Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ratyfikacja Umowy z Kościołem Diuczej Wiary

Miejsce debat nad projektami ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Ratyfikacja Umowy z Kościołem Diuczej Wiary

Postprzez RCA 11 lut 2018, o 15:33

Prześwietny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo!

Zwracamy się dzisiaj do Was z uprzejmym wnioskiem i prośbą o pochylenie się nad podpisaną w dniu wczorajszym Umowy - Konkordatu między Rzeczpospolitą a Stolicą Strzałową. Umowę zawarli:
  • w imieniu Kościoła Diuczej Wiary JEGO POWAGLIWOŚĆ Krzysztof diuk Czuguł-Chan, następca Proroka, II Diuk Duppy, Marszałek Senatu, Ojciec Rozsądku, Jutrzenka Mądrości, Krynica Dobroci;
  • w imieniu Księstwa Sarmacji i Królestwa Baridasu Jego Książęca i Królewska Mość Robert Fryderyk, książę Sarmacji, król Baridasu etc.
Celem zawartej umowy jest dążenie do trwałego i harmonijnego uregulowania wzajemnych stosunków pomiędzy Rzeczpospolitą oraz Kościołem Diuczej Wiary, podkreślenie posłannictwa Kościoła Diuczej Wiary oraz roli odegranej przez Kościół w szesnastoletnich dziejach Księstwa Sarmacji. Wniosek o zawarcie Konkordatu wyszedł do Nas od strony Kościoła, zaś nasza przychylność to wyraz woli podkreślenia jak ważne dla nas są uregulowane stosunki z Kościołem.

Wierzę, że Wysoka Izba odkryje w słowach Konkordat tworzących, iż w spisywaniu ich pomagała Pan Powaga, a nie kryją one ani niebezpiecznych, ani niekorzystnych dla Rzeczpospolitej przepisów. Proszę Nam przy tym wybaczyć formę przedłożenia, co czynimy w poniższym pliku pdf, lecz Powaga wymaga od Nas zachowania stosownej formy, a i nie chcemy by doszło do jakichkolwiek przekłamań na etapie kopiowania.

Wnosimy do Was o ratyfikację niniejszej umowy. Z góry za to dziękujemy.

Treść Konkordatu
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, etc. etc.

Skontaktuj się z Księciem Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Re: Ratyfikacja Umowy z Kościołem Diuczej Wiary

Postprzez Michal_Feliks 13 lut 2018, o 01:00

Wasza Ksiazeca Mosc,
Panie Marszalku,
Wysoka Izbo,

Przedlozona przez Jego Ksiazeca Mosc umowa stanowi jawne zniewazenie niereligijnych mieszkancow Sarmacji, jak rowniez wyznawcow innych religii wirtualnych. Nie przypominam sobie, zeby w historii naszego panstwa ktorakolwiek z religii zyskala faktyczny status religii panstwowej. Chyba najblizej bylo do tego w czasach wczesnego Piotra Mikolaja, kiedy musielismy sie borykac z katolickim odchylem wladzy, ale nawet wtedy nie doszlo do wprowadzania do porzadku prawnego tego rodzaju regulacji.

Goraco apeluje do panow poslow o zachowanie rozdzialu religii od panstwa, oraz dbalosc o rownouprawnienie wszystkich wierzen. A tym samym - o odrzucenie powyzszej umowy.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek

Postprzez Gauleiter Kakulski 17 lut 2018, o 14:59

WKM,
Wysoka Izbo,

Zarządzam pierwsze czytanie, które potrwa siedem dni, to jest do godziny 15-tej 24.02.

(-) Gauleiter Kakulski
Marszałek Sejmu
Płk. Gauleiter Komendant Koniunktura-Kakulski von Salvepol
Poseł
Ostatni Prefekt Elfidias
Wielki Armin Republiki Scholandzkiej
Suchar-San

Lepiej być zerem, niż Gauleiterem
Obrazek

Postprzez Zombiakov 17 lut 2018, o 15:11

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo

Osobiście uważam, że przekazanie instytucji (nazwy, siedziby etc.) Senatu komukolwiek nie jest ani w gestii Waszej Książęcej Mości ani Sejmu. Oczywiście nie podpieram się tutaj żadnym zapisem prawa a jedynie subiektywnym odczuciem i intuicją.

Poddałbym to pod referendum.
Diuk Prokrust Zombiakov
... bo śmierć to nie koniec ...
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Helwetyk 17 lut 2018, o 16:32

Wasza Książęca Wysokość!

Michal_Feliks napisał(a):Chyba najblizej bylo do tego w czasach wczesnego Piotra Mikolaja, kiedy musielismy sie borykac z katolickim odchylem wladzy, ale nawet wtedy nie doszlo do wprowadzania do porzadku prawnego tego rodzaju regulacji.

Dziękuję za przypomnienie o nieubłaganym procesie starzenia. W istocie, tak było:

Księstwo Sarmacji pragnie niniejszym przystąpić do Porozumienia Zarakackiego. Księstwo realizuje swą politykę w zgodzie z założeniami Katolickiej Nauki Społecznej, co znajduje swoje odzwierciedlenie w Konstytucji (Sarmacja jest jedynym polskim państwem świeckim, którego konstytucja zawiera invocatio Dei) oraz praktyce działania władz sarmackich. Jutro dokument zostanie oficjalnie ratyfikowany oraz opublikowany na stronach internetowych Księstwa Sarmacji.

Akt ratyfikacji znajduje się tutaj, ale to nie jedyne porozumienie tego rodzaju. O ile pamiętam (a pamiętam słabo…), Porozumienie Zarakackie zostało wypowiedziane, ale nie jestem w stanie tego poprzeć archiwami. Ponieważ przypałem (jak mówi młodzież) trzeba się dzielić, do wątku historycznego dorzucam także:

Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek-Senior Sejmu, Konsul Sclavinii, król-senior Baridasu,
dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez MarceliDeBO 18 lut 2018, o 16:47

Wasza Książęca Mość,
Szanowny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Zważyć musimy na konstytucyjne prawo wolności do odbywania praktyk religijnych, ateistyczne czy też związane z wyznawanymi wierzeniami – samemu lub razem z innymi, prywatnie lub publicznie. Prawną i logiczną realizacją tej wolności jest prawo do wyznawania religii w ramach kościoła, zorganizowanego np. na podstawie konkordatu.

Natomiast jest to chwila historyczna i wydaje mi się, że referendum byłoby tutaj najwłaściwsze.
Obrazek
Przewodniczący Rady Nauki
Minister Edukacji i Nauki Konsulatu Sclavinii

Dziekan Collegium Medicum w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Przewodniczący Instytutu Zdrowia Powszechnego
Rada Nauki
Konsulat Sclavinii

Postprzez piwniczak 18 lut 2018, o 21:22

Wysoka Izbo,

Kościół Diuczej Wiary, w przeciwieństwie do kościoła wandejskiego czy bravogirlowego, jest instytucją żywą. Osiągnął też, przez swój relatywnie krótki czas istnienia, o wiele więcej, niż wcześniej wymienione. Znacząca część obywateli Księstwa to zdeklarowani wierni Kościoła. Sam Jego Książęca Mość przyjął do swego serca Powagę, tak samo jak jego poprzednik. Ciągle powstają Pisma Kościoła i krzewiona jest wśród ludzi wiara w Powagę; odprawiane są nadiuczeństwa, także, a nawet zwłaszcza, na zjazdach. Kościół obecny jest na uroczystościach centralnych i lokalnych, a także w codziennym v-życiu Sarmatów. Jesteśmy jednym z niewielu prawdziwie narracyjnych bytów w Księstwie, a Konkordat pozwoli nam jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. To też olbrzymi kredyt zaufania od Jego Książęcej Mości (i w razie poparcia — także od Sejmu) dla misji Kościoła, który pragniemy swoimi przyszłymi działaniami spłacić, nie zważając na RRSO.

Łączę wyrazy Powagi,
Krzysztof Czuguł-Chan
Pierwszy Senator Kościoła Diuczej Wiary
II Diuk Duppy
Obrazek
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez RCA 19 lut 2018, o 08:09

Prześwietny Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
Szanowni Goście.

Uzgodnienie z Kościołem Diuczej Wiary niniejszego Konkordatu nie było dla mnie sprawą łatwą, choć ostateczna decyzja przyszła nadspodziewanie łatwo. Tłumaczę dlaczego, i co mną kierowało. Przede wszystkimi muszę wyjść z punktu, w którym powiem, iż realnie jestem zatwardziałym antyklerykałem i to raczej wojującym niż biernym. To determinuje moje relacje z instytucjonalizacją religii. W świecie wirtualnym jednak staram się przyjmować postawę odmienną. Przez lata byłem wyznawcą Świeckiego Kościoła Wandejskiego, lecz drogi nasze się rozeszły, wiara w Wandę, w obliczu tego na co Wanda pozwala by na wandejskiej ziemi i w wandejskich kopułach czaszkowych się wyprawiało, osłabła. Zmieniamy się. Każdy, każdego dnia. Moja wiara wyewoluowała, dojrzała, stała się pełniejsza i bardziej poważna. Wiara w Senat i Proroków, wiara w Powagę stała mi się droga.

Ale sam fakt wyznawania Powagi nie ułatwił mej decyzji. Wręcz przeciwnie. Jestem świadomy funkcjonowania w Rzeczpospolitej rozmaitych wierzeń. Wiem też jak jakakolwiek forma współpracy z jednym z nich może być odbierana wobec innych. Chcę zatem w tym miejscu podkreślić dwie rzeczy — pierwsza to fakt, iż przedłożona umowa konkordatowa nie uprzywilejowuje i nie nadaje KDW jakiejkolwiek formy wpływu na działania organów państwa; druga — jestem otwarty na współpracę z każdym wyznaniem, jeśli ono jest gotowe podjąć trud działania.

W sferze religii i religijnych uczuć należy i trzeba postępować ostrożnie. Taki jest też ten konkordat. Jestem w sytuacji i roli, która musi wykluczać uprzywilejowanie jednych kosztem drugich, i takimi zasadami kieruję się także w tej sprawie. Wierzę, że Wysoka Izba to dostrzega i wobec tego gotowa jest wyrazić stosowną uchwałę, czyniącą zadość zawartemu porozumieniu z aktywnym Kościołem. To swoisty ukłon za dotychczasowy wkład i kredyt na przyszłą działalność, na którą mocno liczę.

Proszę Was o akceptację tej drogi. Nie dlatego, że muszę prosić, ale dlatego, że podjąłem suwerenną decyzję by zaprosić Was do współdecydowania o tej ważkiej dla nas wszystkich sprawie.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk

Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Friedman 19 lut 2018, o 21:43

WKM,
Wysoki Sejmie,

Rada Ministrów dość sceptycznie i z dystansem podchodzi do konkordatu w obecnej formie. Nie chodzi nawet o kwestie laicyzacji czy neutralności światopoglądowej, ani o przekazanie gmachu Senatu, a raczej o bardziej przyziemne i pragmatyczne sprawy.

Oprócz warstwy narracyjno-fabularnej, umowa ta jest gwarantem dużej autonomii i niezależności od struktur państwowych, jednocześnie przyznaje dość szerokie uprawienia i możliwości. Wypadkowa tego wszystkiego jest dość niepokojąca, a przede wszystkim, stawia pewną grupę obywateli ponad innymi.

Mamy do czynienia z sytuacją, w której instytucja uzyskuje osobowość prawną, nienaruszalność określonych miejsc w przestrzeni publicznej, nietykalność oraz dużą autonomię w prowadzeniu działalności, a przede wszystkim, działalności gospodarczej, do której należy możliwość nabywania i zbywania praw majątkowych. To wszystko przy założeniu, że KDW jest równorzędnym podmiotem w stosunku do Księstwa, skoro jej relacje regulowane są nie na gruncie prawa państwowego, ale umowy międzynarodowej.

Efektem jest uzyskanie przez Kościół statusu quasiprowincji z niezależną strukturą i samorządem, specjalnymi uprawnieniami i swobodą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie wiem czy po zatwierdzeniu konkordatu istniałaby równie uprzywilejowana i niezależna grupa społeczna w KS.

Trzeba zauważyć, że wolności i prawa które posiada Kościół w tej chwili są przecież gwarantowane już teraz. Oprócz więc powtarzania przepisów już obowiązujących, które nie zmieniają zupełnie niczego w porządku prawnym ani w relacjach Kościół — Księstwo, dodajemy przepisy które jak wspomniano wyżej, stawiają instytucję Kościoła ponad inne, świeckie i istniejące do tej pory organizacje.

