Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Sondaż - na kogo zagłosujecie 13 października?

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z realną polityką

Wybory do sejmu, na kogo zagłosujecie?

Ankieta wygasła 14 paź 2019, o 15:45

Prawo i Sprawiedliwość
6
24%
Konfederacja
5
20%
Koalicja Obywatelska
7
28%
PSL - Kukiz
1
4%
SLD
6
24%

Liczba głosów : 25

Re: Sondaż - na kogo zagłosujecie 13 października?

Postprzez Andronik 10 paź 2019, o 00:12

Przyznaję, że jak tylko czytam o systemach wyborczych i myślę o tej zinstytucjonalizowanej machinie „uczciwego rozdziału“ głosów, to z tyłu głowy mam to.
/—/ Andronik, Konsul Sclavinii

Zmęczony dekadencją liberalizmu?
Dołącz do Purpurowej Krucjaty.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Piotr Paweł I 10 paź 2019, o 07:46

A jak uczciwie dzielić mandaty?
Można pewno jak w Danii, gdzie próg to 2%, jest też lista krajowa, z której poszczególnym ugrupowaniom dodaje się mandaty tak, by ostateczny wynik był jak najbardziej proporcjonalny.
Natomiast u nas, jak i w wielu krajach, głosuje się przede wszystkim na "mniejsze zło", czyli np. przeciwnik PiS mówi - nie lubię PO, nie lubię PSL, nie lubię Lewicy... OK, najmniej nie lubię Lewicy - na nich oddam głos. Oczywiście, PiS ma swój "twardy elektorat", inne partie też, ale sądzę, że to łącznie około 50% głosujących.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Helwetyk 10 paź 2019, o 08:55

Piotr Paweł I napisał(a):A jak uczciwie dzielić mandaty?

Na pewno nie w jednomandatowych okręgach wyborczych. W moim okręgu do Senatu wybór jest między obecnym oraz byłym członkiem Prawa i Sprawiedliwości (od kilku lat w Platformie Obywatelskiej).
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański, Marszałek Koronny,
były funkcjonariusz publiczny
Konsulat Sclavinii
Dwór Jego Książęcej Mości
Kościół Diuczej Wiary
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Postprzez AJ Piastowski 10 paź 2019, o 08:59

Polecam wypełnić sobie krótki test, który być może ułatwi niezdecydowanym na kogo oddać swój głos. Mój światopogląd na partie polityczne w Polsce ułożył się dokładnie w taki sposób jakie są moje przekonania: https://latarnikwyborczy.pl/
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Michal_Feliks 11 paź 2019, o 02:40

Ja raczej mamprawowiedziec.pl polecam, latarnik jest pobiezny bardzo
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez AJ Piastowski 11 paź 2019, o 08:00

Michal_Feliks napisał(a):Ja raczej mamprawowiedziec.pl polecam, latarnik jest pobiezny bardzo

Faktycznie, ciekawe narzędzie.
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Piotr Paweł I 11 paź 2019, o 09:16

Na pewno nie w jednomandatowych okręgach wyborczych

Gdy pisałem książkę "Jak sfałszować wybory" (ponownie gorąco polecam!), stwierdziłem jednoznacznie, że wybory najłatwiej sfałszować w okręgach jednomandatowych. W proporcjonalnych o wiele trudniej, zwłaszcza na szerszą skalę.

latarnik jest pobiezny bardzo

Zgadzam się - mi wyszło, że najbliżej jestem - i to w minimalnym odstępie - po kolei do PSL, KO i PiS. Mogę sobie wybrać ;)
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Santi Vilarte 11 paź 2019, o 19:08

@AJPiastowski akurat jeśli chodzi o obyczajówkę, to jestem jeszcze dalej od Lewicy. Renegocjacja konkordatu to typowy temat zastępczy w ich wykonaniu. Prawo daje u nas równe możliwości wszystkich religiom, natomiast jeśli w praktyce katolicyzm ma być "pierwszym spośród równych" - mnie to pasuje. Na Zachodzie go wyrugowali i w powstałą próżnię wszedł islam, ze wszystkimi bombowymi skutkami.

Jak przeglądam wszystkie te obietnice lewicy, no to sorry - skąd oni wezmą na to pieniądze? Będą drukować? Obetną zasiłki? Postulowana przez nich likwidacja PFN czy IPN nie da takich oszczędności. Do rozdawania kasy zawsze jest długa kolejka chętnych, do oszczędzania nie ma nikogo.

@piotr3lukasz z drugiej strony, w Sejmie od dobrych kilku lat nie ma jednoznacznej lewicy i katastrofy nie ma ;) Teraz życzyłbym wejścia PiSowi, Koalicji oraz w mniejszym składzie PSLowi i Konfederacji, bez absolutnej większości dla żadnego z tych bloków.
Santiago Vilarte
Marszałek i poseł na Sejm
Minister Edukacji i Nauki
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Instytut Edukacji Sarmackiej
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów

Postprzez AJ Piastowski 11 paź 2019, o 22:13

Santi Vilarte napisał(a):akurat jeśli chodzi o obyczajówkę, to jestem jeszcze dalej od Lewicy. Renegocjacja konkordatu to typowy temat zastępczy w ich wykonaniu.

@SantiVilarte - Ależ czemu temat zastępczy, dobry jak każdy inny. Ktoś powinien zrobić porządek z Kościołem i w końcu zdecydowanie oddzielić go od polityki. Problem w tym, że nikt nie chciał tego zrobić ani jak lewica była u władzy, ani prawica. Czasy jednak się zmieniają i nie można powiedzieć, że dzisiejsze postulaty są nie do zrealizowania. Nie chodzi o renegocjacje, bo dla mnie nie ma nic do renegocjacji - oddzielenie grubą kreską wpływy polityczne i równe traktowanie instytucji Kościelnej jak pozostałych obywateli w tym kraju, w tej chwili są ponad wszelkim prawem. Państwo w państwie na co nie ma mojej zgody.

Santi Vilarte napisał(a):Prawo daje u nas równe możliwości wszystkich religiom, natomiast jeśli w praktyce katolicyzm ma być "pierwszym spośród równych" - mnie to pasuje.

Katolicyzm to naleciałość, która wyplewiła prawdziwą religię naszych ziem, a częściowo ją zaadoptowała w zmienionej formie. Jest to najbardziej inwazyjna forma wyznaniowa jaka kiedykolwiek została wymyślona, którą łatwo można z historycznego punktu widzenia prześledzić w imię czego prowadzona była większość wojen... Nie mam natomiast absolutnie nic do tego, żebyśmy mieli spójne wyznaniowo Państwo, niech będzie katolicyzm, ale na równych zasadach w szczególności dla kościelnych panów i władców jak Rydzyk, Jędraszewski, Dec, i cała plejada aroganckich klechów wyższego i niższego szczebla wtrącająca się do polityki, czerpiąca z niej zyski i ukrywająca wszystkie przewiny swoich pracowników na wszelkie możliwe sposoby. Niech będą równi wobec innych religii póki mają swoich wyznawców, ale dlaczego instytucja kościelna ma być uprzywilejowana i traktowana jak święte krowy?

Santi Vilarte napisał(a):Na Zachodzie go wyrugowali i w powstałą próżnię wszedł islam, ze wszystkimi bombowymi skutkami.

Polemizowałbym chociażby z tego powodu, że zachodnia Europa to inny kręg kulturowy, opierający swoją gospodarkę na przybyszach ze swoich dawnych kolonii, ale fakt że pozwolili swoim postkolonialnym przyjaciołom na zbyt dużą swobodę i mają teraz problem. Nie jest to jednak efekt oddzielenia religii od Państwa.
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Santi Vilarte 12 paź 2019, o 14:58

Od końca:

Zachód realizuje inny model gospodarczy, no ale kulturowo należymy do tego samego kręgu, opartego na chrześcijaństwie. Zgoda, weszło ono w miejsce wierzeń słowiańskich, tyle że te też weszły w miejsce jakichś innych. Przecież Słowianie nie żyli na tych ziemiach od zarania dziejów Ziemi. Więc nie ma czegoś takiego jak "prawdziwa religia". Na ziemiach polskich przez pewien czas żyli choćby Celtowie.
Ale wracając do Zachodu - oddzielenie religii do państwa, czy jak ja to widzę - jej wyrugowanie z przestrzeni publicznej miało jednak wpływ, bo przez to jest tam teraz przyzwolenie społeczne na to, żeby np. w Wlk. Bryt. działali radykalni kaznodzieje islamscy typu Choudary. Posadzili go chyba niedawno za popieranie ISIS, ale aparat państwowy sam z siebie nie jest w stanie załatwić wszystkiego.

Kwestia tego, czy Kościół jest obecny w polityce jest płynna. Oczywiście, jeśli Kościół wprost namawia do głosowania na konkretną partię, to jest to naganne. Ale wszelkie sprawy światopoglądowe, włączając edukację seksualną, LGBT itd. - tam Kościół ma nie tylko prawo, ale i obowiązek zajmować stanowisko, i cieszę się, że jest ono zdecydowane.

Co do konkretnych duchownych...Cóż, o. Rydzyk ma zbyt duże wpływy, dzięki temu, że znalazł sobie niszę wśród wiernych podobnie jak PiS znalazł sobie niszę wśród elektoratu.

Zresztą. Są i pojedyncze sprawy, w których ze stanowiskiem Kościoła się nie zgadzam, zwłaszcza kwestia imigrantów. Nie podobały mi się apele biskupów o przyjęcie ich u nas, bo jedyna skuteczna pomoc to taka, której udziela się im na miejscu.

Ad.1. Religie jako główna przyczyna wojen? No niespecjalnie. Od razu przychodzą na myśl krucjaty, tyle że krucjaty to zaledwie mały wycinek historii. Popatrz na starożytnych Greków. Wierzyli w to samo, a jednak ich poleis wojowały ze sobą niemal bez przerwy. Tak samo średniowieczna Europa: wszyscy byli chrześcijanami, a jednak nie zbudowali jednolitego universum i lali się ze sobą. Co innego muzułmanie, tam faktycznie nawracanie dżihadem było i jest w modzie...Ale w naszym kręgu chodzi od zawsze od pieniądz.
Santiago Vilarte
Marszałek i poseł na Sejm
Minister Edukacji i Nauki
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Instytut Edukacji Sarmackiej
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych