Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ożywienie sclavińskiej kultury

Główny ośrodek życia publicznego w Sclavinii

Moderator: Konsulat Sclavinii: władze

Obrazek
Konsulat Sclavinii
Serwis internetowyRejestr obywateli sclavińskichInformator o wolnych stanowiskach
N  I  E  C  H      T  R  W  A      O  S  T  A  T  E  C  Z  N  A      K  R  U  C  J  A  T  A

Ożywienie sclavińskiej kultury

Postprzez Michał 15 mar 2018, o 21:21

Słuchajcie, dręczy mnie jedna rzecz.

1. źr. SJP PWNkultura duchowa «ogół dzieł naukowych, literackich i dzieł sztuki tworzących dorobek ludzkości w danym okresie historycznym»

2. źr. SJP PWNkultura fizyczna «dziedzina obejmująca naukę o wychowaniu fizycznym, sport, higienę osobistą oraz racjonalną organizację czynnego wypoczynku»

Konsulat Sclavinii stoi na bardzo wysokim poziomie pod względem wysokiej kultury duchowej — racjonalnego prawodawstwa, prac naukowych, sprawozdań historycznych i nawet grafik. Dodatkowo, Guedes tworzy świetne graficznie sprawozdania społeczno-polityczne. W sprawie kultury fizycznej, tutaj ciężko nam jest cokolwiek wymyślić, ale mamy wirtualny sport który wszyscy staramy się jakoś kultywować biorąc udział w różnych wydarzeniach czy prowadząc drużyny. Śmiem więc powiedzieć, że w drugiej sprawie niewiele więcej możemy zrobić.

ALE!

Moją bolączką jest pierwsza właśnie definicja, kultura duchowa. Idąc za starą dobrą Wikipedią, składają się na nią —
wierzenia, wiedza, literatura i wszelkiego rodzaju piśmiennictwo, sztuka, w tym: sztuki plastyczne, teatr, muzyka, film, moda, [...] etc.

Trochę brakuje nam piśmiennictwa. Prozy, poezji, dramatu, szkoły filozoficznej, czegokolwiek w tym rodzaju. Osobiście uwielbiam pisać i czytywać różne wytwory kultury, miałem nawet w planach jeden eksperymentalny dramat. Ale chciałbym was też do tego zachęcić. Ten temat można raczej postrzegać w kategorii mojego moralnego kaca który kazał mi się odezwać, żeby spróbować zachęcić kogo się da do pisania. Jeżeli jest więc tak, że ktoś ma pomysł ale z jakiegoś powodu nie może go doszlifować, nie ma czasu czy chciałby podjąć jakąkolwiek inną współpracę na tym polu, deklaruję się i jestem do dyspozycji, nawet jeżeli cała chwała przypadnie pomysłodawcy. Kultura to moim zdaniem para wioseł, bez której ten okręt zwany Sclavinią co prawda popłynie pchany przez wiatr, ale nie wybierze sobie kierunku.

Być może w najbliższym czasie uda mi się wrzucić kilka pomysłów na "instytucje", które mogłyby pomóc nam tę kulturę rozszerzać i zachować. Przydałoby nam się odnowienie redakcji Głosu Sclavinii, może filharmonia, teatr. Osobiście oferuję też wolną możliwość publikacji w Ordo Sclaviniae bez żadnych ryczałtów i z obietnicą wypłaty pełnej kwoty tantiem które przejdą na konto instytucji.

Pomożecie? Jakie macie pomysły na kulturę, czym się interesujecie, co moglibyście poprowadzić?
/—/ Michał Pséftis, daw. Bryennios.
Więzień Jego Książęcej Mości

Re: Ożywienie sclavińskiej kultury

Postprzez Helwetyk 15 mar 2018, o 21:57

Ekaton napisał(a):Trochę brakuje nam piśmiennictwa. […]

W tym kontekście mój głos zabrzmi fatalnie: tak.
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański, Marszałek Koronny,
Konsul Sclavinii, były funkcjonariusz publiczny
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Konsulat Sclavinii
Dwór Jego Książęcej Mości
Kościół Diuczej Wiary
Naczelna Izba Architektury
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel

Postprzez Michał 15 mar 2018, o 22:12

Zarówno w szerokiej jak i wąskiej definicji kultury mieszczą się projekty ustaw. Więc nie jest tak znowu źle. :>

Postprzez Helwetyk 15 mar 2018, o 22:23

Ekaton napisał(a):Zarówno w szerokiej jak i wąskiej definicji kultury mieszczą się projekty ustaw. Więc nie jest tak znowu źle. :>

Jest źle, zwłaszcza, że straciłem serce do legislacji (pozostała tylko szczera niechęć do złej legislacji)…
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez incisive 15 mar 2018, o 22:29

Ekaton napisał(a):Słuchajcie, dręczy mnie jedna rzecz.

źr. SJP PWNkultura duchowa «ogół dzieł naukowych, literackich i dzieł sztuki tworzących dorobek ludzkości w danym okresie historycznym»

ALE!

Moją bolączką jest pierwsza właśnie definicja, kultura duchowa. Idąc za starą dobrą Wikipedią, składają się na nią
wierzenia, wiedza, literatura i wszelkiego rodzaju piśmiennictwo, sztuka, w tym: sztuki plastyczne, teatr, muzyka, film, moda, [...] etc.

Trochę brakuje nam piśmiennictwa. Prozy, poezji, dramatu, szkoły filozoficznej, czegokolwiek w tym rodzaju. Osobiście uwielbiam pisać i czytywać różne wytwory kultury, miałem nawet w planach jeden eksperymentalny dramat. Ale chciałbym was też do tego zachęcić. Ten temat można raczej postrzegać w kategorii mojego moralnego kaca który kazał mi się odezwać, żeby spróbować zachęcić kogo się da do pisania. Jeżeli jest więc tak, że ktoś ma pomysł ale z jakiegoś powodu nie może go doszlifować, nie ma czasu czy chciałby podjąć jakąkolwiek inną współpracę na tym polu, deklaruję się i jestem do dyspozycji, nawet jeżeli cała chwała przypadnie pomysłodawcy. Kultura to moim zdaniem para wioseł, bez której ten okręt zwany Sclavinią co prawda popłynie pchany przez wiatr, ale nie wybierze sobie kierunku.

Pomożecie? Jakie macie pomysły na kulturę, czym się interesujecie, co moglibyście poprowadzić?

Uboga kultura duchowa? Tu się nie zgodzę. Mamy Ostateczną Krucjatę. Właśnie można by było troszkę bardziej termin sprecyzować. Skoro starzy mieszkańcy nie do końca wiedzą co ona oznacza, to jak mają czuć się nowi? A to bardzo ciekawa droga. I mocno nietypowa. Choć mocno kojarzy mi się ostatnio z Gellonią, i jej pustkowiami. No ale czort wie, co przez granicę z dziedziną Pana Zombiakowa do nas przełazi.
Teatr i opera. To mocno trudna sprawa. Nie spodziewam się, by ktoś posłuchał na ten przykład godzinnego przedstawienia Carmina Burana. Choć jeśli dać tylko preludium, to nie jedna osoba pewnie dała by radę. To akurat mocno pasowało by do naszej kultury. Mała próbka:
https://www.youtube.com/watch?v=GXFSK0ogeg4
Prędzej przyjęły by się głupotki, jakie robiłem z puszką żebraczą na głównej forum. Nic co trwa długo. Ewentualnie fragment koncertu, przedstawienia, z ewentualnym opisem, by wytłumaczyć zarys historyczny, bądź sam przekaz.
Sama kultura słowa... Tu już ktoś próbował... Mamy nawet ciekawy wątek, który się niestety posypał.
viewtopic.php?f=453&t=16214
Do tego nasz spam, za który chcą nas ukamieniować. Czyli kultura picia Kukulicy.
Dla ciała i ducha... Lupanar, czyli szaleństwo dnia codziennego. Tu liczymy na Ojca założyciela. A nóż właśnie tak to będzie wyglądać? Obrazek
Wersję dla pań również da się znaleźć. ;)
Gorzej ze znalezieniem pań.
Sclavinia polityką stoi. I tego nie da się ukryć. Waści, jak i Książę Senior nawet w teatrze będziecie natychmiast paragrafy przeglądać, bo antrakt ma piętnaście minut przerwy, i ze dwie ustawy można zapisać. A aktorów opodatkować. Dyrektor teatru natychmiast ministrem propagandy będzie musiał się stać. Bo inaczej na dywanik do Konsula. :D

Z wyrazami szacunku,
jedyny żebrak Księstwa Sarmacji:
Incisive
Z wyrazami szacunku,
Incisive
Królestwo Hasselandu
Konsulat Sclavinii

Postprzez Guedes de Lima 16 mar 2018, o 07:33

Ekaton napisał(a):Trochę brakuje nam piśmiennictwa. Prozy, poezji, dramatu, szkoły filozoficznej, czegokolwiek w tym rodzaju.

Słusznie zauważyłeś, że akurat w tym aspekcie obecnie niewiele się dzieje, aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że mamy na prawdę wiele materiałów zarchiwizowanych. M. in. twórczość Stanisława Gertalda, Michała Augusta Staropodlaskiego czy chociażby Twoja. Być może warto byłoby ją wyeksponować. Mógłby to być wstęp do zainteresowania innych i zarazem zmotywowania ich do tworzenia.
GUEDES hr. DE LIMA h. SZACHOWNICA
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Konsulat Sclavinii

Postprzez Helwetyk 16 mar 2018, o 09:58

Guedes de Lima napisał(a):Być może warto byłoby ją wyeksponować.

W Książnicy Sclavińskiej…?
ObrazekObrazekObrazek
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Michał 16 mar 2018, o 10:06

Naturalnie, Ostateczna Krucjata sama w sobie ideologicznie spaja całą państwowość sclavińską. Nie sugerowałem, że mamy ubogie zbiory czy, że obecna działalność zasługuje na krytykę. Przeciwnie, jestem zadowolony z tego, że generujemy posty i każdemu z was należy się z to szacunek! Wskazuję tylko na to, że zawsze możemy postarać się bardziej i na większej ilości płaszczyzn! ;)

Na dniach wypuszczę mój pierwszy w życiu poważny dramat. Nadam mu nazwę — Głód. Legislacja. Ostateczne Zgromadzenie. I zadedykuję pewnemu Księciu-seniorowi!

Postprzez incisive 16 mar 2018, o 15:04

Ekaton napisał(a):
Na dniach wypuszczę mój pierwszy w życiu poważny dramat. Nadam mu nazwę — Głód. Legislacja. Ostateczne Zgromadzenie. I zadedykuję pewnemu Księciu-seniorowi!

Rozumię, że przeciwieństwem, czyli niepoważnym dramatem jest komedia... ;)

Z wyrazami szacunku,
Incisive
Z wyrazami szacunku,
Incisive
Królestwo Hasselandu
Konsulat Sclavinii

Postprzez Piotr III Łukasz 23 mar 2018, o 13:21

Może warto odświeżyć pióro... słabe, ale jest