Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Wydzielone] Nad nazwą Sclavinii dysputy

Dział archiwalny prowincji

Moderator: Konsulat Sclavinii: władze

Re: [Wydzielone] Nad nazwą Sclavinii dysputy

Postprzez Iontz 20 cze 2014, o 17:58

Kwazi napisał(a):A może "Kondominium Gellońsko-Starosarmackie" ?

Prawodpodobnie coś mnie ominęło, ale nie rozumiem dowcipu ;(
Mateusz von Lichtenstein–Iontz
Obrazek

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Iontz

Re: [IO] Reforma konstytucyjna

Postprzez IUdR 26 cze 2014, o 09:25

M. Kawowy napisał(a):@ Księstwo Sclavinii
Przyjęcie tej propozycji spowoduje, że będziemy mieszkańcami księstwa o ustroju republikańskim, którego suwerenem jest król (będący równocześnie księciem, ale innego księstwa);

W tej wypowiedzi wszystko jest źle. Przede wszystkim: nie innego księstwa. Nie jesteście krajem korony, tylko prowincją. Tytuł tytułem, ale Sclavinia to tylko kawałek ziemi, której suwerenem jest Naród Sarmacki. Przepraszam, przykro mi.

A poprawiając wypowiedź, napiszę: "Przyjęcie tej propozycji spowoduje, że będziecie mieszkańcami prowincji o ustroju republikańskim i nazwie księstwa, będącej częścią Księstwa Sarmacji, którego suwerenem są wszyscy obywatele sarmaccy (a którego Książę, czysto tytularnie też Wasz Król, jest królem całkiem innego królestwa - tj. Baridasu)".
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Re: [IO - D.] Reforma konstytucyjna

Postprzez M. Kawowy 26 cze 2014, o 09:29

Krajokoronnych szowinistów prosimy uprzejmie o opuszczenie sali obrad.
markiz Młynek Kawowy

Obrazek
M. Kawowy

Postprzez IUdR 26 cze 2014, o 09:36

M. Kawowy napisał(a):Krajokoronnych szowinistów prosimy uprzejmie o opuszczenie sali obrad.

Marszałka TK prosimy uprzejmie o poprawne wykładnie. :)

Swoją drogą - taki ze mnie krajkoronny, że urodziłem się w Teutonii i mieszkam w Gellonii :) Po prostu fajniej jednak trzymać się prawdy.
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez M. Kawowy 26 cze 2014, o 09:41

Ależ to nie była wykładnia, tylko figura retoryczna mająca dowieść, że propozycja "Księstwa Sclavinii" mija się z rozsądkiem.

ICF napisał(a):Po prostu fajniej jednak trzymać się prawdy.

Wręcz przeciwnie! :)
markiz Młynek Kawowy

Obrazek
M. Kawowy

Postprzez Kwazi 26 cze 2014, o 09:43

ICF napisał(a):Swoją drogą - taki ze mnie krajkoronny, że urodziłem się w Teutonii...

No właśnie - idź szybciutko robić baretki, bo projekt Ustawy o Odznaczeniach już trzecią sesję Senatu leży w Lasce Marszałkowskiej ;)
Kristof Stanislau Mihael Kvazi (T0005)
NIE Jaśnie Oświecony
Królestwo Teutonii

Postprzez Krzysztof Hans 26 cze 2014, o 11:37

ICF napisał(a):
M. Kawowy napisał(a):@ Księstwo Sclavinii
Przyjęcie tej propozycji spowoduje, że będziemy mieszkańcami księstwa o ustroju republikańskim, którego suwerenem jest król (będący równocześnie księciem, ale innego księstwa);

W tej wypowiedzi wszystko jest źle. Przede wszystkim: nie innego księstwa. Nie jesteście krajem korony, tylko prowincją. Tytuł tytułem, ale Sclavinia to tylko kawałek ziemi, której suwerenem jest Naród Sarmacki. Przepraszam, przykro mi.

A poprawiając wypowiedź, napiszę: "Przyjęcie tej propozycji spowoduje, że będziecie mieszkańcami prowincji o ustroju republikańskim i nazwie księstwa, będącej częścią Księstwa Sarmacji, którego suwerenem są wszyscy obywatele sarmaccy (a którego Książę, czysto tytularnie też Wasz Król, jest królem całkiem innego królestwa - tj. Baridasu)".

I tutaj ja bym to skrócił pisząc:
"Przyjęcie tej propozycji spowoduje, że będziecie mieszkańcami prowincji o ustroju republikańskim i nazwie księstwa, będącej częścią Księstwa Sarmacji, którego suwerenem są wszyscy obywatele sarmaccy.
Ogólnie mówiąc ta propozycja nie jest zła bo w przypadku Księcia zachowana jest tytulatura całego państwa a różnica jest taka że byłaby ona równa tytułowi w Sclavinii.
(-) Krzysztof Hans van der Ice
- Mieszkaniec Eldoratu w Sclavinii (K. Sarmacji) i Rottery w Dalmencji (R. Trizondalu)
- Poseł na Sejm Wielki Księstwa Sarmacji

Postprzez Kwazi 26 cze 2014, o 11:41

Krzysztof Hans napisał(a):Przyjęcie tej propozycji spowoduje, że będziecie mieszkańcami prowincji o ustroju republikańskim i nazwie księstwa, będącej częścią Księstwa Sarmacji, którego suwerenem są wszyscy obywatele sarmaccy.

A ja bym dla odmiany napisał całą prawdę:

Przyjęcie tej propozycji spowoduje, że zmieni się fasada, ale nadal będziecie mieszkańcami prowincji o często zmieniającym się ustroju, będącej częścią oligarchicznej republiki o nazwie "Księstwa Sarmacji", której suwerenem formalnie są wszyscy obywatele sarmaccy (a której głowa, nosząca tytuł Księcia Sarmacji i Króla Sclavinii, jest jaka jest).
NIE Jaśnie Oświecony
Królestwo Teutonii

Postprzez Helwetyk 26 cze 2014, o 11:48

Kwazi napisał(a):Przyjęcie tej propozycji spowoduje, że zmieni się fasada, ale nadal będziecie mieszkańcami prowincji o często zmieniającym się ustroju, będącej częścią oligarchicznej republiki o nazwie "Księstwa Sarmacji", której suwerenem formalnie są wszyscy obywatele sarmaccy (a której głowa, nosząca tytuł Księcia Sarmacji i Króla Sclavinii, jest jaka jest).

A faktycznie to niby kto jest?
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański, Marszałek Koronny, poseł na Sejm,
Konsul Sclavinii, były funkcjonariusz publiczny
Konsulat Sclavinii
Dwór Jego Książęcej Mości
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Postprzez Kwazi 26 cze 2014, o 11:51

Proszę o wydzielenie wątku, bo będzie dłuuuga wymiana zdań.

Helwetyk napisał(a):
Kwazi napisał(a):Przyjęcie tej propozycji spowoduje, że zmieni się fasada, ale nadal będziecie mieszkańcami prowincji o często zmieniającym się ustroju, będącej częścią oligarchicznej republiki o nazwie "Księstwa Sarmacji", której suwerenem formalnie są wszyscy obywatele sarmaccy (a której głowa, nosząca tytuł Księcia Sarmacji i Króla Sclavinii, jest jaka jest).

A faktycznie to niby kto jest?

1. Zabawa polega na napisaniu swojej wersji zdania "Przyjęcie tej propozycji spowoduje...", a Ty psujesz nastrój.
2. Odpowiedź na Twoje pytanie kryje się w określeniu "oligarchiczna republika".
NIE Jaśnie Oświecony
Królestwo Teutonii

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum Życia Sclavinii