Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Konsultacje] Wynagrodzenia funkcjonariuszy

W tym dziale rozmawiamy na wszystkie tematy związane z gospodarką

[Konsultacje] Wynagrodzenia funkcjonariuszy

Postprzez Cudzoziemiec 1 7 gru 2016, o 19:13

Szanowni Państwo,

obecny model wynagrodzeń funkcjonariuszy publicznych funkcjonuje już blisko pół roku i, jak słusznie zauważono, nie jest najszczęśliwszy. Należy przede wszystkim zauważyć, że model ten działa w oparciu o mechanizm "czy się siedzi, czy się leży". Nie w nim najmniejszego elementu weryfikacji faktycznej pracy jaką funkcjonariusze publiczni wykonują. Kilka już osób zauważyło i podniosło temat, iż na pensje sektora urzędniczego wydajemy w Księstwie Sarmacji zdecydowanie zbyt duże środki, w porównaniu do jakości, i nade wszystko ilości, pracy wykonywanej przez tych funkcjonariuszy.

Dlatego też w początku I Kadencji Kanclerza Księstwa Sarmacji postanowiłem podjąć się trudu przygotowania i wdrożenia nowych zasad wynagradzania pracy urzędników.

Zanim jednak przedstawię projekt, chciałbym Was poprosić o przemyślenia i opinie w tym temacie. Obecnie skłaniam się ku przyjęciu rozwiązania, w którym pensja będzie się składała z trzech głównych elementów:
1) minimalnej pensji podstawowej, którą będzie dostawać każdy urzędnik (100 lt/dzień), niezależnie od zajmowanego stanowiska,
2) części premiowej, która zależeć będzie od ilości faktycznie przepracowanych dni (ocena bezpośredniego przełożonego), i wynosić 200 lub 400 lt dziennie,
3) dodatku służbowego, który zależeć będzie od ilości faktycznie przepracowanych dni (ocena bezpośredniego przełożonego) i pełnionej funkcji zarządczej, i wynosić będzie 100 lub 200 lt dziennie.

Łatwo więc policzyć, że minimalna pensja wynosiłaby 100 lt/dziennie a maksymalna nawet 700 lt/dziennie, przy założeniu wysokiego stanowiska w administracji i faktycznie dużego nakładu pracy.

Taka konstrukcja mechanizmu wynagrodzeń ma na celu przede wszystkim zachęcenie do faktycznej pracy na zajmowanych stanowiskach i wynagradzanie za faktyczną pracę, a nie za sam fakt zajmowania pełnionej funkcji.

Co Państwo o takim modelu sądzą, jakie macie uwagi, przemyślenia? Proszę o uwagi w tym wątku. Czekam na nie do 15 grudnia.

Pozdrawiam!
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: [Konsultacje] Wynagrodzenia funkcjonariuszy

Postprzez Hohenzollern 7 gru 2016, o 20:32

Wasza Książęca Mość,
Wielmożny Kanclerzu,
Drogie Sarmatki,
Szanowni Sarmaci!

Trafnie zauważono że obecny modle jest nie do końca efektywny. Przedstawione przez przedstawiciela Rady Ministrów stawki pensji, wydają się być przyzwoite. Stąd też brak zastrzeżeń z mojej strony odnośnie proponowanych kwot. Swoją drogą proponowałbym Wielmożnemu Kanclerzowi wziąć pod rozwagę możliwość wprowadzenia tzw premii uznaniowych raz w miesiącu. Z mojej strony na obecną chwilę to wszystko.
Ostatnio edytowano 7 gru 2016, o 20:46 przez Hohenzollern, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Cudzoziemiec 1 7 gru 2016, o 20:35

Premie uznaniowe znajdują się w moim projekcie, nie stanowią zmiany względem obecnego rozwiązania, toteż nie przedstawiłem ich w powyższej wypowiedzi :) Niemniej dziękuję za ten głos i za poparcie.

Postprzez Vitold Pisaequino 7 gru 2016, o 20:52

Wasza Książęca Mość,
Wielmożny Kanclerzu,
Szanowni Obywatelowie!

Jako nowy obywatel uważam, że pomysł jest całkiem fajny i nie znam jeszcze dobrze realiów politycznych w Księstwie. Ale w przypadku premiowania i oceny przełożonego to dość kontrowersyjny pomysł według mnie. Nie chce tutaj oskarżać ani obrażać nikogo z góry. Ale założyć można sytuację, że będą dawane premie za to, że osoby bardzo dobrze się znają i lubią i jednocześnie będą sobie na wzajem dawać w miarę wysoką premię za mało efektywne działania. Uważam, że można aby raz w tygodniu każda osoba sporządziła króciutki raport w którym można zapisywać ile godzin poświęciła w tygodniu dana osoba publiczna na prace. Po prostu w skrócie (np. dnia 07.12.2016 od 18- 19.45 praca na ustawą ..., itp). I potem na koniec miesiąca zliczyć godziny i porównać z pozostałymi osobami i kto więcej przepracował i wykazał jakieś fajne wyniki efektywności to odpowiednio premiować. Ale jestem młodym mieszkańcem i jestem świadom, że mój głos jest dość mało ważny ;)

Postprzez Cudzoziemiec 1 7 gru 2016, o 21:02

Szanowny Panie!

Jestem szalenie miło zaskoczony, że nowy mieszkaniec Księstwa zdecydował się zabrać głos w tak ważnej dyskusji. Każdy głos, także pański, a może przede wszystkim pański, jest szalenie ważny, a ja tym samym jestem Panu bardzo wdzięczny!

Odnosząc się jednak do meritum. Nie widzę zagrożenia, które widzi Pan. Dlaczego? KS to niewielka społeczność, w sumie. Każdy ma jakiegoś przełożonego — nawet ja, jako Kanclerz. Moim przełożonym jesteście Wy — wyborcy. W każdej chwili możecie mnie skarcić, jeśli zauważycie złe działanie. To samo dotyczy mnie i urzędników. Zakładam, że mając świadomość, że w KS każdy każdemu patrzy na ręce, będziemy umieli powstrzymywać się od finansowych machlojek.

Jednakże, w projekcie moim wprowadzam mechanizm zabezpieczający, który ma na przełożonych nałożyć zobowiązanie przekazania do ministra właściwego do spraw finansów informacji o tym którym osobom i ile dni premiowych zostaje przyznane — zakładam, że to też dobra okazja do rozmowy o takiej informacji, więc i dobry mechanizm bezpieczeństwa. Ostatecznie bowiem to i tak minister dokonuje wypłat.

Raz jeszcze bardzo Panu dziękuję!

Postprzez Albert 7 gru 2016, o 22:20

Wszelkie procedury tego typu są stronnicze i ich konsekwencją są różne niesprawiedliwości społeczne. Nie mam tu na myśli już nawet, jak określił to Kanclerz, „machlojek” — patologia takich mechanizmów polega na tym, iż decyzja podejmowana jest na podstawie oceny personalnej, własnej opinii i przekonań.

W mojej opinii, powinniśmy dążyć do rozwiązań zautomatyzowanych, a jeśli nie pozwala na to natura problemu — a tutaj niestety nie pozwala — do takich, które są jak najbardziej obiektywne i nie zależą od decyzji jednostki. Na myśl przychodzi mi tutaj system stosowany dawniej w Sclavinii, gdzie urzędnicy byli oceniani przez obywateli i na podstawie tych ocen przyznawane było odpowiednie wynagrodzenie.
(–) Albert diuk Felimi-Liderski

Postprzez AJ Piastowski 7 gru 2016, o 22:40

Minimalna pensja podstawowa - OK, nie mam zastrzeżeń.
Premia - może postawić na zasadzie premii uznaniowej od przełożonego? Zasady przyznawania takiej premii można by uregulować np: za wybitne osiągniecie w napisaniu ustawy, projektu, poprawkach itp... Można w budżecie RM przyjąć od razu jakąś pulę libertów na ten cel, która byłaby zamrożona.
Dodatek służbowy - tu zaproponuję może aby prowadzić skrupulatne statystyki i zliczać u danego funkcjonariusza publicznego wypowiedzi, które coś wnoszą w różnego rodzaju dyskusjach, czy to w Sejmie czy TK itp... Przedstawione przez funkcjonariusza ustawy jego autorstwa, jego zaangażowanie w życie społeczne w zależności od pełnionej funkcji.
Książę Sarmacji
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel
Naczelna Izba Architektury
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Cudzoziemiec 1 14 gru 2016, o 09:41

Albert napisał(a):Wszelkie procedury tego typu są stronnicze i ich konsekwencją są różne niesprawiedliwości społeczne. Nie mam tu na myśli już nawet, jak określił to Kanclerz, „machlojek” — patologia takich mechanizmów polega na tym, iż decyzja podejmowana jest na podstawie oceny personalnej, własnej opinii i przekonań.

Generalnie zgoda, to może rodzić nieścisłości. Ale... to otwiera pole do rozmowy na ten temat. Jeśli dziś nagradzamy każdego równo nieważne co zrobił to... mamy IMO znacznie większą patologię. Jestem też na stanowisku, że nikt nikogo na siłę skrzywdzić nie będzie chciał, a wzajemne pilnowanie się i rozmowa o pracy i zadaniach może tylko przynieść pożądany efekt. Tak jak ostatnio stało się to z GAP. Porozmawiałem z redaktorem, postawiłem sprawę jasno, GAP ruszył z kopyta. IMO tak trzeba wszędzie.

Albert napisał(a):W mojej opinii, powinniśmy dążyć do rozwiązań zautomatyzowanych, a jeśli nie pozwala na to natura problemu — a tutaj niestety nie pozwala — do takich, które są jak najbardziej obiektywne i nie zależą od decyzji jednostki. Na myśl przychodzi mi tutaj system stosowany dawniej w Sclavinii, gdzie urzędnicy byli oceniani przez obywateli i na podstawie tych ocen przyznawane było odpowiednie wynagrodzenie.

Wydaje mi się to rozwiązanie zarówno dobre, jak i niestety mało realne. Dlaczego? Ano dlatego, że dziś mamy około 40 różnego szczebla urzędników (w tym 23 posłów!) i ocenianie ich w taki sposób to niekończące się ankiety, które jeszcze trzeba jakoś zarządzać. Póki co nie widzę możliwości wdrożenia takiego rozwiązania. Ale kto wie? Może po zmianach jakie się szykują w sferze gospodarczej takie mechanizmy będą możliwe.

AJ Piastowski napisał(a):Premia - może postawić na zasadzie premii uznaniowej od przełożonego? Zasady przyznawania takiej premii można by uregulować np: za wybitne osiągniecie w napisaniu ustawy, projektu, poprawkach itp... Można w budżecie RM przyjąć od razu jakąś pulę libertów na ten cel, która byłaby zamrożona.

Tu nawet nie chodzi o wysokość premii czy wynagrodzeń, ale o to za co je wypłacamy. Temu ma służyć ocena przełożonego. Po coś Ci przełożeni wszakże są i być mają.

AJ Piastowski napisał(a):Dodatek służbowy - tu zaproponuję może aby prowadzić skrupulatne statystyki i zliczać u danego funkcjonariusza publicznego wypowiedzi, które coś wnoszą w różnego rodzaju dyskusjach, czy to w Sejmie czy TK itp... Przedstawione przez funkcjonariusza ustawy jego autorstwa, jego zaangażowanie w życie społeczne w zależności od pełnionej funkcji.

I aby to zrobić należałoby zatrudnić skrybę który by to zliczał... wątpię by to miało sens.

Poniżej projekt, który mam gotowy względem rozporządzenia:
Art. 1. [Funkcjonariusze państwowi]
Z budżetu Rady Ministrów wypłaca się wynagrodzenia:
  1. Marszałka, wicemarszałków Sejmu i posłów na Sejm,
  2. Kanclerza, Podkanclerzego, ministrów i sekretarzy,
  3. Marszałka i Asesorów Trybunału Koronnego,
  4. Prefekta Generalnego, Podprefekta Generalnego i prefektów,
  5. pracowników Korpusu Administracji Rządowej tj. pracowników instytucji podlegających Radzie Ministrów i funkcjonariuszom służb państwowych powołanych do życia uchwałami Rady Ministrów lub zarządzeniami członków Rady Ministrów.

Art. 2. [Wysokość wynagrodzenia]
  1. Wynagrodzenie funkcjonariusza składa się z wynagrodzenia podstawowego, wynagrodzenia premiowego i dodatku służbowego.
  2. Wynagrodzenie podstawowe wynosi 100 lt za każdy dzień pracy.
  3. Wynagrodzenie premiowe i dodatek służbowy wypłaca się za liczbę dni, dalej zwanych dniami premiowymi, za które bezpośredni przełożony funkcjonariusza, a w przypadku gdy takiej osoby nie ma, zastępca funkcjonariusza, zdecyduje się przyznać wynagrodzenie premiowe.
  4. Jeśli osoba, o której mowa w poprzednim ustępie nie przekaże ministrowi właściwemu do spraw finansów, do 5 dni od dnia zakończenia miesiąca kalendarzowego, informacji o liczbie dni premiowych podległych mu pracowników uznaje się, że liczba takich dni wynosi zero.
  5. Wynagrodzenie premiowe w wysokości 200 lt za każdy dzień premiowy przysługuje:
    1. Sekretarzom w Radzie Ministrów,
    2. Pracownikom Korpusu Administracji Rządowej.
  6. Wynagrodzenie premiowe w wysokości 400 lt za każdy dzień premiowy przysługuje:
    1. Ministrom w Radzie Ministrów,
    2. Posłom na Sejm,
    3. Prefektom,
    4. Asesorom Trybunału Koronnego.
  7. Dodatek służbowy w wysokości 100 lt za każdy dzień premiowy przysługuje:
    1. Podkanclerzym w Radzie Ministrów,
    2. Wicemarszałkom Sejmu,
    3. Podprefektowi Generalnemu,
    4. Osobom kierującym instytucjami podległymi Radzie Ministrów, o ile instytucja ta ma minimum 2 pracowników.
  8. Dodatek służbowy w wysokości 200 lt za każdy dzień premiowy przysługuje:
    1. Kanclerzowi,
    2. Marszałkowi Sejmu,
    3. Marszałkowi Trybunału Koronnego,
    4. Prefektowi Generalnemu.
  9. Funkcjonariuszowi przysługuje miesięczne wynagrodzenie z tytułu każdej sprawowanej funkcji. Suma miesięcznych wynagrodzeń funkcjonariusza nie może przekroczyć 60 000 lt, nie licząc premii uznaniowej, o której mowa w ustępie kolejnym.
  10. Kanclerz może w drodze własnej decyzji, lub na wniosek osób, o których mowa w art. 2 ust. 3, zdecydować o przyznaniu premii uznaniowej w wysokości nieprzekraczającej 5 000 lt.
Art. 3. [Termin wypłat wynagrodzeń]
Wynagrodzenie wypłaca się w terminie do 10 dni od dnia zakończenia miesiąca kalendarzowego.
Art. 4. [Przepisy końcowe]
  1. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
  2. W przypadku wynagrodzeń za miesiąc, w którym Rozporządzenie wchodzi w życie stosuje się stawki dzienne określone Rozporządzeniem od pierwszego dnia tego miesiąca.
  3. Traci moc Rozporządzenie Kanclerza o wynagrodzeniach funkcjonariuszy publicznych z dnia 26 czerwca 2016 r.

Postprzez Grimknur 14 gru 2016, o 22:14

RCA napisał(a):Zanim jednak przedstawię projekt, chciałbym Was poprosić o przemyślenia i opinie w tym temacie. Obecnie skłaniam się ku przyjęciu rozwiązania, w którym pensja będzie się składała z trzech głównych elementów:
1) minimalnej pensji podstawowej, którą będzie dostawać każdy urzędnik (100 lt/dzień), niezależnie od zajmowanego stanowiska,
2) części premiowej, która zależeć będzie od ilości faktycznie przepracowanych dni (ocena bezpośredniego przełożonego), i wynosić 200 lub 400 lt dziennie,
3) dodatku służbowego, który zależeć będzie od ilości faktycznie przepracowanych dni (ocena bezpośredniego przełożonego) i pełnionej funkcji zarządczej, i wynosić będzie 100 lub 200 lt dziennie.

Łatwo więc policzyć, że minimalna pensja wynosiłaby 100 lt/dziennie a maksymalna nawet 700 lt/dziennie, przy założeniu wysokiego stanowiska w administracji i faktycznie dużego nakładu pracy.

Taka konstrukcja mechanizmu wynagrodzeń ma na celu przede wszystkim zachęcenie do faktycznej pracy na zajmowanych stanowiskach i wynagradzanie za faktyczną pracę, a nie za sam fakt zajmowania pełnionej funkcji.

Co Państwo o takim modelu sądzą, jakie macie uwagi, przemyślenia? Proszę o uwagi w tym wątku. Czekam na nie do 15 grudnia.

RCA, coś Ty zrobił z fontem, że prawie tych literek nie widać? Wszystkie posty mają normalnie duże, a Twoje musiałem specjalnie cytować, by była możliwość odczytania. Szanuj nasze oczy, mamy je tylko jedne... Uhm, w sensie, że to nie mleczaki.

Odnośnie punktów to:

1. Strasznie dużo takie 100 lt / dzień w przypadku braku jakichkolwiek działań czy czegokolwiek. To jest właśnie coś na zasadzie "czy się stoi czy się leży". Niech to będzie tylko za przepracowany dzień, dzień wolny czy nieobecność zostają spod tego punktu wyjęte i tyle. Niech weryfikatorem będzie zalogowanie do systemu KS lub post na forum, serce, cokolwiek niż "ot tak, bo jest stary to mu się należy". A jak już dawać za nic, to zmniejszyć wynagrodzenie do 99 lt / dzień i zlikwidować bandycki podatek od listów.

2 i 3. A to już są machlojki rodzinne, gdzie "szefu" będzie decydował o tym czy warto nagradzać swoje "dzieci" czy jednak "obcych". To już w ogóle jest straszne, jeśli nie można czegoś oskryptować i potrzebny jest czynnik ludzki, to znaczy, że jest to źle przemyślane.
Jan Grimknur
Czarnoleski Wiedun i Szeptun
ObrazekObrazek

Postprzez Cudzoziemiec 1 15 gru 2016, o 13:14

Grimknur napisał(a):RCA, coś Ty zrobił z fontem, że prawie tych literek nie widać? Wszystkie posty mają normalnie duże, a Twoje musiałem specjalnie cytować, by była możliwość odczytania. Szanuj nasze oczy, mamy je tylko jedne... Uhm, w sensie, że to nie mleczaki.

Nic nie zrobiłem. Forum tak ma przy nałożeniu się quote na papierek. Trzeb by zasugerować NIA zmiany. Ale to już kto potrzebuje. Dla mnie jest czytelnie.

Grimknur napisał(a):1. Strasznie dużo takie 100 lt / dzień w przypadku braku jakichkolwiek działań czy czegokolwiek. To jest właśnie coś na zasadzie "czy się stoi czy się leży". Niech to będzie tylko za przepracowany dzień, dzień wolny czy nieobecność zostają spod tego punktu wyjęte i tyle. Niech weryfikatorem będzie zalogowanie do systemu KS lub post na forum, serce, cokolwiek niż "ot tak, bo jest stary to mu się należy". A jak już dawać za nic, to zmniejszyć wynagrodzenie do 99 lt / dzień i zlikwidować bandycki podatek od listów.

Nie mówimy dziś o listach, chociaż to też poruszyłem w RM. Natomiast te 100/dziennie to o 290/dziennie mniej niż jest dziś. To znaczna różnica. I 3000 lt miesięcznie to nie jest strasznie dużo.

Grimknur napisał(a):2 i 3. A to już są machlojki rodzinne, gdzie "szefu" będzie decydował o tym czy warto nagradzać swoje "dzieci" czy jednak "obcych". To już w ogóle jest straszne, jeśli nie można czegoś oskryptować i potrzebny jest czynnik ludzki, to znaczy, że jest to źle przemyślane.

Rozumiem, że jesteś gotów to oskryptować? :) Do niedzieli np. najbliższej? :D Proszę też nie sugerować, iż tworzę rozwiązania, które mają być pożywką dla machlojek. Każdy ma swojego przełożonego, każda funkcja i wynagrodzenie są publiczne. Nie wydaje mi się by istniała tu możliwość nadużyć. Wprowadzę jednak w projekcie jakieś zabezpieczenie. Dziś pomyślę jak by ono mogło brzmieć.

Następna strona

Powrót do Gospodarka