Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Kalendarium

Dyskusje dotyczące Królestwa jako całości oraz stolicy, Almery

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Kalendarium

Postprzez Führanka 26 mar 2019, o 22:28

Moi drodzy,

wychodzę do was z inicjatywą, bo uznałem, że to musi być nasze dobro wspólne. Mianowicie chodzi o historię Baridasu. Wiadomo było już dużo prób utworzenia/rekonstrukcji wydarzeń przedinternetowych, jednak są one wyrywkowe i często nie spójne. Chciałbym was wszystkich zaprosić do wspólnej zabawy, która ma polegać na utworzeniu kalendarium dziejów Baridasu. Jeśli się nam się to uda, ruszymy z seriami artykułów opisującymi konkretne wydarzenia i okresy oraz opisującymi i przedstawiającymi źródła(archeologiczne i historyczne). Aby zachować chronologię i porządek, jedyne co będziecie musieli to odpowiadać na moje pytania(oczywiście można zadawać swoje również). Myślę, że następne pytania będę podawał co 2-3 dni, wiadomo jeśli wywiąże się ciekawa dyskusja to może się to wydłużyć. Na początku może wam się to wydać dziwne ale wydaje mi się, że jest w tym sposób. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie inspirować się artykułami, które już wyszły czy opisami na stronach internetowych Baridasu.

Oto pytania:
1. W którym wieku umiejscowiłbyś/abyś początek historii Baridasu?
2. Z jaką kulturą kojarzy Ci się starożytny Baridas?
3. Jakie rejony geograficzne obejmowałby starożytny Baridas?
4. Ustrój państwowości baridajskiej. Państwo plemienne, republika, królestwo czy inny?
5. Jakie ważne wydarzenia powinna zawierać starożytna historia Baridasu? Powstania, wojny, epidemie itp.

Zapraszam do wspólnej zabawy i dyskusji! Oczywiście, swoje propozycje również będę podawał. :)
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu

Re: Kalendarium

Postprzez AFvTD 27 mar 2019, o 07:17

Zatem jako pierwszy się pokuszę, opierając się o moje opisy historyczne Wedli.

1. Początek naszych dziejów na pewno przed X wiekiem. Myślę, że byłby to wiek V max. VII

2. Z jaką, w sumie nie wiem. Baridas według mnie ma na tyle odrębną kulturę, pełną różnych zwyczajow, że nie sposób porównać

3. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć, ale na pewno nie będą to dokładnie te same terytoria, które obecnie

4. Sam Baridas w mojej opinii również był Królestwem, ale z pewnością nie jednolitym. Strzelałbym w coś na wzór jednego większego kraju otoczonego przez państewka niemieckie.

5. Nie wiem, czy warto się nad tym rozwodzić. Każdy pomysł jest dobry, myślę, że bez względu na to co umieścimy w historii, o ile będzie to spójne to będzie dobre.
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu

Postprzez Andro 27 mar 2019, o 08:08

Chociaż jako obcokrajowiec i gość, to wciąż jednak pozwolę sobie napisać parę słów, które może dopomogą trochę przy rozwoju tej historii. Z tego, czym myślę, że możnaby się sugerować, wymieniłbym w przypadkowej kolejności:

1. Opisy religijne panteonu baridajskiego, Księga Aprecjacji - jeżeli oczywiście JKM wyrazi zgodę - oraz pozycje Augura i Flamenów, być może w różnym czasie prominentne w dziejach,
  2. Historia poszczególnych lokacji i lenn już leżących na terenie Baridasu,
  3. Historia rodu Arped i znanych władców Baridasu,
  4. W historii najnowszej - polityka międzynarodowa, szczególnie przy Awarze.

Führanka napisał(a):Oto pytania:
1. W którym wieku umiejscowiłbyś/abyś początek historii Baridasu?
2. Z jaką kulturą kojarzy Ci się starożytny Baridas?
3. Jakie rejony geograficzne obejmowałby starożytny Baridas?
4. Ustrój państwowości baridajskiej. Państwo plemienne, republika, królestwo czy inny?
5. Jakie ważne wydarzenia powinna zawierać starożytna historia Baridasu? Powstania, wojny, epidemie itp.

Ad. 1 - jako zjednoczonego państwa, potem z jakimiś przerwami dla immersji, zgodzę się z wicehrabim, jakiś VII wiek n.e.; ale wcześniej jako plemiona, częściowo natywne, częściowo migranckie. Trochę wędrówek ludów, ambicji mniejszych watażków i starć etnicznych by nie zaszkodziło.

Ad. 2 - o dziwo, Oksytania i Korsyka, może zromanizowana Iberia albo Prowansja z ich populacją w późnym V wieku n.e. Takie middle-roman, z nieznaczną drobiną pogańskich naleciałości. Natomiast nazewnictwo kojarzy mi się z tym, jakby Duńczycy z Danelaw zdobyli romano-brytyjską Kornwalię i chcieli pogodzić obie kultury. Nie obiecuję, że komukolwiek przyjdzie się z taką opinią zgodzić.

Ad. 3 - zależy w sumie czy Megali i kiedyś Baridas władał połową kontynentu, czy raczej opis historii opierał się będzie raczej na poszczególnych grupach ludności, nie rejonach. Myślę że najłatwiej byłoby się skupić na obecnej mapie Baridasu i w ramach elementów immersywnych dodawać zewnętrzne wyprawy łupieżcze, ataki z zewnątrz, czasem może dodatkowe zdobycze terytorialne po wojnie z Brugią czy coś. Faktem jest że nie będą to w stu procentach obecne terytoria które kontroluje Baridas obecnie.

Ad. 4 - Przed zjednoczeniem - plemiona/klany - konfederacja plemienna, tuż po zjednoczeniu części terytoriów - księstwo naprzemiennie z królestwem, z utratą korony i okresowym powrotem na skronie błękitnokrwistych? W początkowym okresie mogło istnieć nawet kilka państw o kulturze baridajskiej rywalizujących między sobą.

Ad. 5 - Trudno mi trochę gdybać bez znajomości obecnych kulisów historii Baridasu, ale sądzę, że im więcej wojen, niepokojów społecznych i rewolt ogólnonarodowych w annałach, tym większa immersja. Byleby nie wybuchały co roku, żeby nie przedobrzyć. Czarna śmierć gdzieś w v-średniowieczu, może najazd Scholandczyków, inwazja ekonomiczna Gnomian, jakaś samozwańcza, krótkotrwała republika socjalistyczna w części kraju, jak w Bawarii? To kwestia skupienia się na każdym okresie pojedynczo i stworzenia mu jakichś smaczków.

Przede wszystkim powinniśmy poznać też opinię reszty Baridajczyków, obecnych-nieobecnych, bo to w końcu o wasz kraj chodzi.
/—/ Szymon Grański

Zmęczony dekadencją liberalizmu?
Dołącz do Purpurowej Krucjaty.
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez Führanka 27 mar 2019, o 22:20

Ze swojej strony zostawię: http://baridas.sarmacja.org/KriVersen/Kronika-Tom-I.pdf. Sporo wydarzeń dla wczesnego średniowiecza, postaci i wojen. Myślę, że można tym również się inspirować.

Wracając jednak do starożytności, chcemy iść drogą podobną do Słowian czy może raczej coś a'la Egipt lub Cesarstwo Rzymskie?

PS. Może dodatkowo uruchomić ankiety? Wtedy osoby, które nie chcą się rozpisywać mogłyby po prostu kliknąć. Poczekam do jutra, może ktoś jeszcze odpowie i przedstawię swoją propozycję.
Królestwo Baridasu

Postprzez Andro 27 mar 2019, o 23:35

Dzięki, stanowczo jutro sobie poczytam!

Nie wiem czy 'foederati bez Rzymu' stanowi jakiś opis, ale to jakiś jedyny oryginalny pomysł który mi przychodzi do głowy. Samocywilizujące się plemiona, może wzorem Franków salickich bez Soissons do podbicia*? I ankiety doradcze uważam za dobry pomysł, chociaż to Twoja inwencja skutecznie prowadzi cały projekt.

*to tylko przykład ustrojowy/technologiczny/historyczny, nie kulturowy, oczywiście
/—/ Szymon Grański

Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez Eradl 28 mar 2019, o 20:11

1.II/III PNE... wgl jest jakieś odniesienie do tego? tzn. kiedy nastała NE?
2.Rzym królewski i wczesne cesarstwo Rzymskie.
3. olera wie.
4. hmmm... królestwo z silnymi wpływami plemion/klanów, rodzin.
5. Powszechnie wiadomo że przy spisywaniu historii, najlepszym atramentem jest krew pokonanych wrogów ale też epidemie, rewolty, spiski polityczne itp. ale najważniejsze to... postaci, ludzie, ikony i wzory bo jak wiadomo na wojnę idzie się pod czyimś przywództwem, ktoś znajdzie lek na toczącą ludność chorobę by potem paść ofiarą spisku zainspirowanego przez osobę trzecią...o!
ppor. Eradl Adrien Marcus Pius hr. da Firenza, wygnieciony muzyk, mag chaosu.
"A Gdy z ziemi chmielowej zebrano plony, prorok piąty rzucił szyszką chmielową w ocean, by sytych nakarmić a głodnych potępić." WK P1-7
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Królestwo Baridasu

Postprzez Führanka 1 kwi 2019, o 16:24

A co byście powiedzieli na to, że na ziemiach baridajskich istniała wcześniej cywilizacja niebaridajska. Taka trochę bardziej rozwinięta i potem plemiona baridajskie najechały na podupadającą właśnie cywilizację?
Królestwo Baridasu

Postprzez Andro 1 kwi 2019, o 17:19

Hm, przez wzgląd na ewolucję języka albo czystą narrację, myślę że byłoby to interesujące. Wtedy moje widzenie Baridasu w barwach Akwitanii/Korsyki późnego V wieku mogłoby być nawet uzasadnione. :)
/—/ Szymon Grański

Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez MAP 1 kwi 2019, o 18:12

Tym bardziej że najazdy i zastępowanie starych cywilizacji nowymi to rzeczywistość realowej historii. Jeśli mamy podążać ścieżką zainspirowaną realowymi ludami, to typuję zachodni basen Morza Śródziemnego.
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez AFvTD 1 kwi 2019, o 21:29

Cóż, w historii Wedli jest wzmianka o Księstwie Uruskim, możliwe, ze trochę dalem się ponieść wyobraźni, ale można jakoś wpleść wątek.
magister net Alfred Fabian wicehrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu

Następna strona

Powrót do Domena Królewska