Wobec powyższego, ciężko udowadniać, że umowa ta powstała jako potrzeba unormowania i wypracowania pewnych rozwiązań; wygląda na to, że najpierw był pomysł podpisania konkordatu, a dopiero potem zastanawiano się co w nim umieścić. Stąd znalazły się przekopiowane treści z realnego odpowiednika obowiązujących i podobnych umów (gdzie mówiąc kolokwialnie, musiano czymś "zapchać" dokument), a które to treści nie mają praktycznego sensu w naszej rzeczywistości.

Jednak nawet jeżeli przyjąć, że umowa ta, nawet jeżeli z praktycznego punktu widzenia, jest zupełnie niepotrzebna i zbędna, nie ma przeszkód żeby dla celów narracyjnych odrzucać jej ideę. Z tym właśnie zastrzeżeniem, że należałoby ograniczyć się do efektów narracyjno-fabularnych. A zamiast tego, mamy kilka przepisów które połączone razem, są dość kontrowersyjne i de facto tworzące państwo w państwie — bo uznajemy KDW za odrębny podmiot prawa międzynarodowego, zdolny do nawiązywania stosunków dyplomatycznych, czyli stawiamy go na równi z Księstwem Sarmacji. Z drugiej zaś strony, umieszczamy jego struktury wewnątrz naszego państwa, z osobnymi i nietykalnymi władzami z hierarchiczną strukturą, gwarantując dużą swobodę i niezależność od władz sarmackich, gdzie jednocześnie do działalności jaką może prowadzić KDW jest między innymi prowadzenie działalności gospodarczej czy prasowej.

W związku z powyższym, stanowisko Rady Ministrów co do przedstawionej umowy jest negatywne. Rząd nie jest natomiast negatywnie nastawiony do zatwierdzenia umowy w innym kształcie, z uwzględnieniem uwag przedstawionych powyżej. Do prowadzenia działalności religijnej nie jest potrzebny specjalny status ekonomiczno-prawny, a ewentualny konkordat nie musi tworzyć aż takiej przepaści pomiędzy jedną instytucją, a całą resztą już istniejących.
/—/ Konrad J. v-hr. Arped-Friedman
W zasadzie nikt ważny
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez RCA 20 lut 2018, o 09:26

Prześwietny Panie Marszałku.
Wysoka Izbo.

Umowa międzynarodowa jest czymś co zawsze można wypowiedzieć, w określonym przez nią trybie. Analizując propozycję zawarcia Konkordatu, a z moim informacji wynika, iż wola do jego zawarcia była już u poprzedniego Księcia Sarmacji, brałem pod uwagę takie aspekty jak rozwój sarmackiej narracji, stworzenie czegoś ciekawego, otwarcie kolejnego pola do fajnej zabawy. Znajduję niezwykle niepokojącym fakt, iż w Sarmacji są okresy kiedy dominuje chęć podcinania skrzydeł tym, którzy chcą coś robić i nie jest to sprzeczne z prawem. I nie chodzi tu o mnie, bo w tej sprawie reprezentuję Księstwo, nie KDW, ale o ogół postaw.

Nie tak dawno dominowały głosy, że w politykę zagraniczną nikt nie chce się bawić, że KS jej nie potrzebuje. Dziś w PZ "bawi się" ponad 10 osób, Korpus Dyplomatyczny silny jak nigdy i kolejne działania w toku. Wystarczyło otworzyć ku temu możliwość. Nikt nie ucierpiał, państwo się nie zawaliło. Ten sam problem obserwuję tu. Dla zasady niechęć wobec czegoś nowego, niesztampowego.

Czy Sarmacja ryzykuje coś tą umową? Możliwe. Możliwe, że nie. Czy Sarmacja coś z tą umową zyskuje? Bez wątpienia. Czy nie zawierając coś ryzykujemy? W sumie niewiele, o ile za niewiele uznamy zniechęcenie tych, którzy coś robić chcieli. Z całą pewnością jednak tracimy potencjalnie ciekawą narrację i nietypowe podejście. Postawmy sobie więc pytanie — czym jest Sarmacja, czemu ma służyć, i czego od niej oczekujemy? Czy poruszając się po utartych ścieżkach nie zanudzimy się na śmierć? Czy utrata potencjału to duża strata czy nie? Czy status quo to coś co nas podnieca?

Gorąco liczę, że Sejm Księstwa Sarmacji, reprezentujący wszystkich naszych mieszkańców weźmie odpowiedzi na te pytania pod uwagę.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk

Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel