Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Płaca minimalna 4000 zł - co sądzicie?

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z realną polityką

Re: Płaca minimalna 4000 zł - co sądzicie?

Postprzez Michal_Feliks 15 wrz 2019, o 22:03

kaxiu napisał(a): Natomiast tam gdzie formalnie pracują za minimalną - zazwyczaj resztę dostają pod stołem.

Jest to powszechny mit, ktory nie znajduje empirycznego potwierdzenia. Udzial szarej strefy w gospodarce jest niezle zbadany i niewielki, a mozliwosci nieformalnego doplacania do pensji ograniczone, zwlaszcza przy dzisiejszym skarbowym szale kontrolnym. Niestety wiele osob faktycznie nie dostaje nic ponad minimalna.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Michal_Feliks 15 wrz 2019, o 22:07

Piotr Paweł I napisał(a):Czemu 4000? Może lepiej od razu 10.000!

A czemu odpowiedz demagogiczna, zamiast analitycznej? W 2015 roku kolega z branzy ochroniarskiej (menedzer wysokiego szczebla) przekonywal mnie, ze sie po prostu nie da placic w ochronie wiecej niz te 5 zlotych na godzine. Bo budzety dla firm sa takie a nie inne, i oni musza miec smieciowki i musza placic strozom emerytom 5 ziko. Bardzo go bawila wizja minimalnej kilkunastozlotowej stawki, o ktorej wtedy mowilem akurat z perspektywy lewicy. W koncu PiS te kilkunastozlotowa minimalna stawke wprowadzil. I co? Mamy fale bankructw? Czy moze jednak faktyczny brak bezrobocia?

Widocznie przewiduja, ze za 4 lata to bedzie stawka realna do wprowadzenia- czyli taka, ktora nie wywola uszczerbku dla przedsiebiorczosci. Najwyzej jej nie wprowadza.

Mnie bulwersuje w tej dyskusji zupelnie co innego. To mianowicie, ze ta stawka ma dotyczyc te facto TYLKO sektora prywatnego. A juz nie - rezydentow, sluzb mundurowych (choc im pewnie podwyzsza, jak przystalo na rezim z ambicjami), czy sekretarzy sadowych, urzednikow i innych. Ich wynagrodzzenia juz za chwile beda nizsze od obecniej minimalnej (a niektore zreszta juz sa).
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Piotr Paweł I 16 wrz 2019, o 08:50

Powiem prosto. Jestem (całkowicie społecznie, czyli za darmo) szefem rady nadzorczej niedużej spółdzielni mieszkaniowej (4 budynki). Już jakiś czas temu obcięliśmy ochronę o połowę. Teraz pewno zrezygnujemy całkowicie - może wystarczą kamery, i tak zresztą kto będzie patrzył w ekran? Trzeba będzie bardzo podnieść opłaty mieszkaniowe, bo na pewno ceny wzrosną (rosną zresztą cały czas i ciągle są podwyżki - CO, woda, śmieci, cokolwiek). Trzeba też będzie podnieść opłaty na fundusz remontowy, bo ceny np. remontu dachu czy elewacji wzrosły już teraz drastycznie.
Czyli - można podnosić płace minimalne, ale zapłacimy my wszyscy.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Michal_Feliks 16 wrz 2019, o 12:11

Inflacja wynosi 2,9 % po czterech latach znacznych transferow socjalnych i znacznych podwyzek minimalnych wynagrodzen. Wiec raczej nie placimy. Co do zatrudnienia w branzy ochrony - firmy donosza, ze 10-15% stanowisk jest nieobsadzonych. Z braku chetnych.
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez kaxiu 23 wrz 2019, o 10:54

Pojawiają się jednak co najmniej dwa pytania:
1) Inflacja to miernik oparty na tzw. koszyku - na ile to jest miarodajne?
2) jakie jest opóźnienie pomiędzy tzw. transferem socjalnym (cóż za ładna nazwa) a wzrostem cen?

Zapewne za jakiś czas się dowiemy.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Piotr_II_Grzegorz 23 wrz 2019, o 23:06

W temacie - trzy słowa:
Cena. Podaż. Popyt.

Nie ma czegoś takiego, jak cena urzędowa. Anatolij Urzędow sam mi mówił, kiedy jedliśmy obiad z Maksymem Gorkim, że to pic na wodę, fotomontaż.

Michal_Feliks napisał(a):
kaxiu napisał(a): Natomiast tam gdzie formalnie pracują za minimalną - zazwyczaj resztę dostają pod stołem.

Jest to powszechny mit, ktory nie znajduje empirycznego potwierdzenia.

Co rozumiesz przez empiryczne potwierdzenie? Bo ja nie rozumiem przez to dowodu naukowego lecz fakt, że takie zjawisko dostrzegłem. A dostrzegłem. I owszem. Praktyka działania sporej części przedsiębiostw jest taka. I to nie jest opowieść wujka przy wigilii.
Piotr II Grzegorz
książę senior
http://zlotawolnosc.pl

Postprzez Piotr Paweł I 24 wrz 2019, o 18:53

Ceny urzędowe były za PRL, co ja doskonale pamiętam :twisted:
I jednak - płacimy. To, że w różnych firmach są nieobsadzone stanowiska, wynika z faktu, że pensje są niskie, a ludzi do pracy brak. I dlatego przybywa nam Ukraińców, powoli też Białorusinów, a w dalszej kolejności Hindusów i innych. Faktem jest, że przy wzroście płacy minimalnej po prostu moja spółdzielnia zrezygnuje z ochrony; może efektem nie będzie wzrost bezrobocia wśród ochroniarzy, ale wzrost liczby kradzieży na osiedlu?
Kilka lat temu całkowita wymiana dachu na budynku w którym mieszkam kosztowała 150 tys. Dziś tyle chcą za remont dachu, wymiana kosztowałaby ze 250 tys. Ludzie nie chcą podwyższania opłat na fundusz remontowy, więc jest coraz trudniej. A takie remonty to nie jakaś fanaberia, tylko polecenie inspektora nadzoru budowlanego.
Inflacja jest niska, ale ceny rosną - i nie tylko pietruszki.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Joahim-von-R 24 wrz 2019, o 19:13

Białorusini? Ja bym ich liczył już jako ,,Rosjanie".
Rekrut Waffen-Ok
Uwielbiam Kosmos :)
Joahim-von-R
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 24 wrz 2019, o 20:46

Generalnie przez ostatnie kilka miesięcy wszyscy kontrahenci dostarczający mi jakieś usługi podnieśli ceny o circa 10-15%. Tzw. uszczelnianie podatku również skutkuje wzrostem kosztów, bo a to trzeba kasy wymieniać, a to je przeprogramowywać, a to jakieś inne bzdury robić. Koszt uszczelnienia przerzuca się więc w dużej mierze na przedsiębiorce.

Natomiast rację ma Jarosław, że przedsiębiorca powinien umieć dostosować się do otoczenia i tak też się dzieje.

Skoro wszystkim rosną koszty, to najprostszą metodą dostosowania się jest zmiana cennika. W mojej branży od zawsze operowało się równymi kwotami, więc siłą rzeczy podwyżki nastąpiły z dużym opóźnieniem, bo z przyzwyczajenia kasowało się od lat cały czas tyle samo. W tym roku przestało się już to kalkulować, więc ceny zaczęły się skokowo - przy czym wątpię aby koszyk inflacji przewidywał bardziej złożone usługi niż męskie cięcie, więc na inflacji to pewnie nie wyjdzie.

Pomijam już takie drobiazgi, że człowieka zaskakują ceny przy tak prozaicznych rzeczach jak np. wymiana oleju w samochodzie, która od lat kosztowała dokładnie tyle samo, a nagle jest 100 zł więcej.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Piotr Paweł I 25 wrz 2019, o 07:45

Joahim-von-R napisał(a):Białorusini? Ja bym ich liczył już jako ,,Rosjanie".

Byłem w Grodnie kilkanaście dni temu. Na Białoruś jeżdżę od wielu lat. Ba! miałem przyjemność (mówię to bez żadnej ironii) rozmowy z samym Łukaszenką. I nie - Białorusini to nie Rosjanie, nawet jeśli mówią po rosyjsku. A ZBiR, czyli Związek Białorusi i Rosji, "integruje się" od lat i dalej integracja będzie postępować. Na razie głównym symbolem - jedynym namacalnym sukcesem ZBiR - jest film "Twierdza Brzeska", prawdziwie rosyjskie Hollywood, które gorąco polecam. Widoczny na początku duży, biały orzeł na bramie twierdzy przetrwał podobno do lat '60.
Piotr de Zaym
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Poprzednia strona

Powrót do Realna polityka