystko mi się w tej ustawie podobało.

Zastrzeżeń nie miałem co do uchylenia listy nowych obywateli gdyż uważam, że w tak krótkim czasie ciężko sobie przyswoić klimat Księstwa Sarmacji (sam zresztą jestem tego przykładem i niektórzy na pewno pamiętają mój początkowy okres w KS). Moje wątpliwości budziło i nadal budzi liczenie głosów, które finalnie zostało trochę poprawione.

Finalnie głosowałem ZA gdyż polityka, to sztuka kompromisu i nie można w kluczowych sprawach być upartym do tego stopnia by nie dać się przekonać. Partie koalicji RSO-SPN mają swoje priorytety, o których można przeczytać było w programach wyborczych i nikogo nie powinno dziwić, że chcą je realizować, dlatego jestem przeciw referendum.


Z poważaniem

(-) Laurencjusz hr. MaHi at Atera
Poseł, Przewodniczący SPN
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Wniosek o przeprowadzenie referendum

Postprzez A0014 13 lut 2016, o 00:55

Rihanna napisał(a):
Jak zdążyliście wszyscy przeczytać powyższą wypowiedź - Ruch Sarmackie Odrodzenie nie ma prawa decydować o sprawach wszystkich Sarmatów w taki sposób. Nie otrzymali większości mandatów na samym początku, to, że teraz mają zdecydowaną większość jest spowodowane moralnie nagannym przejściem z mandatem do stronnictwa przeciwnego! Apeluję z tego miejsca do Sarmatów - podpiszmy się i zwołajmy referendum! Nie pozwólmy aby kilka osób decydowało za nas wszystkich! Nie pozwólmy aby młodzi obywatele mieli utrudniony start w życiu publicznym! Nie pozwólmy aby mandat bonusowy był "dodatkiem" dla zwycięzcy! Nie pozwólmy aby rządzący decydowali o tym co ma być poddane konsultacjom, a co nie, bo przypomnijmy, że Kanclerz podczas debaty stwierdził, że waga głosów jest tematem banalnym, nie podlegającym konsultacji - czy aby na pewno? Liczę, że poprzecie mnie ponad wszystkimi podziałami!

Szanowny Panie Przewodniczący, co jest złe:
  • zmniejszenie dysproporcji głosów, gdzie wcześniej były 12-krotnie różnice!!!??? Wcześniej partia rządząca, jako że najwięcej robiła(charakterystyka urzędów), cementowała sobie scenę polityczną na LATA? Mogła zniechęcać wszystkich do robienia czegokolwiek, bo na tym zyskiwała ! Koniec z takimi haniebnymi przywilejami władzy.
  • zabronienie pełnienia funkcji posła więcej niż 2 kadencje pod rząd? Czy może to brak rotacji w Sejmie i ciągle te same twarze?
    Koniec z wiecznymi posłami, dajmy szansę innym !
  • likwidacja listy młodych obywateli, gdzie system wyborczy staje się totalnie nieprzewidywalny i naraża młode osoby na walkę o nie, w sposób TOTALNIE niezdrowy?
    Koniec z niejasnym systemem politycznym, deprawowaniem młodych ludzi kosztem stołków. Proszę się nie martwić młode osoby, będą wspierane z całą siłą, ale nie w ten sposób !

Czy może jeszcze inne przepisy nowelizacji?
(—) Misza Korab-Kaku
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
A0014
 

Re: Wniosek o przeprowadzenie referendum

Postprzez Vladimir 13 lut 2016, o 07:48

Sierg napisał(a):Choć kontrowersyjnego przepisu nie popieram, nie podpiszę wniosku. Sugeruję przestać mydlić oczu i przyznać, że opozycja przestała pełnić funkcję kontrolną, ponieważ nie podołała. Gdyby nie nagłe zniknięcia, fochy i inne mało przyjemne sytuacje, to ustawa zmieniająca Ordynację nigdy by nie weszła w życie. Dlatego też, jeżeli teraz chcecie przeprowadzić referendum, zgoda — przemyślę nawet, czy nie poprzeć stanowiska, które reprezentujecie. Pamiętajcie jednak, że społeczeństwo nie składa się z samych debili i ma świadomość Waszego naginania rzeczywistości.


A ja tam uwielbiam atmosferę końca, upadku, czas nieudolnych epigonów w sarmackiej polityce. Jeśli RSO będzie rządzić dalej, będziemy coraz bliżej śmierci wypracowanego statusu quo. Jeśli popieracie działania wymierzone w demokracja, popierajcie. Mi to odpowiada! RSO jednak wielokrotnie powoływało się na święte zasady demokracji, wolę ludu etc. etc. Czemu teraz lud nie miałby zdecydować? Vox populi, vox dei.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Wniosek o przeprowadzenie referendum

Postprzez PornoBotka 13 lut 2016, o 10:56

(~) Avril von Levengothon
(-) Jaśnie Oświecony Diuk-wicehrabia Magister Avril von Levengothon, Pierwszy Architekt Narodu (PAN) i Perła Monarchizmu Sarmackiego
Oświecony Szambelan Stowarzyszenia Błękitnej Łuny
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Naczelna Izba Architektury
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Wniosek o przeprowadzenie referendum

Postprzez Kristian Arped 13 lut 2016, o 11:00

(—) Kristian Arped
Obrazek

K+N+B 2017

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Wniosek o przeprowadzenie referendum

Postprzez A0014 13 lut 2016, o 12:30

Vladimir Iwanowicz napisał(a):Jeśli RSO będzie rządzić dalej, będziemy coraz bliżej śmierci wypracowanego statusu quo. Jeśli popieracie działania wymierzone w demokracja, popierajcie. Mi to odpowiada! RSO jednak wielokrotnie powoływało się na święte zasady demokracji, wolę ludu etc. etc. Czemu teraz lud nie miałby zdecydować? Vox populi, vox dei.


Rządzący nie są od utrzymywania statusu quo, chyba że niesie on ze sobą jasne korzyści względem potencjalnych zmian. Na zasadzie statusu quo, w KS nie zmieniłoby się nic.

W tym przypadku wydaje się, że te 3 punkty, o których wspomniałem, są potencjalnie korzystniejsze dla kształtu ustroju. A na marginesie, moim zdaniem to dawny "status quo", jest mniej demokratyczny, jeśli już do tego pojęcia się odnosimy.
(—) Misza Korab-Kaku
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
A0014
 

Następna strona

Powrót do Laska Marszałkowska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości