Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Karczma

W tym dziale rozmawiamy na wszystkie tematy związane z gospodarką

Karczma

Postprzez Zombiakov 13 lut 2019, o 21:33

Jednym z zajęć Ministerstwa Obfitości jest sprawowanie zarządu nad Karczmą

http://karczma.sarmacja.org

Chciałbym zwrócić się z pytaniem do szanownych współobywateli czy oczekujcie czegoś od tego ekonomicznie kontrowersyjnego lokalu ? Życzenie ? Pomysły ? A może zaorać ?
Diuk Prokrust Zombiakov
Namiestnik i Opiekun Starosarmacji
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Sejm Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Re: Karczma

Postprzez AFvTD 13 lut 2019, o 23:54

Tylko kantyna w Almerze :D
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Marceli 14 lut 2019, o 11:32

Szkoda byłoby zamknąć. Możnaby ją troszkę podrasować... 8-)
Obrazek
Marszałek Koronny na Dworze JKM Piotra III Łukasza
Rektor Akademii Polinaukowej w Bordonii, prof. net., vhr.

Redaktor naczelny Nietygodnika Sarmackiego
Konsulat Sclavinii
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Ludwik Tomović 14 lut 2019, o 11:47

MarceliDeBO napisał(a):Szkoda byłoby zamknąć. Możnaby ją troszkę podrasować... 8-)

Podrasować i poprawić błędy ort. w karczmie ;)
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

/-/
dr net. mat Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Prezes SFSP
Trener LKS-NK Troyanowitze Krasnystok
Były Naczelnik Krasnegostoku
Były trener FC San Silvestro, LKS Krasnystok i Wielonarodowej Kadry Sclavinii
Konsulat Sclavinii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Konsulat Sclavinii

Postprzez kaxiu 14 lut 2019, o 12:27

Generalnie cała ta dyskusja sprowadza się do tego jak powinny być finansowane instytucje tworzące tzw. system gospodarczy.

Opieramy się póki co jako kraj niezmiennie na założeniu, że ilość liberta musi być stała. Pomijając inne kwestie, o których pisano (w tym i ja) wielokrotnie, rodzi to istotny problem prowadzenia takich przybytków.

System oparty na stałej ilości pieniądza domyślnie przewiduje sytuację, w której żeby ktoś mógł zarobić, ktoś musi stracić. Mało to grywalne, zresztą wbrew przekonaniu sporej części - sprzeczne i z realem, bo przecież realne gospodarki się rozwijają, więc więcej zarabia niż traci.

Powyższe doprowadziło do kilku modeli prowadzenia inicjatyw SG w KS:
1) statystyczny, tj. tyle ile ktoś straci, tyle inni zarobią,
2) niedziałający, tj. w ogóle się ktoś zniechęca (chyba najczęstszy model),
3) kombinowany, tj. sektor prywatny (np. GPW) tworzy inicjatywę, na której jej statystyczny zysk i kombinuje czym te zyski spoza systemu pokryć,
4) państwowy, tj. podnosi się podatki i rozdaje w państwowej instytucji SG, dzięki czemu można zwalczać prywatną i mądrzyć się jak świetnie państwowe działają, a jacy z prywaciarzy oszuści (model popularny zwłaszcza za rządów pewnego, byłego już, Kanclerza).

Temat jest ciężki, sam jak byłem ministrem to ostatecznie jedynie ograniczyłem patologie z pkt 4, o co zresztą były fochy, płacze i awantury (a jak widać i tak przesunąłem jedynie problem o jakiś rok w czasie). Nie twierdzę więc, że łatwo się z tego gówna wyrwać, bo pomysł stałej ilości liberta sięga chyba czasów, kiedy pierwszy Księć nauczył się dodawać.

Może nadeszła w końcu pora (o ja naiwny), żeby wyrwać się z zaklętego kręgu stałej ilości liberta - obniżyć podatki, umożliwić instytucjom systemowym emisję liberta (lub emitować i dawać w formie stałych subwencji, ale bez łaski, tylko się należy bo jest tyle i tyle użytkowników)? Co do inflacji - owszem, mam nadzieję, że to właśnie wywoła lekką inflację - powinno to płynnie wpłynąć na odwieczny przedmiot fapania sarmackich ekspertów od polityki pieniężnej, czyli na obrót liberta w gospodarce.

Ktoś pewnie powie, że taki system będzie rodzić nadużycia. Cóż, mogę na to odpowiedzieć krótko - no i chuj. Syriusz - rodził nadużycia. Złota Wolność - rodziła nadużycia. Wszelkie małe dobudówki - rodziły nadużycia. A teraz to mamy za to zajebiście, bo nic się nie dzieje i nikt nie robi nadużyć. Możemy tak zaoszczędzony czas poświęcić na pisanie i debatowanie wielostronicowych ustaw, a potem debatowanie nad ich uchyleniem.

W razie zainteresowania - od strony koncepcyjnej służę pomocą. Od strony prawnej nie, bo obrzydza mnie kazuistyczna sraczka sarmackich posłów.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii

Postprzez Zombiakov 14 lut 2019, o 19:36

kaxiu napisał(a):W razie zainteresowania - od strony koncepcyjnej służę pomocą. Od strony prawnej nie, bo obrzydza mnie kazuistyczna sraczka sarmackich posłów.

To trzeba znaleźć kogoś kto zajmie się tą stroną. Zerwanie ze stałą ilością liberta ma moje osobiste poparcie (co nie znaczy, że rządu).
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Postprzez AJ Piastowski 15 lut 2019, o 21:27

A nie można by tam wprowadzić jakiś fascynujący element burdelu? Działający na zasadzie karty dań, tylko zamiast dań trochę podśmiechujkowe propozycje doładowania sobie życia jak np: Lodzio miodzio, Do paszczu, 69 czy inne zacne nazwy, które bardziej by przyciągnęły niż zwykła zupa lub wykwintne dania :P
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Zombiakov 15 lut 2019, o 23:15

AJ Piastowski napisał(a):A nie można by tam wprowadzić jakiś fascynujący element burdelu? Działający na zasadzie karty dań, tylko zamiast dań trochę podśmiechujkowe propozycje doładowania sobie życia jak np: Lodzio miodzio, Do paszczu, 69 czy inne zacne nazwy, które bardziej by przyciągnęły niż zwykła zupa lub wykwintne dania :P

Nie czuję się najlepszym kandydatem do zbudowania takiego klimatu. Jeżeli pojawi się ktoś z wizją i pomysłem zamiany Karczmy na Burdel to Rada Ministrów rozważy wszelkie propozycje :twisted:
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Postprzez Zombiakov 17 lut 2019, o 21:20

Promocja ! Promocja ! Promocja !

Ministerstwo Obfitości zaprasza na degustację Gellońskiej Sałatki Rybnej która pomimo swych wątpliwych walorów smakowych czyni cuda za zdrowiem. Jedna porcja to 50% ! A cena to jedynie, uwaga.... niepowtarzalne ...

75 lt

oferta limitowana do 10 porcji
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Postprzez Januszek von H-P 17 lut 2019, o 21:24

Jaka oferta. Pewnie skorzystam. Jak dają to biorę. :lol:
(-) Kapral Januszek von Hippogriff-Pałasz
Kawaler Sarmacki,
Magister medycyny net.
X. Prałat Jezuita w Rotrii.

Więcej informacji na moim profilu. Chcesz, zobacz!
Królestwo Hasselandu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Następna strona

Powrót do Gospodarka