Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Do informacji Prezydium Sejmu

Miejsce zgłaszania projektów ustaw i uchwał

Moderator: Prezydium Sejmu

Do informacji Prezydium Sejmu

Postprzez Yennefer 13 sty 2018, o 20:13

Wasza Książęca Mość,
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo!


Chciałabym zawiadomić Wysoką Izbę o wykryciu błędu formalnego w procedowaniu przez Wysoką Izbę postępowań w sprawie wyboru Asesorów Trybunału Koronnego. Zarówno w przypadku mojej kandydatury, jak i kandydatury JKW Defloriusza Dymana Wandera, a także wszystkich poprzednich kandydatur, zgłoszonych obecnemu sejmowi, Sejm przyjął za właściwy tryb i zasady procedowania ustaw i uchwał w oparciu o art. 5 i 6 Regulaminu Sejmu.

Niemniej tryb i zasady procedowania postępowań w sprawie wyboru Asesorów Trybunału Koronnego określa art. 7a Regulaminu Sejmu, w myśl którego debata nad kandydaturami powinna być zarządzana na 7 dni (a nie 3 dni – po 3 dniach może ona jedynie ulec skróceniu), a głosowanie nad kandydaturą winno trwać również 7 dni (chyba, że przed upływem tego czasu kandydatura uzyska wymagane poparcie lub głos oddadzą wszyscy Posłowie).

Pozostawiam pod rozwagę Wysokiej Izby.
Obrazek(-)Yennefer v-hr. Heach
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Do informacji Prezydium Sejmu

Postprzez piwniczak 13 sty 2018, o 22:09

Szanowna Pani,

widać tylko jak nieodpowiadające rzeczywistości jest nasze prawo.

Przedłużające się głosowania i debaty są po prostu bezcelowe, a wprowadzone były z myślą o dużym osobowo Sejmie Wielkim, który wówczas jeszcze istniał.

Sejm w formie obecnej proceduje o wiele sprawniej i terminy w wymiarze trzydniowym byłyby w zupełności wystarczające. Posłowie mieli czas na pytania, kandydaci na odpowiedź, nie było momentu w którym coś zostało "ucięte" przez zarządzenie głosowania, więc de facto zastosowany został art. 7a ust. 5 Regulaminu Sejmu, który dopuszcza skrócenie 7 dniowego terminu, a głosowania, jeśli kończyły się przed czasem to tylko i wyłącznie w zgodzie z art. 6 ust. 4 Regulaminu Sejmu w oparciu o art. 7a ust. 6 Regulaminu Sejmu (wymagana większość lub wszystkie głosy oddane), więc nie dopatruję się tu uchybień.

Oczywiście, rozumiem Pani niepokój powodowany przez to nieustające wykorzystywanie przepisów "warunkowych", co miejsca nie powinno mieć nagminnie, ale tak skonstruowane są przepisy, że obowiązują długie terminy, które po prostu muszą być skracane.

Liczę, że kolejna kadencja Sejmu pochyli się nad tą kwestią.

Łącząc wyrazy,
Marszałek Sejmu
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Avatar użytkownika
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
 


Powrót do Laska Marszałkowska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości