Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Giełda

W tym dziale rozmawiamy na wszystkie tematy związane z gospodarką

Giełda

Postprzez Santi Vilarte 3 mar 2019, o 22:25

Postanowiłem w jednym wątku zebrać wszystkie wątpliwości, które mi się nasunęły w związku z rejestracją na giełdzie:
1. Czemu służy opłata ograniczająca?
2. Rozumiem, że nie ma tu odpowiednika opłaty za prowadzenie rachunku?
3. System dokonuje transakcji akcjami raz dziennie czy przez cały czas?
4. W przypadku dywidendy, liczy się po prostu, czyją własnością są akcje w momencie jej wypłaty, czy też trzeba je posiadać przez jakiś czas przed?

Być może w odniesieniu do tej giełdy pytania wydadzą się drobiazgowe, ale to jest jeden z tematów, który mnie ciekawi :D W związku z tym także mógłbym od czasu do czasu pisać krótkie analizy kursów akcji poszczególnych spółek, bo czytałem trochę w zakresie podstaw AT/AF i chętnie wykorzystałbym to w praktyce, czy skonfrontował z opiniami osób, które siedzą w tym głębiej :P
Santiago Vilarte
Mer Angemontu
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Re: Giełda

Postprzez kaxiu 3 mar 2019, o 23:47

1. Czemu służy opłata ograniczająca?

Jest zgniłym kompromisem pomiędzy grywalnością a regulacjami prawa sarmackiego. Z jednej strony chcemy dać ludziom zarobić, a z drugiej - nie mamy w tym zakresie wsparcia rządowego (odmiennie niż np Karczma) - transakcje dokonywane są z GPW jako quasi market makerem (inaczej nie byłoby płynności). Po to więc jest ograniczenie, żeby przykładowo ktoś nie miał na koncie 1 mln i robiąc dziennie 2% przez 30 dni nie zarobił 800 tysięcy lt.
2. Rozumiem, że nie ma tu odpowiednika opłaty za prowadzenie rachunku?

Nie ma. Jest 5000 za otwarcie rachunku i prowizje od transakcji.
3. System dokonuje transakcji akcjami raz dziennie czy przez cały czas?

Jest to swoista hybryda, bliższa jednak notowaniom jednolitym. Raz dziennie o 11:00 ustalane są kursy, transakcje można natomiast robić o każdej porze dnia według ostatniego kursu.
4. W przypadku dywidendy, liczy się po prostu, czyją własnością są akcje w momencie jej wypłaty, czy też trzeba je posiadać przez jakiś czas przed?

Nie mamy odpowiednika KDPW, więc wystarczy posiadać je w niedzielę o 11:00.
Być może w odniesieniu do tej giełdy pytania wydadzą się drobiazgowe, ale to jest jeden z tematów, który mnie ciekawi :D W związku z tym także mógłbym od czasu do czasu pisać krótkie analizy kursów akcji poszczególnych spółek, bo czytałem trochę w zakresie podstaw AT/AF i chętnie wykorzystałbym to w praktyce, czy skonfrontował z opiniami osób, które siedzą w tym głębiej :P

Zachęcam do takiej aktywności. System jest oczywiście znacznym uproszczeniem - nie ma tabeli zleceń, transakcje są zawierane z systemem, kurs raz dziennie (nie da się przez to rysować świeczek), natomiast starałem się w miarę możliwości odwzorcować większość zjawisk z prawdziwej giełdy. Kursy zależą od przesłanek fundamentalnych, ale występuje też multum czynników losowych. Można wyceniać i z AT i z AF - przy czym co oczywiste - to jedynie jakaś forma zabawy, i to że ktoś da sobie radę tutaj nie znaczy jeszcze, że ogarnie prawdziwą GPW ;).

W razie potrzeby służę archiwalnymi notowaniami w csv - można na bazie tego coś w miarę sensownego policzyć - przykład.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii

Postprzez Santi Vilarte 6 mar 2019, o 21:47

Na razie opublikowałem krótki artykuł na bazie tego, co jest na stronie giełdy, natomiast chętnie się zapoznam z historycznymi notowaniami. Napiszę na pw.
A czy system rejestruje jakoś wolumen realnych zleceń?
Santiago Vilarte
Mer Angemontu
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 7 mar 2019, o 09:19

Santi Vilarte napisał(a):Na razie opublikowałem krótki artykuł na bazie tego, co jest na stronie giełdy, natomiast chętnie się zapoznam z historycznymi notowaniami. Napiszę na pw.
A czy system rejestruje jakoś wolumen realnych zleceń?

W jakiś sposób jest to rejestrowane, ale dość prymitywnie. W sensie są to chyba informacje w bazie przypisane do kont maklerskich, a nie tabeli spółek.
Wojciech Hergemon

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii

Postprzez Santi Vilarte 7 mar 2019, o 16:53

Fajnie by było móc to połączyć ze spółkami. Niektórzy twierdzą, że wolumen to dla AT najważniejszy wskaźnik. Ja niestety z kodowania jestem zielony. Coś tam liznąłem z html najwyżej.
Ciekawi mnie ten wolumen także dlatego, że chętnie bym poeksperymentował z urealnieniem giełdy, nie full, ale np. w postaci rynku równoległego, jak NC dla GPW wwskiej. Wiadomo, że z niższą płynnością, ale wtedy możnaby też popularyzować giełdę przez np. powszechną dystrybucję niewielkich pakietów akcji
Santiago Vilarte
Mer Angemontu
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez Santi Vilarte 9 mar 2019, o 22:10

Nie wiem, czy tylko ja tak mam, że transakcje na giełdzie wykonują mi się w podwójnej wysokości? Teraz pobrało mi z konta 2x więcej, niż chciałem wpłacić na maklerski, i wykonało zlecenie na 2x więcej akcji :?
Santiago Vilarte
Mer Angemontu
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 9 mar 2019, o 23:12

Jest to przypadek nieznany.

Podejrzewam, że przeglądarka jakoś dodatkowo odświeża.
Wojciech Hergemon

Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii

Postprzez Santi Vilarte 11 kwi 2019, o 11:08

Odświeżam - gdzie i komu można zgłosić propozycję własnej spółki?
Santiago Vilarte
Mer Angemontu
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel

Powrót do Gospodarka