Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Co tu trzeba robić?

Dział archiwalny prowincji

Moderator: Konsulat Sclavinii: władze

Co tu trzeba robić?

Postprzez Siepacz 11 maja 2018, o 11:02

Tak sobie przeglądam forum Konsulatu i doszedłem do wniosku że dzieje się coś tylko w Senacie i Akademii Sclavińskiej (choć niestety tylko papierologia). Jest coś, co można by było rozruszać i na tym trochę zarobić?
(—) Seweryn Siepacz-Rębajło
Asesor Trybunału Koronnego
Minister Administracji i Spraw Wewnętrznych Konsulatu Sclavinii
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Re: Co tu trzeba robić?

Postprzez Helwetyk 11 maja 2018, o 11:34

Vizenay napisał(a):Tak sobie przeglądam forum Konsulatu i doszedłem do wniosku że dzieje się coś tylko w Senacie i Akademii Sclavińskiej (choć niestety tylko papierologia). Jest coś, co można by było rozruszać i na tym trochę zarobić?

Zwyczajowo w takich przypadkach udziela się wyjątkowo niepomocnej odpowiedzi, że można zrobić wszystko. Takiej odpowiedzi nie udzielę. :-)

W tym momencie poszukujemy kandydatów na stanowiska Ministra Administracji (co, z uwagi na powyższe, wykluczam), Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Informacji, Ministra Kultury, których zadania określa — tak, wiem… — ten dekret. Istotne są dwie ostatnie funkcje. Obydwie wymagają obywatelstwa, ale jest ono do uzyskania stosunkowo niewielkim nakładem pracy.

Rolą Ministra Informacji jest przede wszystkim publikowanie w „Głosie Sclavinii” informacji o tym, co dzieje się w prowincji. Nie ulega wątpliwości, że mamy obecnie przestój, ale zawsze coś się znajdzie (zawsze można publikować wywiady, których zawsze jest na lekarstwo…), a niezależnie od wynagrodzenia miesięcznego można od razu zarobić na tantiemach i dotacjach dla artykułów; są to zwyczajowo kwoty rzędu kilku tysięcy libertów za publikację.

Rola Ministra Kultury jest nieco ambitniejsza, ponieważ tu głównym zadaniem jest organizacja wydarzeń kulturalnych. Jestem więcej niż pewny, że w razie potrzeby znajdą się osoby chętne do pomocy, ale w miarę stała obecność i podstawowe umiejętności koordynacji są wysoce wskazane. Jak wynika z Pańskiego powitania, jest Pan nowy w naszym osobliwym, patologicznym półświatku, więc pomocne w rozważaniach może być odwiedzenie strony internetowej dowolnej gminy i rozważenie, czy któreś z wydarzeń da się zorganizować w warunkach mikronacji (wystawa? koncert? odsłonięcie tablicy pamiątkowej? turniej? konkurs? przegląd filmów? plebiscyt? etc. etc. etc.).

Zarobić też można na samej aktywności na forum Sclavinii. Codziennie w okolicach północy wypłacane są wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do pierwiastka liczby wypowiedzi, co w ujęciu miesięcznym sumuje się do całkiem zauważalnych kwot. (Ja, na przykład, za pięć zamieszczonych wczoraj postów, otrzymałem wynagrodzenie w wysokości 268 Ⱡ).
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek-Senior Sejmu, Konsul Sclavinii, król-senior Baridasu,
dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Siepacz 11 maja 2018, o 12:00

Rola Ministra Kultury jest nieco ambitniejsza, ponieważ tu głównym zadaniem jest organizacja wydarzeń kulturalnych.

Nie jestem przekonany do ograniczenia roli Ministra Kultury do organizacji wydarzeń kulturalnych. Przeglądałem trochę forum i odzew na takie eventy jest dość kiepski, dlatego uważam że do obowiązków wynikających z piastowania stanowiska powinno zostać dołączone animowanie kultury, Można by spróbować odświeżyć ideę Ostatecznej Krucjaty albo stworzyć coś nowego, tylko nie wiem jak wejdzie z wdrażaniem tego w życie i kto te pomysły będzie musiał zaakceptować. Poza tym tego typu inicjatywy nie powinny być, w mojej ocenie, jednostronne, dlatego przydałby się jakiś organ państwowy sprawujący nad tym pieczę, składający się z min. 3 osób.
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez MarceliDeBO 11 maja 2018, o 12:09

Vizenay napisał(a):dzieje się coś tylko w Senacie i Akademii Sclavińskiej (choć niestety tylko papierologia)

Nie wszystko co związane z Naukowcami dzieje się jawnie... :ugeek:

Vizenay napisał(a):Poza tym tego typu inicjatywy nie powinny być, w mojej ocenie, jednostronne, dlatego przydałby się jakiś organ państwowy sprawujący nad tym pieczę, składający się z min. 3 osób.

Można też zacząć od założenia instytucji prywatnej i animowania aktywności. 8-)
Obrazek
Przewodniczący Rady Nauki
Minister Edukacji i Nauki Konsulatu Sclavinii

Dziekan Collegium Medicum w Akademii Sclavińskiej im. Stanisława Gertalda
Przewodniczący Instytutu Zdrowia Powszechnego
Rada Nauki
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Siepacz 11 maja 2018, o 12:15

MarcelideBO napisał(a): Można też zacząć od założenia instytucji prywatnej i animowania aktywności. 8-)

Chciałbym teraz działać dla Konsulatu, a nie na własną rękę.
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Helwetyk 11 maja 2018, o 12:16

Vizenay napisał(a):
Rola Ministra Kultury jest nieco ambitniejsza, ponieważ tu głównym zadaniem jest organizacja wydarzeń kulturalnych.

Nie jestem przekonany do ograniczenia roli Ministra Kultury do organizacji wydarzeń kulturalnych. Przeglądałem trochę forum i odzew na takie eventy jest dość kiepski, dlatego uważam że do obowiązków wynikających z piastowania stanowiska powinno zostać dołączone animowanie kultury, Można by spróbować odświeżyć ideę Ostatecznej Krucjaty albo stworzyć coś nowego, tylko nie wiem jak wejdzie z wdrażaniem tego w życie i kto te pomysły będzie musiał zaakceptować. Poza tym tego typu inicjatywy nie powinny być, w mojej ocenie, jednostronne, dlatego przydałby się jakiś organ państwowy sprawujący nad tym pieczę, składający się z min. 3 osób.

Szeroko rozumiane animowanie kultury byłoby, oczywiście, mile widziane. W przypadku tego urzędu (jak również pozostałych urzędów ministerialnych) jest tak, że Senat wybiera określonego kandydata, z określonym programem, i później już nikt niczego nie akceptuje — ma się rozumieć, z zastrzeżeniem ewentualnej krytyki po fakcie. ;-) „Ogólnym” organem sprawującym pieczę nad wszystkim jest właśnie Senat; co, rzecz jasna, nie stoi na przeszkodzie wcześniejszemu konsultowaniu pomysłów po prostu na forum.

Z odzewem na wydarzenia… bywa różnie. Raz, że nigdy nie wiadomo, co — kolokwialnie pisząc — „podejdzie”, a dwa, że z nagłośnieniem czasami bywa suboptymalnie.
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Siepacz 11 maja 2018, o 12:26

Jeśli jest możliwość dogadania się z Senatem, to myślę że w przyszłości mógłbym pełnić ten urząd. Chciałbym jeszcze zapytać, czy jest dozwolone piastowanie dwóch stanowisk ministerialnych.
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Helwetyk 11 maja 2018, o 13:41

Vizenay napisał(a):Jeśli jest możliwość dogadania się z Senatem, to myślę że w przyszłości mógłbym pełnić ten urząd. Chciałbym jeszcze zapytać, czy jest dozwolone piastowanie dwóch stanowisk ministerialnych.

Najzupełniej. W pierwszej kolejności zachęcam do nabycia gruntu (jednego, obowiązują wówczas znaczne zniżki*) oraz złożenia, za dwa dni, wniosku o obywatelstwo sarmackie. Obydwa warunki są wymagane dla nabycia pełni praw politycznych w Konsulacie Sclavinii.

Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Siepacz 14 maja 2018, o 07:01

Udało się załatwić wszelkie formalności i nawet opłacić podatek. Trzeba się zatem zabierać do roboty.
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Siepacz 17 maja 2018, o 16:08

Podzielę się teraz garścią moich przemyśleń.

Zgłosiłem kandydaturę na urząd Ministra Informacji i po krótkim czasie ją wycofałem. Dlaczego? Otóż nie miałbym praktycznie o czym pisać. Znaczy byłoby o czym ... o pracach Senatu i Konsula i czasem o Akademii, ale pracuje ona głównie (z niejasnych dla mnie powodów) niejawnie. Nie wiem czy chciałbym się bawić w przewodnika po sclavińskiej biurokracji. Nie wszystkich bowiem polityka i edukacja interesują. To są gałęzie zainteresowań dla prawdziwych pasjonatów, którzy dysponują czasem i przede wszystkim chęcią do wykonywania (moim zdaniem) ciężkiej pracy.

Brakuje tutaj życia, życia kulturalnego i sielankowego. Nie ma tutaj możliwości żeby po ciężkim dniu w tzw. realnym świecie odetchnąć i popisać o pierdołach, wczuć się w mikronacyjną atmosferę, zrelaksować się i wypocząć. Nie wiem co się stało z Ł.N i Incisivem, ale oni robili tutaj kapitalną robotę z kreowaniem klimatu. Chciałbym do ich działalności dołączyć, tylko brakuje mi wiedzy o symbolach Konsulatu i musiałbym mieć z kim reaktywować kulturę. Jeśli uznam że takie działanie będzie miało sens, to postaram się odpowiednio przygotować i stworzyć nowe zamysły, które na tym forum i w tym dziale przedstawię.

Teraz przejdę do prawa i polityki i zacznę od Dekretu Konsula Sclavinii z mocą ustawy
o Rządzie Konsulatu Sclavinii. Dekret ten jest moim zdaniem niedostosowany do teraźniejszych realiów demograficznych. W chwili obecnej mamy 9 pełnoprawnych obywateli, a w rządzie jest 7 stanowisk. Przeglądając bardziej dokładnie forum można wywnioskować że 4 osoby są zainteresowane polityką, przy czym pełnią oni jeszcze stanowiska w centrali. Trudno zatem w takiej sytuacji jest obsadzić wszystkie stanowiska, co jest moim zdaniem obligatoryjne do uznania dekretu za pożyteczny i sensowny. Uważam że spokojnie można zrezygnować ze stanowisk: Ministra Informacji, Ministra Kultury, Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Edukacji (wiem że to stanowisko weszło dzisiaj, ale nie zmienia to mojej opinii i określam je jako zbędne). Wypadałoby to teraz zaargumentować, tak też zatem uczynię.

Na tapetę wezmę najpierw urzędy Ministra Informacji i Ministra Kultury. Za przekaz informacji odpowiadają media albo politycy. Jak wcześniej wspomniałem, w Konsulacie nie dzieje się zbyt wiele. Praktycznie cała aktywność oparta jest na polityce, dlatego też to politycy powinni zajmować się przekazywaniem informacji, budując przy tym swój wizerunek polityczny i uatrakcyjniając scenę polityczną. Nie obowiązuje tutaj cenzura, zatem w razie potrzeby może zareagować każdy obywatel lub obserwator życia sclavińskiego. Istnieją zatem odpowiednie warunki do tego żeby zrezygnować z Ministra Informacji. Ministra Kultury również nie powinno być. Uważam za bezzasadne przerzucanie odpowiedzialności za rozwój kulturę na 1 osobę. Kulturą powinni zająć się obywatele zamieszkujący samorząd, którzy są jej użytkownikami i będą wiedzieć najlepiej co im się podoba, co relaksuje i co sprawia przyjemność. Tutaj politykę można odciążyć - z korzyścią dla wszystkich.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Edukacji i Nauki również nie mają racji bytu. Dbanie o estetykę miejsc publicznych, czyli także forum, to obowiązek władzy wykonawczej, dlatego obowiązki przydzielone Ministrowi Spraw Wewnętrznych powinien realizować Konsul, któremu zawsze może pomóc powołany Wicekonsul albo dowolny obywatel sclaviński np. poprzez umowę o dzieło. Nie widzę też zastosowania Ministerstwa Edukacji i Nauki. W art. 5 ust. 4 zapisane jest:

Senat Konsulatu Sclavinii sprawuje nadzór nad Akademią.

przez co nasuwa się wniosek, że to Senat powinien określać zadania dla Akademii, za których wykonanie odpowiadać powinien, z racji sprawowania władzy wykonawczej w Akademii, jej Rektor. Jest tutaj jasno określone kto za naukę odpowiada i kolejne ministerstwo nie jest potrzebne.

Mnożenie stanowisk prowadzi do pustki i nadwyżki prawa. Pomyślmy wszyscy jakby wyglądała niekompletna Rada Ministrów. Z pewnością źle i popatrzymy jak to u nas wygląda - również źle.

Dochodzę zatem do wniosku, że jest co zmieniać. Pytanie tylko czy chcemy.
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Archiwum Życia Sclavinii