Strona 1 z 2

Karczma

PostNapisane: 13 lut 2019, o 21:33
przez Zombiakov
Jednym z zajęć Ministerstwa Obfitości jest sprawowanie zarządu nad Karczmą

http://karczma.sarmacja.org

Chciałbym zwrócić się z pytaniem do szanownych współobywateli czy oczekujcie czegoś od tego ekonomicznie kontrowersyjnego lokalu ? Życzenie ? Pomysły ? A może zaorać ?

Re: Karczma

PostNapisane: 13 lut 2019, o 23:54
przez AFvTD
Tylko kantyna w Almerze :D

Re: Karczma

PostNapisane: 14 lut 2019, o 11:32
przez Marceli
Szkoda byłoby zamknąć. Możnaby ją troszkę podrasować... 8-)

Re: Karczma

PostNapisane: 14 lut 2019, o 11:47
przez Ludwik Tomović
MarceliDeBO napisał(a):Szkoda byłoby zamknąć. Możnaby ją troszkę podrasować... 8-)


Podrasować i poprawić błędy ort. w karczmie ;)

Re: Karczma

PostNapisane: 14 lut 2019, o 12:27
przez kaxiu
Generalnie cała ta dyskusja sprowadza się do tego jak powinny być finansowane instytucje tworzące tzw. system gospodarczy.

Opieramy się póki co jako kraj niezmiennie na założeniu, że ilość liberta musi być stała. Pomijając inne kwestie, o których pisano (w tym i ja) wielokrotnie, rodzi to istotny problem prowadzenia takich przybytków.

System oparty na stałej ilości pieniądza domyślnie przewiduje sytuację, w której żeby ktoś mógł zarobić, ktoś musi stracić. Mało to grywalne, zresztą wbrew przekonaniu sporej części - sprzeczne i z realem, bo przecież realne gospodarki się rozwijają, więc więcej zarabia niż traci.

Powyższe doprowadziło do kilku modeli prowadzenia inicjatyw SG w KS:
1) statystyczny, tj. tyle ile ktoś straci, tyle inni zarobią,
2) niedziałający, tj. w ogóle się ktoś zniechęca (chyba najczęstszy model),
3) kombinowany, tj. sektor prywatny (np. GPW) tworzy inicjatywę, na której jej statystyczny zysk i kombinuje czym te zyski spoza systemu pokryć,
4) państwowy, tj. podnosi się podatki i rozdaje w państwowej instytucji SG, dzięki czemu można zwalczać prywatną i mądrzyć się jak świetnie państwowe działają, a jacy z prywaciarzy oszuści (model popularny zwłaszcza za rządów pewnego, byłego już, Kanclerza).

Temat jest ciężki, sam jak byłem ministrem to ostatecznie jedynie ograniczyłem patologie z pkt 4, o co zresztą były fochy, płacze i awantury (a jak widać i tak przesunąłem jedynie problem o jakiś rok w czasie). Nie twierdzę więc, że łatwo się z tego gówna wyrwać, bo pomysł stałej ilości liberta sięga chyba czasów, kiedy pierwszy Księć nauczył się dodawać.

Może nadeszła w końcu pora (o ja naiwny), żeby wyrwać się z zaklętego kręgu stałej ilości liberta - obniżyć podatki, umożliwić instytucjom systemowym emisję liberta (lub emitować i dawać w formie stałych subwencji, ale bez łaski, tylko się należy bo jest tyle i tyle użytkowników)? Co do inflacji - owszem, mam nadzieję, że to właśnie wywoła lekką inflację - powinno to płynnie wpłynąć na odwieczny przedmiot fapania sarmackich ekspertów od polityki pieniężnej, czyli na obrót liberta w gospodarce.

Ktoś pewnie powie, że taki system będzie rodzić nadużycia. Cóż, mogę na to odpowiedzieć krótko - no i chuj. Syriusz - rodził nadużycia. Złota Wolność - rodziła nadużycia. Wszelkie małe dobudówki - rodziły nadużycia. A teraz to mamy za to zajebiście, bo nic się nie dzieje i nikt nie robi nadużyć. Możemy tak zaoszczędzony czas poświęcić na pisanie i debatowanie wielostronicowych ustaw, a potem debatowanie nad ich uchyleniem.

W razie zainteresowania - od strony koncepcyjnej służę pomocą. Od strony prawnej nie, bo obrzydza mnie kazuistyczna sraczka sarmackich posłów.

Re: Karczma

PostNapisane: 14 lut 2019, o 19:36
przez Zombiakov
kaxiu napisał(a):W razie zainteresowania - od strony koncepcyjnej służę pomocą. Od strony prawnej nie, bo obrzydza mnie kazuistyczna sraczka sarmackich posłów.


To trzeba znaleźć kogoś kto zajmie się tą stroną. Zerwanie ze stałą ilością liberta ma moje osobiste poparcie (co nie znaczy, że rządu).

Re: Karczma

PostNapisane: 15 lut 2019, o 21:27
przez AJ Piastowski
A nie można by tam wprowadzić jakiś fascynujący element burdelu? Działający na zasadzie karty dań, tylko zamiast dań trochę podśmiechujkowe propozycje doładowania sobie życia jak np: Lodzio miodzio, Do paszczu, 69 czy inne zacne nazwy, które bardziej by przyciągnęły niż zwykła zupa lub wykwintne dania :P

Re: Karczma

PostNapisane: 15 lut 2019, o 23:15
przez Zombiakov
AJ Piastowski napisał(a):A nie można by tam wprowadzić jakiś fascynujący element burdelu? Działający na zasadzie karty dań, tylko zamiast dań trochę podśmiechujkowe propozycje doładowania sobie życia jak np: Lodzio miodzio, Do paszczu, 69 czy inne zacne nazwy, które bardziej by przyciągnęły niż zwykła zupa lub wykwintne dania :P


Nie czuję się najlepszym kandydatem do zbudowania takiego klimatu. Jeżeli pojawi się ktoś z wizją i pomysłem zamiany Karczmy na Burdel to Rada Ministrów rozważy wszelkie propozycje :twisted:

Re: Karczma

PostNapisane: 17 lut 2019, o 21:20
przez Zombiakov
Promocja ! Promocja ! Promocja !

Ministerstwo Obfitości zaprasza na degustację Gellońskiej Sałatki Rybnej która pomimo swych wątpliwych walorów smakowych czyni cuda za zdrowiem. Jedna porcja to 50% ! A cena to jedynie, uwaga.... niepowtarzalne ...

75 lt

oferta limitowana do 10 porcji

Re: Karczma

PostNapisane: 17 lut 2019, o 21:24
przez Januszek vH-P
Jaka oferta. Pewnie skorzystam. Jak dają to biorę. :lol: