Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Sugestie dotyczące nowej strony Księstwa

Miejsce na wnioski dotyczące błędów i sugestii zmian w DSG
W tym dziale umieszczamy jedynie wnioski dot. zmiany lub dodania funkcjonalności w DSG, a także zgłaszamy wykryte błędy.
Dla ułatwienia pracy NIA prosimy posługiwać się w tytułach oznaczeniami [BUG] w odniesieniu do błędów oraz [MOD] w odniesieniu do modyfikacji i dodawania funkcjonalności.

Sugestie dotyczące nowej strony Księstwa

Postprzez LdR 27 maja 2019, o 18:01

Szanowna Rado,

Korzystając z chwilowego nadmiaru czasu i wiary we własne umiejętności pozwoliłem sobie, za pozwoleniem i w porozumieniu z JO diukiem Czuguł-Chanem, zasugerować pewne modyfikacje w nowej wersji strony KS, którą to JO diuk zaprezentował nam podczas obchodów 17. rocznicy Księstwa. Poniżej objaśnienia, uzasadnienia oraz wizualizacja. Liczę na komentarze zarówno Szanownej Rady, jak i wszelkich innych osób zainteresowanych.

1. Celem ogólnym zaproponowanych zmian jest zmniejszenie rozmiarów strony (które mogą utrudniać scrollowanie, szczególnie w wersji mobilnej) oraz uporządkowanie przestrzeni. W projekcie strony diuka CC znalazło się kilka elementów, które krytykowałem dawniej (diuk CC pewnie wspomni moje wielokrotne pitolenie w privach) za marnowanie miejsca i źle ustalone priorytety. Zaznaczam, że poprawki w prezentowanym projekcie są wynikiem mojej osobistej oceny, więc rozumiem, że ktoś się może z nimi nie zgodzić. Czekam w takim razie na komentarze i dodam też.

2. Przycisk radia - widzimisię. Uważam, że KS powinno mieć publiczne radio obsługiwane przez władze centralne, na których emitowane będą serwisy informacyjne. Przycisk do radia na projekcie umieściłem, ale równie dobrze można go czymś zastąpić - byle czymś, co pokazuje aktywność społeczności i serwisu, tak jak pasek GAP i przycisk Discorda, w przeciwieństwie do przycisku SISS, który nie powinien być eksponowany tak wysoko na stronie.

3. Rotator - zmniejszony względem projektu diuka CC, powiększyłem też jeden obraz - oszczędzanie miejsca i wyróżnianie najbardziej interesujących treści. Artykuły, które znajdują się na rotatorze, mają nie pojawiać się domyślnie na liście artykułów (pojawią się dopiero po wybraniu jakiejś kategorii, np. najczęściej komentowane, pod warunkiem rzecz jasna, że będą do niej należeć. Chodzi o to, by domyślnie nie było dwóch linków ze strony głównej do jednego artykuły, tak by nie marnować cennej przestrzeni.

4. Zmienione nagłówki sekcji - dla czystości i czytelności. "Hamburger" wydaje mi się bardziej intuicyjny niż lejek (zwałaszcza, że jest tez w menu głównym), niemniej, jest to (ponownie) ocena osobista.
5. Usunięcie sekcji sarmatnic - moim zdaniem sarmatnice marnują przestrzeń i powinny latać na pasku GAP. Osobna sekcja sarmatnic jest marnowaniem przestrzeni, szczególnie z perspektywy nowej osoby (nie wie co to sarmatnica, a jak już się dowie, to przełknie info o niej w pasku GAP).

6. Ćwirek - mały retusz, również dla oszczędności miejsca - przycisk wysyłania ma pojawiać się dopiero po wpisaniu jakiejś treści.

Diuk CC zwrócił też uwagę na brak obszaru powiadomień - fakt, brak go, głównie ze względu na moją awersję do namnożenia obszarów na stronie, ale z racji jest o funkcji być powinien - w miejscu, w którym jest obecnie w projekcie diuka CC, czyli nad rotatorem.

Dodatkowo chciałbym też podjąć temat kącika propagandowego, a mianowicie to, że powinien zostać usunięty. Mamy za dużo obszarów informacyjnych dla celów publicznych - obszar powiadomień NIA/samorządowych/wyborczych/itp, Rotator, kącik, GAP. To jest zbędne tuczenie strony, przeładowanie treścią i jeszcze jedna rzecz, która wymaga obsługi, dodatkowo narażona jest na wypełnienie obrazem słabej jakości.

Tak więc przedstawiłem swoje wypociny, czekam na odpowiedź Szanownej Rady i ogółu społeczności.

PS. Nie patrzcie na użyte fonty, rozmiary przycisków, ikonki itp - bardziej chodzi o układ i funkcjonalność niż faktyczny wygląd.
Załączniki

desktop.jpg

mobile.jpg
Leszek diuk de Ruth
Dobry Obywatel

Re: Sugestie dotyczące nowej strony Księstwa

Postprzez KJAF 28 maja 2019, o 14:28

Czy w takim razie, artykuł dodany do (nie wiem jak to nazwać, rotatorem to już nie jest) jako ostatni, zawsze będzie na sztywno miał największą miniaturkę i będzie najwyżej? Wcześniej to nie miało większego znaczenia, bo właśnie i tak wszystko się obracało, teraz trochę kicha, że potencjalny artykuł mógłby mieć swoje dosłowne pięć minut, bo za chwilę będzie zastąpiony przez nowy, i zdegradowany tym samym niżej.

Powyższe w kwestii propozycji z góry. Mam też pytanie do stanu obecnego strony — jak rozumiem, grafika z kącika propagandowego w wersji podstawowej strony, oraz ta do trybu responsywnego na telefony, to jak rozumiem, dwa różne obrazki? I będzie trzeba przygotowywać dwie wersje? A jeżeli tak, to ile wariantów strony istnieje, tylko te dwa, czy jest jeszcze jakaś na inne rozdziałki, np. tablet?
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Rada Ministrów
Instytut Edukacji Sarmackiej
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Helwetyk 28 maja 2019, o 15:22

LdR napisał(a):2. Przycisk radia — widzimisię. Uważam, że KS powinno mieć publiczne radio obsługiwane przez władze centralne, na których emitowane będą serwisy informacyjne. Przycisk do radia na projekcie umieściłem, ale równie dobrze można go czymś zastąpić — byle czymś, co pokazuje aktywność społeczności i serwisu, tak jak pasek GAP i przycisk Discorda, w przeciwieństwie do przycisku SISS, który nie powinien być eksponowany tak wysoko na stronie.

Skądinąd mi wiadomo, że podejmowane są działania mające na celu przywrócenie radia (na Discordzie). Przycisku SISS mnie brakuje, ale nie zdziwiłbym się, gdybym był tutaj w fundamentalnej mniejszości. Pasek sarmatnic gdzieś, przynajmniej w okolicach ćwirka, powinien wrócić… (o czym niżej).

LdR napisał(a):3. Rotator — zmniejszony względem projektu diuka CC, powiększyłem też jeden obraz — oszczędzanie miejsca i wyróżnianie najbardziej interesujących treści.

Podoba mi się to powiększanie jednego artykułu.

LdR napisał(a):4. Zmienione nagłówki sekcji — dla czystości i czytelności. „Hamburger” wydaje mi się bardziej intuicyjny niż lejek (zwałaszcza, że jest tez w menu głównym), niemniej, jest to (ponownie) ocena osobista.

Tak.

LdR napisał(a):5. Usunięcie sekcji sarmatnic — moim zdaniem sarmatnice marnują przestrzeń i powinny latać na pasku GAP. Osobna sekcja sarmatnic jest marnowaniem przestrzeni, szczególnie z perspektywy nowej osoby (nie wie co to sarmatnica, a jak już się dowie, to przełknie info o niej w pasku GAP).

Tutaj zdecydowanie się nie zgadzam. Pasek sarmatnic jest dla nas, nie dla nowych mieszkańców. Pasek GAP ma to do siebie, że nie wszystko od razu widać. Jeżeli ta informacja zniknie ze strony głównej, w naturalny sposób będziemy mniej pamiętali o tych rocznicach. Nie musi być na samej górze strony, ale wyodrębniona i odpowiednio wysoko — zdecydowanie powinna pozostać.

LdR napisał(a):Dodatkowo chciałbym też podjąć temat kącika propagandowego, a mianowicie to, że powinien zostać usunięty. Mamy za dużo obszarów informacyjnych dla celów publicznych — obszar powiadomień NIA/samorządowych/wyborczych/itp, Rotator, kącik, GAP. To jest zbędne tuczenie strony, przeładowanie treścią i jeszcze jedna rzecz, która wymaga obsługi, dodatkowo narażona jest na wypełnienie obrazem słabej jakości.

I tutaj również. Artykuły pojawiają się i znikają, kącik propagandowy pokazuje to, co mamy aktualnie na tapecie — np. informacje o możliwości zgłoszenia się w wyborach czy nadchodzącej rocznicy. Możemy natomiast spokojnie zrezygnować, moim zdaniem, z obszaru powiadomień NIA i samorządowych.

Konrad Jakub napisał(a):Mam też pytanie do stanu obecnego strony — jak rozumiem, grafika z kącika propagandowego w wersji podstawowej strony, oraz ta do trybu responsywnego na telefony, to jak rozumiem, dwa różne obrazki?

Z tego, co widzę, to ta sama grafika — słusznie.
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański, Marszałek Koronny, poseł na Sejm,
Konsul Sclavinii, były funkcjonariusz publiczny
Konsulat Sclavinii
Dwór Jego Książęcej Mości
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez LdR 28 maja 2019, o 15:58

Konrad Jakub napisał(a):Czy w takim razie, artykuł dodany do (nie wiem jak to nazwać, rotatorem to już nie jest) jako ostatni, zawsze będzie na sztywno miał największą miniaturkę i będzie najwyżej? Wcześniej to nie miało większego znaczenia, bo właśnie i tak wszystko się obracało, teraz trochę kicha, że potencjalny artykuł mógłby mieć swoje dosłowne pięć minut, bo za chwilę będzie zastąpiony przez nowy, i zdegradowany tym samym niżej.

Już na etapie przygotowania propozycji byłem świadomy, że powiększona grafika może być problemem. Być może dałoby się coś w tym zakresie zrobić, np. żeby te 5 grafik wymieniało się miejscem w powiększonym polu, ale to pomysł trochę na siłę, a poza tym to też kwestia tego, czy i jakim nakładem pracy da się to zrobić, więc pytanie do diuka CC. E

Ewentualnie można to miejsce przeznaczyć na promocję najbardziej wartościowego contentu, ale to trochę cenzurą śmierdzi. Tak czy siak, problem dostrzegam.

Helwetyk napisał(a):Skądinąd mi wiadomo, że podejmowane są działania mające na celu przywrócenie radia (na Discordzie). Przycisku SISS mnie brakuje, ale nie zdziwiłbym się, gdybym był tutaj w fundamentalnej mniejszości. Pasek sarmatnic gdzieś, przynajmniej w okolicach ćwirka, powinien wrócić… (o czym niżej).

Co do SISS, to też domyślałem się, że z perspektywy niektórych jest korzystnie, by był wysoko (głównie z perspektywy władz, bo tak wygodniej pracować, jak zgaduję). Tak więc rozumiem potrzebę, nie wykreślałbym tego przycisku zupełnie, ale też trochę nie pasuje mi on po prostu obok GAP i Discorda, co pisałem w poście otwierającym.

Tutaj zdecydowanie się nie zgadzam. Pasek sarmatnic jest dla nas, nie dla nowych mieszkańców. Pasek GAP ma to do siebie, że nie wszystko od razu widać. Jeżeli ta informacja zniknie ze strony głównej, w naturalny sposób będziemy mniej pamiętali o tych rocznicach. Nie musi być na samej górze strony, ale wyodrębniona i odpowiednio wysoko — zdecydowanie powinna pozostać.

Zgoda. Nie upieram się przy usunięciu sarmatnic, bo mnie też się podobało, gdy wróciły. To, że wyrzuciłem je ze swojego projektu, to bardziej sygnalizacja potrzeby ustalenia jakiejś hierarchii.

I tutaj również. Artykuły pojawiają się i znikają, kącik propagandowy pokazuje to, co mamy aktualnie na tapecie — np. informacje o możliwości zgłoszenia się w wyborach czy nadchodzącej rocznicy. Możemy natomiast spokojnie zrezygnować, moim zdaniem, z obszaru powiadomień NIA i samorządowych.

Podobnie jak wyżej - nie upieram się. Sam przecież kiedyś wykorzystałem kącik w dosyć oryginalny sposób, bodaj jako pierwsza osoba, ale też nie mam pewności - z pomocą czyjąś wrzuciłem do niego tabelę medalową igrzysk (edytowalną, nie grafikę). Zastosowań jest więc potencjalnie mnóstwo. W projekcie umieściłem zostawiłem, bo rozumiem przydatność, aczkolwiek nie wiem, czy w projekcie diuka CC trochę kącikowi nie wydarza się krzywda poprzez zmniejszenie. Kącik o tyle mnie wkurza, że też jakby nie ma na niego dobrego miejsca, gdzie pasuje jak ulał - ta sama choroba co sarmatnice.

Ogólnie to też chciałem dodać, że nie mam problemu z paskiem sarmatnic, kącikiem albo nawet dodaniem nowych elementów (marzy mi się fajny kalendarz, może sprzężony z kącikiem i też obszar na szybkie ankiety SOBOSu i ich wyniki lub linki do większych badań). Zasadniczo mam przekonanie od kilku lat, że serwisowi nie jest potrzebne odświeżenie designu, a gruntowna przebudowa według zaktualizowanych założeń - przebudowa menu, dodanie nowych funkcjonalności dla władz, utworzenie miejsca dla kilku instytucji, które najlepiej pokazują i podtrzymują aktywność (w tej roli widzę chociażby wspomniany SOBOS, bo prowadzony z minimalnym wysiłkiem może być po prostu fabryką contentu; inne instytucje też by się znalazły). Jednocześnie ta wiara nie przeszkadza mi docenić i cieszyć się efektami pracy diuka Czuguł-Chana. Nowy serwis to super sprawa, nawet jeśli taki jeden maruda jak ja strzępi ryja że hurr durr :)
Leszek diuk de Ruth
Dobry Obywatel

Postprzez KJAF 28 maja 2019, o 18:17

Swoją drogą, rozstrzał w wyglądzie między przejściem z nowej SG na stronkę DP jest teraz większy, niż wcześniej. Nie zdziwiłbym się, gdyby jakiś nowy Sarmata po kliknięci w Dziennik stwierdził, że coś się pojebało i przeniosło go do archiwum z początku internetu.
Rada Ministrów

Postprzez piwniczak 28 maja 2019, o 19:32

Dziękuję za naświetlenie kilku problemów. Postaram się nad nimi pochylić i przedstawić lub wdrożyć sensowne rozwiązania.

Póki trwać będzie "dokręcanie" nowej strony, raczej wstrzymam się z przenosinami, aż osiągniemy UX na zadowalającym poziomie. W końcu zmiany mają być na lepsze, a nie na gorsze.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez piwniczak 28 maja 2019, o 22:20

Pierwsze poprawki zostały zaaplikowane.
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.

Obrazek
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez LdR 29 maja 2019, o 09:18

Tak na marginesie, czy NIA rozważa / planuje wprowadzenie nowych funkcjonalności na stronie i czy przyjmuje ewentualne sugestie od mieszkańców? Chodzi o rzeczy pomniejsze, które nie wpływają na układ strony (jako przykład przychodzi mi do głowy przeglądarka PDF w prasie, żeby można było czytać wydawnictwa w tym formacie bez otwierania osobnej zakładki lub Adobe Readera).
Leszek diuk de Ruth
Dobry Obywatel

Postprzez KJAF 29 maja 2019, o 11:41

To może kompromisowo, niech będzie rotator (tam, gdzie teraz jest miniaturka największa) + wszystkie miniaturki niżej (tak, jak to było w wersji wcześniejszej bety)?
Rada Ministrów

Postprzez piwniczak 29 maja 2019, o 20:35

W temacie rotatora mogę powiedzieć tyle: http://shouldiuseacarousel.com/

7 najnowszych "promowanych artykułów" na stronie głównej to raczej dość. Nie mamy aż takiej podaży w prasie, żeby ktoś mógł kogoś w ciągu dnia spaść z głównej. Jak to zacznie być problemem, to wtedy będzie można zacząć kombinować jak to ogarnąć.

Ostatni rotator jest z 25go i ciągle się trzyma na szczycie. Wcześniejszy jest z 21go. Ja bym powiedział, że obecność na stronie nawet się wydłuży, bo aktualnie grafiki znikają po ustalonym czasie i zostać może pusta karuzela, a tu zawsze pokazujemy 7 ostatnich.

Co do sugerowania nowych funkcjonalności — opis działu, w którym obecnie się znajdujemy brzmi „Miejsce na wnioski dotyczące błędów i sugestii zmian w DSG” a regulamin działu „W tym dziale umieszczamy jedynie wnioski dot. zmiany lub dodania funkcjonalności w DSG, a także zgłaszamy wykryte błędy.
Dla ułatwienia pracy NIA prosimy posługiwać się w tytułach oznaczeniami [BUG] w odniesieniu do błędów oraz [MOD] w odniesieniu do modyfikacji i dodawania funkcjonalności.”. Myślę, że to wyczerpuje temat? ;)

Obrazek
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Powrót do Referat ds. Systemu